Golden Retriever: Τι χρειάζεται να ξέρω;


Maraki_gr

Member
1 Φεβρουαρίου 2016
8
0
48
Καλησπέρα! Συγχωρέστε με για τυχόν λάθος κατηγοριοποίησης του θέματος αλλά είμαι καινούρια και δεν έχω εξοικειωθεί ακόμα με το φόρουμ. Από το καλοκαίρι σχεδιάζω να αποκτήσω ένα κουτάβι golden retriever. Είμαι φοιτήτρια και ζω σε διαμέρισμα με τους γονείς μου και το μικρό αδερφάκι μου. Καταστάλαξα σε αυτή τη ράτσα λόγω χαρακτήρα και εμφάνισης. Γνωρίζω αρκετά γενικά πράγματα σχετικά με τους σκύλους, όπως τα puppy mills, την φροντίδα που χρειάζονται, την αγάπη που δίνουν και τα έξοδα που θέλουν, όμως δεν γνωρίζω τι ιδιαιτερότητες έχουν τα golden retriever (καθώς δεν είναι όλα τα σκυλιά ίδια). Δηλαδή δεν γνωρίζω πόσο θα κοστίσει ένα κουταβάκι από αναγνωρισμένο εκτροφέα, αν μπορούν να ζήσουν ευτυχισμένα σε ένα σπίτι χωρίς αυλή, αν χρειάζονται ειδική μεταχείριση για κάποιο στάδιο της ζωής τους κ.τ.λ. Μπορείτε να με βοηθήσετε να λύσω τις απορίες μου; Και το κυριότερο, είναι κατάλληλο για μένα ένα golden retriever ή θα φρίξει μαζί μου;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!!
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Καλησπέρα @Maraki_gr

Για να μπούμε κι εμείς περισσότερο στο θέμα, για πες μας λίγα πράγματα για το πως καταστάλαξες στο Golden Retriever. Δηλαδή, ποιες ήταν οι σκέψεις και η έρευνα που έκανες και σε οδήγησαν σε αυτή την φυλή;

Γιατί όχι Labrador Retriever ή Irish Setter π.χ. ή γιατί όχι αυτός:

Μπιάνκα και Λούης

12647389_1094327100600934_7031216122293867681_n.jpg
 




Maraki_gr

Member
1 Φεβρουαρίου 2016
8
0
48
Καλησπέρα @Maraki_gr

Για να μπούμε κι εμείς περισσότερο στο θέμα, για πες μας λίγα πράγματα για το πως καταστάλαξες στο Golden Retriever. Δηλαδή, ποιες ήταν οι σκέψεις και η έρευνα που έκανες και σε οδήγησαν σε αυτή την φυλή;

Γιατί όχι Labrador Retriever ή Irish Setter π.χ. ή γιατί όχι αυτός:

Μπιάνκα και Λούης

View attachment 55947
Ευχαριστώ για την απάντηση! Λοιπόν, στο golden retriever κατέληξα θέτοντας ως όρους ο σκύλος να είναι ενεργητικός και δραστήριος, φιλικός με τους ξένους και τα παιδιά, να έχει μακρύ τρίχωμα και να εκπαιδεύεται εύκολα. Έτσι ήρθα ανάμεσα σε αρκετές επιλογές αρκετών μεγεθών (δεν με ενδιαφέρει το μέγεθος) από τις οποίες διάλεξα το golden retriever. Βεβαίως αν έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη ράτσα κάθε άλλο παρά μη αποδεκτή δεν είναι! Για τα ιρλανδέζικα σέτερ έχω ακούσει πως θέλουν εξοχή για να ναι ευχαριστημένα.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Γιατί ράτσα και όχι ένα αδέσποτακι?? Που να μοιάζει και σε golden δεν λέω όχι... δυστυχώς υπάρχουν πάρα πολλά goldenοειδη εκεί έξω...
 
  • Like
Reactions: mareco


Maraki_gr

Member
1 Φεβρουαρίου 2016
8
0
48
Γιατί ράτσα και όχι ένα αδέσποτακι?? Που να μοιάζει και σε golden δεν λέω όχι... δυστυχώς υπάρχουν πάρα πολλά goldenοειδη εκεί έξω...
Θέλω να γνωρίζω την καταγωγή του, τους γονείς του, τον εκτροφέα του κ.τ.λ. Από θέμα τιμής τα golden σε τι τιμές παίζουν;
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Εαν θέλεις εκτροφεα,αυτό με τις τιμές να μην σε απασχολεί πολύ...εννοώ δεν παίρνουμε κουτάβι από τον φθηνότερο,αλλά από αυτόν που μας καλύπτει περισσότερο....
Για όλες τις υπόλοιπες απορίες σου, και γενικά σε όλη τη πορεία σου με το σκυλάκι,ο εκτροφέας είναι ο ιδανικός για να σε καθοδηγήσει...
Τα γνωστά λοιπόν... τηλέφωνο στον ΚΟΕ να σου δώσει ονόματα εκτροφείων. Μιλάς μαζί τους,κάνεις ραντεβού κλπ κλπ...
Πάντως αφού τα κριτήρια σου είναι μια παρέα ξανθιά κεφάτη με αφράτο τρίχωμα είναι "κρίμα" για κάποιες πληροφορίες παραπάνω να μην κοίταξεις τα άπειρα καταφύγια που είναι γεμάτα με αυτό που ψάχνεις,απλά χωρίς τίτλους και περγαμηνές...
 
  • Like
Reactions: GRDANE


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Λοιπόν, στο golden retriever κατέληξα θέτοντας ως όρους ο σκύλος να είναι ενεργητικός και δραστήριος, φιλικός με τους ξένους και τα παιδιά, να έχει μακρύ τρίχωμα και να εκπαιδεύεται εύκολα.
Εδώ μπορώ αν θες να σου παραθέσω μια λίστα με άλλες 150 περίπου φυλές με αυτά τα χαρακτηριστικά ή ακόμα και λόγω αυτόν των χαρακτηριστικών να "βγάλω" το Golden Retriever από την λίστα... Διάλεξε... :D

Εξοχή θέλω κι εγώ... αλλά μου αρέσει και η πόλη. Ε, κάπως έτσι είναι και τα σκυλάκια.

Θέλω να γνωρίζω την καταγωγή του, τους γονείς του, τον εκτροφέα του κ.τ.λ.
Εδώ θέλω να μου τα δικαιολογήσεις αυτά. Για ποιους λόγους;

Για να μπορέσουμε να συζητήσουμε παρακάτω... :)
 
  • Like
Reactions: johnk


Maraki_gr

Member
1 Φεβρουαρίου 2016
8
0
48
Εαν θέλεις εκτροφεα,αυτό με τις τιμές να μην σε απασχολεί πολύ...εννοώ δεν παίρνουμε κουτάβι από τον φθηνότερο,αλλά από αυτόν που μας καλύπτει περισσότερο....
Για όλες τις υπόλοιπες απορίες σου, και γενικά σε όλη τη πορεία σου με το σκυλάκι,ο εκτροφέας είναι ο ιδανικός για να σε καθοδηγήσει...
Τα γνωστά λοιπόν... τηλέφωνο στον ΚΟΕ να σου δώσει ονόματα εκτροφείων. Μιλάς μαζί τους,κάνεις ραντεβού κλπ κλπ...
Πάντως αφού τα κριτήρια σου είναι μια παρέα ξανθιά κεφάτη με αφράτο τρίχωμα είναι "κρίμα" για κάποιες πληροφορίες παραπάνω να μην κοίταξεις τα άπειρα καταφύγια που είναι γεμάτα με αυτό που ψάχνεις,απλά χωρίς τίτλους και περγαμηνές...
Οι τιμές συνήθως πού κυμαίνονται όμως;
Εδώ μπορώ αν θες να σου παραθέσω μια λίστα με άλλες 150 περίπου φυλές με αυτά τα χαρακτηριστικά ή ακόμα και λόγω αυτόν των χαρακτηριστικών να "βγάλω" το Golden Retriever από την λίστα... Διάλεξε... :D

Εξοχή θέλω κι εγώ... αλλά μου αρέσει και η πόλη. Ε, κάπως έτσι είναι και τα σκυλάκια.



Εδώ θέλω να μου τα δικαιολογήσεις αυτά. Για ποιους λόγους;

Για να μπορέσουμε να συζητήσουμε παρακάτω... :)
Θέλω να τα ξέρω αυτά για να μπορώ να μάθω πως να χειρίζομαι τον σκύλο. Αν ο σκύλος είναι ράτσα, πιστεύω πως έχει τα γνωρίσματα και τα χαρακτηριστικά που έχει η ράτσα με αποτέλεσμα να είναι προβλεπόμενες κάποιες συμπεριφορές και να μπορώ να τις αντιμετωπίσω. Αν όμως το σκυλί είναι ημίαιμο, τότε τα χαρακτηριστικά των φυλών αναμειγνύονται και έτσι δεν ξέρουμε ποια γονίδια θα υπερισχύσουν και πως να τα αντιμετωπίσουμε.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Καλώς ήλθες και καλές συζητήσεις!:)

...Αν όμως το σκυλί είναι ημίαιμο, τότε τα χαρακτηριστικά των φυλών αναμειγνύονται και έτσι δεν ξέρουμε ποια γονίδια θα υπερισχύσουν και πως να τα αντιμετωπίσουμε.
Says who?:cool:
 




Maraki_gr

Member
1 Φεβρουαρίου 2016
8
0
48
Καλώς ήλθες και καλές συζητήσεις!:)



Says who?:cool:
Αυτό που λες για τη ράτσα ισχύει σε πολύ θεωρητικό επίπεδο μόνο...
Τέλος πάντων δεν ήρθα εδώ για να σας πω τις θεωρίες μου και τις απόψεις μου. Ήρθα για να με βοηθήσετε στην επιλογή ράτσας!(y) Μπορεί αυτά που λέω να μην ισχύουν (δεν είμαι και καμία ειδικός στο κάτω κάτω;))! Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε, εκτός από τα golden ποια άλλη ράτσα μπορώ να αποκτήσω;
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI




Maraki_gr

Member
1 Φεβρουαρίου 2016
8
0
48
Maraki_gr
New Member
Γυναίκα, 40
Σελίδα Προφίλ Μέλους Αποστολή ΜηνύματοςΑκολουθήστε αυτό το μέλος Αγνοήστε αυτό το μέλος
Εγγραφή:

Σήμερα

Μηνύματα:

4

Likes:

0
Maraki_gr was last seen:

Viewing thread Golden Retriever: Τι χρειάζεται να ξέρω;,



Γυναίκα, 40 και φοιτήτρια !;!;!;!;
Τυχαία ημερομηνία, ποτέ δεν βάζω αληθινές σε φόρουμς;) Αν θες να μάθεις την πραγματική μου ηλικία είμαι 21.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Πρόσεξε τώρα να δεις...

Άντε και χάρην της συζήτησης να πούμε πως ο σκύλος θα έχει τα χαρακτηριστικά, σε μορφολογία και ταμπεραμέντο, της φυλής του.

Θα έχει όμως και της "γραμμής" του (line), που είναι ένας εντός φυλής διαχωρισμός, με πολύ μεγάλες διαφορές, ανάλογα την φυλή. Ποιες γραμμές Golden Retriever σε ενδιαφέρουν;

Για να απαντήσεις αυτή την ερώτηση θα πρέπει να έχεις "ξεσκονίσει" απαραίτητα την φυλή ακόμα και πριν την δημιουργία της και να έχεις φτάσει να γνωρίζεις ποιες γραμμές εκτρέφονται στην Τσεχία, ποιες στην Σκωτία και ποιες στον Καναδά π.χ.

*Αν το έχεις κάνει να κανονίσουμε να πιούμε ένα καφεδάκι, να τα πούμε... :D

Αφού έχεις "κατασταλλάξει" στην φυλή και στις γραμμές, θα πρέπει να δούμε εκτροφές αυτών των γραμμών που διαφοροποιούνται, γιατί, πως εκτρέφουν και πως μεγαλώνουν τα σκυλιά τους και με ποιο σκοπό...

*Αν "το έχουμε" μέχρι εδώ και μου γράψεις στο επόμενο μήνυμα 3-4 εκτροφεία που έχεις στοχεύσει μετά από τα σκορ στα Field Trials... Θα κεράσω και φαγητό. :D

Μάλλον ήδη έχεις κατανοήσει πως οι διαφοροποιήσεις και οι διακυμάνσεις σε μορφολογία και χαρακτήρα μπορεί να είναι αρκετά μεγάλες, πόσο μάλλον αν δεν γνωρίζουμε τίποτα από όλα αυτά και απλά έχουμε μια γενική εικόνα από το "Breed All About It" ή το "Dogs 101" του Animal Planet.

Μετά έχουμε ποιότητα και ήθος εκτροφής, περιβάλλον, γονίδια, μεγάλωμα, εκπαίδευση, ερεθίσματα, κλπ.... Για να φτάσουμε σε τελικό χαρακτήρα.

Για αυτό και οι ζωή των ανθρώπων με Golden Retriever απέχει από τις διαφημίσεις και τις οικογενειακές Αμερικάνικες ταινίες.
 
  • Like
Reactions: johnk




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Οι τιμές στην κατηγορία αυτής της φυλής φαντάζομαι ότι κυμαίνονται κάπου ανάμεσα στα 900 - 1200€. Εξαρτάται από εκτροφέα κλπ.

Όταν βλέπεις σε αγγελίες με 250€ ή 400€ δεν είναι εκτροφικά αλλά κλασική περίπτωση ιδιώτη. Και φυσικά για τα πετ σοπ ούτε συζήτηση που πουλάνε 600 και 800 ευρώ το "καθαρόαιμο" που αγοράστηκε 50€ από το puppy mill.
 




canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
:)

1. Ποια είσαι εσύ (με την έννοια, τι μας έχεις πει που θεωρείς ότι σε γνωρίζουμε τόσο καλά ώστε να απαντήσουμε και μάλιστα άμεσα);

2. Τι το θες το Golden Retriever (το θες για κάτι που δεν μπορεί να το κάνει οποιοδήποτε άλλο σκυλάκι);
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf