Donarot


gwgw

Well-Known Member
Λοιπον μια που μιλαμε για γιατρους,
πειτε μου τη γνωμη σας γιαυτο το προιον.
Εψαξα στο νετ, δεν εχω βρει κανενα μειονεκτημα, αλλα θα ηθελα και τη δικη σας γνωμη..

το χρονικο, ο Ορφεας πριν λιγο καιρο, ξαφνικα αρχισε να κουτσαινει..
Δεν εδωσα μεγαλη σημασια και αυτο γιατι δεν ειχε χασει καθολου ορεξη ουτε για παιχνιδι, ουτε για τρεξιμο..ασταματητος οπως παντα..τον ζουλουσα..πονος μηδεν..

την επομενη μερα τον πηγα μια εκδρομη, εκει ομολογω τον κουρασα πολυ, και ηταν ποιο εντονο. αλλα και παλι δεν πονουσε στο ελαχιστο..αφου δεν μπορουσα να καταλαβω και γιατι κουτσαινει, αφου δε πονουσε πουθενα. τον πηγα στο γιατρο και μου ειπε τα εξης.

επειδη ειναι στην αναπτυξη ο σκυλος, δεν εχει αναπτυχθει πληρως ο χονδρος του ποδιου. ειναι πολυ συνιθισμενο στους Γερμανικους ποιμενικους (αυτο το διαπιστωσα, γιατι το ειχε παθει μικρος και ενας προγονος του) και οτι επειδη ειναι σε πολυ πρωιμο σταδιο θα του περασει πολυ γρηγορα, οτι ομως αν αφεθει μπορει να χρειαστει και επεμβαση.
Του εδωσε ενα παυσιπονο να παιρνει για μια βδομαδα και το donarot το οποιο μου ειπε να του το δινω για οσο καιρο μπορω και παραπανω..
μισο φακελακι για τον Ορφεας..επισης μου ειπε οτι μπορει ξαφνικα να φυγει απο το ενα ποδι, να παει στο αλλο (αυτο δε συνεβει σε μας).
Τελος μου ειπε οτι αυτο που θα του κανει ποιο μεγαλο καλο ειναι η ξεκουραση, παρα τα φαρμακα..

Του ακολουθησα την αγωγη, και δεν κουτσαινει πλεον, συνεχιζω να του δινω το donarot.στα λιγα που εψαξα στο νετ, αναφερουν οτι στους ανθρωπους πρεπει να λαμβανετε για 3 μηνες-μετα μια παυση τριων μηνων και φτου και απο την αρχη (το ιδιο γραφει και στο χαρτακι μεσα).

η δικη μου η ερωτηση ειναι, οτι εφοσον οι Γερμανικοι ποιμενικοι εχουν αυτο το προβλημα συνηθως και αυτο το προιον υπαρχει (το οποιο ειναι το φυσικο συστατικο που αποτελουνται οι χονδροι)
γιατι δε μου το ειπε κανεις απο την αρχη? γιατι δηλ να διακινδυνεψουμε στο παραμικρο τη εξελιξη των ποδιων των ζωων μας?

ειμαι παραλογη? εσεις γνωριζετε κατι παραπανω?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Απ’ ότι διάβασα το Donarot χρησιμοποιείται σε ασθενείς που πάσχουν από οστεοαρθρίτιδα. Δεν θεραπεύει την οστεοαρθρίτιδα. Επιβραδύνει τις εκφυλιστικές αλλοιώσεις της και κατ’ επέκταση επιβραδύνει τις χειρουργικές επεμβάσεις.

Gwgw, εγώ στη θέση σου θα του έκανα μια ακτινογραφία, για να δω σε τι κατάσταση βρίσκονται τα ισχία του.
 






FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
η δικη μου η ερωτηση ειναι, οτι εφοσον οι Γερμανικοι ποιμενικοι εχουν αυτο το προβλημα συνηθως και αυτο το προιον υπαρχει (το οποιο ειναι το φυσικο συστατικο που αποτελουνται οι χονδροι)
γιατι δε μου το ειπε κανεις απο την αρχη? γιατι δηλ να διακινδυνεψουμε στο παραμικρο τη εξελιξη των ποδιων των ζωων μας?
Δεν ξερω τι συστηνουν εδω περα- αλλα στην γερμανια σχεδων ολοι οι σκυλοι, ιδιος οι μεγαλοσωμες φυλες, στην αναπτυξη λαμβανουν καπιο σκευασμα με θεικη γλυκοσαμινη- χωντροιτινη.

Παρολα αυτα εχουν κανει και μελετες με διασταυροσεις, οπου δεν ηταν και ξεκαθαρα τα αποτελεσματα που θα εποδεικνειαν την πραγματικη δραση της γλυκοσαμινης- χωντροητινης- και ετσι υπερχουν και υποστειρηκτες, οτι δεν κανουν τιποτα!!

Εγω δινω στην δικια μου εδω και αρκετα χρονια καπιοα τετια σκευασματα.
Ολο για 2-3 μηνες- μετα δειλημμα για 2 και μετα ξανα!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
και ετσι υπερχουν και υποστειρηκτες, οτι δεν κανουν τιποτα!!
Σε ασθενή ζώα - εγχειρησμένα κάνουν καλο σίγουρα ... πώς γίνεται να μην έχουν επίδραση, καλή ή κακή έστω , και σε υγιή?
 


gwgw

Well-Known Member
ΜΑΚΗΣ said:
ερώτηση.

ακτινογραφία έχει κάνει???????
οχι δεν εχει κανει, μου ειπε οτι θα προχωρουσαμε σε ακτινογραφια αν ο Ορφεας συνεχιζε να κουτσαινει μετα απο μια βδομαδα ή αν χειροτερευε τις επομενες δυο-τρεις.
Ο ορφεας ομως επανηλθε, δεν κουτσαινει πλεον και γιαυτο και δε συνεχισα τα παυσιπονα και δευτερη βδομαδα, μου ειχε πει μισο χαπακι την πρωτη και 1/6 τη δευτερη..

αλλα το donarot συνεχιζω να του το δινω, και αυτο γιατι μου ειπε να του το δωσω τουλαχιστον για τρεις μηνες.
παρολα αυτα, μου ειπε..οτι ολα αυτα ειναι δευτερευοντα , και οτι αυτο που θα εκανε τον Ορφεα καλα, ηταν προτιστως η ξεκουραση..

αυτα μου ειπε..
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
εγώ στην θέση σου θα έκανα μια ακτινογραφία ισχύων πάντως.

έτσι να μου φύγει η ιδέα
 


gwgw

Well-Known Member
οκ, να τον παω για ακινογραφια ξερει κανεις ποιος βγαζει ακτινογραφιες στη θεσσαλονίκη χωρις να εχει παραμπομπη απο κτηνιατρο και χωρις να πας στην κτηνιατρικη Θεσσαλονικης?


αρα για το donarot δεν εχετε ενσταση σωστα? συνεχιζω να του το δίνω..
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
δεν χρειάζεσε παραπομπή.

πας σε έναν κτηνίατρο που έχει ακτινολογικό και του λες να σου βγάλει μια ακτινογραφία ισχύων.

- γιατί???

- επειδή έτσι γουστάρω.-

ΑΠΛΑ.

Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η

ο κτηνίατρος ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ να βγάλει ΣΩΣΤΑ την ακτινογραφία.

εαν δεν ξέρει και τοποθετήσει τον σκύλο σε λάθος θέση τα αποτελέσματα ΙΣΩΣ να είναι λάθος.

καλύτερα ρώτα τον ΚΟΕ 2108145165 εαν υπάρχει πιστοποιημένος για τέτοιες ακτινογραφίες αλλιώς στην πανεπιστημιακή και πουθενά αλλού
 


Βασίλης

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2007
143
0
THESSALONIKI
Gwgw, εγώ κάποτε είχα κάνει ακτινογραφίες τη σκύλα μου μπορώ να σου πω που. άλλα να ξέρεις οτι χρειάζεσαι βοήθεια μην πας μόνη, είναι δύσκολο΄να κάτσει ήσυχος ο σκύλος!
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
στην ακτινογραφία ισχύου γίνετε νάρκωση.

συνήθως μερική.

εαν δεν γίνει νάρκωση η ακτινογραφία ΔΕΝ είναι αξιόπιστη
 


perla

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
136
0
ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΜΕ ΤΕΝΤΩΜΕΝΑ ΤΑ ΠΟΔΙΑ!!!
Έπαθα και έμαθα!!!!! :oops:
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
δεν υπάρχεί ημινάρκωση.

είναι ΛΑΘΟΣ

ο γιατρός υποχρεούτε να κάνει μερική.

εαν δεν πιάσει το σκυλί και αυτό κινήτε - φέρνει αντίσταση τότε κάνει ολική.

δεν υπάρχει ενδιάμεση κατάσταση.

ο ιδιοκτήτης είναι εκεί για να κρατάει τα πόδια του σκυλιού σε συγκεκριμένη θέση ΚΑΙ ΟΧΙ για να παλεύει μαζί του
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Βασίλης said:
δεν υπάρχεί ημινάρκωση.

είναι ΛΑΘΟΣ
Εντάξει γράψε λάθος μερική ήθελα να πώ....
κατάλαβα τι είπες.

δεν τα βάζω μαζί σου σε καμία περίπτωση.

με τον γιατρό τα βάζω και προετοιμάζω την gwgw για το τι θα συναντήσει.

φαντάζεσε να πάει να βγάλει καμιά ακτινογραφία και να της βγάλει κανένα πρόβλημα το οποίο δεν υπάρχει???

και γιατί????

επειδή κουνιόταν :!: :!: :!: :!:

και ΦΥΣΙΚΑ πριν κάνεις αναισθησία θα ζητήσεις να σου ΕΞΗΓΗΣΗ όλες τις παραμέτρους ΚΑΙ τους κινδύνους!!!!!!!!!!!!!!!
 


Βασίλης

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2007
143
0
THESSALONIKI
φαντάζεσε να πάει να βγάλει καμιά ακτινογραφία και να της βγάλει κανένα πρόβλημα το οποίο δεν υπάρχει???

και γιατί????
Όντως αυτό θα ήταν το χειρότερο απ'όλα!!
 




gwgw

Well-Known Member
λοιπον!!

αν και μας παιδεψε...οσο δε μπορω να σας περιγραψω...μετα απο τρεις ενεσεις για να ηρεμησει και παλι ηταν με το ματι γαριδα... και αφου τον κρατουσαν 3 ατομα για να κατσει ακουνητος, τελικα καταφεραμε να του παρουμε 4 ακτινογραφιες...

Το καλο ειναι οτι ειναι καθαρες, δεν φαινεται το παραμικρο προβλημα!
τουλαχιστον ηρεμησα απο το ενδεχομενο να εχει καμια δυσπλασια...

τωρα γιατι κουτσαινει (αμυδρα βεβαια) στο πισω ποδι (οχι ακριβως κουτσο σα να μαγκωνει ενα πραγμα) θα το δουμε με το γιατρο αυριο...

εσας παει πουθενα το μυαλο σας?

παρεπιπτοντως donarot εξακολουθω να του δινω, αν και ο αντινολογος ειπε οτι ειναι πολυ νωρις (επειδη ειναι 14 μηνων ο σκυλος) παρολα αυτα ας του το δινω αφου μου το συνεστισε ο κτηνιατρος.

επισης μου ειπε οτι η δυσπλασια εμφανιζετε γυρω στα 4-5 μηνων οταν ειναι..και οτι ειναι σιγουρο οτι δεν εχει τπτ τετοιο ο Ορφεας. Οτι θα φαινοταν σιγουρα στις ακτινογραφιες..

θα τις παω ομως να τις δει και ο κτηνιατρος, αλλα λεω να τις δειξω και σε κανεναν τριτο..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3