Eukanuba ή Hills?


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Δηλαδη παιδιά ο ανθρωπος που μου είπε ''πετα τα frieskies'' γιατι ειναι χαλια κτλ , και μου προτεινε σαν καλή τροφη την Hills Science Plan Puppy premium ή οποία ειναι φυσική με ολες τις βιταμινες και τα στοιχεια που χρειαζεται για την αναπτυξή του ....με κοροιδεψε;;;;
Αν ναι γιατί; Είχε και αλλες και ακριβότερες μαρκες να μου προτεινει...
Εχω προβληματιστεί. Τεσπα, θα του την δωσω και βλέπουμε
Δεν λίγο ..ατυχής ο χαρακτηρισμός «φυσική» όταν αναφερόμαστε σε μια επεξεργασμένη τροφή? ;)
Εάν θέλεις γράψε μας τα συστατικά!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν έχει σχέση ποιά είναι ακριβότερη αλλά από ποιά έχει το μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους. Η Hills για παράδειγμα, παρατήρησε σε τί θέση είναι στο πετ-σοπ σου. ;)
 


joncr

Well-Known Member
23 Ιουλίου 2008
116
0
ydrefsi.blogspot.com
Λοιπόν να τι γραφει η συσκευασία :
34% κοτοπουλο
16% Γαλοπουλα
αλεσμενο καλαμπόκιαφυδατομενες προτείνες κοτόπουλου και γαλοπουλας
ζωικό λιπος
υδρολυμενες προτείνες
αφυδατομενος πολτος τευλών
αλεσμένο ρυζι
ιχθυελαιο
αφυδατομένο πληρες αυγό
λιναροσπορος
χλωριουχο κάλιο
ινες βρώμης
εκχύλισμα δεντρολιβανου
Βιταμινες μεταλλα κτλ που βαριεμαι να τα αναφέρω...:)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μάλιστα... Μια μέτρια συνηθισμένη ξηρά τροφή η οποία περιέχει 50% κρεαταλευρο και 50% δημητριακά, σιτηρά και υποπροϊόντα όπως το ξηρό υπόλειμμα από πούλπα σακχαρότευτλων (beet pulp).

Φυσική πάντως δεν είναι σιγουρα! ;)
 




joncr

Well-Known Member
23 Ιουλίου 2008
116
0
ydrefsi.blogspot.com
Τελικά μιας και θελω να τον μαθω στην ξηρα τροφή , ποια θα ηταν μια αξιοπιστη λυση; Ετσι και αλλιως εχω παρει την μικρη συσκευασια και πιστευω οτι τα σκυλια της γειτονιας στο δρομο να την τιμήσουν....( παρεα με τα φρισκις :) )
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
o καινουριος μας κτηνιατρος εκτος του οτι επιμενει να μαθει και τη ξηρα η Χιονα ,παρ'ολα τα κακα που αντιμετοπισαμε...προτεινει τη Eukanuba.:confused:
 


Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
να ρωτησω κ κατι εγω ο ασχετος?το 15κιλο ξηρας τροφης ποσο κανει κατα μεσο ορο(average μαρκα) κ ποσο σε κραταει(παλι οσο πιο average γινεται τα νουμερα) για κουταβι κ για ενηλικο...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μια μέτριαs ποιότητας τροφή (15κιλη συσκευασία) κοστίζει γύρω στα 50 ευρώ. Το πόσο θα κρατήσει εξαρτάται από το βάρος του σκυλού, την ηλικία του και την δραστηριότητα του. Για ένα boxer, για παράδειγμα που θέλεις εσύ, το σακί θα κρατήσει ένα περίπου μήνα.
Η κάθε τροφή έχει αναλυτικό πίνακα προτεινόμενης ποσότητας ανά βάρος και δραστηριότητα και καλό είναι (εάν δεν έχουμε εμπειρία) να ταΐζουμε το σκύλο σύμφωνα με τις οδηγίες. Ούτε περισσότερο, ούτε λιγότερο.;)
 




RozaFan

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
84
0
o καινουριος μας κτηνιατρος εκτος του οτι επιμενει να μαθει και τη ξηρα η Χιονα ,παρ'ολα τα κακα που αντιμετοπισαμε...προτεινει τη Eukanuba.:confused:

η μάρκα της τροφής που προτείνει είναι συνήθως αποτέλεσμα συνεργασίας του κτηνιάτρου με αυή την εταιρεία. Οι περισσότεροι κτηνίατροι στην Ελλάδα συνεργάζονται με την eukanuba και την hills
Αν θες να της δώσεις ξηρά τροφή συμβουλεύσου τον πίνακα συστατικών στις συσκευασίες ή το http://www.dogfoodanalysis.com/

Επίσης να έχεις καθαρό πως το σκυλί δεν πρόκειται να φάει ποτέ ξηρά τροφή όταν γνωρίζει πως μέσα στο 24ωρο θα την ανταμείψεις με λιχουδιές.



να ρωτησω κ κατι εγω ο ασχετος?το 15κιλο ξηρας τροφης ποσοοσο κανει κατα μεσο ορο(average μαρκα) κ ποσοοσο σε κραταει(παλι οσο πιο average γινεται τα νουμερα) για κουταβι κ για ενηλικο...
Να υπολογίσεις η συσκευασία που θα πάρεις να μένει ανοιχτή όχι περισσότερο από μήνα, για να υπάρχει η μίνιμουμ αλλοίωση
 
Last edited:


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
η μάρκα της τροφής που προτείνει είναι συνήθως αποτέλεσμα συνεργασίας του κτηνιάτρου με αυή την εταιρεία. Οι περισσότεροι κτηνίατροι στην Ελλάδα συνεργάζονται με την eukanuba και την hills
Αν θες να της δώσεις ξηρά τροφή συμβουλεύσου τον πίνακα συστατικών στις συσκευασίες ή το http://www.dogfoodanalysis.com/
To γνωριζω το site ...απλα ειπα το τι μου προτεινε και αλλος κτηνιατρος...και ο προηγουμενος eukanuba μου ειπε...

Επίσης να έχεις καθαρό πως το σκυλί δεν πρόκειται να φάει ποτέ ξηρά τροφή όταν γνωρίζει πως μέσα στο 24ωρο θα την ανταμείψεις με λιχουδιές.
Μα δεν επιδιοκω το να φαει ξηρα πλεον...αν και θα με βολευε πολυ...:rolleyes:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.825
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU