hot spots: Πώς και γιατί;


Diego

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2010
333
0
Στο δάσος
www.www.www
Πολλους ακουω να λενε για την θαλασσα και τον σκυλο.. ενα θεμα με τα hot spots ομως δεν εχω δει.. τι εχετε να πειτε για της επιπτωσεις που μπορει να εχει ενα φαινομενικα αθωω παιχνιδι στη θελασσα με πιθανη προκληση hot spot..;

http://westislandgazette.com/files/westisland/imagecache/large/images/Hotspot dog.jpg
http://www.wormsandgermsblog.com/hot spot(1).jpg
http://www.clivir.com/temp/cache/e9f0d924b59c6690d3921b68818a0935.png
 


Viper

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2010
903
1
38
εγω π ειμαι ασχετος να ρωτησω τι ειναι το χοτ σποτ η θα φαω ντοματες?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Εγω δεν καταλαβα γιατι συνδεεις το hot spot με τη θαλασσα? Βακτηριακη μολυνση δεν ειναι?
 




Tonini

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
843
2
36
Munich/Germany
Μόλυνση ξερω και εγώ οτι είναι αλλά πως θα κολλήσει το σκυλί από την θάλασσα? αν δεν κάνω λάθος δερματικά δεν παρουσιάζεται????
 


Diego

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2010
333
0
Στο δάσος
www.www.www
εγω ξερω απο μολυνση της αμμου σε συνδιασμο με τα βακτηρια της θαλασσας και το αλατι που καθονται μεσα στο τριχωμα και το δερμα, και κανει οπως εμας φουσκαλες το ποδι αν τριφτει σε βακτηριακη επιφανεια , ετσι τριβονται η αμμος και το αλατι στο σκυλο εχω ακουσει και γινεται ετσι αν μολυνθει.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Hot spot ειχε διαγνωσει ο κτηνιατρος τον Αυγουστο στην Χιονα. Οφειλεται συνηθως στην θερμακρασια και στα ποσοστα υγρασιας στην ατμοσφαιρα γι αυτο και τις περισσοτερες φορες το συνανταμε Σεπτεμβρη οπου εχουμε περιεργο κλιμα μεταξυ υγρασιας και ζεστης.

Κανοντας ερευνα βρηκα οτι πολλες φυλες εχουν και καποια προδιαθεση.Μπορει να οφειλεται και στην διατροφη του ζωου. Ειναι ιδιαιτερα ενοχλητικο και η κατασταση χειροτερευει αν ειναι σε σημειο που το ζωο μπορει να το ξησει(η δικια μου ειχε στον λαιμο-ασχετα με το οτι δεν ηταν hot spot τελικα).
Δεν θυμαμαι πως ,αλλα μου ειχε διευκρινισει ο γιατρος οτι οφειλεται στον σταφυλλοκοκο που ενω βρισκεται σε φυσιολογικα επιπεδα στο δερμα του ζωου,υπο τις συνθηκες που περιγραφω πανω μπορει να εξαπλωθει και να προκαλεσει ζημια αν δεν το προσεξουμε.
Ζωα με πεσμενο ανοσοποιητικο συστημα επισης μπορει να το εμφανισουν +ψυχολογικοι λογοι επιρρεαζουν.

Με την θαλασσα δεν εχω βρει συσχετισμο.
 


Tonini

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
843
2
36
Munich/Germany
Μάλιστα...οσο ζει κανείς μαθαίνει...τωρα να φοβόμαστε να πάμε και στη θάλασσα?????και οχι τπτ αλλο...ο δικός μου δεν βγαίνει έτσι και βουτήξει!!!!
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Οταν μπει στην θαλασσα να μην φοραει scalibor και κολαρο σφιχτα στον λαιμο(να ''αναπνεει'' το δερμα).
Μετα να στεγνωσει πολυ καλα πριν του τα φορεσεις ;) .
 








Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Τα λεγόμενα hot spot είναι απο βακτηριακή μόλυνση του δέρματος που ενοχλεί αρκετά το σκυλί το οποίο αρχίζει να ξύνει/δαγκώνει το σημείο επίμωνα για αν ανακουφιστεί απο τον πόνο. Αν δεν αντιμετωπιστεί έγκαιρα θα δείτε ένα σκυλί όπως στις φωτογραφίες που έβαλε το μέλος Diego. Επίσης να ξέρετε ότι μία τέτοια μόλυνση μπωρεί να μεταδωθεί και σε άλλα μέρη του σώματος όπως και σε άλλα σκυλιά (αν το σκυλί που έχει την μόλυνση έρθει σε επαφή με άλλα σκυλιά).
 






Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Αφου μας συνεβει και αυτο, ετσι για να μην βαριομαστε να πω οτι το θεμα του hot spot θελει αρκετη σχολαστικοτητα απο μερους μας οσον αφορα τις πλυσεις του σημειου αυτου και να το κραταμε οσο το δυνατον στεγνο!

Δυο ειναι οι λογοι εμφανισης του
1) Λογω υγρασιας που συλλεγεται στις πτυχες του δερματος
2) Λογω καποιου δαγκωματος ζωυφιου, πχ ψυλλου

Τρποποι αντιμετωπισης αρκετοι, απο κορτιζονουχα σκευασματα κατευθειαν στο καυτο σημειο μεχρι πλυσεις με αντισηπτικο, αντιβιωση η κορτιζονη απο το στομα.

Να πω οτι δεν περνανε ευκολα τα hot spots και ιδιατερα με τον καιρο που εχει και χρειαζεται αρκετος καιρος για να ξαναβγαλει η περιοχη τριχες.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Βγάλατε και hot shop;
Αμάν ρε αδερφάκι μου... Τουλάχιστον στα δικά σου, πρέπει να φαίνεται αμέσως, γιατί εγώ στον Σώτο πλέον τα βλέπω αμέσως, αλλά στην αρχή μέχρι να τα πάρω χαμπάρι, μέσα στην γούνα, γινόντουσαν θηρία. Τώρα τα αντιμετωπίζουμε άμεσα.
Τι "θεραπεία" ακολουθείτε;
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Αμε, τι παραπονεμενες θα μεναμε?

Το εβγαλε στο λαιμο της, κατω απο την μεγαλη ζαρα. Αντιβιωση για 10 ημερες (1000mg), κορτιζονη για
5 ημερες (16mg τις 2 πρωτες και 8mg τις επομενες 3), 2 φορες την ημερα πλυσιμο της περιοχης με
hibitane scrub καλο σκουπισμα και μετα αλοιφη ειτε celestoderm ειτε propiogenta. Και ακομα εχουμε
μεγαλο δρομο μπροστα μας καθως αυτο δεν λεει να υποχωρησει. Εχουμε κοψει τα φαρμακα και συνεχιζουμε
τις πλυσεις και ευχομαι να παει απο εκει που ηρθε.

Εννοειται οτι της πηρε και ξεσμα μπας και εχει και κατι αλλο αλλα ευτυχως εχουμε μονο το hot spot.
της ξυρισε και το σημειο εκει ετσι ωστε οι πλυσεις να γινονται καλυτερα. Ειδωμεν!

Στο νετ διαβαζω οτι καλυτερα να μην βαζουμε αλοιφη στο σημειο αυτο καθως κραταει υγρασια αλλα καποιο
σκευασμα με σκονη.

Εσεις πως το αντιμετωπισατε?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Μόνο hibitane. Και ξύρισμα τις πρώτες φορές, ψαλίδισμα τις υπόλοιπες.
Πρόπερσι τον χειμώνα, του είχα ξυρίσει όλη την ουρά. Παρόλο που το είδα αμέσως σε ένα σημείο που έβγαλε, όλο το υπόλοιπο δεν το είχα δει. Δεν είχε αρχίσει να το μασουλάει ακόμη. Απελπισία η κατάσταση.
Ειδικά το καλοκαίρι απλώνω σε βαμβάκι hibitane, το "αφρίζω", το βάζω στην πληγή και το αφήνω για 10-15 λεπτά.
Και πολύ καλό ξέβγαλμα. 3 φορές την ημέρα. Τίποτα άλλο. Σε 3-4 μέρες αρχίζει και κλείνει.
Τον χειμώνα που δυσκολεύομαι κάπως 3 φορές την ημέρα να πλατσουρίζω, έχω και ένα κορτιζονούχο spray. Μία φορά την ημέρα.
Επίσης, κλείνει γρήγορα.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Η αληθεια ειναι οτι την φορτωσε με πολλα χαπακια.
Και εγω το αφριζω το hibitane και την πλενω και ανακουφιζεται το ζωντανο.
Το cortavance (η καπως ετσι) εβαζες? Σκεφτομαι να της βαλω και εγω.

Ειναι η πρωτη μας φορα, τωρα που ξεπηραμε δεν μας σταματαει τιποτα. Αν με απολυσουν
απο την τωρινη μου δουλεια, βοηθος κτηνιατρου θα παω, εχω και πειρα! :p :D :D