English Cocker Spaniel και απορίες.


Alex.Pap

Member
10 Ιανουαρίου 2016
11
7
49
Καλησπέρα σας! Μετά την απόφαση για την ένταξη ενός σκύλου στην οικογένεια άρχισα να ψάχνω όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες γίνεται για τους σκύλους, τις ράτσες και τι χρειάζεται ένα σκύλος για να είναι ευτυχισμένος. Έτσι, κατέληξα στην φυλή των αγγλικών κόκερ σπάνιελ, με την βεβαιότητα πως είναι η κατάλληλη ράτσα για όλη την οικογένεια. Όμως προέκυψαν και μερικές απορίες σχετικά με τη φυλή και όχι μόνο, οι οποίες είναι αρκετές. Ας ξεκινήσω:

-Μπορεί ένα αγγλικό κόκερ να ζήσει ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ σε ένα διαμέρισμα;
-Πόσο λέτε να κοστίσει ένα κουτάβι 2 μηνών από αναγνωρισμένο εκτροφέα;
-Τι υπηρεσίες εκπαίδευσης θα χρειαστεί να "πάρω" εκτός από την Βασική Υπακοή;
-Να πάρω σιδερένιο ή πλαστικό crate;
-Ποιες είναι οι κατάλληλες διαστάσεις του crate για ένα αρσενικό κοκεράκι;
-Τι τροφή να του δίνω;
-Κάθε πότε χρειάζεται επίσκεψη σε groomer;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe and johnk


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Καλησπέρα σας! Μετά την απόφαση για την ένταξη ενός σκύλου στην οικογένεια άρχισα να ψάχνω όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες γίνεται για τους σκύλους, τις ράτσες και τι χρειάζεται ένα σκύλος για να είναι ευτυχισμένος. Έτσι, κατέληξα στην φυλή των αγγλικών κόκερ σπάνιελ, με την βεβαιότητα πως είναι η κατάλληλη ράτσα για όλη την οικογένεια. Όμως προέκυψαν και μερικές απορίες σχετικά με τη φυλή και όχι μόνο, οι οποίες είναι αρκετές. Ας ξεκινήσω:

-Μπορεί ένα αγγλικό κόκερ να ζήσει ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ σε ένα διαμέρισμα;
-Πόσο λέτε να κοστίσει ένα κουτάβι 2 μηνών από αναγνωρισμένο εκτροφέα;
-Τι υπηρεσίες εκπαίδευσης θα χρειαστεί να "πάρω" εκτός από την Βασική Υπακοή;
-Να πάρω σιδερένιο ή πλαστικό crate;
-Ποιες είναι οι κατάλληλες διαστάσεις του crate για ένα αρσενικό κοκεράκι;
-Τι τροφή να του δίνω;
-Κάθε πότε χρειάζεται επίσκεψη σε groomer;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καλησπέρα! Καλώς όρισες!:)

Καταρχήν, ένας σκύλος, για να είναι ευτυχισμένος... χρειάζεται:
1. Εκτόνωση (βλέπε: ένας κουρασμένος σκύλος είναι ο καλύτερος σκύλος)...
2. Πειθαρχία (βλέπε: Βασική Υπακοή, όπως πολύ σωστά ανέφερες)...
3. Αγάπη (που είμαι σίγουρος ότι θα του την δώσετε)...
4. ΟΧΙ ανθρωποποίηση (βλέπε: είναι σκύλος και δεν θα μπορέσει ποτέ να σκεφτεί, να λειτουργήσει, να αγαπήσει σαν άνθρωπος)...

Πάμε στις ερωτήσεις τώρα...

- Ναι, ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ σκυλιά, μπορεί να ζουν ευτυχισμένα σε διαμέρισμα, αρκεί να ισχύουν όλα τα παραπάνω που ανέφερα...
- Αυτή η ερώτηση θα απαντηθεί στο... μέλλον! Δεν είναι η πρωταρχική ερώτηση... άσε που δεν ξέρω κιόλας...:D
- Μόνο Βασική Υπακοή... εφόρου ζωής... εκτός αν είσαι κυνηγός...
- Σιδερένιο...
- Εντάξει, δεν το ξέρω αυτό, αλλά ο "πετσοπάς" της επιλογής σου θα στη λύσει αμέσως την απορία...;)
- Μία "τίμια" ξηρά τροφή... ή (το καλύτερο απ' όλα) ωμή διατροφή...
- Αν και δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με τη φυλή (υπάρχουν μέλη που θα σου απαντήσουν με ακρίβεια)... αν εσύ χτενίζεις και βουρτσίζεις 2-3 φορές την εβδομάδα... 2 επισκέψεις το χρόνο θα το κρατάνε άψογο...
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


Alex.Pap

Member
10 Ιανουαρίου 2016
11
7
49
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Λέγοντας "Τι υπηρεσίες εκπαίδευσης χρειάζεται εκτός από την Β.Υ." εννοώ αν είναι αναγκαία η προεκπαίδευση που προσφέρουν μερικά σωματεία εκπαίδευσης.

Επίσης πως θα το μάθουμε να κάνει την ανάγκη του αρχικά σε πάνα και μετά σε βόλτα (όταν μας το επιτρέψει ο κτηνίατρος);
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe and johnk


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
μια ιδεα σχετικά με το σιδερένιο ή πλαστικό κρέιτ.... θα προτεινα το πλαστικό box, γιατί εκτός από το σπιτι μπορείς να το βάλεις στο αμάξι για κάποιο ταξίδι κλπ.
Με το σιδερένιο θα κοπανάει στο αμάξι και μπορεί να δεις και τις τρίχες να κάνουν βόλτα!
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Λέγοντας "Τι υπηρεσίες εκπαίδευσης χρειάζεται εκτός από την Β.Υ." εννοώ αν είναι αναγκαία η προεκπαίδευση που προσφέρουν μερικά σωματεία εκπαίδευσης.
Η προεκπαίδευση (δηλαδή, το "νηπιαγωγείο") είναι καλή πρακτική...
Απλά, για μένα, είναι ΚΑΙ αυτό εκπαίδευση και το συνιστώ θερμά!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Η προεκπαίδευση (δηλαδή, το "νηπιαγωγείο") είναι καλή πρακτική...
Απλά, για μένα, είναι ΚΑΙ αυτό εκπαίδευση και το συνιστώ θερμά!
Απαραίτητα τα σωστά οργανωμένα και υπό επίβλεψη puppy classes!
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe and johnk


Alex.Pap

Member
10 Ιανουαρίου 2016
11
7
49
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αλλά πείτε καμιά ιδέα για την τουαλέτα του παρακαλώ
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
καλως ηρθες!
καταρχην να εχεις στο μυαλο σου οτι παντα θα εχετε ατυχηματακια στην κουταβοπεριοδο , οποτε εχε την σφουγγαριστρα stand by...
Συνηθως ξεκινανε με πανες, τις οποιες απλωνεις κατω, εχεις μαζεψει εννοειται χαλια... και οδηγεις/ενθαρρυνεις το κουταβι να τα κανει στην πανα, αφου πρωτα εχεις ηδη σκουπισει τσισα του με αυτη.. επιβραβευεις καθε του επιτυχημενη προσπαθεια με πολυ ενθουσιασμο! Συνηθως τα κουταβια , μετα τον υπνο, μετα το φαι ή μολις ξυπνησουν πανε για την αναγκη τους.. Στην αρχη περιοριζεις τον χωρο που κινειται το κουταβι, γιατι αν την πανα την εχεις πχ στην κουζινα και το κουταβι ειναι στο σαλονι , δε θα προλαβει να φτασει στην πανα αν του ρθει κατουρημα.. Με λιγες επιτυχιες , πολυ επιβραβευση και πανες κοντα.. εχει καταλαβει το κουταβι τι πρεπει να κανει. Δεν ειναι δυσκολο, αλλα θελει υπομονη και οχι νευρα
 


Alex.Pap

Member
10 Ιανουαρίου 2016
11
7
49
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! Αν ξερει καποιος και για το κοστος του κουταβιου μαζι με εξοπλισμο, ιατρικα κ.τ.λ. θα του ημουν πολυ ευγνωμων!
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe








johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1000 για τα πρώτα και 1000 κάθε χρόνο μετά
Έχω την αίσθηση ότι τα 1.000€ για τα "πρώτα" είναι λίγο χλωμά...

Βάλε το κόστος απόκτησης του κουταβιού... που από μόνο του μπορεί να είναι περίπου 1.000€ (παρότι ξαναλέω ότι δεν πολυξέρω τις τιμές των Κόκερ)...
Βάλε crate, στρωματάκια, παιχνίδια κλπ. κλπ....
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe




Alex.Pap

Member
10 Ιανουαρίου 2016
11
7
49
Να πω την αλήθεια κι εγώ περίμενα για ένα χιλιάρικο πάνω κάτω μαζί με τα κτηνιατρικά και τον εξοπλισμό. Βέβαια, δεν θα πάρω τον εξοπλισμό από πετ σοπ, αλλά από τα jumbo (εκτός από crate, τροφή και 2-3 πραγματάκια υγιεινής). Τα εμβόλια έχω ακούσει πως είναι γύρω στα 25 ευρώ και γίνονται κάθε μήνα και νομίζω πως 700 με 800 ευρώ θα είναι το κουτάβι.
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


Νικόλας Β.

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2015
48
12
48
Να πω την αλήθεια κι εγώ περίμενα για ένα χιλιάρικο πάνω κάτω μαζί με τα κτηνιατρικά και τον εξοπλισμό. Βέβαια, δεν θα πάρω τον εξοπλισμό από πετ σοπ, αλλά από τα jumbo (εκτός από crate, τροφή και 2-3 πραγματάκια υγιεινής). Τα εμβόλια έχω ακούσει πως είναι γύρω στα 25 ευρώ και γίνονται κάθε μήνα και νομίζω πως 700 με 800 ευρώ θα είναι το κουτάβι.
Νομίζω θα βγει κάπου στο χιλιάρικο.
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Για την απόκτηση υπολόγιζε απο 700-1000... παντως θα σου πρότεινα να εισαι επιφυλακτικος με τα προιόντα απο τα jumbo ειδικά με τα παιχνιδια του. Για να μη μιλησω για περιλαίμια κτλ...
 


Alex.Pap

Member
10 Ιανουαρίου 2016
11
7
49
Για την απόκτηση υπολόγιζε απο 700-1000... παντως θα σου πρότεινα να εισαι επιφυλακτικος με τα προιόντα απο τα jumbo ειδικά με τα παιχνιδια του. Για να μη μιλησω για περιλαίμια κτλ...
Σχεδιάζαμε να πάρουμε από τα jumbo μόνο τα παιχνίδια, τα μπολάκια τροφής και νερού και την χτένα του.

Όσο αφορά την εξωτερική περιποίησή του, κάθε πότε πρέπει να πηγαίνουμε σε ειδικό; Ένα κουτάβι κοκεράκι πόση τρίχα αφήνει σε καθημερινή βάση;
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Εγω ειδικά παιχνίδια δε θα επαιρνα απο το jumbo.... εχουν αναφερθει προβλήματα. Τώρα για περιλαιμια ισως μονο οταν ειναι κουτάβι! Με απασχολεί η ποιότητα τους!

Αυτά ειναι απορίες που θα στις λυσει ο εκτροφέας σου! Το γκρουμινγκ παντως ειδικά αν το στριπάρεις ανα τριμηνο νομίζω
 


Alex.Pap

Member
10 Ιανουαρίου 2016
11
7
49
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Και τώρα έρχομαι σε μια άλλη ερώτηση:
Από ποιον εκτροφέα να το πάρουμε;