FCI limited pedigree


Leda

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
123
0
54
Παιδια καλησπερα,γνωριζει κανεις τι ειναι το FCI LIMITED PEDIGREE? :eek: Ενδιαφερομαι να φερω μαλτεζακι καποια στιγμη απο Ουγγαρια,συγκεκριμενα απο το the blue moonlight kennel.Εχει κανεις ιδεα,εχετε ακουσει αν θα εχω προβλημα με τα χαρτια κτλ?
Ευχαριστω εκ των προτερων
 






Leda

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
123
0
54
ΟΚ,ευχαριστω για ...την κρυαδα!!! Αν ομως παρω σκυλι με προδιαγραφες εκθεσης,μπορουν και παλι να αρνηθουν το ζευγαρωμα?Ρωταω,γιατι ειμαι πολυ ψωνισμενη με τα μαλτεζ ,και αν οι συνθηκες ,η δουλεια και τα παιδια το ...επιτρεψουν,ισως,λεω,ισως να προχωρησω σε εκτροφειο.Αυτο βεβαια,ειναι ευσεβης και διακαης ποθος αλλα ποτε δεν ξερεις...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
αν σκέφτεσαι κάτι τέτοιο καλά θα ήταν να το έψαχνες για αρκετό καιρό πρώτα-διάβασε για αρχή την ιστορία της φυλης
τα θρυλικά εκτροφεία δες αν υπάρχουν ακόμα κλπ
μην πάς βιαστικά
 


Leda

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
123
0
54
Εννοειται!!!!! Το εχω στο μυαλο μου καμποσο καιρο τωρα,και γνωριζω οτι το να ασχοληθεις ουσιαστικα με το θεμα εκτροφη χρειαζεται και αλλες προυποθεσεις εκτος απο την αγαπη για την εκαστοτε φυλη.Τα τελευταια 6 χρονια δεν κανω τιποτα αλλο ( σε λογικα πλαισια αυτο ) απ'το να διαβαζω στο νετ για τα μαλτεζ.Δεν ειμαι απειρη απο σκυλια,απο παιδι ειχαμε στο σπιτι μεγαλοσωμα βεβαια,αλλα εκθεσιακα οπου ομως ασχολιοταν αποκλειστικα ο πατερας μου και αυτο σε ελληνικα νερα.Εγω βαζω τον πυχη λιγο πιο πανω ,αλλα πολυ προσεκτικα γιατι δεν θελω να μπλεξω απο καθε αποψη σε κατι που αρχικα δεν θα ικανοποιει εμενα και κατοπιν τους υπολοιπους,τετραποδους και μη. Θα μου παρει μερικα χρονακια,δεν ξερω ποσα,μου λειπει ομως ενας μεντορας και δυστυχως εδω στην επαρχια δεν μπορεις να βρεις καποιον να σε συμβουλευσει σωστα. Αργα λοιπον και προσεκτικα!!!
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Στην ιστοσελίδα τους γράφουν
All Pet quality Puppies are sold on FCI Limited Pedigree and cannot be used for breeding.
Θέλει προσοχή, γνωρίζω εκτροφείς που το κάνουν για να είναι σίγουροι ότι δεν θα βγουν τα κληρονομικά προβλήματα στην φόρα.
 




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Οπότε δεν γίνεται δυσφήμηση στο the blue moonlight kennel

Βασικά είναι βλακεία να εκτρέφεις με μορφολογικά άριστα σκυλια αλλά με προβλήματα υγείας
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δεν έκανα δυσφήμιση στο εκτροφειο, είπα τη γνώμη μου για τα limited pedigree και πως δεν λύνουν το πρόβλημα των byb.
Αλλά μάλλον ότι θέλει καταλαβαίνει ο καθένας.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Δεν έκανα δυσφήμιση στο εκτροφειο, είπα τη γνώμη μου για τα limited pedigree και πως δεν λύνουν το πρόβλημα των byb.
Αλλά μάλλον ότι θέλει καταλαβαίνει ο καθένας.
Δεν είπα ότι εκανες δυσφήμιση, απάντησα σε αυτό
Για μένα αυτό είναι βλακεία γιατί οποίος θέλει ζευγαρωνει το σκύλο του απλά τα κουτάβια δεν μπορούν να βγάλουν pedigree
...μάλλον βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα. Και εξηγούμαι
Εάν ο κάτοχος τέτοιου σκύλου κάνει γέννα χωρίς pedigree και ας υποθέσουμε ότι τα κουτάβια βγάλουν κάποιο κληρονομικό πρόβλημα στην επιφάνεια, πουθενά δεν θα φαίνεται ότι αυτά τα κουτάβια προέρχονται από σκύλους εκτροφής του συγκεκριμένου εκτροφείου. Εν αντιθέσει, όταν τα κουτάβια έχουν χαρτιά θα γίνει γνωστό => δυσφήμιση
 






Leda

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
123
0
54
Παιδια καλησπερα και παλι ,καπου ομως νομιζω οτι αναλλωνομαστε σε δυσκολες κουβεντες χωρις καμια φορα ,βαση.Δεν νιωθω ο΄τι θα 'πρεπε να ειμαστε ΤΟΣΟ υπερβολικα καχυποπτοι με ολους και με ολα.Γιατι ντε και καλα να υπαρχουν συναιχεια και παντου προβληματα υγειας στα σκυλια ,ιδιαιτερα οταν ψαχνεις και ζητας καποιες επιβεβαιωσεις,ειδικα οταν καλεισαι να δωσεις και καποια σεβαστα χρηματα.Επιβαλλεται νομιζω να σε καλειψει το εκαστοτε εκτροφειο με αρκετα πιστοποιητικα σε οτι αφορα την υγεια τοσο των γονεων οσο και των κουταβιων. Ας σκεφτει κανεις και το ανθρωπινο ειδος. Νομιζει κανεις απο μας οτι ολα τα παιδια που γεννιουνται απο τοσο διαφορετικους ανθρωπους,δεν εχουν γονιδιακα φερομενα προβληματα; Λιγοτερα εχουν τα σκυλια μας απο τους περισσοτερους απο μας.
Σε γενικες γραμμες,καλο ειναι να προσεχουμε αλλα να μην χανουμε και την ουσια. Καποιοι καλοι γεννητορες μπορει να δωσουν καποιους καλους απογονους,ισως ομως και οχι.Τα παντα εχουν και μια μικρη δοση ρισκου μεσα τους!!!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
τα σκυλιά έχουν περισσότερα προβλήματα γονιδιακής φύσης απο τον άνθρωπο
μην μπερδευεσαι
ο λόγος είναι ότι κάνουν πολλές γέννες στην ζωή τους και ότι κουτάβια που "κανονικά" η φύση δεν θα άφηνε να ζευγαρώσουν ...ο άνθρωπος τα αφήνει
επίσης ο λόγος είναι ,για πολλούς επιστήμονες, οι κλειστές γονιδιακές δεξαμενές....και καπάκι και τα ανευθυνα ζευγαρώματα πολύ στενών συγγενών και ξανάμανα

στο ανθρώπινο είδος μία δύο γέννες ανα "ζωή" και στάνταρ προγεννετικοί έλεγχοι καθώς και ηθική/κοινωνική απαγόρευση"αιμομιξίας" ... άλλες συνθήκες

limited pedigree πάντως δεν βγάζει ο άλλος άνευ λόγου.....
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
το limited pedigree χρησιμοποιείται πάρα πολύ στην αμερική και μάλιστα το έχω συναντήσει και σαν "προυπόθεση" καλού εκτροφέα.
Η λογική είναι η εξής, εγώ ο εκτροφέας επιλέγω τα καλύτερα της γέννας που κρατάω εγώ ή πάνε σε άλλους εκτροφείς, και τα pet quality πάνε σε σπίτια με limited pedigree για να αποθαρυνθεί η εκτροφή τους.

Επίσης συνήθως συνοδευεται απο συμβόλαιο στείρωσης.
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Να μην κάνει κάποιος εκτροφή βασισμένος στα κουτάβια και τις γραμμές του εκτροφέα.
Για να μην γίνει τσάμπα μάγκας..
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Υπάρχουν και αυτοί.
Εγώ πάντως γνωρίζω εκτροφέα Westie με multi champions και συμμετοχές στο Crufts που απαγόρευε την εκτροφή με σκύλους του για να μην βγουν τα προβλήματα στην επιφάνεια.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Υπάρχουν και αυτοί.
Εγώ πάντως γνωρίζω εκτροφέα Westie με multi champions και συμμετοχές στο Crufts που απαγόρευε την εκτροφή με σκύλους του για να μην βγουν τα προβλήματα στην επιφάνεια.
πιο σπάνια περίπτωση
μόνο αυτός εχει τις γραμμές του?
 


Leda

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
123
0
54
Alexia παλι εγω. Επειδη τελικα αρχιζω να αναθεωρω την αποψη μου για αρκετα εδω και επειδη μου ακουγεσαι πολυ διαβασμενη,εμπειρη και επιφυλακτικη καποια στιγμη στη ζωη αυτη,θα 'θελα να καναμε μια κουβεντα οι δυο μας σε οτι αφορα το ξεκινημα ενος εκτροφειου που σεβεται τον εαυτο του και τα σκυλια του.Ειχαμε μια κοντριτσα πριν σε αλλο ποστ αλλα τελικα ειμαι αρκετα ''αδιαβαστη'' και ας θεωρουσα το αντιθετο.Δεν ξερω αν παρακολουθησες τις σκεψεις μου σε αυτο ή σε καποιο αλλο ποστ,αλλα με ενδιαφερει πολυ το θεμα,οχι αμμεσα γιατι τα παιδια μου με χρειαζονται ακομα με τα διαβασματα τους αλλα αργοτερα.Εσυ η ιδια εισαι εκροφεας westie;Please reply ακομα και με pm.
Eυχαριστω
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π