Hand Stripping και άλλα...


voula

New Member
19 Νοεμβρίου 2008
3
0
athens
καλησπέρα σας, είμαι και εγώ καινούρια στο forum, ;έχω ένα πάρσον ράσελ τεριέ 3 χρονών.ψάχνω ένα κομμωτήριο στο οποίο να κάνουν στριπάρισμα! όσα έχω επισκεφτεί κάνουν μεν στριπάρισμα όμως στο τέλος ξυρίζουν το σκυλάκι με αποτέλεσμα το τρίχωμα του να βγαίνει σκλυρό.μηπως μπορείται να με βοηθήσετε;
επίσης θέλω να ζευγαρώσω το σκυλάκι μου αλλά είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρώ θυληκό τησ ίδιας ράτσας.οπου και αν εχω ρωτήσει μου απαντάνε πως πρέπει να πάω το σκύλο στη γερμανία απο οπου το πήρα για να βρώ τη ράτσα του.δε μπορεί ομως να μην υπάρχει ούτε ένα θυληκό πάρσον ράσελ τεριέ στην αθήνα...help
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Γειά σου Βούλα και καλώς ήρθες.
Για στρίπινγκ υπάρχουν αρκετά θέματα όπου θα μπορούσες να ρίξεις μια ματιά.
Να σε ρωτήσω όμως όταν του έκαναβ στρίπινγκ (απ'ότι κατάλαβα τον έχεις ξαναπάει) μετά περνάγαν απο πάνω την κουρευτική;
Το τρίχομα του δεν πρέπει να είναι σκληρό;

Τώρα όσο αφορά το ζευγάρωμα, γιατί θέλεις να το ζευγαρώσεις; Είσαι εκτροφέας;
Διάβασε "γιατί δεν ζευγαρώνουμε τα ζώα μας" εδώ
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Tι να σου πρωτοπώ βρε αγαπητη Βούλα..
Ας πάρουμε τα εύκολα..
Οταν το σκυλάκι το κάνουν με μηχανή το τρίχωμα μαλακώνει ..,δεν σκληραίνει..
Θέλουμε να είναι σκληρή η τρίχα του για να κάνουμε stripping ,με μαλακή τρίχα τα terrier δεν κάνουν stripping..
Η αλήθεια είναι ότι είναι δύσκολο να βρείς κάποιον επαγγελματία ευσυνείδητο κομμωτή που να κάνει stripping και να γνωρίζει πράγματι να το κάνει..
Το βασικότερο είναι να μπορεί να εκτιμήσει αν η τρίχα είναι έτοιμη για να κάνει stripping..,διαφορετικά μια κακή εκτίμηση και με λάθος χειρισμό ,το σκυλάκι σίγουρα θα πονέσει..
Αυτά που γεννιούνται με μαλακό μανδύα (που οφείλονται στις μαζικές αναπαραγωγές) δεν κάνουν stripping..


Τώρα ζητάς βοήθεια για τι?
Για να σε βοηθήσουμε να βρείς γαμπρό?

Διαβασε αυτο..και τα ξανα λεμε μετα..

http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=273

p.s.Α !το εβαλε και η μιλου ,δεν το ειδα. :)
 
Last edited:




Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Parson Russell Terrier FCI-NO. 339
FCI-Standard N°339 / 28. 11. 2003 / GB


ORIGIN : Great Britain.
DATE OF PUBLICATION OF THE ORIGINAL VALID STANDARD : 29.10.2003.

UTILIZATION : Robust, tenacious working terrier, with special ability to go to ground.

CLASSIFICATION F.C.I. : Group 3 Terriers.
Section 1 Large and medium
sized Terriers.
With working trial.

BRIEF HISTORICAL SUMMARY : The promoter of this breed the Reverend John (Jack) Russell was born in 1795 in Dartmouth, Devon. He became a clergyman and for most of his life served in the parish of Swimbridge, Devon. An experienced horseman and great huntsman he became passionately involved in the breeding and selection of terriers. In 1873 The Kennel Club was founded and he became one of its early members. He died in 1883 at the great age of 87. It was while studying at Oxford that he bought his first terrier, a white wirehaired bitch with head markings which closely resembled the standard of today. Jack Russell undertook a number of crosses between different working terriers, self-coloured and parti-coloured types. His intention was always to improve the aptitude for hunting without too much regard for a uniform type. This tradition, crossing with other breeds of terriers continued later on. He also attempted to cross the breed with other breeds but the progeny did not correspond to the ancestral type. These endeavours were disappointing and were abandoned.
From the end of the Second World War, this breed has enjoyed increasing popularity on the European continent, particularly with hunters and horsemen. On 22nd January, 1990, The Kennel Club (Great Britain) recognized the breed and published an Official Interim Standard under the name of the Parson Jack Russell Terrier. The F.C.I. in its turn accepted to add this breed to its provisional list on July 2nd 1990.
The current name of Parson Russell Terrier was given in 1999 by the (British) Kennel Club. The breed was definitely recognized by the F.C.I. on June 4th 2001.

GENERAL APPEARANCE : Workmanlike, active and agile; built for speed and endurance. Overall picture of balance and flexibility. Honourable scars permissible.

IMPORTANT PORPORTIONS : Well balanced. Overall length of body slightly longer than height from withers to ground. Length from nose to stop slightly shorter than from stop to occiput.

BEHAVIOUR / TEMPERAMENT : Essentially a working terrier with ability and conformation to go to ground and run with hounds. Bold and friendly.

HEAD

CRANIAL REGION :
Skull : Flat, moderately broad, gradually narrowing to the eyes.
Stop : Shallow.

FACIAL REGION :
Nose : Black.
Jaws/Teeth : Jaws strong , muscular. Teeth with a perfect, regular and complete scissor bite, i.e. upper teeth closely overlapping the lower teeth and set square to the jaws.
Eyes : Almond shaped, fairly deep-set, dark, keen expression.
Ears : Small, V-shaped, dropping forward, carried close to head, tip of ear to reach corner of eye, fold not to appear above top of skull. Leather of moderate thickness.

NECK : Clean, muscular, of good length, gradually widening to shoulders.

BODY : Well balanced.Overall length slightly longer than height from withers to ground.
Back : Strong and straight.
Loin : Slightly arched.
Chest : Of moderate depth, not to come below point of elbow, capable of being spanned behind the shoulders by average size hands. Ribs not over-sprung.

TAIL : Customarily docked.
Docked : Length complementing the body while providing a good handhold. Strong, straight, moderately high set, carried well up on the move.
Undocked : Of moderated length and as straight as possible, giving a general balance to the dog, thick at the root and tapering towards the end. Moderately high set, carried well up on the move.

LIMBS

FOREQUARTERS : Strong, must be straight with joints turning neither in nor out.
Shoulders : Long and sloping, well laid back, cleanly cut at withers.
Elbows : Close to body, working free of the sides.

HINDQUARTERS : Strong, muscular with good angulation.
Stifle:Good bend of stifle.
Hocks: Set low.
Rear Pasterns : Parallel, giving plenty of drive.

FEET : Compact with firm pads, turning neither in nor out.

GAIT/MOVEMENT : Free-striding, well co-ordinated, straight action front and behind.

SKIN : Must be thick and loose.

COAT


HAIR : Naturally harsh, close and dense, whether rough or smooth. Belly and undersides coated.

COLOUR : Entirely white or predominantly white with tan, lemon or black markings, or any combination of these colours, preferably confined to head and/or root of tail.


SIZE : Dogs ideal height at withers 36 cm (14 ins).
Bitches ideal height at withers 33 cm (13 ins).
2 cm above or below is acceptable.

FAULTS: Any departure from the foregoing points should be considered a fault and the seriousness with which the fault should be regarded should be in exact proportion to its degree and its effect upon the health and welfare of the dog.

Any dog clearly showing physical or behavioural abnormalities shall be disqualified.

N.B. : Male animals should have two apparently normal testicles fully descended into the scrotum.

This amended breed standard will become effective from April 2004.
 

Attachments

Last edited:




voula

New Member
19 Νοεμβρίου 2008
3
0
athens
.

Γειά σου Βούλα και καλώς ήρθες.
Για στρίπινγκ υπάρχουν αρκετά θέματα όπου θα μπορούσες να ρίξεις μια ματιά.
Να σε ρωτήσω όμως όταν του έκαναβ στρίπινγκ (απ'ότι κατάλαβα τον έχεις ξαναπάει) μετά περνάγαν απο πάνω την κουρευτική;
Το τρίχομα του δεν πρέπει να είναι σκληρό;

Τώρα όσο αφορά το ζευγάρωμα, γιατί θέλεις να το ζευγαρώσεις; Είσαι εκτροφέας;
Διάβασε "γιατί δεν ζευγαρώνουμε τα ζώα μας" εδώ
καλημέρα mılou, ευχαριστώ για το "γιατί δε ζευγαρώνουμε τα ζώα μας" ομολογώ πως είχα μια εντελώς διαφορετική εικόνα για το ζευγάρωμα αλλά διαβάζοντας αυτό το κείμενο κατάλαβα πολλά πραγματα.
όσο για το στριπάρισμα ναι όταν τον στριπάρουν μετά περνάνε την κουρευτική.επίσης του περνάνε κουρεφτική κατευθείαν στα σημεία που πονάει...στο λαιμό δηλαδή και στο στήθος.δεν ξέρω κατα πόσο ειναι καλό για το τρίχωμα του σκλυλου μου.και αν όντως έτσι πρέπει να γίνεται.
γι'αυτό έχω μπεί στη διαδικασία να βρώ ένα άλλο χώρο καλωπισμού.έχω πάρει αρκετά τηλεφωνα σε διάφορα pet shops και απο τα περισσότερα παίρνω αρνητική απάντηση στην ερωτηση αν κάνουν στριπάρισμα.έτσι αποφάσισα να ρωτήσω αν γνωρίζεται σε ποιό χώρο καλλοπισμού θα μπορούσα να απευθυνθώ.
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Κοίτα, στις ευαίστθητες περιοχές (λαιμό, στήθος, κα...) χρησιμοποιήτε πολύ συχνά η κουρευτική (στρίπινγκ εκεί θα γίνει τις περισσότερες φορές σε εκθεσιακά σκυλιά).

Τώρα, το να στριπάρουν τον σκύλο σου και μετά να περνάνε την κουρευτική είναι τελείως παράλογο. Ίσως να το κάνουν για να υπάρχει ομοιόμορφο αποτέλεσμα. Αλλά και πάλι η κουρευτική είναι ανεπιθύμητη στα στριπαρισμένα σημεία.

Ο σκύλος σου πρέπει να έχει σκληρό τρίχωμα. Και με μπερδεύεις στο πρώτο μήνυμα σου οταν λες "στο τέλος ξυρίζουν το σκυλάκι με αποτέλεσμα το τρίχωμα του να βγαίνει σκλυρό" καθώς με την μηχανή η τρίχα μαλακώνει.

Κατα τ'άλλα χαίρομαι που διάβασες το θέμα με το ζευγάρωμα και ελπίζω να αναθεωρίσεις την αρχική σου επιθυμία.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
καλημέρα mılou, ευχαριστώ για το "γιατί δε ζευγαρώνουμε τα ζώα μας" ομολογώ πως είχα μια εντελώς διαφορετική εικόνα για το ζευγάρωμα αλλά διαβάζοντας αυτό το κείμενο κατάλαβα πολλά πραγματα.
:eek: :rolleyes: :)

Στο στριπάρω εγώ δωρεάν (δεν ξέρω θα μάθω :D )
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Μη φρικάρεις Βούλα.
Απλά εδώ... συνήθως... λέμε "μη ζευγαρώνετε και να γιατί", ΔΕΝ διαβάζουν το κείμενο, μας βρίζουν και φεύγουν!
Τις φορές που κάποιος κάθεται, διαβάζει και αναθεωρεί πραγματικά χαίρομαι :D
 


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
διάβαζα στο νετ αλλά δεν πολυκατάλαβα.

τι κάνουν στο hand stripping? μαδάνε τον σκύλο? :confused:
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Να ρωτήσω και εγώ κάτι? To “hand” δεν είναι πλεονασμός όταν αναφερόμαστε στο stripping? Νομίζω πως το μάδημα γίνεται μόνο με το χέρι. Υπάρχει και άλλος τρόπος? :confused:
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Το Τζάκ Ράσσελ έχει ελάχιστο μαλλί και γι' αυτό στριπάρεται ΠΟΛΥ εύκολα (το σκληρότριχο, γιατί υπάρχει και λειότριχο που ΔΕΝ στριπάρεται).

Θέλω να πω πως είναι εξαιρετικά εύκολο στο καλλωπισμό και καλό θα ήταν να σου μάθει ένας σωστός γκρούμερ πως θα το κάνεις μόνη σου. Αν ενδιαφέρεσαι να ζευγαρώσεις τον σκύλο σου, ακόμη περισσότερο πρέπει να μάθεις για το "γκρούμινκ" του και άλλα πολλά (πχ τι σου λέει πως είναι άξιος να κάνει απογόνους; ).

Η Αθήνα έχει ΠΟΛΛΑ Πάρσον καθώς έχουν ανέβει τρελά σε δημοτικότητα (από τότε που αναγνωρίστικε η φυλή πρίν λίγα χρόνια).

Μελέτησε την φυλή σου,
μάθε να την κουρεύεις,
μάθε πως πρέπει να είναι ένα σωστό δείγμα της ράτσας,
πήγαινε τον σκύλο σε καμιά έκθεση να πάρεις πιο έμπειρη γνώμη
και συζητάμε μετά πάλι για το αν και πότε πρέπει να ζευγαρώσεις τον σκύλο.

Ανάποδα άρχισες.

Αν ο σκύλος σου αξίζει θα σε κυνηγάνε εσένα οι ιδιοκτήτες των θηλυκών (όχι τ' αντίθετο).

Από την άλλη, πρέπει και να προσέχεις. Έχεις και μετά ευθύνες (και ας αποδειχτεί ο σκύλος σου ΤΕΛΕΙΟΣ από κάθε άποψη).

Ξέρω μια πανέμορφη σκύλα Πάρσον που όμως ΔΕΝ πρέπει να κάνει ποτέ απογόνους γιατί έχει δυσπλασία (θα το μεταφέρει στα κουτάβια).

Δεν νομίζω όμως πως ο ιδιοκτήτης της έχει την ηθική και ακεραιότητα χαρακτήρα ώστε να μην την ζευγαρώσει.

Εσύ την έχεις;
 
Last edited:


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Υπάρχει και στριπάρισμα με μαχαίρι. stripping knife.

Στα νεαρά ζώα ή σ' αυτά με ελάχιστο μαλλί το χάνεις με το χέρι.
Στα μεγάλα χρησημοποιείς και το μαχαίρι ΚΑΙ το χέρι.

Stripping Stone (πέτρα στριπαρίσματος σαν ελαφρόπετρα) είναι πολύ καλό για κοντότριχα σκληρότριχα ζώα (όπως το πάρσον) αλλά και λειότριχα όταν θέλεις να ανανεώσεις τον μανδύα (πχ σε θηλυκές μετά τον οίστρο που χάνουν πολύ μαλλί).
 
Last edited:


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
Να ρωτήσω και εγώ κάτι? To “hand” δεν είναι πλεονασμός όταν αναφερόμαστε στο stripping? Νομίζω πως το μάδημα γίνεται μόνο με το χέρι. Υπάρχει και άλλος τρόπος? :confused:
Καλά καταλαβα δηλαδή? Για μάδημα προκειται? :eek:

Δεν πονάει ?:confused:
 




Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Rottie, το stripping γίνεται με οτι σε βολεύει.
Εγώ δοκίμασα με "μαχαίρι" το οποίο δεν με βόλεψε και το παράτησα για την ελαφρόπετρα σε συνδιασμό με το χέρι.

Αρκετοί όμως (κυρίως γκρόυμερ) αλλάζουν και 6 μαχαίρια μέχρι να βρούν αυτό που τους ταιριάζει απόλυτα.
Μαχαίρια υπάρχουν για όλες τις τρίχες που στριπάρονται.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.753
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π