Macedonian champion, sieger, κλπ...


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Με αφορμή ένα post σε νήμα έκθεσης (της τελευταίας του ΚΟΕ) θα ήθελα να γράψω (πιο πολύ απλά για να το γράψω) πως αν και δεν ανήκω στους "με την κακή έννοια εθνικιστές" (μάλλον στην αντίθετη πλευρά), μου προκαλεί αρνητικά συναισθήματα το γεγονός ότι Έλληνες συμπολίτες μου ταξιδεύουν κάποια χιλιόμετρα, ξοδεύουν κάποια ποσά για να διεκδικήσουν τίτλους "Macedonian...κάτι" στην γειτονική FYROM.

Δε θα ήθελα με κανένα τρόπο να γίνει αυτό το θέμα αφορμή για εθνικιστικές κορώνες και πιθανά ρατσιστικά σχόλια.Αν κάτι τέτοιο συμβεί θα ζητήσω να αφαιρεθεί!

Θα ήθελα απλά να συζητήσουμε αν μπορεί να γίνει κάτι, αν πρέπει να γίνει κάτι ώστε να μην έχουμε τέτοια "φαινόμενα"...

Είναι τόσο σημαντικός ένας τίτλος τελικά;...Ακόμα και Εθνικές μας ομάδες και αποστολές δεν "κατεβαίνουν" στους αγώνες αν η FYROM κατεβαίνει ως Macedonia...Πόσο μάλλον να δεχθεί να φορέσει μετάλλιο Macedonian Champion...

Ίσως να είμαι απλά παράξενος ή "λάθος" ή απλά να μη γνωρίζω πως τελικά δεν υπάρχει θέμα...
 
  • Like
Reactions: ntoulis


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
dj.. συμφωνω μαζι σου
αν εξετασουμε το θεμα οχι εθνικιστικα αλλα τοπικα..
καποιος απο θεσσαλονικη , δραμα κιλκις, κανοντας λιγα χιλιομετρα εχει ευκολα σκυλο πρωταθλητη απο εκθεση
με καλους κριτες πολλες συμετοχες σε ωραιο περιβαλλον
μηπως να βλεπαμε και τις δικες μας ελλειψεις ως προς τις εκθεσεις στη βορειο ελλαδα η μη?
φυσικα ολα τα παραπανω ειναι υποθετικα μια και δεν εχω επισκεφτει ποτε εκθεση της fyrom
βλεπετε για πατρα ... παρα πολλα τα χιλιομετρα ασχετα με το εθνικο ζητημα...
ο τιτλος? να ενοχλει..? τα σκυλια νομιζω οχι ουτε τα κουταβια... :p
 




vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Σε ένα forum που έχει να κάνει με σκυλιά δεν θα αναπτύξω αυτό το θέμα και να με <<συμπαθάς >>.
Αλλά θα πω τα εξής, τα σκυλιά δεν έχουν τέτοια προβλήματα ---
Ας μάθουμε πρώτα εμείς εδώ στη χώρα μας να κάνουμε εκθέσεις και διαγωνισμούς με σοβαρό εκτόπισμα , ας γίνουμε ανταγωνιστικοί ώστε να αναγκάζουμε όλους τους άλλους να το θεωρούν τιμή που συμμετάσχουν σε ελληνική έκθεση και μετά δεν θα έχουμε τέτοιους ενδοιασμούς .
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
στα φυρομ οι εκθέσεις και οι διαγωνισμοί έχουν σοβαρό εκτόπισμα?
τα σκυλιά δεν τα απασχολεί ούτε το πεντιγκρί ούτε τα GR Ch /IPO 666 / Pen test κλπ κλπ
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
στα φυρομ οι εκθέσεις και οι διαγωνισμοί έχουν σοβαρό εκτόπισμα?
τα σκυλιά δεν τα απασχολεί ούτε το πεντιγκρί ούτε τα GR Ch /IPO 666 / Pen test κλπ κλπ
Μα δεν μίλησα εγώ ότι οι εκθέσεις στο FYRO… είναι σοβαρές αλλά είναι και κάτι που δε με αγγίζει σαν χώρα .
Εγώ μιλάω ότι αν ασχοληθούμε να αναβαθμίσουμε τον ορισμό έκθεση –διαγωνισμό στη χώρα μας, τότε σίγουρα άλλοι θα είναι αυτοί που θα τρέχουν να λάβουν μέρος στις δίκες μας εκθέσεις .
Τώρα το γιατί κάποιοι πάνε εκεί να λάβουν μέρος ? ίσως εκεί να είναι οι επιχειρηματικές τους συναλλαγές ή ότι συσχετίζεται γύρω από το σκύλο και το επιχειρήν .
 


theogoniakennel

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2010
1.134
2
ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Ειναι απλες εκθέσεις για ενα εύκολο cacib, ποτε δεν έχω χρησιμοποιήσει το ch αυτης της χώρας σε κανενα σκυλί μου, αν και όλα έχουν το δικαίωμα, δεν πληρώνω 50 Ε για να λέγεται ο σκύλος μου έτσι , και βεβαια πουθενά δεν αναφέρεται κανένας σκύλος μου έτσι, αν και το ch τουλάχιστον μέχρι τότε που είχα δει τελευται φορά έγραφε επάνω skopansko kennel club, στα αγγλικα, δεν ξέρω τώρα, γιατί ποτέ δεν με ενδειέφερε, απλά το είδα μια φορά όταν μου το έφερε ο kos Pance Dameski, (Τα είχε έτοιμα για όλα τα σκυλιά ξενων συμμετοχών) σημερινός Πρόεδρος του εκει ΚΟΕ, και βουλευτής του κυβερνώντος κόματος των Σκοπίων, βπρνο, το γράφω Ελληνικα για να μην το πιανει το ψαχτηρι, κτηνίατρος απο τη Πρελεπη, κριτής μορφολογίας, επίσης τοπικός πρόεδρος, για να το αγοράσω. Εδεινες 50 έπερνες χαρτι, πάρτε κόσμε χαρτιά, τόσο εκεί ειναι το μηνιάτικο, βεβαια τώρα εκεί συχνάζουν Ρώσσοι. Τελευταία έκθεση που είχα πάει είχαν καπου 150 σκυλιά, ήταν το Πασχα του 2009 στο Μοναστήρι, 20 λεπτά απο τη Φλώρινα.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Σίγουρα ένας τίτλος δεν "απασχολεί" τον σκύλο, ούτε και το όνομα της χώρας στην οποία του αποδίδετε...Ακόμα κι ο τρόπος που τον "κερδίζει" δε νομίζω να τον "πολυενδιαφέρει"...

Ξέρετε όμως τι νομίζω πως "αγγίζει" ακόμα και τον σκύλο;...Η σημασία που έχουν οι λέξεις "σεβασμός", "ήθος" και "κριτήρια" για τον ιδιοκτήτη του.

Πιστεύω, ότι τον αφορά (και τον σκύλο) ο βαθμός, το ποσοστό έκπτωσης (σε κάθε τομέα) που έχει ο άνθρωπος που διαχειρίζεται την ζωή του.

Μάλλον όμως το "παρατραβάω"...το καταλαβαίνω και μόνος μου.

Όντως, μια από τις λύσεις είναι η αναβάθμιση των εκθέσεων, των θεσμών στον τόπο μας.Δε θα έπρεπε όμως να "παλεύουν" να κρατάν εμάς...Νομίζω πως εμείς θα έπρεπε να τις στηρίζουμε πάντα και με όποιο (μάλλον) κόστος...και ταυτόχρονα να "υπογραμμίζουμε" τα "κακώς κείμενα" και να παλεύουμε για την βελτίωση.

Πόσο "λύση" μπορεί να είναι απλά να "γυρίζουμε την πλάτη" μας και μάλιστα να "στηρίζουμε" ακόμα και χώρες που έχουν (πιθανόν) και άλλες αξιώσεις και διεκδικήσεις από εμάς;

Επίσης, την ίδια ώρα που κρίνουμε αυστηρότατα τις δικές μας διοργανώσεις, κάνουμε τα "στραβά μάτια" στις διεθνείς παρανομίες μιας χώρας που χρησιμοποιεί παράνομα τον τίτλο "Μακεδονία" σε διοργανώσεις της...Τελικά πόσο σημαντικός και πόσο "εύκολος" μπορεί να είναι ένας τίτλος για να τον επιθυμούμε τόσο;
 
  • Like
Reactions: ntoulis


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Ξέρετε όμως τι νομίζω πως "αγγίζει" ακόμα και τον σκύλο;...Η σημασία που έχουν οι λέξεις "σεβασμός", "ήθος" και "κριτήρια" για τον ιδιοκτήτη του.

Πιστεύω, ότι τον αφορά (και τον σκύλο) ο βαθμός, το ποσοστό έκπτωσης (σε κάθε τομέα) που έχει ο άνθρωπος που διαχειρίζεται την ζωή του.

Μάλλον όμως το "παρατραβάω"...το καταλαβαίνω και μόνος μου.
Δεν το παρατραβάς καθόλου και κακώς σταμάτησες:)
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Όπως ανέφερε παραπάνω το μέλος theogoniakennel << Εδεινες 50 έπερνες χαρτι, πάρτε κόσμε χαρτιά, τόσο εκεί είναι το μηνιάτικο>>
Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι κάποιος που δε νοιάζεται πραγματικά αν το σκυλί του αξίζει αλλά το αν έχει χαρτί , πόσο μάλλον να τον νοιάζει από προέρχεται αυτό το χαρτί .
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
To ευκολο ''χαρτι''. Το τζαμπα κελεπουρι. Η αυτοεξυψωση με μικρο κοστος. Το πιθανο multiCh. Οι ''φιλίες'' με ντοπιους. Τα ''παρε δωσε'' με ντοπιους. Το ταξιδι ως αναψυχη με μικρο(παλι) κοστος. Οι ''εκπτωσεις'' γενικοτερα...
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
αν ανοιξω το στομα μου θα κανω μπανιο σιγουρα.....για αυτο δε λεω,αλλα αν ελεγα....αλλα δε λεω....μιας κ ειμαι βορειος,ειμαι λιγο ευαισθητος(πολυ) στο θεμα.για αυτο δε λεω τιποτα.
 
  • Like
Reactions: ntoulis




kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Ένα θέμα ιδιαιτέρως ευαίσθητο καθότι και γω καβαλιώτης άρα μακεδόνας. Οι ίδιοι που μοναδικό σκοπό έχουν με οποιαδήποτε τρόπο να πάρουν ένα CAC ή ένα CACIB είναι αυτοί που συμμετέχουν και στα σκόπια. Είναι οι ίδιοι που τόσα χρόνια έχουν κάνει κλίκες και τσαρδάκια τους όλες τις εκθέσεις και ξενίζουν όταν χάνουν κιόλας (αναρωτιούνται τι δεν υπολόγισα καλά ρε γαμώτο και τον κριτή τον ξέραμε και τα κους κουσακια μας τα έχουμε κάνει), είναι οι ίδιοι που μη έχοντας καμία άλλη προσωπική επιτυχία ταυτίζονται με το σκύλο τους και νομίζουν ότι στέφονται οι ίδιοι πρωταθήτές. Είναι οι ίδιοι που έχουν μετατρέψει τις εκθέσεις μορφολογίας σε τυπικές συναντήσεις που στους περισσοτέρους φαντάζουν 'κλειστά' καλλιστεία.
Είναι αυτό που συμβαίνει σε όλους που πιστεύουν ότι ο σκοπός αγιάζει τα μέσα συμπαρασύροντας κάθε αξία είτε ιστορική είτε κυνολογική αρκεί να γίνει ο σκύλος πρωταθλητής.
 




DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Από πλευράς μου το "θέμα" δεν είναι η ευκολία που κάποιος μπορεί να πάρει τίτλο εδώ ή εκεί...Αυτά, λίγο-πολύ, τα γνωρίζω και δε με κάνουν να με ενδιαφέρει λιγότερο ο σκύλος σαν "χόμπυ", με τον ίδιο τρόπο που τα "στημένα" του ποδοσφαίρου (πάλι μια "γνωστή ιστορία" από καιρό) δε με αποτρέπουν από το να παρακολουθώ ποδόσφαιρο.Ακόμα και το ντόπινγκ ή η πολιτική διπλωματία που "μπλέκεται" με τον αθλητισμό και τους Ολυμπιακούς Αγώνες δε με κάνει να "αγαπώ" λιγότερο τον αθλητισμό.

Μπορώ να αποδεχτώ (μέχρι ενός σημείου) κάποια "στραβά" χωρίς να σημαίνει πως δεν επιδιώκω την εξάλειψη τους (όσο και όπως μπορώ), αλλά μου είναι δύσκολο να αποδεχτώ ή να κατανοήσω που βάζει κάποιος "κόκκινη γραμμή" (όρος των ημερών) μεταξύ προσωπικού μικροσυμφέροντος και γενικότερου "καλού".

Πιο "παραστατικά" θα έλεγα πως δεν είναι κακό να ξεπουλάς τα ασημικά σου για να ζήσεις, αλλά αν "ξεπουλήσεις" την μάνα σου δεν είναι κάτι που εύκολα θα δικαιολογήσεις (ακόμα και στον εαυτό σου).

Για ακόμα μια φορά, γράφοντας, έχω την εντύπωση ότι το "παρατραβάω"...και μάλλον δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο στο θέμα που άνοιξα και σας ευχαριστώ που διαβάσατε και συμμετείχατε (και φυσικά μπορείτε να συνεχίσετε να γράφετε...δε χρειαζόταν να το γράψω...:D).
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Με δυο λόγια απαντάς ότι... ναι, αν ο τίτλος ήταν άλλος, για σένα δεν θα υπήρχε πρόβλημα.

Ή ότι όσοι δείχνουν τους σκύλους στα Σκόπια λίγο-πολύ ξεπουλούν την εθνική τους συνείδηση?
Κάπως έτσι?

Προσωπικά δεν ήξερα καν ότι υπήρχε τέτοιο θέμα. Δεν θα μου άρεσε να έχω σκύλο με τίτλο macedonian champion, γιατί απλούστατα με χαλάει. Δεν έχει να κάνει με ήθος τόσο, αλλά με άποψη. Αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να κρίνω και να χαρακτηρίσω μάλιστα τόσο άσχημα αυτόν που θα το επέλεγε. Στα πλαίσια του... live and let live.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
μα όχι ...μην σταματάς να γράφεις....τα λές πολύ ωραία!!! :)

κόκκινες γραμμές και όπλα στο τραπέζι!!! (όοοοοπλα?????? )

αναρωτιέμαι-υπάρχουν άραγε ενδιαφερόμενοι για απόκτηση κουταβιού που ενδιαφέρονται αν ο μπαμπάς(ή και η μαμά) του πιθανού κουταβιού τους είναι πρωταθλητής ΚΑΙ φυρομ?
και επίσης,υπάρχουν άραγε ενδιαφερόμενοι για απόκτηση κουταβιού που θα έλεγαν όχι στην απόκτησή του επειδή ο μπαμπάς του ή η μαμά του είναι πρωταθλητές φύρομ?
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Εμένα δεν θα με ενοχλούσε καθόλου - το πολύ να έλεγα "κοίτα πώς τον γράψανε τον τίτλο γαμώ το" ως εκεί. (Άλλο να πας να ταξιδέψεις και να τον κάνεις το σκύλο Macedonian champion. Για άλλους πάλι μπορεί να μη σημαίνει τίποτα).
Εσύ θα έλεγες όχι?
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν έχω μπεί στην διαδικασία έρευνας απόκτησης κουταβιού από αναγνωρισμένες διεθνώς φυλές άρα δεν με έχει απασχολήσει

αν έψαχνα για κουτάβι απο γονείς με τίτλους θα με απασχολούσαν άλλα περισσότερο παρά απο ποιές ακριβώς χώρες είναι οι τίτλοι

την απορία μου την εξέθεσα ρητορικά κυρίως για να φανεί ότι και εκεί τον "'έλεγχο" τον ασκεί ο ενδιαφερόμενος.

όταν δηλαδή κάνουμε σαν "έθνος" ολόκληρο θέμα περι Μακεδονίας και fyrom και μετά ,απο ότι ακούω, συρρέουν πούλμαν Ελλήνων για ψώνια στην γείτονα χώρα ή και για διακοπές/κυνήγι/εκθέσεις κλπ νομίζω ότι ......... ας μην το πώ.........
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf