Mojestik - Ξέρει κάποιος αν αξίζει ;


StavrosGko

New Member
18 Σεπτεμβρίου 2016
3
0
30
Καλησπέρα,καινούργιο μέλος εδώ,καλώς σας βρήκα !

Εδώ και μέρες πετυχαίνω διαφημίσεις στο ιντερνετ για μια κανούργια μάρκα τροφής,την Mojestik (http://www.mojestik.gr)

Μου φαίνεται καλή ευκαιρία τα 33ευρώ για 15kg χωρίς έξοδα αποστολής,μιας και τώρα ο σκύλος μου (Oscar,καναδέζικο λυκόσκυλο 9 μηνών) τώρα τρώει Cibau που έχει βολέψει και αυτόν και την τσέπη μου.
Αλλά δεν γνωρίζω αν είναι καλή ή αντίστοιχη αυτής που τρώει τώρα. Στα συστατικά είδα ότι δεν περιέχει καν κρέας.

Υπάρχει κάποιος που έχει ακούσει κάτι σχετικά με αυτήν μάρκα ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
 




StavrosGko

New Member
18 Σεπτεμβρίου 2016
3
0
30
Επεξεργασμένη ζωική πρωτείνη, Καλαμπόκι, Σιτάρι, ζωικό λίπος, φυτικό λίπος, χλωριούχο νάτριο, χολίνη, μίγμα βιταμινών και ιχνοστοιχείων, εκχύλισμα yucca (δεσμευτικό αμμωνίας). Χημική σύσταση: Ολικές αζωτούχες ουσίες 28%, ολικές λιπαρές ουσίες 14%, υγρασία 10%, ολική τέφρα 9%, ινώδεις ουσίες 2%
 




darko's mom

Active Member
10 Σεπτεμβρίου 2016
35
35
38
Κι εγώ είμαι νέα στο θέμα σκυλος. Δεν ήξερα, ζηταω μια καλή τροφή και μου δινουν τέτοιου τύπου. Διαβάζοντας με τον καιρό κατάλαβα πως πρέπει πρώτο συστατικό να είναι κάποιο κρέας για να είναι αξιόλογη για τους φίλους μας. Εγώ θα παραγγείλω λέω την sam's field που από ότι κατάλαβα είναι καλή γύρω στα 50 €. Ας πούνε και οι πιο εμπειροι!
 




Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
:cry::LOL::ROFLMAO:
Όχι σκυλοτροφη δεν είναι αυτό, ούτε για να σκουπίζω τα τζάμια με την συσκευασία δεν κάνει...

Φίλε πρώτο συστατικό το κρέας να ψαχνεις πάντα. Αν βλέπεις σιταρια,καλαμπόκι και λοιπές αλεσμενες αηδίες(νύχια κτλ.) απλαμείνε μακριά...

Μπορείς να βρεις κάμποσες τροφές σε καλές τιμές και συνάμα αξιοπρεπούς ποιοτητος. Πχ Brit...Τώρα άλλαξα όμως την ταιζα για πολύ καιρό και σεν είχα θέμα απο άποψη αφομιωσης και καταλληλότητας για το στομάχι του σκύλου μου. Γύρω στα 45 € το 15κιλο νομίζω και μια χαρά για τα λεφτά της...ψάξτε αν θες...Απλά πρόσεχε πάντα τα συστατικά..
 




darko's mom

Active Member
10 Σεπτεμβρίου 2016
35
35
38
Μόλις βρήκα την brit premium junior medium τα 15kg 25 €.! 42% κοτόπουλο λέει. Την παρήγγειλα.!.!. Αυτή δεν είναι?
 






Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Πήγε στα 43 η brit premium??? Την είχα αφήσει στα 35 στην Αθήνα και γύρω στο σαραντάρι Πάτρα (κάπου τρία χρόνια πριν). Γύρω στα 45 με 50 έδινα για την brit Care (μέχρι πέρσι, στην Πάτρα).

Edit : sorry, δεν είχα δει το λινκ ότι μιλάμε για Brit Junior L, στα 35 έλεγα αυτήν - > https://brit-petfood.com/en/products/brit-premium-adult-m
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
παρε brit premium με 40% κοτοπουλο στα 43 ευρω...για τα λεφτα της ειναι κατι περισσοτερο απο αξιοπρεπης...

https://brit-petfood.com/en/products/brit-premium-junior-l
μην ξεχασουμε οστοσο, οτι οταν λεει για "κοτοπουλο" εννοει παντα "φρεσο κρεας"- δηλαδη οχι αφηδατομενο.
Παραγοντας την ξηρα τροφη, αφαιρεται το νερο απο το κρεας- και χανονται τα 2/3 του βαρος- κατι που το κανει να πεσει στην λιστα των συστατικων πολυυυυ πισω απο τα ριζια και σιτηρα.
Παλιο κολπο!!
 
  • Like
Reactions: nikpan and vek


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
μην ξεχασουμε οστοσο, οτι οταν λεει για "κοτοπουλο" εννοει παντα "φρεσο κρεας"- δηλαδη οχι αφηδατομενο.
Παραγοντας την ξηρα τροφη, αφαιρεται το νερο απο το κρεας- και χανονται τα 2/3 του βαρος- κατι που το κανει να πεσει στην λιστα των συστατικων πολυυυυ πισω απο τα ριζια και σιτηρα.
Παλιο κολπο!!
μαζι σου...συγκριτικα ομως με τροφες που δεν αναφερουν καν κρεας ειναι 10 κλασεις πανω...πρακτικα και μπακαλιστικα,δυο χρονια που την χρησιμοποιω δεν εχω δει στον σκυλο,κατι που θα με προβληματιζε...σκεψου οτι ακομη και σε συγκριση με καθαρο κοτοπουλο,που ετρωγε επι 6 μηνες,δεν ειδα καμια διαφορα ,πλην φυσικα των κοπρανων...στα πολυ συν,για μενα παντα και το οτι ειναι υποαλλεργικη,κατι που ειναι καρατσεκαρισμενο...
 
  • Like
Reactions: FrenchieFan




reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
View attachment 59694 δεν ξέρω πως να στείλω όλη τη σελίδα. .. αυτή είναι?
αυτος ειναι ο τυπος ναι...to zoofast ειναι στην πολωνια ,οποτε παιζουν και καλυτερες τιμες,εκτος εαν ειναι γκαντεμης σαν εμενα και η τιμη της τροφης που παιρνεις ειναι ιδια με την ελληνικη...
 






reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Αααα ωραία τότε είμαι τυχερή κι εγώ και ο μαυρουλης που θα τρώει καλύτερα !!!
με το καλο...μην κανεις την τραμπα με την μια ,αλλα προοδευτικα...εαν δεν εχει ευαισθητο στομαχι,3-4 ημερες αρκουν...υπ οψιν οτι οι αναγραφομενες ποσοτητες ειναι αισθητα μικροτερες απο τις συνηθεις αλλων τροφων,οποτε εχε τον νου σου μην το "μπουκωσεις"...

οταν γυρισεις πληρως στην τροφη δωσε στο σκυλι κανα δυο βδομαδες χρονο για να δεις πως την αφομιωνει...απο κει και μετα θα μπορεσεις να κρινεις πως του καθεται η τροφη...
 


darko's mom

Active Member
10 Σεπτεμβρίου 2016
35
35
38
με το καλο...μην κανεις την τραμπα με την μια ,αλλα προοδευτικα...εαν δεν εχει ευαισθητο στομαχι,3-4 ημερες αρκουν...υπ οψιν οτι οι αναγραφομενες ποσοτητες ειναι αισθητα μικροτερες απο τις συνηθεις αλλων τροφων,οποτε εχε τον νου σου μην το "μπουκωσεις"...

οταν γυρισεις πληρως στην τροφη δωσε στο σκυλι κανα δυο βδομαδες χρονο για να δεις πως την αφομιωνει...απο κει και μετα θα μπορεσεις να κρινεις πως του καθεται η τροφη...
Ευχαριστω
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.812
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf