Dogo Argentino - δάκρυα στα μάτια


Dogera

Member
28 Δεκεμβρίου 2011
10
0
Καλησπέρα σε όλους εχω ένα Dogo Argentino 7 ετών και πρόσφατα έκανε εγχείριση για αποκατάσταση ρήξης χιαστού στο πίσω αριστερό πόδι. Στο χειρουργείο ζήτησα να χρεωθώ έξτρα αναισθησιολόγο όπως και έγινε. Μετά το χειρουργείο ο σκύλος μου παρουσίασε οξεία νεφρική ανεπάρκεια και κόντεψα να την χάσω. Εμετοί, σπασμοί, πυρετός, δεν έτρωγε, κάθε μέρα έπαιρνε 5 λίτρα ορό και μετά από 2 εβδομάδες απίστευτης αγωνίας - ταλαιπωρίας επανήλθαν οι τιμές στα φυσιολογικά τους όρια. Παρόλα αυτά ο γιατρός μου σύστησε να τρώει Renal. Εχω ήδη αναρτήσει μία ερώτηση στο φόρουμ για τον αν έχει κανείς παρόμοια εμπειρία ή για το τι μπορεί να έφταιξε.
Ενα δεύτερο ερώτημα - γρίφος είναι ότι από τότε που άρχισε να τρώει Renal σταμάτησε και να έχει δάκρυα στα μάτια της τα οποία είχε ασταμάτητα για όλα τα χρόνια της ζωής της ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ τροφή και αν της είχα δώσει ακόμα και με barf. Μπορεί κανείς να μου πει τι είναι αυτό που δεν έχουν οι renal τροφές σε σχέση με τις άλλες ? Δύο μέρες που χρειάστηκε να φάει άλλη τροφή αμέσως γέμισε ξανά δάκρυα. Εχει κανείς παρατηρήσει αυτό το φαινόμενο στο σκύλο του ?


Ευχαριστώ
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλησπέρα
εύχομαι περαστικά στην κούκλα σ κι αγύριστα
σχετικά με την ερώτηση σου σύγκρινε τα συστατικά για αρχή με την τροφή που τάιζες
έπειτα κοίταξε και τις αναλογίες που αναγράφει μπας και βγι κάποιο συμπέρασμα
ενημέρωσε κι εμάς έπειτα γιατί δεν νομίζω να μπορέσει κάποιος να σε βοηθήσει
απ΄ ότι φαίνεται όμως μάλον αλλεργικό ήταν και η αλλαγή τροφής βοήθησε
 
  • Like
Reactions: Dogera


Dogera

Member
28 Δεκεμβρίου 2011
10
0
Καλησπέρα ! Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το έχω προσπαθήσει να το κάνω αλλά πραγματικά δεν έβγαλα άκρη γιατί έχω αλλάξει πολλές τροφές. Επίσης το εκπληκτικό είναι ότι ακριβώς το ίδιο έχει συμβεί και στον λευκό μου γάτο. Δηλαδή σε κάποια στιγμή λόγω ενός μικρού λίθου έπρεπε να δώσω renal για ένα διάστημα. Ο γάτος δάκρυζε ασταμάτητα από το ένα μάτι χρόνια. Με το που του έδωσα renal σταμάτησε! Θα τρελαθώ. Και τον γάτο και το dogo τα έχω πάει σε ειδικό οφθαλμολόγο και δεν κατέληξα σε ασφαλή συμπεράσματα για το τι προκαλεί τα δάκρυα.

Επειδή έχω αντιληφθεί ότι είσαι γνώστης της φυλής (από αυτά που έχω διαβάσει εδώ) θα ήθελα να σε ρωτήσω 2 πράγματα : εάν πιστεύεις πως αυτή η περιπέτεια με την οξεία νεφρική ανεπάρκεια μπορεί να δημιουργήσει μακροπρόθεσμα πρόβλημα και δεύτερον εάν τα dogo έχουν προδιάθεση για καρδιοπάθεια. Το λέω αυτό γιατί στον προεγχειριτικό έλεγχο που έκανα με υπέρηχο καρδίας και όλων των οργάνων βρέθηκε αρχόμενη μυοκαρδιοπάθεια (κλάσμα εξώθησης 25%) για την οποία χορηγώ cardiovet. Εχεις κάτι άλλο να προτείνεις ? Είναι φυσιολογικό για την ηλικία της ?

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
γεια σου κι πάλι..
όπως λέω κι στο τέλος του μηνύματος όλοι αμαθείς είμαστε...

το θέμα με την νεφρική ανεπάρκεια επειδή αντιμετωπίστηκε άμεσα κι αποτελεσματικά δεν νομίζω.
Καλό είναι βέβαια να την προσέχεις για κάποιο διάστημα ακόμα κι ας έχει φυσιολογικά επίπεδα
όπως διαβάζω πως σου πρότεινε και ο γιατρός σου
Σαφώς και καλύτερη γνώμη για τέτοια θέματα έχει πάντα ο κτηνίατρος μας...
αρκεί να του έχουμε εμπιστοσύνη...

σχετικά με την καρδιά ,
γενικά για θέματα κτηνιατρικά δυστυχώς γνωρίζω ακόμα λιγότερα θέματα πέρα από όσα έχω αντιμετωπίσει προσωπικά σε σκυλιά δικά μου, φίλων ή γνωστών...
η εμπειρία μου ελάχιστη σχετικά με ενός καλού κτηνιάτρου...
θα πρότεινα μια ερώτηση στον Προκοπίου, αν είσαι από Αθήνα, μια και λόγω ότι είναι ο μοναδικός στην Αθήνα για baer τεστ πιθανά να έχει τα περισσότερα ντογκο από κάθε άλλον κτηνίατρο Αθήνα.
(θεωρητικά πάντα)
 


Dogera

Member
28 Δεκεμβρίου 2011
10
0
Καλημέρα ! Σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση. Εχω θορυβηθεί πολύ με την περιπέτεια υγείας της ντογκίνας μου και θέλω να κάνω το καλύτερο δυνατό για να προλάβω θέματα ειδικά με την καρδιά που η πρόληψη έχει αποτελέσματα. Θα απευθυνθώ οπωσδήποτε στον Προκοπίου. Δεν ήξερα ότι έχει Baer test γιατί όταν εγώ την πήρα πριν 7 χρόνια δεν είχε στην Ελλάδα πουθενά και έτσι έγινε στη χώρα του εκτροφέα και τα αποτελέσματα μου τα έστειλε το ιατρείο του με όλα του τα στοιχεία του γιατρού αλλά και μαζί με φώτος με το σκύλο την ώρα του baer με ημερομηνία (με είχε εντυπωσιάσει αυτό ομολογώ) !!! χαίρομαι που επιτέλους έχουμε και εδώ στην Ελλάδα. Ο εκτροφέας της είναι εξαιρετικός αλλά έχει ένα μέγααααλο μειονέκτημα... δεν μιλάει καλά αγγλικά και η επικοινωνία μαζί του πάντα ήταν δύσκολη. Ευτυχώς δεν είχα πολλά να τον ρωτήσω γιατί πραγματικά ο σκύλος που μου έδωσε είναι αριστούργημα, εκτός από τα αλλεργικά στα μάτια (τα οποία όπως σου είπα λύθηκαν μαγικά με την Renal και για ένα διάστημα με το Angels eyes αλλά το σταμάτησα γιατί είχε μέσα tylenol), είναι υγιέστατη και πολύ ισορροπημένη. Η ρήξη χιαστού ήταν αποτέλεσμα χτυπήματος.
Δεν θέλω ταλαιπωρήσω άλλο, μόνο μία τελευταία ερώτηση : το προσδόκιμο της ζωής στα ντόγκο είναι τα 12 χρόνια από ότι έχω διαβάσει. Στην πράξη όμως ακούω ντόγκο να "φεύγουν" πολύ πιο νωρίς. Εσύ τι εικόνα έχεις ?

Σε ευχαριστώ πολύ !
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Για τα περί ντόγκο δεν γνωρίζω αλλά για το θέμα με τα δάκρυα στα μάτια δεν θα το στήριζα 100% ότι έχει να κάνει με την τροφή - μπορεί ναι, μπορεί και όχι. Μπορεί να σταμάτησε να παράγει (ή να σταμάτησε να υπερπαράγει) ο δακρυγόνος αδένας για άλλους λόγους, που μόνο οφθαλμίατρος μπορεί να πει.
 


Dogera

Member
28 Δεκεμβρίου 2011
10
0
Vrmode καλησπέρα, το έχω συνδέσει με την τροφή γιατί επί 7 χρόνια δάκρυζε και μόλις έδωσα τη Renal σταμάτησε άμεσα. Επίσης έτυχε να δώσω πάλι για λίγες μέρες άλλη τροφή και μέσα σε μία ημέρα άρχισαν πάλι τα δάκρυα ! Είμαι πεπεισμένη ότι πρόκειται για κάποιο συστατικό που στις renal δεν υπάρχει. Με το μόνο που επίσης σταματούσαν τα δάκρυα ήταν το Angle's eyes μία σκόνη που έκανα παραγγελία από Αμερική αλλά την σταμάτησα γιατί είχε μέσα αντιβίωση.
 


joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
Χωρίς να γνωρίζω θα κάνω μια υπόθεση μήπως και βοηθάει κάπως.
Το νερό που τους δίνεις έχει πολλά άλατα?
Θα μπορούσε με την renal να βοηθάς τα συμπτώματα αλλά όχι την αιτία.
Ειναι περίεργο που το εμφανίζει και ο γάτος.
Υπόθεση κάνω, το ξαναλεω.
 


Dogera

Member
28 Δεκεμβρίου 2011
10
0
Χμμμμ σωστός .... γιατί και ο γάτος 3 ετών είχε μικρή πετρούλα στα νεφρά και γιαυτό του έδωσα renal και είχε τη βελτίωση για όσο την πήρε (6 μήνες).
Βέβαια νερό τους δίνω από τη βρύση και μένω Αθήνα. Ομως με αυτό που λες πάει το μυαλό μου μήπως υπάρχουν αυξημένα άλατα που φράζουν το δακρυϊκό πόρο και η τροφή έχει κάποιο συστατικό που τα διαλύει? Εχω άλλη μία γάτα στο σπίτι που όμως δεν είναι άσπρη και δεν έχει το ίδιο πρόβλημα και ένα σκύλο επίσης που δεν είναι άσπρος και δεν έχει ούτε αυτός πρόβλημα. Το πρόβλημα με τα δάκρυα το έχουν τα 2 άσπρα ζώα μου !!! το ντόγκο και ο άσπρος γατούλης.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
H Renal έχει κάποιο συστατικο που βοηθάει σίγουρα!Ποιο είναι αυτό δεν ξέρω...ψαξτο και θα το βρεις. Μη τεμπελιαζεις Φίλησε μου την Άλμπα - και τον Χάντερ βέβαια; και ξεκόλλα με τα προσδόκιμα ζωής και μ@λ@κιες .... Θα μας θάψει όλους το Αλμπακι
 


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Η renal τροφες γενικοτερα ειναι χαμηλες σε αλατι (οχι αναλατες παρολα αυτα),πρωτεινη κ περιεχουν ουσιες δεσμευτικες του φωσφορου οπως ανθρακικο ασβεστιο .
Η ρεναλ της RC εχει κ κιτρικο καλιο που νομιζω βοηθαει κ στις πετρες στα νεφρα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf