Negro-ημίαιμο πιτ μπουλ






Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Είδα το θέμα και κατευθείαν μου 'ρθε να απαντήσω...σταμάτησα γιατί είδα:

και όποιος μπορεί να βοηθησει ας σχολιάσει εδώ...
...και δυστυχώς να βοηθήσω δεν μπορώ...αλλά σταμάτησα και για ακόμα ένα λόγο...γιατί συμφωνώ με τον denis... :cry:

Το πρόβλημα του κάλα-αζάρ στην Ελλάδα είναι τεράστιο και ο κύριως λόγος που έφτασε σε αυτά τα επίπεδα είναι γιατί ποτέ δεν εφαρμόστηκε η νομοθεσία που επιτάσει ευθανασία.

Ξέρω...πολλές περιπτώσεις που η θεραπεία πετυχαίνει και τα σκυλιά γίνοντε καλά,μα ξέρω και τριπλάσιο αριθμό περιπτώσεων που η θεραπεία έμεινε ημιτελείς ή απλά δεν πέτυχε.
Το κακό είναι ότι όχι μόνο πέθαναν τα σκυλιά που είχαν την ασθένεια αλλά κατά ένα μεγάλο ποσοστό έγιναν η αιτία να νοσήσουν άλλα τόσα.

Και αυτά από δεσποζόμενα ζώα...
Φανταστείτε λοιπόν αδέσποτα ζώα με αυτή τη νόσο,που είναι πάρα πολλές φορές πιο δύσκολο να ακολουθήσουν μια θεραπεία,που πρέπει να ακολουθηθεί με αυστηρότητα και τυπικότητα (όσο και καλές προθέσεις να υπάρχουν από φιλόζωους που τα φροντίζουν).Θεραπείες πολλές φορές πανάκριβες και χρονοβόρες.

Τα σκυλιά λοιπόν αυτά γίνωντε "δεξαμενές" της ασθένειας και δίνουν διαστάσεις επιδημίας στη νόσο.

Όσο σκληρό και αν φαίνετε ο Negro έπρεπε να είχε "κοιμηθεί" ήδη... :cry:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Eγώ το είπα γιατί το ζώο υποφέρει ΠΟΛΥ. Ολοι ξέρουν πώς βασανίζεσαι από νεφρά ... όχι πώς αυτά που λές δεν ισχύουν ... δυστυχώς. Δεν το είπα για το σκυλί πάντως, πιο πολύ για την Κλειάννα το έγραψα ... :(
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Βρε Κλειάνα, αν και δεν σε γνωρίζω, μου είσαι πολύ συμπαθής γιατί προσφερεις υπηρεσίες στα αδέσποτα, στα σκυλιά που βασανίζονται κλπ.

Οφείλω όμως να ομολογήσω ότι ούτε εγώ θα ήθελα στην είσοδο του σπιτού μου έναν σκύλο με τόσο σοβαρά προβλήματα υγείας, μην ξεχνάμε ότι το ΚΑΛΑΖΑΡ είναι ανθρωποζωονόσος, δεν θα ήθελα ούτε ο σκύλος μου, ούτε το παιδί μου να κινδυνεύσουν. Ούτε θα ήθελα να καθαρίζω τα αίματα από την είσοδο του σπιτιού μου.

Τείνω να πιστέψω και εγώ, ότι αυτός ο σκύλος βασανίζεται, και η μόνη λύση θα ήταν η ευθανασία.
 


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Παιδιά,δυστυχώς θα πρέπει να πω ότι συμφωνώ μαζί σας.
Δεν είμαι καθόλου υπέρ της ευθανασίας.Μια φορά το χω κάνει σ ενα γατάκι που είχαν ξεσκίσει κάτι σκυλιά,αφού πρώτα ΄ρώτησα το κτηνίατρο αν μπορώ να το χω σπίτι μου,αν ε΄χει πιθανότητες να γίνει καλά και μου πε όχι..

Επίσης,στο θέμα μας,μου κάνει εντύπωση πώς έχουν αφήσει αυτό το σκύλο-μασκότ τόσα χρόνια έτσι?Και ζητούν τώρα με το καλαζάρ ένα σπίτι?Γιατί δε το φρόντισαν νωρίτερα?? :(

Δεν συμφωνώ πάντως με την άποψη όποιο ζώο έχει καλαζάρ,να του΄κανουμε ευθανασία.Προσωπικά,2 από τα σκυλιά μου πάθανε και έγιναν καλά γιατί τα προλαβαμε.Ξερω βέβαια και πολλους που το σκυλί τοιυς υπέφερε,δεν του κανε τιποτα η θεραπεία και πέθανε,αλλα δεν γίνεται να μην προσπαθούμε.Επίσης,το ότι είναι ανθρωπονόσος δε σημαίνει ότι ΘΑ ΚΟΛΛΗΣΟΥΜΕ ΑΠ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΛΑΖΑΡ.ΚΟΛΛΑΕΙ ΑΠ ΤΗ ΜΟΛΥΣΜΕΝΗ ΣΚΝΙΠΑ,που ναι,πιθανόν να τσιμπήσει το μολυσμένο -μας- σκυλί..Αλλά δεν πάει έτσι,μολις μαθουμε ότι έχει καλαζάρ να το κοιμίζουμε.

Απ την άλλη,όταν τρέχουν αίματα απ τις ανοιχτές πληγές του δε μπορούν να ζητούν φιλοξενίες.Ακόμα και γω δε θα το παιρνα,θα φοβόμουν για τα σκυλιά μου κυρίως αλλά και για μενα,ξερω γω..?
Καλο θα ταν να μαζέψουν τπτ λεφτά να το βάλουν σε κανενα χώρο που να το φροντίζουν και αν δουν ότι αναρρώνει και τα καταφέρνει τότε να δουν για σπίτι..

Είναι σαν να βρίσκω ένα σκύλο πχ με ψώρα και ερλιχίωση και να ζητάω κάποιον πολύ ζωόφιλο να το πάρει,να το υιοθετήσει και να το κάνει και καλά.Αυτα δε γίνονται.Πρώτα θα το θεραπευσω ή θα ζητήσω βοηθεια από σωματείο και μετά αν είναι υγιές θα κοιτάξω για υιοθεσία.

Αυτός ο κυριος βεβαια πιστεύω απ την αγάπη του για το ζώο έγραψε αυτό το μήνυμα,αλλά ε΄γω θα του πω τις συμβουλές μας..Και σαν τελική λύση,αν το ζώο ΥΠΟΦΕΡΕΙ,να σκεφτούν και την ευθανασία,που δεν ειναι καθόλου εύκολο :(


amangos said:
Βρε Κλειάνα, αν και δεν σε γνωρίζω, μου είσαι πολύ συμπαθής γιατί προσφερεις υπηρεσίες στα αδέσποτα, στα σκυλιά που βασανίζονται κλπ.

Οφείλω όμως να ομολογήσω ότι ούτε εγώ θα ήθελα στην είσοδο του σπιτού μου έναν σκύλο με τόσο σοβαρά προβλήματα υγείας, μην ξεχνάμε ότι το ΚΑΛΑΖΑΡ είναι ανθρωποζωονόσος, δεν θα ήθελα ούτε ο σκύλος μου, ούτε το παιδί μου να κινδυνεύσουν. Ούτε θα ήθελα να καθαρίζω τα αίματα από την είσοδο του σπιτιού μου.

Τείνω να πιστέψω και εγώ, ότι αυτός ο σκύλος βασανίζεται, και η μόνη λύση θα ήταν η ευθανασία.
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Αν και ο νόμος μας υποχρεώνει να κοιμίσουμε το σκυλί μας εαν πάθει ΚΑΛΑΖΑΡ, δεν συμφωνώ με αυτό, αρκεί να φροντίζει κάποιος για την θεραπεία του.

Όμως, από την οπτική της κυρίας που έβρισκε αίματα στα μάρμαρα της εισόδου του σπιτιού της, θεωρώ ότι ο καθένας στην θέση της θα ενοχλιόταν.
 


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Nαι συμφωνώ,του το πα κ εγώ του κυρίου,σε mail poy του στειλα,μεταξύ άλλων.


amangos said:
Όμως, από την οπτική της κυρίας που έβρισκε αίματα στα μάρμαρα της εισόδου του σπιτιού της, θεωρώ ότι ο καθένας στην θέση της θα ενοχλιόταν.
 


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Μιά ενημέρωση για τον Negro, τον αδεσποτούλη γίγαντα της Παροικιάς.....

Είναι απο χθές το απόγευμα στην κλινική του κτηνιάτρου μου. Μάλλον δεν
θα χρειαστεί να μείνει εκεί για θεραπεία, αφού ....δεν έχει καλαζάρ,
99%. Πράγμα που μπορείτε να το διαπιστώσετε όταν τον δείτε: υπέρβαρος
- 53,1 κιλά, μια μυτούλα χάρμα και νύχια κοντά - κοντά. Το πιθανότερο
είναι να έχει μια νόσο της φυλής (δεν θυμάμαι το όνομα - Πέμφυξ ή κάτι
παρόμοιο), η οποία είναι αυτοάνοσο, δηλαδή δεν υπάρχει θεραπεία.
Υπάρχουν φάρμακα που του κλείνουν προσωρινά τις πληγές, και μετά πάλι
τα ίδια. Οι εξετάσεις αίματος θα βγουν την Τρίτη, και αν πράγματι
είναι αυτό, θα γίνει βιοψία δέρματος. Εξ άλλου, η τριετία με θεραπείες
καλαζάρ ίσως έχουν βλάψει το σηκώτι του....

Και τώρα δείτε τι μπορούν να κάνουν οι άνθρωποι, φιλόζωοι ή μη, όταν
θέλουν... Οταν ΜΊΑ κυρία παραπονέθηκε για τον Negro και ΤΌΤΕ μόνον ο
Δήμος ενδιαφέρθηκε (να μην ενοχληθεί η κυρία), η PAWS έβγαλε αυτή την
ανακοίνωση-πρόσκληση, και τότε μάθαμε κι εμείς στη λίστα για τον
Negro. Μαζεύτηκαν ...700 υπογραφές σε dt, και μόνον με την απειλή
αυτή κατόρθωσαν τα παιδιά να τον πάρουν από το Δήμο και να τον φέρουν
Αθήνα....

Γελάσαμε με τον Negro στο αυτοκίνητο: ανάσκελα, οπότε δεν χώραγε η
κεφάλα του, για χάδια στην κοιλιά!! Εμαθα πως νομίζει ότι είναι
κουτάβι κανίς..... :)))


maria boogert