leoN - Ελληνικός Ποιμενικός


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Γεια σου φίλε μου. Είμαι ο Λέων, ένας Ελληνικός Ποιμενικός από την Υπάτη Λαμίας. Γεννήθηκα στις αρχές Απριλίου του 2007, σε μια μεγάλη στάνη με πολλά πολλά σκυλάκια, και “υιοθετήθηκα” πολύ νωρίς από ένα ζευγάρι στην Αθήνα. Όταν μεγαλώσω θα γίνω φύλακας του σπιτιού, των αφεντικών μου της Μπλου και του Ρένου, και θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο φιλικός γίνεται με τον υπόλοιπο κόσμο και τα άλλα σκυλάκια, ούτως ώστε να με παίρνουν μαζί τους στις βόλτες και τις διακοπές…

Λίγα λόγια για το είδος μου

Η ανατομική κατασκευή μου αποκαλύπτει ένα σκύλο μετρίου έως μεγάλου μεγέθους, με συμπαγές σώμα και μεγάλη σωματική δύναμη, που είναι ικανός να συνοδεύει ένα κοπάδι και να συμπλέκεται με τον αντίπαλο διατηρώντας την σωματική υπεροχή. Στην μορφολογία μου γίνονται αντιληπτά χαρακτηριστικά που είναι κοινά στους ποιμενικούς αλλά και στους μαστιφοειδείς τύπους σκύλων.
Ο φαινότυπος αυτός σταθεροποιήθηκε εκατοντάδες χρόνια πριν σε ένα γενετικό κράμα, στο οποίο έχουν αρμονική θέση και τα γνωρίσματα των μολοσσικών σκύλων όπως και αυτά των ποιμενικών. Το γενετικό αυτό κράμα διατηρήθηκε μέχρι σήμερα εξαιτίας του περιβάλλοντος και του ρόλου που παίξαμε εμείς σαν σκύλοι.

Είμαι σκύλος ρωμαλέος, με καλή σωματική διάπλαση που την χαρακτηρίζει ο ισχυρός σκελετός μου και η καλή μυϊκή κάλυψη. Είμαι ικανός να κινούμαι όλη μέρα κάτω από αντίξοες καιρικές συνθήκες, σε δύσβατες περιοχές και με τις ελάχιστες απαιτήσεις σε τροφή και ν’ αντιμετωπίζω τα αγρίμια που απειλούν τα κοπάδια, είτε με καταδίωξή τους, είτε με συμπλοκή σώμα προς σώμα.
Ο τυπικός βηματισμός μου είναι ο βραχύς τροχασμός. Η κίνησή μου είναι άνετη και σταθερή στον τροχασμό, ικανή να επιταχυνθεί σε καλπασμό, με δυνατότητα ελιγμών. Στο βάδισμα κρατώ χαμηλά το κεφάλι.
Η παρουσία μου στο κοπάδι δεν ενοχλεί τα ζώα με τα οποία αναπτύσσω σχέσεις αρμονικής συμβίωσης και ένστικτο προστασίας, το οποίο εκδηλώνω έντονα με απωθητικές ενέργειες στην παρουσία οποιουδήποτε εισβολέα στον ζωτικό μου χώρο.
Τα άτομα της φυλής μου εμφανίζουν καλή υγεία, μακροβιότητα, αργή ωρίμανση και έντονο σεξουαλικό διμορφισμό, με εμφανή έκφραση στα ανατομικά χαρακτηριστικά. Οι κοπέλες είναι πολύτοκες και εμφανίζουν καλό μητρικό ένστικτο.
Η προέλευσή μου είναι οι αρχαιοελληνικοί ποιμενικοί Μολοσσικοί σκύλοι, έτσι όπως αυτοί εξελίχθηκαν δια μέσου των αιώνων σε ένα γενετικό κράμα με άλλους ποιμενικούς ορεινούς σκύλους της Ελλάδας.

Ο χαρακτήρας μου

Είμαι ανεξάρτητος, θαρραλέος, αποφασιστικός, πιστός, εργατικός με υψηλή αίσθηση καθήκοντος και ισχυρό ένστικτο προστασίας των ζώων και του περιβάλλοντός μου. Είμαι ευαίσθητος στον έπαινο και στον ψόγο και δεν ανέχομαι την βίαιη συμπεριφορά. Έντονα κυριαρχικός, υποτάσσομαι σε ένα άτομο. Σε αγέλες πάνω από τρία άτομα επιδιώκω την ιεραρχική τοποθέτησή μου στις υψηλότερες κοινωνικές βαθμίδες με έντονες αψιμαχίες.

Είμαι ικανός να διακρίνω καταστάσεις και να ενεργώ από μόνος μου. Καχύποπτος αλλά διακριτικός στην παρουσία των ξένων, δεν δημιουργώ εύκολα φιλίες, παρά μένω ήρεμα αποτραβηγμένος, αλλά έτοιμος να επέμβω με απότομα ξεσπάσματα επιθετικότητας.
Κατά την συνοδεία των κοπαδιών συνήθως κινούμαι στην περιφέρεια, επιλέγοντας θέσεις από τις οποίες έχω τη δυνατότητα να ελέγχω την ευρύτερη περιοχή. Την νύχτα είμαι ιδιαίτερα κινητικός και απαντώ με βαθύ γαύγισμα στα ερεθίσματα του περιβάλλοντος. Εμφανίζω επιθετικότητα προς τα άγρια ζώα και ικανότητα απώθησης ή δίωξής τους.

Χρειάζομαι κοινωνικοποίηση με ανθρώπους και ζώα από μικρή ηλικία, για να είμαι ευάγωγος και αρμονικός στην συμβίωση μαζί τους.
Εκπαιδεύσιμος, διατηρώ την τάση να κρίνω τις καταστάσεις πριν ενεργήσω. Δεν πρέπει να ωθούμαι σε επιθετικότητα.
Διαθέτω μεγάλη ενεργητικότητα που πρέπει να διοχετεύω σε διάφορες δραστηριότητες, διαφορετικά οδηγούμαι από ανία σε καταστροφικές τάσεις και υπερβολικό γαύγισμα.

Η συντήρησή μου απαιτεί μεγάλους χώρους και συχνή ανθρώπινη παρουσία.




Σήμερα είμαι 10 μηνών, 38 κιλά και 69 εκ. ακρώμιο.

30 ημερών


2 μηνών


Σχεδόν 3 μηνών


4 μηνών


6 μηνών (οικογενειακή)


10 μηνών αλητάκος


Μας έχει εντυπωσιάσει πολύ ο χαρακτήρας του. Είναι πράος, κοινωνικότατος, με δική του κρίση, περήφανος και υπεράνω. Πολύ διαφορετικός από το μέσο σκύλο, πολύ ανεξάρτητος και σίγουρα όχι κατάλληλος για pet. Αν και τον είχαμε συνηθίσει ειρηνοποιό, η είσοδος στην εφηβεία προμηνύει μια δύσκολη περίοδο. Η ηρεμία πριν την καταιγίδα, ένα πράγμα. :lol:

Έφη
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Πληροφορίες από το site του Αρκτούρου, του ΟΦΕΠ και άλλα sites

ΙΣΤΟΡΙΑ
Ο ελληνικός ποιμενικός σκύλος είχε γίνει γνωστός από την αρχαιότητα κατά τον 8 o περίπου αιώνα π.Χ. και ήταν σεβαστός για τον υψηλό δείκτη νοημοσύνης και τις αρετές που διέθετε. Σύμφωνα με τον αρχαιολόγο Σ. Μαρινάτο, ο οποίος περιέγραψε το Μολοττικό ή Μολοσσοτικό σκύλο όπου ζούσε στη σημερινή Ήπειρο (Μολοσσία της αρχαιότητας), υπήρχαν διαφορετικοί τύποι Μολοσσών στην Ελλάδα, παρουσίαζαν όμως πολύ μεγάλη ομοιότητα μεταξύ τους.

Η συστηματική εκτροφή των σκύλων αυτών εκ των οποίων οι πιο ισχυροί και ατρόμητοι χρησιμοποιήθηκ αν στο Κολοσσαίο εναντίων των τίγρεων , των λεόντων των μονομάχων ή ακόμα και των χριστιανών και βέβαια στον πόλεμο εναντίων εχθρικών στρατευμάτων. Οι λιγότερο ψυχολογικά και σωματικά ισχυροί χρησιμοποιήθηκ αν σαν ποιμενικοί προς φύλαξη κοπαδιών των βοοειδών που ακολουθούσαν τις λεγεώνες. Από αυτούς τους σκύλους κατάγονται επίσης πολλοί ποιμενικοί της Κεντρικής Ευρώπης, των Βαλκανίων, όπως επίσης τα μοντέρνα Ροττβάιλερ.

ΣΗΜΕΡΑ
Ο ελληνικός ποιμενικός σκύλος εκτρέφεται αιώνες τώρα, κυρίως για τη φύλαξη κοπαδιών, στις ορεινές περιοχές της χώρας μας. Η προσαρμογή του ελληνικού ποιμενικού στις αντίξοες συνθήκες της ορεινής κτηνοτροφίας, με την πάροδο των αιώνων του έδωσε την δυνατότητα να διαμορφώσει ορισμένα χαρακτηριστικά που τον καθιστούν πολύτιμο και αναντικατάστατ ο φύλακα, ικανό να αντιμετωπίσει τις επιθέσεις μεγάλων σαρκοφάγων, όπως η αρκούδα και ο λύκος. Σήμερα, με την εντατικοποίηση της κτηνοτροφίας και την εγκατάλειψη της υπαίθρου από τους κατοίκους της, η παραδοσιακή αυτή ελληνική φυλή σκύλων κινδυνεύει με εξαφάνιση.

ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ
Ο ελληνικός ποιμενικός (Canis familiaris) ανήκει στην οικογένεια των Κυνοειδών και κατατάσσεται στις μολοσοειδείς φυλές σκύλων ποιμενικού τύπου. Η σωματική διάπλαση του ελληνικού ποιμενικού και τα άλλα χαρακτηριστικά του είναι άριστα προσαρμοσμένα στο περιβάλλον που ζει και τη χρησιμότητά του. Τα άτομα της φυλής εμφανίζουν έντονο σεξουαλικό διμορφισμό (τα αρσενικά και τα θηλυκά ζώα διαφέρουν μεταξύ τους). Το ύψος του κυμαίνεται από 60 έως 75εκ. (στο ακρώμιο). Το σώμα είναι ισχυρό με καλή μυική ανάπτυξη και φαρδιά ράχη. Το βάρος του είναι ανάλογο του ύψους και του φύλου (40-55 κιλά).


ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ
Ο ελληνικός ποιμενικός διαθέτει άριστη όσφρηση, όραση και ακοή που σε συνδυασμό με τη ρωμαλέα του διάπλαση και τον χαρακτήρα του, το καθιστά ιδανικό σκύλο φύλαξης. Στον ποιμενικό χαρακτήρα του ζώου παρατηρείται η ανεξαρτησία δράσης, η υψηλή αίσθηση του ζωτικού χώρου, το έντονα αναπτυγμένο ένστικτο προστασίας στο κοπάδι, η επιθετικότητα προς τα άγρια ζώα, το θάρρος, η πίστη στην ομάδα και η αφοσίωση στον τσομπάνη. Η προστατευτική συμπεριφορά του ελληνικού ποιμενικού σκύλου είναι ενστικτώδης, ωστόσο για το σκοπό αυτό πρέπει να εκπαιδεύεται από τον κτηνοτρόφο, σε νεαρή ακόμη ηλικία. Από τους πρώτους μήνες της ανάπτυξής του, προσαρμόζεται εύκολα στην καθημερινή διαβίωση του κοπαδιού, κινείται ελεύθερα χωρίς να ενοχλεί τα ζώα, ενώ σύντομα αναπτύσσει μαζί τους σχέσεις συμβίωσης και ένστικτο προστασίας.


ΥΠΟ ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ
Παρά την ιδιαίτερη γεωμορφολογία της χώρας μας, που αποτέλεσε φυσικό εμπόδιο στην επιμειξία της φυλής του ελληνικού ποιμενικού σκύλου για εικοσιτέσσερει ς αιώνες στον ελλαδικό χώρο, ελάχιστα άτομα καθαρόαιμων ελληνικών ποιμενικών σκύλων έχουν απομείνει σήμερα.
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Μεταξύ των βοσκών υπάρχει η φήμη ότι ένας Ελληνικός Ποιμενικός κάνει καλά ένα λύκο, δύο μια αρκούδα και τρεις ένα λιοντάρι. (Τα λιοντάρια μας έχουν εκλείψει πλέον, βέβαια :p)
 












Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Magi 2 μηνών τον πρωτοπήγα πίστα. 3 μηνών τον πήγα με μηχανή Ζάκυνθο (από Αθήνα) και 4 μηνών τον ξαναπήγα πίστα. Το καλό που του θέλω να έχει μάθει πλέον να οδηγάει γιατί δεν χωράει πια πίσω. :lol:

(ετοιμάζομαι για δίπλωμα αυτοκινήτου :roll: )
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Noela said:
Μας έχει εντυπωσιάσει πολύ ο χαρακτήρας του. Είναι πράος, κοινωνικότατος, με δική του κρίση, περήφανος και υπεράνω. Πολύ διαφορετικός από το μέσο σκύλο, πολύ ανεξάρτητος και σίγουρα όχι κατάλληλος για pet. Αν και τον είχαμε συνηθίσει ειρηνοποιό, η είσοδος στην εφηβεία προμηνύει μια δύσκολη περίοδο. Η ηρεμία πριν την καταιγίδα, ένα πράγμα. :lol:
Ρε τον συνονοματο ! γιατι ομως δεν κανει για πετ ?
 


Rentina - Marley

Well-Known Member
14 Ιανουαρίου 2009
133
1
Thessaloniki
Θα Με Ενδιέφερε να έχουμε επικοινωνία μια που αν δεις στις μικρές ειδικά φωτογραφίες
Λες και τα Σκυλάκια μας είναι Αδέρφια.
Θα με Ενδιέφερε με τι τρόπο τον μεγαλώνεις και πως ώστε να μην κάνω κάποια λάθη.
Αν και θα Πάω σε μια Εκπαιδεύτρια η Οποια έχει όπως κατάλαβα καλές σύστασης.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Οι συστάσεις δεν βοηθούν αν δεν έχει πείρα από ΠΑΡΟΜΙΟΥΣ σκύλους.
Αυτό να ρωτήσεις, είναι το βασικό.

Δεν αφήνεις να στον εκπαιδεύσει η Νοέλα ;;;

Νοέλα,
Απίστευτο "αφιέρωμα". Πολλά συγχαρητήρια!
 




Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Φχαριστώ παίδες. Dr. Zhivago δύσκολο να πάω Θεσσαλονίκη για εκπαίδευση. :p
Τον μεγαλώνω όπως πρέπει να μεγαλώνεται ένας κυριαρχικός σκύλος. Η "εκπαίδευση" δεν πρέπει να σταματάει στα μαθήματα αλλά να είναι τρόπος ζωής. Για μας ο Λέων δε παύει να είναι το κουτάβι μας. Προχτές μόλις στειρώθηκε αν και είναι ήδη 21 μηνών οπότε δε περιμένω να αλλάξουν και πολλά πράγματα...
 




Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Καταρχήν γιατί δεν είμαι εκτροφέας και δεν ενδιαφέρομαι να γίνω. Οπότε δεν ασχολούμαι με αναπαραγωγή. Δεύτερον, που θα δώσεις ελληνικούς ποιμενικούς μέσα στην Αθήνα και σε ποιόν; Κρίμα είναι. Τρίτον, λόγω ιδιοσυγκρασίας έπρεπε να είχε στειρωθεί καιρό πριν αλλά δεν ήθελε το... έτερο ήμισυ. Άντρες βλέπεις. :D
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μα δεν είναι απαραίτητο να στειρωθεί για να μην ζευγαρώσει. ;)
Τώρα όσον αφόρα την ιδιοσυγκρασία (επειδή το σκυλί το ξέρω) θα έλεγα ότι είναι ένα από τα ποιο κοινωνικά, φιλικά και καλοεκπαιδευμενα ζώα που έχω δει. Τι να πω… εσύ ξέρεις καλύτερα. :)

Εγώ πάντως δεν υπήρχε περίπτωση να στειρώσω ποτέ δικό μου σκύλο αν δεν συνέτρεχε λόγος υγείας.
 




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Πες μας λίγο λεπτομερώς γιατί την ιδιοσυγκρασία που σε οδήγησε στην στείρωση.
Ένα παράδειγμα δηλαδή.

Πολλοί που ενδιαφέρονται για κυριαρχικούς φυλές τα κρίνουν με βάση την εμφάνιση (που συχνά μοιάζει με γλυκύτατη σαν αρκουδάκι παιδικό) και δεν μπορούν να καταλάβουν πόσο τρομαχτικοί μπορούν να γίνουν αυτοί οι σκύλοι. Συχνά με φαινομενικά μικρό ερέθισμα. Συχνά και προς μέλη της οικογένειάς τους (ή το αφεντικό τους).

Οι "προτόγονοι σκύλοι" που είναι ΚΑΙ κυριαρχικοί αλλά ΚΑΙ ανεξάρτητοι και πιο δύσκολοι στην απόλυτη υπακοή είναι ακόμη πιο επικίνδυνοι.

Είναι μεγάλη ευθύνη να έχεις τέτοιον σκύλο, όποιος και να είσαι και όπου και να μένεις.
 


Rentina - Marley

Well-Known Member
14 Ιανουαρίου 2009
133
1
Thessaloniki
Οι συστάσεις δεν βοηθούν αν δεν έχει πείρα από ΠΑΡΟΜΙΟΥΣ σκύλους.
Αυτό να ρωτήσεις, είναι το βασικό.

Δεν αφήνεις να στον εκπαιδεύσει η Νοέλα ;;;

Νοέλα,
Απίστευτο "αφιέρωμα". Πολλά συγχαρητήρια!

Δυστυχώς η μέχρι σήμερα Ερευνα μου Δεν βρήκα κάποιον που να έχει
εκπαίδευση τέτοιους σκύλους εκτος από έναν που δυστυχώς είναι πλέον
εκτος ελλάδος.

Η Εκπαιδεύτρια αυτή εκτος του ότι την γνωρίζουν αρκετοί έχει εκπαίδευση
2-3 ποιμενικούς όπως μου έχουν πει δεν επικοινώνησα ακόμη μαζί τις
φυσικά.

είμαι ακόμη σε ερευνα έως ότου αρχίσω να επισκέπτομαι κάποιους.

Και δεν θα είχα πρόβλημα αν γνωρίζετε αλήθεια κάποιον εδώ Θεσσαλονίκη
να μου τον προτείνεται.

Νοέλα Δυστυχώς είναι μεγάλη η Απόσταση που μας Χωρίζει.:)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf