Crate & κουτάβι


darkkon

Member
3 Σεπτεμβρίου 2021
9
35
51
Γεια σας,

έχουμε ένα κουτάβι 40 ημερών θηλυκό Jack Russell εδώ και μία εβδομάδα, το οποίο χθες έκανε το 1ο του εμβόλιο!
Βρισκόμαστε στο στάδιο που του μαθαίνουμε να κάνει την ανάγκη του στο μπαλκόνι με κλικ & επιβράβευση λιχουδιά, συνήθως προλαβαίνουμε και βάζουμε και ένα κομμάτι πάνα τη στιγμή που τα κάνει οπότε δε λερώνει και τίποτα :giggle:
Την έχουμε στο δωμάτιο του 15χρονου γιου μας σε κλουβί το οποίο έχει 2 πορτάκια. Το βράδυ κλείνουμε την κεντρική αλλά έχουμε πάντα ανοικτή την άλλη η οποία οδηγεί στο μπαλκόνι και μόνο, το οποίο έχω ασφαλίσει με πλαστικό φράκτη στα κάγκελα.
Έχω ένα ενδοιασμό ως προς το να είναι ανοικτή η πρόσβαση στο μπαλκόνι και το βράδυ για δύο λόγους:
1. μην τυχόν κρυώνει ή φοβάται αν και προς το παρόν ο καιρός είναι καλός
2. βγαίνει από μόνο του και κάνει "δουλίτσα" ενώ κοιμόμαστε οπότε δεν έχει επιβράβευση.
επίσης χθες το βράδυ ξύπνησε κατά τις 5 παρά και εκλιπαρούσε για αγκαλιά αλλά δεν υπέκυψα (κοιμάμαι εγώ προς το παρόν στο δωμάτιο αυτό) αλλά βγήκε και τα έκανε έξω μόνο του (αρκετά ψιλά & ένα χοντρό :ROFLMAO:)
Αν κάποιος έχει συμβουλές ή συστάσεις είναι καλοδεχούμενες, ευχαριστώ!
 




TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
940
27
πολυ γλυκο το μικρο. αρκετα μικρο ηλικιακα, επρεπε να ειναι με τη μανα του ακομα.
οσο για το μπαλκονι, δεν ειναι καλο να εχει προσβαση ολο το βραδυ. ειναι και το κρυο που πιανει σιγα σιγα, ειναι επισης και τα εντομα που κυκλοφορουν. ειμαστε και στην ελλαδα, τα κουνουπια και οι σκνιπες κανουν παρτυ, και μεταφερουν αρρωστιες, και ειναι και οι ανωμαλοι ανθρωποι που μισουν και τα εντερα τους και μπορει να πεταξουνε φολες.
το καλυτερο που μπορειτε να κανετε ειναι να το μαθετε απο τωρα να τα κανει εξω. αν εισαστε οκ με το μπαλκονι προς το παρον, εχει καλως. ομως μπορειτε με το που βλεπετε πως μυριζει να τα κανει, και αμεσως μετα απο φαγητο νερο και παιχνιδια, να του βαζετε λουρακι και κατευθειαν εξω, σε σημειο καθαρο χωρις ακαθαρσιες, τσισα αλλων σκυλων και τετοια. μενετε 5 λεπτακια εξω, οταν τα κανει τρελες χαρες και λιχουδιες. το ιδιο καθε μερα.... μπορει να καταληξετε να βγαινετε και 10 φορες τη μερα, αλλα θα μαθει το εξω. ουτε πανες ουτε μπαλκονια.
 
  • Like
Reactions: theodss1


darkkon

Member
3 Σεπτεμβρίου 2021
9
35
51
ευχαριστώ για την απάντηση, ναι το μπαλκόνι το έκλεισα τελικά και θα αρχίσουμε να το κατεβάζουμε και κάτω, σήμερα θα της πάρω σαμαράκι και λουρί γιατί με το περιλαίμιο θα πνιγεί, το πήρα μόνο για διακοσμητικό.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
940
27
δεν θα πνιγει με το περιλαιμιο, ισα ισα το περιλαιμιο το χρησιμοποιουμε για να μαθουμε στα σκυλια να μην τραβανε στη βολτα, το σαμαρακι ειναι φτιαγμενο για να τραβανε, και ειναι για σκυλια που ηδη ξερουνε να περπατανε σωστα και διπλα στα αφεντικα τους
 
  • Like
Reactions: theodss1






BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Ο σκύλος δεν πρέπει να έχει ολοκληρώσει τα εμβόλια του για να βγαίνει έξω;
Δύσκολο να ζητάς να μη βγει έξω για 1½-2 μήνες. Εγώ δεν το έκανα. Δεν ήθελα να χάσω χρόνο.
Πάντως σε συζήτηση με την κτηνίατρο μου, μου πρότεινε να καθυστερήσω τα εμβόλια. Το σκεπτικό της ήταν ότι σκυλιά από καλή εκτροφή έχουν αρκετά καλή άμυνα από την μάνα (σωστό τάισμα, υγιές μητέρα, εσωπαρασιτικα κτλ) και υπάρχει ενδεχόμενο το πρώτο εμβόλιο που κάνει ο ιδιοκτήτης να μη ενεργοποιήσει αποτελεσματικά τον οργανισμό του κουταβιου.
Δηλαδή αντί για 21μερες μετά το πρώτο εμβόλιο (parvo), εμείς το κάναμε ένα μήνα μετά.
Τώρα αν το κουτάβι το πήρες πολύ νωρίς από την μάνα. Ή η μανα ήταν λίγο ταλαιπωρημένη ή αδύναμη. Γενικά αν η γέννα δεν ήταν προγραμματισμένη και πραγματοποιήθηκε από άσχετους. Τότε μπορεί να ήμουν λίγο πιο επιφυλακτικός και να περίμενα έστω το δεύτερο εμβόλιο.
 
  • Like
Reactions: Orjo and TheBestBoi


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
940
27
Ο σκύλος δεν πρέπει να έχει ολοκληρώσει τα εμβόλια του για να βγαίνει έξω;
συμφωνω με τον μπιγκ μπιλυ σε αυτα που ειπε, και επισης συμπληρωνω πως σε καμια περιπτωση δεν εννοω να βγαινει εξω για κανονικες βολτες το κουταβι. απλα το σκεπτικο του οτι πρεπει να κανει τα εμβολια για να βγει, εχει καταστρεψει πολλα σκυλια. ενα κουταβι πρεπει να βγαινει εξω σε αγκαλια απο την πρωτη μερα που θα ρθει σπιτι μας. ετσι μαθαινει τα εξωτερικα ερεθισματα. επισης καλο ειναι να ερχεται σε παντα ελεγχομενη επαφη με σκυλια που γνωριζεις και ειναι φουλ εμβολιασμενα, αποπαρασιτομενα και καθαρα. για τα τσισα και τα κακα οπως ειπα, διαλεγουμε ενα σημειο η με λιγο χορταρακι η πεζοδρομιο αλλα να μην εχει ακαθαρσιες, το αφηνεις για κανα 5λεπτο να τα κανει και πατε σπιτι.
 
  • Like
Reactions: theodss1 and Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
485
1.094
20
Πάτρα
Κατάλαβα... Εμένα η κτηνίατρος μου είχε απαγορεύσει αυστηρά να βγάζω την δικιά μου έξω μέχρι να τα ολοκληρώσει. Είπε ότι κάθε χρόνο πηγαίνουν σε αυτήν πολλοί άνθρωποι με τα κουτάβια τους που έχουν κολλήσει τύφο (και το 90% αυτών πεθαίνει). Οπότε άρχισα να την βγάζω περίπου 4 μηνών όταν τα ολοκλήρωσε. Δεν είχε έρθει σε επαφή με σκυλιά μέχρι τότε και από τότε ήταν επιφυλακτική.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
940
27
Κατάλαβα... Εμένα η κτηνίατρος μου είχε απαγορεύσει αυστηρά να βγάζω την δικιά μου έξω μέχρι να τα ολοκληρώσει. Είπε ότι κάθε χρόνο πηγαίνουν σε αυτήν πολλοί άνθρωποι με τα κουτάβια τους που έχουν κολλήσει τύφο (και το 90% αυτών πεθαίνει). Οπότε άρχισα να την βγάζω περίπου 4 μηνών όταν τα ολοκλήρωσε. Δεν είχε έρθει σε επαφή με σκυλιά μέχρι τότε και από τότε ήταν επιφυλακτική.
το πιο πιθανο ειναι ολα αυτα τα κουταβια να ηταν "καθαροαιμα" απο byb και να ειχανε κολλησει τυφο εκει. η απλα να ανικαν σε ανευθυνους ιδιοκτητες που τα εφερναν σε επαφη με αρρωστα ζωα η τα πηγαιναν σε βρωμικα μερη. η αληθεια ειναι καπου στη μεση! σιγουρα θελει προσοχη, αλλα το να μενει ενα σκυλι μεχρι 4-5 μηνες εσωκλειστο σιγουρα δεν λειτουργει θετικα στην κοινωνικοποιηση του.
 
  • Like
Reactions: theodss1 and Orjo


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
485
1.094
20
Πάτρα
αλλα το να μενει ενα σκυλι μεχρι 4-5 μηνες εσωκλειστο σιγουρα δεν λειτουργει θετικα στην κοινωνικοποιηση του.
Ναι... Και αυτό σίγουρα θα παίζει ρόλο στο γεγονός ότι είναι τόσο αντιδραστική με άλλους σκύλους.
 


darkkon

Member
3 Σεπτεμβρίου 2021
9
35
51
εμάς μας είπε πολύ προσεκτικά στην πυλωτή και έτσι κάνουμε και όταν κάνουμε και το 2ο εμβόλιο τότε πιο έξω.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Κατάλαβα... Εμένα η κτηνίατρος μου είχε απαγορεύσει αυστηρά να βγάζω την δικιά μου έξω μέχρι να τα ολοκληρώσει. Είπε ότι κάθε χρόνο πηγαίνουν σε αυτήν πολλοί άνθρωποι με τα κουτάβια τους που έχουν κολλήσει τύφο (και το 90% αυτών πεθαίνει). Οπότε άρχισα να την βγάζω περίπου 4 μηνών όταν τα ολοκλήρωσε. Δεν είχε έρθει σε επαφή με σκυλιά μέχρι τότε και από τότε ήταν επιφυλακτική.
Κι εμείς την πήραμε από φιλοζωϊκή περίπου 2 μηνών..και ο κτηνίατρος της φιλοζωϊκής και η δικιά μας μας είπαν να μην την βγάζουμε έξω πριν περάσουν 14 μέρες απ το 3ο της εμβόλιο..βάλε ότι τα ξεκινήσαμε 2 μηνών..καθυστέρησε πάρα πολυ να βγεί. Έβγαινε σχεδόν κάθε μέρα όμως αγκαλιά..την έπαιρναν οι κόρες μου και πήγαιναν γύρω γύρω στο τετράγωνο. Χάσαμε μεγάλο μέρος από το λεγόμενο "παράθυρο κοινωνικοποίησης" αλλά έκανε ταχύρρυθμα μαθήματα μετά και το αναπλήρωσε..το μόνο που της έμεινε είναι να αφηνιάζει με τις γάτες του κήπου μας. Δεν τις ανέχεται καθόλου. Διότι φυσικά μου είχαν απαγορέψει να την κατεβάζω στον κήπο και να την αφήνω λίγο να τρέχει...
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
485
1.094
20
Πάτρα
Έβγαινε σχεδόν κάθε μέρα όμως αγκαλιά..την έπαιρναν οι κόρες μου και πήγαιναν γύρω γύρω στο τετράγωνο. Χάσαμε μεγάλο μέρος από το λεγόμενο "παράθυρο κοινωνικοποίησης" αλλά έκανε ταχύρρυθμα μαθήματα μετά και το αναπλήρωσε..το μόνο που της έμεινε είναι να αφηνιάζει με τις γάτες του κήπου μας. Δεν τις ανέχεται καθόλου. Διότι φυσικά μου είχαν απαγορέψει να την κατεβάζω στον κήπο και να την αφήνω λίγο να τρέχει...
Ψυχούλα μου... Χαίρομαι που το αναπλήρωσε. Της Άρυας ποτέ δεν της άρεσε να την σηκώνω και να την έχω αγκαλιά, έκλαιγε πολύ και κουνιόταν δεξιά-αριστερά λες και την πάω για σφαγή. Οπότε δεν την έβγαζα καθόλου.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Ψυχούλα μου... Χαίρομαι που το αναπλήρωσε. Της Άρυας ποτέ δεν της άρεσε να την σηκώνω και να την έχω αγκαλιά, έκλαιγε πολύ και κουνιόταν δεξιά-αριστερά λες και την πάω για σφαγή. Οπότε δεν την έβγαζα καθόλου.
το κάθε σκυλάκι έχει τα δικά του..η νέλλη ακόμα και τώρα που είναι κουτάβα 20 κιλών, όταν την παίρνει αγκαλιά η κόρη μου βάζει τα ποδαράκια δεξιά κι αριστερά από τον λαιμό..σαν να την αγκαλιάζει..και κάθεται..για λίγο βέβαια γιατί μετά της πέφτει η μέση της μικρής..χαχαχα..
 
  • Love
Reactions: Orjo


darkkon

Member
3 Σεπτεμβρίου 2021
9
35
51
Αύριο κάνουμε τη δεύτερη δόση εμβολίων και όλα βαίνουν καλώς εκτός από ατυχήματα τουαλέτας εντός σπιτιού ειδικά νο1 αλλά και νο2 ενώ ένα βράδυ έκανε νο2 και μέσα στο crate! Ευτυχώς είναι σφιχτούλικα και μαζεύονται εύκολα.
Πρόβλημα είναι το αυτοκίνητο καθώς με το που μπαίνει έχει άγχος και μυξοκλαίει ενώ στο πλαστικό κλουβί μεταφοράς που πήρα την πρώτη φορά το έχεσε κιόλας από το άγχος/φόβο της ενώ ήταν μέσα δίπλα μου! Μιλάμε για διαδρομή 5 λεπτών! Σήμερα είχα λιχουδίτσες και της έριχνα συνέχεια ώστε να ξεχνιέται και δεν έφυγε τίποτα από την "εξάτμιση" αλλά το άγχος ήταν παρόν.
Είναι τόσο αγαπησιάρα όσο δε λέγεται ενώ της έμαθα το "κάτσε", "φέρε τη μπάλα" και το "μείνε" για 30'' περίπου αχαχαχαα.
Ακούει και έρχεται κοντά μου σε ένα περίεργο σφύριγμα που της κάνω ή σε μία σφυρίχτρα που έχω.
και μια ιστορία με φωτογραφίες που έφτιαξε ο γιος μου:
Πριν τη Σκούπα...
before.jpg

κατά τη διάρκεια της Σκούπας...
during.jpg

Μετά τη Σκούπα...
after.jpg
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.810
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf