Dock jumping


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Εντυπωσιακο και θεαματικο κυνααθλημα ιδανικο για φωτογραφηση...
χωρις δραση μεν, παντως το σιγουρο ειναι οτι ο σκυλος το γουσταρει....

[video=youtube;_wSNSDV-wxs]http://www.youtube.com/watch?v=_wSNSDV-wxs[/video]

ο σκυλος με το χειριστη παιρνει φορα και κανει εντυπωσιακη βουτια προκειμενου να πιασει το ιπταμενο αντικειμενο που του πετα και να παρει ποντους αναλογα με το μηκος της...


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
 
Last edited by a moderator:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Δεν θα ήταν πιο θεαματικό αν έπεφτε και ο χειριστής στο νερό; :rolleyes::p
 




vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
μηπως μωρε πονανε με τη πτωση ομως? αναρωτιεμαι....εμεις αν πεσουμε με τη κοιλια δεν ποναμε?
ειναι καθαρα σχεση βαρους και επιφανιας , παντος φανταζομε πως αν δεν τους αρεσε δε θα το εκαναν
 






Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
μηπως μωρε πονανε με τη πτωση ομως? αναρωτιεμαι....εμεις αν πεσουμε με τη κοιλια δεν ποναμε?
Δεν ξέρω αν πέφτουν με την κοιλιά....
Είδα το βίντεο δυο-τρεις φορές, και αν προσέξεις και την φωτογραφία, πέφτουν με τα μπροστινά πόδια πρώτα.
Και κάτι μου λέει ότι το ευχαριστιώνται πιο πολύ απ' όσο φαντάζεσαι... ;):D
 




Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Μαραγκό δεν ξέρω... που να δουλεύει αμισθί τουλάχιστον.
Τον Σπούκυ να σου τον φέρω πολύ ευχαρίστως!

edit: και που θα στήσουμε την πισίνα παρακαλώ?
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Στη θαλασσα!! Τοσα μερη με ετοιμα docks Υπαρχουν θελουμε και καποιες σημαδουρες για την μετρηση...
Το θεμα ειναι ποια σκυλια δεν φοβουνται να πεσουν στο νερο απο ψηλα...
Εμενα φοβαται παντως... Εκτος αν θελει λιγη προπονηση...
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Ο δικός μου πέφτει από ψηλά, αλλά με δύο προϋποθέσεις:
Ή θα είμαι κι' εγώ μέσα και θέλει να έρθει κοντά μου,
ή κάποιος θα πνίγεται, ή θα κάνει ότι πνίγεται, ή ο Σπούκυ θα νομίζει ότι πνίγεται.... :D:D:D
 




Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Αναμοχλευω το θεμα...και θελω να ρωτησω το εξης: Βλεπω στο youtube οτι κατα κυριο λογο αυτα τα κυναθληματα γινονται στην Αμερικη και πλεον λεγονται Dog Docks, και αναρωτιομουν αν ο λογος που δεν γινονται στην Ευρωπη ειναι λογο μη απηχησης η μη διαθεσης για ενασχοληση με αυτο το σπορ? Οσο για τις νοτιες χωρες της ευρωπης που εχουν θεμα με την φλεβοτομο σκνιπα, φανταζομαι οτι ενα τετοιο αθλημα που ισως δυο φορες την βδομαδα να κανεις και προπονηση...δλδ ο σκυλος να βρεχεται και να εξασθενει η δραστικοτητα της αμπουλας...θα ναι ανασταλτικος παραγοντας για ενα τετοιο σπορ.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Εμένα προσωπικά, ούτε αυτό μου λέει κάτι, σαν κυνάθλημα.
Φαντάζομαι όμως, ότι για να υλοποιηθεί, το μόνο που χρειάζεται, είναι ένας φανατικός τρελλάκιας με όραμα, όπως υπήρξε η Εφη για το agility, στην Ελλάδα. Που θα εκπαιδευτεί ο ίδιος, και θα βρει μετά τον τρόπο δειλά-δειλά, να το παρουσιάσει και να το κάνει γνωστό. Δεν θα είναι καθόλου εύκολο και θα του πάρει και πολλαααά χρόνια, το μόνο σίγουρο. Ασε δε, που θα πάρει πολλά χρόνια, και μόνο για να βρει μέρος, που να του επιτραπεί, να προπονούνται τα σκυλιά.

Αυτά, σε θεωρητικό επίπεδο. Γιατί σε πρακτικό, δεν έχω ιδέα, πόσες δυσκολίες μπορεί να υπάρχουν.
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
εγω σε οσα βιντεο ειδα, στο youtube ειναι ενας χωρος με διαστασεις γηπεδου μπασκετ...με χλωροταπητα κατω και στηνεται η εξερδα και η πισινα. Η εξεδρα μεταλικη κατασκευη με ξυλινο δαπεδο και η πισινα φουσκωτη. Δεν ακουγεται ιδιατερα μεγαλους κοστους εγχειρημα παντως! Η μονη ακριβη επενδυση ειναι η περιμετρικη εριφραξη υψους 2,5μ .
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
πλάκα έχει να δεις 2-3 βουτιές, προσωπικά δε μου λέει κάτι, γιατί δεν βλέπω interaction σκύλου και χειριστή...

στο πάρκο με ενα μπαλάκι ή φρίσμπι να πετάς και να στο φέρνει μεγαλύτερη επικοινωνία επιτυγχάνεται
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
@Gaara νομιζω οτι μεχρι να χτισεις αυτο "το κολημα" με το αντικειμενο που πηδανε και πιανουνε...εχεις αφιερωσει αρκετο χρονο και εχεις φτιαξει σαφη επικοινωνια (ως ενα βαθμο παντα) με το σκυλο! Σιγουρα με αλλα αθληματα οπως το φριζμπι η το agility η το IPO χτιζεις ακομα μεγαλυτερο βαθμο επικοινωνιας. Αλλα θεωρω οτι σαν γυμναστικη επειδη συνδιαζει το κολυμπι στην πισινα καθως και την δυναμη για το αλμα αλλα και το σωστο χρονισμο να κλεισουν το σαγονια ωστε να πιασουν το αντικειμενο...νομιζω ειναι ενα καλο ειδος εκγυμνασης κι αυτο!
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
@Gaara νομιζω οτι μεχρι να χτισεις αυτο "το κολημα" με το αντικειμενο που πηδανε και πιανουνε...εχεις αφιερωσει αρκετο χρονο και εχεις φτιαξει σαφη επικοινωνια (ως ενα βαθμο παντα) με το σκυλο! Σιγουρα με αλλα αθληματα οπως το φριζμπι η το agility η το IPO χτιζεις ακομα μεγαλυτερο βαθμο επικοινωνιας. Αλλα θεωρω οτι σαν γυμναστικη επειδη συνδιαζει το κολυμπι στην πισινα καθως και την δυναμη για το αλμα αλλα και το σωστο χρονισμο να κλεισουν το σαγονια ωστε να πιασουν το αντικειμενο...νομιζω ειναι ενα καλο ειδος εκγυμνασης κι αυτο!
ναι σαν εκγυμναση είναι καλό.

Όσο για το "κόλημα" εξαρτάται το σκύλο.

Στο δικό μου και πούπουλο να πετάξω θα τρέχει να το κυνηγήσει :p

(μέρες που φυσάει δεν είναι να τον πηγαίνεις βόλτα κυνηγάει ότι φύλλο παίρνει ο άνεμος αριστερά και δεξιά :p )
 
  • Like
Reactions: mareco


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Δεν ειναι τυχαιο που τα λαμπραντορ...διαπρεπουν στο παραπανω αθλημα! Αν και τα ρεκορ τα χουν δυο Μαλινουα (κροκοδειλακια ξερεις)!