Dogo Argentino


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Όπως είχα γράψει,η δική μου εκδοχή για "το σκυλί του Σούπερμαν"! :lol:

Έχει κάποιες σκληρές φωτογραφίες από boar hunting (κυνήγι αγριόχοιρου) και cougar αλλά είναι αναπόσπαστες ασχολίες με την ιστορία της ράτσας και τον λόγο δημιουργίας της.

Όπως το τσοπανόσκυλο σκοτώνει το λύκο,αυτή είναι η δουλειά του,έτσι και τα Ντόγκο κυνηγούν αγριογούρουνα και cougars.

Δεν είμαι υποστηρικτής του κυνηγιού γενικότερα και ούτε μου αρέσει να σκοτώνω ζώα.
Οι λόγοι που θα έκανα κάτι τέτοιο θα ήταν μόνο ανάγκης.

Το βίντεάκι δείχνει και άλλες πτυχές του Ντόγκο και άλλες χρήσεις του...enjoy! :D

http://www.youtube.com/watch?v=lGM-_sLs9aI&mode=related&search=
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Dogo υπάρχει κατά πάσα πιθανότητα σφάλμα στη σελίδα! :(
Ελπίζω να διορθωθεί το πρόβλημα και να καταφέρουμε να δούμε το βιντεάκι… [-o<
 






denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Nα σκοτώνοντα άγρια ζώα μου προκαλεί φρίκη...ειδικά το πούμα που είδα άστα να πάνε... :evil: :evil: :evil:
Αυτή είναι η χρήση του σκύλου όμως ναι, καταλαβαίνω τι λες. :)
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Και εμένα και πιστεύω ότι πια θα έπρεπε να σταματήσει να γίνετε,ιδιαίτερα στα απειλούμενα είδη.

Από την άλλη βέβαια και οι κτηνοτρόφοι έχουν τα δίκια τους και τα σκυλιά αν δεν τεστάρωντε σε αυτό που φτιάχτηκαν να κάνουν θα είναι μάλλον δυστυχισμένα κατά βάθος και θα γίνουν όλα "του καναπέ".

Η φύση είναι ούτως ή άλλως σκληρή και δεν πρόκειτε να αλλάξει για να ταιριάξει στα γούστα μας. :?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Από την άλλη βέβαια και οι κτηνοτρόφοι έχουν τα δίκια τους
Oχι, οι κτηνοτρόφοι δεν έχουν δίκιο. Εκεί που βοσκάνε είναι αλλουνού χώρος... όχι δικός τους...του ανθρώπου δηλαδή, δεν έχω τίποτα με αυτούς συγκεκριμένα. Δεν ξέρω τη λύση, μάλλον δεν υπάρχει, αλλά αυτή δεν είναι σίγουρα!!