Hot spots σε τσοου τσοου!


Panos

Member
13 Ιουνίου 2007
12
0
Σήμερα το βράδυ μετα την βόλτα μας με το Max τον χτένισα όπως συνήθως και στο πάνω μέρος του αρίστερού του μηρου του ΄΄ξεκόλησε΄΄ μια 4x4 εκ. περιοχή δέρματος, μάλλον είναι hot spots :oops: (δεν ξέρω πως είναι στα έλληνικα). Την εν΄λόγω περιοχή την έπλυνα με ζέστο χαμομήλι το καθάρισα με οξυζενέ, που δεν του άρεσε και πάρα πολύ :? , και μέτα με βαμβάκι του έβαλα betadin και μία αντιβίοτικη σκόνη dactarin. Του μικρούλη μου του έδωσα να μυρίσει όλα τα ΄΄ύλικα΄΄ και δεν διάμαρτυρήθηκε καθόλου έκτος από το οξυζενέ, σε όλη την διάρκεια τον κανάκευα και του μίλαγα. Και αύριο πρωί-πρωί στον κτηνίατρο μας, μάλλον για αντιβίοτικα. Το δημοσιεύω αύτο για περρισότερη ενήμερωση για την ασθένεια και για τις πρώτες βοήθειες λογικά αύριο θα ποστάρω και τις όδηγιες του γιάτρου, αν αναφέρεται κάπου αλλού στο φόρουμ παρακαλώ πείτε το μου.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Οι θερμές κηλίδες είναι το αποτέλεσμα της πυοτραυματικής δερματίτιδας και προκαλούνται από βακτήρια. Προκαλούν φαγούρα και ενόχληση στο σκυλί και συνήθως απώλεια τριχώματος στην προσβεβλημένη περιοχή.
Τα σκυλιά λόγω της ενόχλησης γλύφουν και ξύνουν τη περιοχή ακατάπαυστα με αποτέλεσμα να επεκτείνεται η μόλυνση. Το ειδικό κολάρο θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμό, μιας που θα εμπόδιζε το σκυλί να ερεθίζει την πληγή.

Daktarin μην του ξαναβάλεις. Η Daktarin είναι αντιμηκυτιακή σκόνη και ΟΧΙ αντιβιοτική.
Ίσως να χρειαστεί εκτός από το καθαρισμό της πληγής συμπληρωματική αγωγή με αντιβίωση ή και κορτιζόνη.

Εύχομαι περαστικά και γρήγορη ανάρρωση στο σκυλάκι σου! Γράψε μας σύντομα τα νεότερα!
 


Panos

Member
13 Ιουνίου 2007
12
0
Λοιπόν μετα την επίσκεψη μας στον κτηνίατρο πήραμε αντιβίοση σε ένεση και augmentin 500+125 μίσο χάπι την φόρα 2 φορές την ήμερα ένα γαλάκτωμα με στερο΄ί΄δη 2 φορές την ημέρα και ενα είδικο σάμπούαν α και μια κάψουλα για τους ψύλους και ελπίζουμε.... ROTTIE σε ευχαρίστω για την συμβουλή απλώς αγχώθηκα και δεν ήξερα τι να κάνω έλπίζω να μην του έκανα κακό όσο για κολάρο ρώτησα αλλά μου είπε οχι και έβαλε κάτι μπλέ στην πλήγη για το ξύσιμο δε θύμαμαι ακριβώς τι ήταν.Θα ξαναπάμε σε 15 μέρες και έλπιζω όλα να πανε καλά! :roll:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3