Griffon Wirehaired, το κουρεύουμε?


bety

Member
26 Μαϊου 2009
5
0
Να κουρέψω άραγε το Griffon Wirehaired η θα καταστραφεί η τρίχα του?
Επίσης, ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να διατηρήται η τρίχα μαλακή και γυαλιστερή?

Ευχαριστώ εκ των προταίρων
Κ.
 


bety

Member
26 Μαϊου 2009
5
0
θα μπορούσε τουλάχιστον κάποιος να με συμβουλέψει που θα βρω απάντηση στο ερώτημα αυτό?
 




bety

Member
26 Μαϊου 2009
5
0
Ναι...σε λευκό
Έχω την εντύπωση ότι έχει διπλό τρίχωμα και λόγω αυτού δεν το κουρεύουνε, ...αλλά δεν το βρίσκω κάπου να το λέει καθαρά....έχει κανείς κάποια ιδέα?
χίλια ευχαριστώ.
Κώστας
 




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
ΔΕν θέλεις την τρίχα "μαλακή"!!!
Το "Wirehaired" σημαίνει σαν σύρμα!
Γι' αυτό και στριπάρεται η φυλή (δεν κουρεύεται με μηχανή).
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Να κουρέψω άραγε το Griffon Wirehaired η θα καταστραφεί η τρίχα του?
Επίσης, ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να διατηρήται η τρίχα μαλακή και γυαλιστερή?

Ευχαριστώ εκ των προταίρων
Κ.
γιατι δεν ρωτας τον εκτροφεα που το πηρες?
 


bety

Member
26 Μαϊου 2009
5
0
τι εκτροφέα? (να παραγγείλω σκύλο σαν να ήταν εμπορικό προιόν?) μπροστά από την πόρτα μου το βρήκα το σκυλάκι, κάποιος 'μάγκας' το αγόρασε αλλά δεν του έκανε το νούμερο μάλλον....

http://www.awpga.com/fr_wirehaired_pointing_griffons.htm

Clickαρε στο Grooming.

Αν χρειάζεσε μετάφραση πες το...και έχε υπομονή...:)
Χίλια ευχαριστώ!
Κ.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Και πως κατάλαβες ότι το σκυλάκι είναι Griffon Wirehaired και όχι κάποιο ημιαιμο γκριφονοειδες?

Όχι τίποτα άλλο, μήπως γλιτώσεις τα χρήματα του στριπαρισματος και ακολουθήσεις την all time classic λύση του «γουλί».
 


bety

Member
26 Μαϊου 2009
5
0
δεν είμαι ηλίθιος (αν και άνθρωπος!),
είναι και από τα ακριβά, τα standards τα ακολουθεί στο ακέραιο. (εν το μεταξύ ήταν και εκπαιδευμένο στα βασικά)

πάντως αν είναι να μη ζεστένεται θα το ΄γούλιζα' αν όμως υπάρχει περίπτωση να πάθει ζημιά το νέο του τρίχωμα δεν θα το κάνω....αυτό είναι που ψάχνω στην ουσία....
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
δεν είμαι ηλίθιος (αν και άνθρωπος!),
είναι και από τα ακριβά, τα standards τα ακολουθεί στο ακέραιο. (εν το μεταξύ ήταν και εκπαιδευμένο στα βασικά)
Επειδή εγώ είμαι ηλίθιος...
Αφού το βρήκες το σκυλάκι σου στο δρόμο πως ξέρεις ότι είναι από τα ακριβά, ότι ακολουθεί το πρότυπο κατά γράμμα, και φυσικά ότι είναι καθαρόαιμο κι όχι ένα ημιαιμάκι;:confused::confused::confused:
 


Anubis

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2007
107
0
Η καθαροαιμία του σκύλου σου δεν είναι και το θέμα εδώ, σου απαντώ λοιπόν πως αν ο λόγος που θες να το κουρέψεις είναι επειδή ζεσταίνεται, τότε μη κάνεις τίποτα.

Απλά φρόντιζε να αφαιρείς τις νεκρές τρίχες.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εν ολιγοις, για να γλιτώσεις και τα λεφτά του στριπαρισματος και τα λεφτά του τα-παίρνω-όλα-με την-ψιλή-και-καθάρισα, (το λεγόμενο «γκουλί», που λένε και οι αλλοδαπές γκρούμερ), βούρτσιζε συχνά το σκυλάκι σου και μην κάνεις τίποτα άλλο.

:)
 




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Και πως κατάλαβες πως δεν είναι Ντράχτχαρ (πιο πιθανό αφού έχουμε πολλά στην Ελλάδα) ; Εγώ δεν τα ξεχωρίζω εύκολα ...

Πάντως, και ημίαιμος να είναι, αν έχει σκληρό μανδύα το καλύτερο είναι να τον στριπάρεις (για να παραμείνει σκληρό και να μην μαδάει). Δεν χρειάζεται pedigree το σωστό γκρούμινγκ!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf