Epiotic + Dexoryl


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Ο σκυλακος μου εχει ωτιτιδα (πρωτοτυπο για bulldog) και ο γιατρος συνεστησε πλυσιμο με Epiotic και αμεσως μετα εφαρμογη Dexoryl , δυο φορες τη μερα (πρωι/βραδυ) ...

Ενω το Dexoryl ειναι πιο ευκολο στην εφαρμογη του αφου ειναι ελαιωδες και παει μεσα αργα χωρις να ενοχλει το σκυλο (του ριχνω 8 σταγονες πρωι/βραδυ) , το πλυσιμο με epiotic ειναι βασανο και δεν νομιζω να κανει τιποτε ετσι που το βαζω αφου με το που πιεσω το μπουκαλακι για την εκγχυση , ο σκυλος τιναζεται ...ουτε λογος για μασαζ ωστε να καθαρισει το αυτι.
Πιο πολυ epiotic παει στα ρουχα μου :) ..μου φαινεται τρομερα δυσκολο να το κανω αυτο δυο φορες τη μερα , επι 10 μερες και φοβαμαι πως δεν το κανω και σωστα.

Εχετε καμμια συμβουλη εφαρμογης Epiotic ?
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Τελικα αυτο το ποστ πρεπει να μεταφερθει στην ενοτητα ''Εκπαιδευση και συμπεριφορα'' :(

Επι μια ωρα τωρα παλευα να του ριξω τις σταγονες στο αυτι (για το epiotic ουτε λογος) ...βρε τι καλοπιασματα , τι αγκαλιες , τι ''δωρακια'' , μολις επεφτε η πρωτη σταγονα στο αυτι , ο σκυλος την κοπαναγε ...απογοητευτικα . Στο τελος εβλεπε το μπουκαλακι με τις σταγονες και εφευγε ... ειπα να δοκιμασω πιο δραστικα μετρα και να τον σβερκωσω αλλα ουτε αυτο ηταν ευκολο αφου ειχα μονο ενα χερι ελευθερο (στο αλλο κραταγα το φαρμακο) ...τζιφος .

Παιρνω τον κτηνιατρο (ειμαστε φιλοι) μπας και υπαρχει αλλου ειδους θεραπεια απο το στομα ...του ειπα πως με δυο ατομα ειναι ευκολο - ο ενας κραταει το κεφαλι και ο αλλος ριχνει , με ενα ατομο ειναι πακετο ...μου λεει απλα πως ο σκυλος πρεπει να κανει την θεραπεια του και πως ειμαι εγω υπευθυνος να του την δωσω ... ''ριξτου φαπα'' , μου λεει. ''Αν απο τωρα δεν δεχεται φαρμακα ...βραστα ''

Αντε και ξαναπαω ...τον γραπωνω , παει να φυγει μολις βλεπει το μπουκαλακι και του ριχνω μια φαπα στη μουσουδα συνοδευομενη απο την πιο αυστηρη φωνη που μπορω να βγαλω (πρεπει να μας ακουσε η γειτονια) :( Στεναχωρηθηκα πραγματικα ... αλλα ο σκυλος ,λες και στεγνωσε απο δυναμεις, εμεινε ακινητος και ''δεχτηκε'' το φαρμακο.

Αμεσως μετα , του εβαλα φαγητο το οποιο καταβροχθησε και επεσε για υπνο σαν να μην συνεβη τιποτε.

Ενα μηνα κοντα ειμαστε μαζι με τον Boogie και δεν τον εχω χτυπησει γιατι πραγματικα ειναι κυριος ...δεν τον χτυπησα επειδη με νευριασε αλλα επειδη ,πλεον, με αγχωσε για την πορεια της θεραπειας του.

Σιγουρα θα υπαρχει αλλος τροπος αλλα τι γινεται οταν ο σκυλος αρρωσταινει πριν ακομα ''εκπαιδευθει'' ?

Και τι να κανω αυριο πρωι αν παλι δεν καθεται ? παλι φαπα ? δυστηχως μενω μονος και δεν εχω ανθρωπο να με βοηθαει δυο φορες τη μερα με τις σταγονες ...
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
είσαστε ένα μήνα μαζί... αυτή είναι μια αρχή...
λοιπόν μία από τις ασκήσεις που πρέπει να κάνουμε με τα ζώα μας και που βοηθάει να κερδίσουμε την εμπιστοσύνη του, να μας επιτρέπει αργότερα να τον ψηλαφίζουμε για να ελέγχουμε αν έχει τσιμπούρια ψύλλους, κανένα τραύμα, αν έχει πατήσει αγκάθι, να μπορούμε να του καθαρίσουμε τα αυτιά να βαλουμε φάρμακο κλπ.....
δίνουμε στον σκύλο εντολή κάτω....
( συνήθως εκτελεί και ξαπλώνει με το ένα πόδι κάτω από το σώμα του...
πάμε από την συγκεκριμένη πλευρά, που έχει πλακωμένο το πόδι... με ήρεμες κινήσεις και ομιλία χαιδεύοντας τον, τον τραβάμε μαλακά προς το μέρος μας να ξαπλώσει...
του μιλάμε ήρεμα ευγενικά τον χαιδεύουμε και αρχίζουμε να τον ξεψαχνίζουμε... του κοιτάμε τα δαχτυλα τα νύχια χαιδεύουμε τα αυτιά βαζουμε τα δάχτυλα μέσα, του ανοίγουμε το στόμα ελέγχουμε τα δόντια...
όσο πιο μικρή ηλικία ξεκινάμε τόσο πιο σίγουρα αποτελέσματα έχουμε...
ο σκύλος αρχίζει να καταλαβαίνει και να του αρέσει να ασχολούμαστε μαζί του.. σιγά σιγά με τον καιρο... συνηθίζει και δέχεται τα πάντα...
φυσικά πρέπει να συνυπάρχει παράλληλα με σωστή εκπαίδευση, να φαινόμαστε δίκαιοι απέναντι του και γενικότερα κάθε μας αντίδραση να αποβλέπει στο να κερδίζουμε την εμπιστοσύνη και σεβασμό του σκύλου μας.
καλό είναι τις πρώτες φορές να προσπαθούμε να το εφαρμόσουμε μετά από έντονο παιχνίδι έτσι ώστε και ο σκύλος να είναι κουρασμένος και πιο εύκολο να ηρεμήσει
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Λοιπόν είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα όταν πήρα τη μικρή. Είχε ωτίτιδα και έπρεπε να της βάζω αρκετές σταγόνες κάθε μέρα. Το κακό ήταν ότι ούτε την ήξερα ούτε με ήξερε ακόμα και δεν καθόταν με τίποτα..

Μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες βρήκα ότι με βόλευε(και με βολεύει ακόμα πολλές φορές) το εξής (γιατί και εγώ δεν είχα δεύτερο άτομο για βοήθεια πολλές φορές):

Έβαζα τη μικρή πάνω στον καναπέ, ακούμπαγα το κεφάλι της στο μπράτσο, πέρναγα το αρίστερό μου χέρι πάνω από το σώμα της και έπιανα τη μουσούδα και με το σώμα μου την εμπόδιζα να φύγει προς τα πίσω. Με το άλλο χέρι έκανα τη δουλειά μου και όλα καλά..
Δεν έκανε καμιά ιδιαίτερη προσπάθεια να φύγει και μετά το συνήθισε πολύ γρήγορα αφού ακολουθούσε και σπέσιαλ λιχουδιά..!
Δεν ξέρω αν είμαι κατανοητή..Βεβαια εμένα ήταν και 3 μηνών.

Σαφώς και δεν θα ακολουθήσεις ξανά τη συμβουλή του κτηνίατρου(που δεν είναι εκπαιδευτής) γιατί δεν είναι σωστή εκπαιδευτική μέθοδος αυτή και δεν θέλεις με τίποτα μια ζωή να γίνεται αυτό μόνο και μόνο για να βάλεις σταγόνες:eek:.

Φυσικά και θα κάνεις καθημερινά και αυτό που είπε ο GRDANE.Θα κάνει σίγουρα τη συμβιωσή σας πιο εύκολη!;)
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Ευχαριστω πολυ παιδια για τις συμβουλες ...το θεμα παραμενει οτι τις επομενες μερες πρεπει να κανει τη θεραπεια του.Επισης διαπιστωνω πως ενα 6 μηνων bulldog εχει αρκετη δυναμη στο σωμα του :)

Οσο αφορα τη γενικοτερη ενασχοληση μαζι του , δεν διαμαρτυρεται : καθεται να χτενιστει , να του καθαρισω τις ρητιδες και τους λεκεδες απο τα δακρυα και καθε βραδυ τον περναω ολοκληρο με μωρομαντηλα και ιδιαιτερα τον ποπο του και την ουρα που ειναι πολυ στενη (εκει μπαινει και sudocrem).Ολα αυτα τα δεχεται σχεδον με ευχαριστηση και τα κανουμε καθε μερα.Μπανιο κανει με μεγαλη χαρα (του αρεσει το νερο).Ακομα και στο κοψιμο των νυχιων αντιδραει ηπια αλλα καθεται.

Τις σταγονες στα αυτια τις βαλαμε πρωτη φορα στον κτηνιατρο προχθες το βραδυ και δεν περιμενα τοση αντιδραση.

Πριν λιγα λεπτα του εβαλα την πρωινη δοση ...ειχε ζορι αλλα λιγοτερο.Χρειαστηκε φωνη και ελαφρυ χαστουκακι αλλα καμμια σχεση με χθες το βραδυ ...
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
BRAVO ΣΥΓΧΑΡΗΤΉΡΙΑ
απλά κι εγώ, με αφορμή την δική σου ιστορια, προτίμησα να γράψω κάτι που πρέπει να έχουμε στο μυλό μας πριν χρειαστεί να το κάνουμε πράξη....

καλά εσύ λες για το μπουλντογκάκι... φαντάζεσαι κάποιον να παλεύει για να βάλει φάρμκο με ένα... ντογκ ντε μπορντώ? ( ακίνδυνη ρατσα για έλλειψη παρεξήγησης,.... :D)

ή τον... κώστα με το ντογκο αρζεντίνο..? :( :mad:
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Οντως θα ειναι πιο ζορι με μεγαλες ρατσες σαν αυτες που λες ...ειναι τελικα να το συνηθισει το σκυλι αφενος και αφετερου ο ιδιοκτητης (εγω) να ειναι αποφασισμενος.Πηρα εν γνωση μου ενα σκυλι που θελει ''ειδικη μεταχειριση'' και πρεπει να μπορω να του δινω τις οποιες θεραπειες προκυψουν.Με τα χαπια δεν εχει προβλημα ...τα αποπαρασιτικα τα κατεβασε λες και ηταν λιχουδιες.

Αποφασισα τις σταγονες (8-10) να τις ριχνω πρωτα μεσα σε συρριγα και μετα να κανω εκγχυση στο αυτι απο κει ...ετσι θα μειωθει ο χρονος εφαρμογης στο ελαχιστο και θα ειμαι σιγουρος οτι το φαρμακο παει εκει που πρεπει (ουτως ή αλλιως με μασαζ απλωνεται αφου ειναι παχυρευστο φαρμακο) .

Ευχαριστω παιδια , νομιζω πως δεν θα εχω προβλημα απο δω και περα ;)