Eιδική έκθεση για μακρύτριχα γερμανικά ποιμενικά


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Άκουσα πως πλεον τα μακρύτριχα δεν θερωούνται εκτός προτύπου(ή κάτι τέτοιο) και πως υπάρχουν ειδικές εκθέσεις γι'αυτά.(Οπότε λογικά θα μπορούν πλέον να εκτρέφονται κανονικα) και γι'αυτό έχει αναίβει και η τιμή τους.
 






jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Τι εννοεις ανεβηκαν οι τιμες τους?
Ετσι και δεις στο σαιτ του ΚΟΓΠΕ και του ΚΟΕ νομιζω θα δεις οτι συμμετεχουν κανονικα εδω και καιρο στις εκθεσεις.το απο ποτε δεν το γνωριζω.αλλα δεν μπηκαν τωρα.
Εκτρεφει νομιζω και ο Σαρρης στην κρητη μακρυτριχα
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Τι εννοεις ανεβηκαν οι τιμες τους?
Ετσι και δεις στο σαιτ του ΚΟΓΠΕ και του ΚΟΕ νομιζω θα δεις οτι συμμετεχουν κανονικα εδω και καιρο στις εκθεσεις.το απο ποτε δεν το γνωριζω.αλλα δεν μπηκαν τωρα.
Εκτρεφει νομιζω και ο Σαρρης στην κρητη μακρυτριχα
Εννοώ οτι ο εκτροφέας μου είπε οτι τώρα και οι μακρύτριχοι συμμετέχουν στις εκθέσεις και απο 400 που είπε οτι έκαναν τώρα ανέβηκαν στα 500
 




Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
που μενεις? με εκπλησει λιγο η τιμη που αναφερεις
Θεσσαλονίκη και ο εκτροφέας που σου λέω είναι στην Κατερίνη. Τί εννοείς χαμηλές;
 




Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
συνηθως για ΓΠ ακουω 650+
κανονικος εκτροφεας ειναι?
Τα κανονικά είναι στα 700-900 αλλά τα μακρύτριχα 500-600 εμένα θα μου το αφήσει 500
 




vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Πωλούνται και 1200€ καμιά φορά .
Δεν ξέρω αν είναι η συνηθισμένη τιμή, αλλά τουλάχιστον έχω δει να αγοράζουν μακρύτριχο σε αυτή την τιμή
Τώρα σε ότι αφορά τις εκθέσεις , λαμβάνει κανονικά μέρος σε εκθέσεις και εξετάσεις γερμανικών ποιμενικών αλλά ανήκει στην κατηγόρια των μακρύτριχων.
Δεν μπορεί να είναι στον ίδιο στίβο
[FONT=&quot]μορφολογίας[/FONT] κοντοτριχα με μακρύτριχα .

Γερμανικό ποιμενικό μεν , άλλη κατηγορια δε
 
Last edited:




Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Πωλούνται και 1200€ καμιά φορά .
Δεν ξέρω αν είναι η συνηθισμένη τιμή, αλλά τουλάχιστον έχω δει να αγοράζουν μακρύτριχο σε αυτή την τιμή
Τώρα σε ότι αφορά τις εκθέσεις , λαμβάνει κανονικά μέρος σε εκθέσεις και εξετάσεις γερμανικών ποιμενικών αλλά ανήκει στην κατηγόρια των μακρύτριχων.
Δεν μπορεί να είναι στον ίδιο στίβο
[FONT=&quot]μορφολογίας[/FONT] κοντοτριχα με μακρύτριχα .

Γερμανικό ποιμενικό μεν , άλλη κατηγορια δε
Nαι και εμένα μου είπε οτι στο εξωτερικό πωλούνται τόσο. Αυτός όμως τα έχει 500. Ίσως είναι γιατί δεν εκτρέφει μακρύτριχα, απλά του βγαίνουν στις γέννες.
 




vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Nαι και εμένα μου είπε οτι στο εξωτερικό πωλούνται τόσο. Αυτός όμως τα έχει 500. Ίσως είναι γιατί δεν εκτρέφει μακρύτριχα, απλά του βγαίνουν στις γέννες.
Αααα για το εξωτερικό δεν ξέρω , εδώ στην Ελλάδα έγινε αυτή η πώληση που σου αναφέρω .
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Nαι και εμένα μου είπε οτι στο εξωτερικό πωλούνται τόσο. Αυτός όμως τα έχει 500. Ίσως είναι γιατί δεν εκτρέφει μακρύτριχα, απλά του βγαίνουν στις γέννες.
Αρα οι γεννητορες που χρησιμοποιει εχουν τπ γονιδιο του μακριου τριχωματος . Ερωτηση προς τους γνωστες της φυλης , αν ζευγαρωσεις ενα μακρυτριχο και ενα κοντοτριχο , τα κουταβια μπορουν να εχουν πεντιγκρι? παντως στα ξαδερφια,τους τα ελβετακια μπορεις , αλλα απο οσο ξερω δεν υπαρχει ο διαχωρισμος στους στιβους κτλπ
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Αααα για το εξωτερικό δεν ξέρω , εδώ στην Ελλάδα έγινε αυτή η πώληση που σου αναφέρω .
Περίργο... Γιατί όσους εκτροφείς είχα ρωτήσει για μακρύτριχο πάνω απο 600 δεν το δίναν. Αλλά βέβαια όπως είπα εκτρέφαν κανονικά και τους έβγαιναν μερικά μακρύτριχα στις γέννες.
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Αρα οι γεννητορες που χρησιμοποιει εχουν τπ γονιδιο του μακριου τριχωματος . Ερωτηση προς τους γνωστες της φυλης , αν ζευγαρωσεις ενα μακρυτριχο και ενα κοντοτριχο , τα κουταβια μπορουν να εχουν πεντιγκρι? παντως στα ξαδερφια,τους τα ελβετακια μπορεις , αλλα απο οσο ξερω δεν υπαρχει ο διαχωρισμος στους στιβους κτλπ
Ξέρεις τί; Νομίζω πως όλοι οι γερμανικοί έχουν γονίδια μακρύτριχου μέσα τους... Απλώς σε άλλους είναι πιο έντονα(και βγαίνουν μακρύτριχα κουτάβια) και σε άλλους όχι. Στο μυαλό μου το έχω όπως τα λαμπραντορ που ένα ζευγάρι μπεζ ΄γεννάει και μαύρα και καφέ... Δεν ξέρω αν είμαι σωστή, αλλά έτσι το φαντάζομαι...
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Σε ένα ζευγάρωμα κοντοτριχων γερμανικών υπάρχουν πιθανότητες να προκύψουν μακρύτριχα κουτάβια και αντίστροφα .
Σε ζευγάρωμα δυο μακρύτριχων απλά μεγαλώνει το ποσοστό να βγουν περισσότερα μακρύτριχα.
Υπάρχει όμως και η πιθανότητα να μην πάρεις ούτε ένα μακρύτριχο .
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen