Demodex στο ημιαιμακι μου


Christie M

Member
5 Ιουνίου 2020
12
14
48
Καλησπερα!Εχω υιοθετησει εδω και 2 μηνες μια ημιαιμη λαμπραντορινα 4,5 μηνων τωρα, την Λουνα.Εχει τρομερη φαγούρα και αραιωση σε ορισμενα σημεία στο τριχωμα.Η κτηνιατρος ειπε πως ειναι demodex και της εβαλε Frontline αμπουλα και ενα αντιπαρασιτικο σαμπουάν και θα το παρακολουθουμε ειπε.Επισης μου ειπε οτι το χαπι που παιρνει το σκυλι για την αποπαρασιτωση καλύπτει και την ψωρα.Εγω βλεπω την μικρη να εχει τρελαθει στο ξυσιμο και να εχει κανει "μασκα" γυρω απο τα ματια.Σκεφτομαι να παρω κι αλλη γνωμη.Τι λετε;IMG_20200512_195235.jpg
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Για αρχή, λέμε...ότι είναι πάαααρα πολύ όμορφη!!! :love:

Πόσες μέρες έχουν περάσει από την εφαρμογή της αμπούλας και του σαμπουάν;
Γιατί δεν κάνεις ένα τηλέφωνο στην κτηνίατρό σου, να της πεις ότι το σκυλάκι ξύνεται ακόμη. Ισως να σου δώσει κάτι πιο δραστικό, να ανακουφιστεί γρηγορότερα από την φαγούρα.
 


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Για αρχή, λέμε...ότι είναι πάαααρα πολύ όμορφη!!! :love:
Ναι έχει και το σωστό χρώμα... :LOL:

Είναι όμως, μη παρεξηγηθώ - σπιρτόζικο φατσάκι.

@Christie M Σε σκυλάκο που τρέχαμε προσφάτως με δεμοδηκτική ψώρα, τα μπάνια και αυτά δουλέψαν ως ένα σημείο, και ο δεύτερος κτηνίατρος μας έδωσε Bravecto, όπου και επιτέλους καθάρισε ο σκύλος. Ξαναπάρε το γιατρό σου κ συζήτα το, και ναι αν χρειαστεί, εννοείται και 2η γνώμη. Καμιά φορά αυτά τα δερματικά είναι διαόλου κάλτσα - μία κτηνίατρος φαντάσου δεν είχε δει καν τη ψώρα, ενώ το έψαξε η δόλια με ξέσμα, και τον ψάχναμε για αλλεργίες για κανα μήνα!

Σκέψου, αν δεν έχετε κάνει, καμιά προλητική αίματος/καλαζάρ/ερλιχεία, μιας και οι εξάρσεις καμιά φορά σχετίζονται με χαμηλό ανοσοποιητικό.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Για την demodex κατάλληλες αμπούλες είναι η advocate και εναλλακτικά η stronghold, η frontline δεν πιάνει την ψώρα εξ'οσον γνωρίζω. Αν το δέρμα ειναι πολύ ερεθισμένο αποφεύγουμε τη χρήση αμπούλες και δίνουμε μόνο bravecto, μέχρι να στρώσει το δέρμα. Τα μπάνια βοηθάνε αλλά δεν θεραπεύουν.
Θα έπαιρνα δεύτερη γνώμη λόγω της αστοχης χορήγησης αμπούλας frontline.
Περαστικά!
 
  • Like
Reactions: SofiaEve and mareco


Christie M

Member
5 Ιουνίου 2020
12
14
48
Για αρχή, λέμε...ότι είναι πάαααρα πολύ όμορφη!!! :love:

Πόσες μέρες έχουν περάσει από την εφαρμογή της αμπούλας και του σαμπουάν;
Γιατί δεν κάνεις ένα τηλέφωνο στην κτηνίατρό σου, να της πεις ότι το σκυλάκι ξύνεται ακόμη. Ισως να σου δώσει κάτι πιο δραστικό, να ανακουφιστεί γρηγορότερα από την φαγούρα.
Καλημέρα! Έχουν περάσει 10 ημερες περιπου.Ηταν η 2η επισκεψη για τον ιδιο λογο , την 1η φορα εδωσε μονο το σαμπουάν, την 2η φορα που την ξαναπήγα γιατι εβλεπα οτι το σκυλι ξυνεται της εβαλε την αμπουλα.Οπως και να εχει ,εκλεισα σήμερα στις 18.30 ραντεβου και με αλλο κτηνιατρο να δω τι θα μου πει.
 
  • Like
Reactions: mareco


Christie M

Member
5 Ιουνίου 2020
12
14
48
Για αρχή, λέμε...ότι είναι πάαααρα πολύ όμορφη!!! :love:

Πόσες μέρες έχουν περάσει από την εφαρμογή της αμπούλας και του σαμπουάν;
Γιατί δεν κάνεις ένα τηλέφωνο στην κτηνίατρό σου, να της πεις ότι το σκυλάκι ξύνεται ακόμη. Ισως να σου δώσει κάτι πιο δραστικό, να ανακουφιστεί γρηγορότερα από την φαγούρα.
Καλημέρα! Έχουν περάσει 10 ημερες περιπου.Ηταν η 2η επισκεψη για τον ιδιο λογο , την 1η φορα εδωσε μονο το σαμπουάν, την 2η φορα που την ξαναπήγα γιατι εβλεπα οτι το σκυλι ξυνεται της εβαλε την αμπουλα.Οπως και να εχει ,εκλεισα σήμερα στις 18.30 ραντεβου και με αλλο κτηνιατρο να δω τι θα μου πει.
Ναι έχει και το σωστό χρώμα... :LOL:

Είναι όμως, μη παρεξηγηθώ - σπιρτόζικο φατσάκι.

@Christie M Σε σκυλάκο που τρέχαμε προσφάτως με δεμοδηκτική ψώρα, τα μπάνια και αυτά δουλέψαν ως ένα σημείο, και ο δεύτερος κτηνίατρος μας έδωσε Bravecto, όπου και επιτέλους καθάρισε ο σκύλος. Ξαναπάρε το γιατρό σου κ συζήτα το, και ναι αν χρειαστεί, εννοείται και 2η γνώμη. Καμιά φορά αυτά τα δερματικά είναι διαόλου κάλτσα - μία κτηνίατρος φαντάσου δεν είχε δει καν τη ψώρα, ενώ το έψαξε η δόλια με ξέσμα, και τον ψάχναμε για αλλεργίες για κανα μήνα!

Σκέψου, αν δεν έχετε κάνει, καμιά προλητική αίματος/καλαζάρ/ερλιχεία, μιας και οι εξάρσεις καμιά φορά σχετίζονται με χαμηλό ανοσοποιητικό.
Καλημερα!Μου ειπε οτι την εξέταση για το καλαζαρ την κανουν στους 6 μηνες και οτι ακομη ειναι μικρη.Τι να πω ,ειμαι και ασχετη.Παντως ,επειδη την εχω παει ηδη 2 φορες στην ιδια κτηνιατρο για τον ιδιο λογο, σημερα το απογευμα έκλεισα να την παω και αλλου.
 
  • Like
Reactions: SofiaEve


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
αν χρησιμοποιεις σαμπουαν για δερματικους λογους, λουζε το σκυλακι με σφουγγαρι (εγω χρησιμοποιω φυσικο σφουγγαρι). εχει πολυ καλυτερη δραση.

να σου ζησει η λουνα, ειναι πανεμορφη!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Σε 2 περιστατικά δεμοδήκωσης που είχα, καταπολεμήθηκαν με θεραπεία ενέσιμης ιβερμεκτίνης και μπάνια με taktic. Δεν ξέρω αν ενδείκνυται σε μικρές ηλικίες όπως στο δικό σου. Tον ίδιο προβληματσμό όμως λόγω μικρής ηλικίας θα τον είχα και για το Bravecto.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Κουκλιτσα η μικρη ...γραφεις οτι ο πρωτος γιατρος σου ειπε "το χαπι που παιρνει το σκυλι για την αποπαρασιτωση καλύπτει και την ψωρα "
μηπως ο γιατρος σου εδωσε ήδη Nexgard spectra /Bravecto κατι τετοιο ?

Ειναι σημαντικη πληροφορια και για τον δευτερο γιατρο. Φανταζομαι θα το εχει σημειωσει στο βιβλιαριο.

nexgard spectra εδωσα εγω στη δικια μου χωρς καλλιεργεια τπτ, εφόσον κανει για για τη δερματιτιδα απο ψυλλους και τη δεμοδηκτικη και τη σαρκοκοπτικη και τα παρασιτα, οποτε οτι και να ειχε μεσα πεφταμε.
Φαγουρα εχει περασει μηνας, τωρα ηρεμησε . Μονο τα μπανια την ανακουφιζαν και πιστευω βοηθησαν πολυ.
 
Last edited:


Christie M

Member
5 Ιουνίου 2020
12
14
48
Κουκλιτσα η μικρη ...γραφεις οτι ο πρωτος γιατρος σου ειπε "το χαπι που παιρνει το σκυλι για την αποπαρασιτωση καλύπτει και την ψωρα "
μηπως ο γιατρος σου εδωσε ήδη Nexgard spectra /Bravecto κατι τετοιο ?

Ειναι σημαντικη πληροφορια και για τον δευτερο γιατρο. Φανταζομαι θα το εχει σημειωσει στο βιβλιαριο.

nexgard spectra εδωσα εγω στη δικια μου χωρς καλλιεργεια τπτ, εφόσον κανει για για τη δερματιτιδα απο ψυλλους και τη δεμοδηκτικη και τη σαρκοκοπτικη και τα παρασιτα, οποτε οτι και να ειχε μεσα πεφταμε.
Φαγουρα εχει περασει μηνας, τωρα ηρεμησε . Μονο τα μπανια την ανακουφιζαν και πιστευω βοηθησαν πολυ.
Ναι,ειχε δωσει nesgard spectra.Την πηγα πριν λιγο στον 2ο κτηνιατρο γιατί ειχα αδεια σημερα και άλλαξα το ραντεβου το απογευματινο.Ο καινουριος κτηνίατρος μου ειπε οτι ειναι πολυ μικρη για bravecto ή ενεσεις + οτι θεωρει οτι ειναι μικροτερη απο 4,5 μηνων βασει της εικονας των δοντιων της.Συστηνει να συνεχίσει τα μπανια και απλως να παίρνουμε το nexgard spectra αντι καθε μηνα ανα 3 εβδομαδες.
 


Christie M

Member
5 Ιουνίου 2020
12
14
48
Σε 2 περιστατικά δεμοδήκωσης που είχα, καταπολεμήθηκαν με θεραπεία ενέσιμης ιβερμεκτίνης και μπάνια με taktic. Δεν ξέρω αν ενδείκνυται σε μικρές ηλικίες όπως στο δικό σου. Tον ίδιο προβληματσμό όμως λόγω μικρής ηλικίας θα τον είχα και για το Bravecto.
Ο 2ος κτηνιατρος μου ειπε πως ειναι πολυ μικρη για ενεσεις ή bravecto.Συνεχιζουμε τα μπανια και θα παιρνει το nasgard spectra λιγο πιο συχνα και βλεπουμε.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Ναι,ειχε δωσει nesgard spectra.Την πηγα πριν λιγο στον 2ο κτηνιατρο γιατί ειχα αδεια σημερα και άλλαξα το ραντεβου το απογευματινο.Ο καινουριος κτηνίατρος μου ειπε οτι ειναι πολυ μικρη για bravecto ή ενεσεις + οτι θεωρει οτι ειναι μικροτερη απο 4,5 μηνων βασει της εικονας των δοντιων της.Συστηνει να συνεχίσει τα μπανια και απλως να παίρνουμε το nexgard spectra αντι καθε μηνα ανα 3 εβδομαδες.
Ουσιαστικα στις 2-3 δοσεις θεωρειται οτι εχει εξαλειφθει απο οτι καταλαβα, αν δεις και τα χαρτια/οδηγιες χρησης.
Απλα τα συμπτωματα, αραια σημεια, φαγουρα κτλ θα υποχωρουν σταδιακα. Υπομονη.

Σκεψου η μικρη που εχω εδω που ειχε σαρκοκοπτικη και της ελειπε η μιση τριχα βρωμουσε ασχημα /ξυνοταν/ κολλουσε το δερμα της/ πληγες πολλες μερες μετα. Τωρα εχει συνελθει καπως στο μηνα και μασκα γυρω απο τα ματια, τριχωμα κτλ θα παρει ακομα κανα 2μηνο να φταξουν ετσι οπως το κοβω.

Απο το φυλλαδιο....

nexgard.jpg
 
  • Like
Reactions: spyv and Vania


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3