Koυτάβι και κατούρημα


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Η κολλητή μου πήρε πρόσφατα κουταβάκι, ημίαιμο τσιουάουα από γέννα ιδιώτη. Ναι ναι δέχομαι φασκελώματα για το πόσο σωστά την επιμόρφωσα όλα αυτά τα χρόνια :sneaky:
Λοιπόν το κουταβάκι της, η Φρίντα, είναι 2,5 μηνών και έμεινε μέχρι 2 μηνών με την μάνα και την τοκετομάδα. Ξέρει πολύ καλά την πάνα της γιατί όταν την κράτησα για ένα πρωί έκανε το πιπί της μόνο εκεί.
΄Οταν όμως είναι η μαμά της παρούσα κατουράει και κάνει κακάκια όπου βρει. Έχει κανείς ιδέα που μπορεί να οφείλεται αυτή η συμπεριφορά και πως να διορθωθεί;
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καταρχάς πολύ χαίρομαι που σε ξαναβλέπω διαδικτυακά :)

Όσον αφορά το πιτσιρίκι, εικάζω πως δεν έχει να κάνει με την μαμά της, αλλά είναι σημαδεμα για να καλύψει τα ίχνη του άλλου σκύλου (ασχετα αν είναι η μαμά της) και να οριοθετησει την περιοχή της.

Αυτό θέλει καλό καθάρισμα (για σκυλομυτες) με αποσμινη ή κάτι πολύ δυνατό παρεμφερές, διαρκή επίβλεψη και καθοδήγηση. Αν τη βλέπει δλδ να επιμένει και να μυρίζει ένα σημείο, να την καθοδηγεί στην πάνα και να της λέει πολλά πολλά "μπράβο" όταν το κάνει εκεί που πρέπει.

Εγώ πάντως θα απέφευγα να βάλω άλλον σκύλο στο σπίτι, μέχρι τουλάχιστον να δει πως το κατέχει η μικρή.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Και εγώ χαίρομαι που σε βλέπω Μιχάλη!
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά έτσι όπως το έγραψα σε μπέρδεψα. Όταν λέω μαμά της εννοώ την κολλητή μου, η σκυλίσια μαμά της μένει στον επάνω όροφο και δεν έχουν συναντηθεί από τότε που την πήραν.
Στο σπίτι που μένει δεν έχει άλλα ζώα. Και όταν την κρατήσαμε ένα πρωί στο δικό μου σπίτι όλη μέρα τα έκανε στην πάνα και μόλις ήρθε η κολλητή μου τα αμόλησε επιδεικτικά μπροστά της.
Μπορεί να μαρκάρει παρόλα αυτά δεν ήξερα ότι τόσο μικρά κουτάβια μαρκάρουν. Εγώ διαφωνώ με την πάνα μέσα στο σπίτι γενικότερα, αλλά είναι τόσο μικροσκοπική συν του ότι δεν έχει ακόμα τελειώσει εμβόλια οπότε αναγκαστικά για λίγο καιρό η πάνα θα είναι μέσα.