DIY Agility Obstacles


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια


Σχετικά με το δεύτερο βίντεο:
Αν και είναι πιο εύκολος ο τρόπος που στηρίζει την μπάρα, αν ο σκύλος κάνει άλμα από λάθος πλευρά και τη χτυπήσει, υπάρχει κίνδυνος να τραυματιστεί.
Επίσης ο σκύλος του, μου φαίνεται πολύ κουτάβι, για να πηδάει έστω και τόσο.

 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Να πω, σαν γενικό κανόνα ότι, το να φτιάξεις μόνος σου τα εμπόδια, δεν είναι ίσως, τόσο δύσκολο. Ειδικά για άντρα, που κόβει το μυαλό και πιάνουν τα χέρια του. Πρέπει όμως, να υπάρχει και στοιχειώδης γνώση του τι άσκηση, και πως, θα βάλεις τον σκύλο σου να κάνει, για να μην κινδυνεύσει η σωματική του ακεραιότητα. Η γενική αλλά και ειδική υγεία του σκύλου, η φυσική του κατάσταση, η ηλικία του, ο σωματότυπός του, το βάρος του, πρέπει να συνυπολογιστούν, για να μην προκύψει κάποιος σοβαρός τραυματισμός ή αναπτυχθούν φοβίες, είτε άμεσα, είτε ακόμη και στο μακρινό μέλλον.

Η Αυστριακή κριτής, του πρώτου μας αγώνα, ήταν ιδιαίτερα αυστηρή, ειδικά με τις συνθήκες ασφαλείας των τούνελ. Απαίτησε να υπάρχει βοηθός στίβου, σε κάθε τούνελ, που να το διορθώνει συνεχώς, και στην παραμικρή μετακίνηση. Απ'ότι είπε, είχε δει πολλά σκυλιά να σκοτώνονται μέσα σ'αυτά.

Προσοχή λοιπόν :rolleyes:
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Μπορεις να βρεις πολλές σελίδες με diy agility obstacles στο νετ καθως επισης και τις προδιαγραφες τους ετσι ωστε να μην πας στα κουτουρου. Χωρο να εχεις (και χρονο να τα φτιαξεις) και ολα τα υπολοιπα ειναι σχετικα ευκολα.
Τα τρια εμποδια τα εφτιαξα μονη μου χωρις να αγγαρεψω τον συζυγο (αν και θα βοηθουσε με το κοψιμο των σωληνων) μεσα σε μια μερα.
Για την στηριξη της μπαρας χρησιμοποιησα μισο καπακι απο μπουκαλι νερου. Στηριζει την μπαρα τοσο οσο και σιγουρα ειναι πιο φθηνη επιλογη απο την γωνια που χρησιμοποιησε στο βιντεο (ασε που αν δεν εχεις σεγα αυτη η γωνια δεν κοβεται με τιποτα- και εγω δεν εχω)
 

Attachments

  • 140 KB Προβολές: 25
  • 112,4 KB Προβολές: 23
  • 150,5 KB Προβολές: 23