French Ring


aleka2

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
300
0
46
Ψάχνω πληροφορίες για το France ring.

Ti εξετάσεις περιλαμβάνει?
Είναι δυσκολότερο απο το schH?
Γιατί "κατεβαίνουν" στους αγώνες ώς επι το πλήστον μαλινουά?
Τι διαφορές έχει απο το schH?
Είναι πιο δύσκολη η εκπαίδευση του σκύλου???

Γενικά.. ψάχνομαι...;)
 
Last edited by a moderator:


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Ti εξετάσεις περιλαμβάνει?
To Ring είναι ένα άθλημα που συνδυάζει ταχύτητα, υπακοή, καθήκοντα φύλαξης, σωματοφυλακής, καταδίωξης και ανίχνευσης.
Το άθλημα χωρίζεται σε 4 τομείς: στο Brevet, στο Ring I, στο Ring II και στο Ring III και με αυτήν την σειρά μπορούν να αποκτηθούν και οι τίτλοι.
To Brevet αποτελείται από τις εξής ασκήσεις:
Εντολή «Μαζί» με οδηγό και χωρίς οδηγό αλλά με φίμωτρο, άρνηση τροφής, εντολή «Κάτω» και «Μείνε» με τον χειριστή εκτός οπτικού πεδίου για τουλάχιστον 1’ λεπτό, προστασία του χειριστή από πυροβόλο όπλο (με εκπυρσοκρότηση), κατά μέτωπο μακρινή επίθεση (30μ) και γενική επίβλεψη και έλεγχο του χώρου.
Αν περάσει ο σκύλος το Brevet (με τουλάχιστον 75 από τους 100 βαθμούς), τότε έχει το δικαίωμα να προχωρήσει στο Ring I όπου εξετάζεται στο «Μαζί» με και χωρίς οδηγό, υπερπήδηση εμποδίου ύψους 1μ., «Κάτω» και «Μεινε», επαναφορά αντικειμένου, άρνηση τροφής, εναλλαγή στάσεων σκύλου («Κάτω», «Κάτσε» και «Στάσου» με τον χειριστή να δίνει εντολές από απόσταση 18 μ., κατά μέτωπο μακρινή επίθεση (50μ) με δάγκωμα, απελευθέρωση και επανάκληση, άμυνα στον χειριστή, επίθεση σε πυροβόλο όπλο με 3 πυροβολισμούς, δάγκωμα, απελευθέρωση και φύλαξη και επίβλεψη και έλεγχο καταδίωξης και σύλληψης.
Αν ο σκύλος περάσει (τουλαχ. 160 από 200 βαθμούς), τότε προχωράει στο Ring II, όπου επιπλέον των ζητούμενων στο Ring I υπερπηδάει εμπόδιο 1,1μ. ύψους, επικλινές εμπόδιο 1,8μ. ύψους, λάκκο μήκους 3,5μ., επαναφέρει χαμένο αντικείμενο και εκτελεί άσκηση «εύρεση – γάβγισμα – κράτημα – συνοδεία».
Αν ο σκύλος περάσει (τουλαχ. 240 από 300 βαθμούς) τότε προχωράει στο Ring III όπου εκτελεί επιπλέον άλμα ύψους με εμπόδιο 1,2μ., επικλινές ύψους 2,5μ., λάκκο μήκους 4,5μ., επαναφορά αντικειμένου που έχει χάσει ο ιδιοκτήτης (με και χωρίς θέαση), άρνηση τροφής (4 δολώματα), «Send away» (30μ.), φύλαξη αντικειμένου, κατά μέτωπο επίθεση με εντολή «άσε» από απόσταση. Ο σκύλος για να περάσει πρέπει να συγκεντρώσει τουάχιστον 240 από τους 400 βαθμούς. Για να παραμείνει ο σκύλος Ring III πρέπει να περάσει επιτυχώς δύο φορές με βαθμολογία ανώτερη των 240 βαθμών κατά το ίδιο ημερολογιακό έτος. Αν δεν συμβεί αυτό, τότε ο τίτλος αφαιρείται.


Είναι δυσκολότερο απο το schH?
είναι διαφορετικό!


Γιατί "κατεβαίνουν" στους αγώνες ώς επι το πλήστον μαλινουά?
Επειδή έχουν τον ιδανικό σωματότυπο και χαρακτήρα για το συγκεκριμένο άθλημα.


Τι διαφορές έχει απο το schH?
Το SchH ονομάζεται πλέον VPG και οι διαφορές του από το Ring είναι αρκετές.


Είναι πιο δύσκολη η εκπαίδευση του σκύλου???
Είναι κατα βάση ίδια, αλλά εξυπηρετεί άλλες απαιτήσεις. Αρχίζει επίσης από "όσο πιο νωρίς γίνεται"!
 




aleka2

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
300
0
46
Το SchH ονομάζεται πλέον VPG και οι διαφορές του από το Ring είναι αρκετές.
Nαί αλλά ποιές είναι αυτές οι διαφορές??? Τι έχει το ένα άθλημα που δεν έχει το άλλο.

Τί χαρακτήρα πρέπει να έχει ο σκύλος???


Δεν ξέρω αν επιτρέπεται το videaki, αλλά εγώ έχω πάθει πλάκα!!!!

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=wCJmut5u36Y&feature=related"]YouTube - Top Gun finale 2007[/ame]
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Το VPG είναι πολύ αυστηρό στο πρόγραμμα και βαθμολογεί περισσότερες λεπτομέρειες. Χρειάζεται λίιιιγο πιο ηπιο σκύλο, ή πιο ελεγχόμενο. Γενικά το πρόγραμμα της υπακοής του είναι πιο σύνθετο αλλά της προστασίας πιο απλό από το French Ring.

Ρωτάς για να κάνεις ?
 


aleka2

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
300
0
46
χμ... το σκέφτομαι σοβαρά. Όταν ξεκίνησα με την Gandy για schH νύν vpg δυστηχώς λόγω καταστάσεων της ζωής μου εκείνη την περίοδο έπρεπε να τα παρατήσω( και ήταν υπέροχα ρε γμτ, τη γουστάρω την εργασία όσο τίποτα άλλο). Οπότε όπως καταλαβαίνεις μου έχει μείνει το αποθημένο;)!!!

Σκέφτομαι να ξααααααναψαχτώ για εργασιακό γερμανικό ποιμενικό πααααλι για να ξεκινήσουμε για vpg, μόνο που αυτή τη φορά θέλω τον σωστό άνθρωπο και εκπαιδευτή δίπλα μου να με στηρίξει;) .

Όσο για το ring .....πάντα με εντυπωσίαζαν τα μακρυνά δαγκώματα, το άλμα και η ταχύτητα των μαλινουά!!