Newton-ας στο forum αναζητά infos!


DimmisMC

New Member
10 Ιανουαρίου 2008
2
0
Athens / Greece
www.abcweb.gr
Φιλικοί χαιρετισμοί και ευχές για το νέο έτος!

Ονομάζομαι Δημήτρης, είμαι 31 ετών και είμαι από Αθήνα.

Βρίσκομαι και εγώ στην ευχάριστη θέση να έχω για φίλο για περισσότερα απο τα μισά χρόνια της ζωής μου ένα χαριτωμένο τετράποδο που ακούει στο όνομα Έκτωρ και χαίρομαι ακόμα περισσότερο που βρίσκω ένα forum και μια κοινότητα μελών με παρόμοια αγάπη και αφοσίωση για τον καλύτερο φίλο του ανθρώπου, τον σκύλο!

Διάβασα αρκετές δημοσιεύσεις πρωτού σας συστηθώ και μπορώ να πώ πως αφενώς με κάλυψαν πλήρως ώς προς την ενημέρωση μου για κάποια θέματα που με ενδιαφέρουν, αφετέρου χάρηκα που βρήκα μια τόσο καλά οργανωμένη προσπάθεια και συμμετοχή απο τον κόσμο!

Όπως προανέφερα, είμαι κάτοχος ενός ημίαιμου σκύλου ο οποίος αισίως βαδίζει προς το 16ο χρόνο της ζωής του και πραγματικά αισθάνομαι πολύ τυχερός που έχω ένα τόσο καλό και πιστό σύντροφο δίπλα μου όλα αυτά τα χρόνια (η πρώην μου δεν άντεξε ούτε τα μισά χρόνια δίπλα μου :p ). Ο Έκτωρ προέρχεται απο μητέρα ράτσας Γερμανικού ποιμενικού και (αλλανιάρη) πατέρα Λαμπραντόρ και μπορείτε να τον θαυμάσετε στην παρακάτω φώτο!...



Σύντομα πρόκειται να μετακομίσω σε ένα νέο σπίτι και έτσι με αυτή την αλλαγή και δεδομένου πως ο παππούλης Έκτωρ, αργά η γρήγορα θα με "εγκαταλείψει" (για πρώτη και τελευταία φορά), αποφάσισα να αποκτήσω έναν ακόμα σκύλο!

Επειδή απο μικρό παιδί είχα πάντα την αδυναμία και την επιθυμία να αποκτήσω ένα Μολοσσό (Great Dane), πιστεύω πως πλέον ήρθε η ώρα! Γνωρίζω πάρα πολλά για την συγκεκριμένη ράτσα (κυρίως απο όσα έχω διαβάσει) και σε αυτό το σημείο είναι που ζητώ την βοήθεια σας σε ένα πολύ απλό ζήτημα...

Πού θα πρέπει να απευθυνθώ (κατα την γνώμη σας) για την εύρεση ενός αρσενικού καθαρόαιμου μπλέ Μολοσσού (κουτάβι) :?:

Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά για το καλωσόρισμα και τις όποιες τυχών πληροφορίες! :wink:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Kαλώς ήρθες φίλε ... να χαίρεσαι τον παππού! :D
Τώρα για την άλλη σου ερώτηση, η απάντηση βρίσκεται στην αλλοδαπή!!!
Να προσέξεις δυσπλασία - καρδιά ... θα ξερεις ότι μαστίζουν την φυλή ...
θα πληρώσεις και κάτι παραπάνω ... :wink:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Γεια σου DimmisMC!!καλως ηρθες!!:p

Σιγουρα για την αποκτηση του επομενου αγαπημενου σου σκυλου θα απευθυνθεις σε εναν υπευθυνο εκτροφεα..

Αλλα πες μου κατι..γιατι νομιζεις οτι ηρθε η ωρα για το επομενο..?
θα σου πω την δικη μου θεωρια πανω σε αυτο το θεμα και αν θες την ακους..
εχω βρεθει και εγω στην ιδια θεση με εσενα..μαλλον εκανα και εγω την ιδια σκεψη οταν το σκυλακι μου και εμενα ηταν 16 ετων περιπου..
Η αποψη μου λοιπον ειναι οτι σε αυτην την ηλικια που βρισκεται στα βαθια γεραματα ειναι καλυτερα να του αφοσιωθουμε για οσο ακομα θα τον εχουμε κοντα μας..
γιατι?
γιατι σκεψου ενα κουταβι με εναν γερο μαζι..
σκεψου ενα σκυλι που εχει μαθει να εχει την αποκλειστικοτητα απο εσενα ξαφνικα στα γεραματα του να σε μοιραζεται..
σκεψου ταλαιπωρια που θα εχει ο γερος που εχει αναγκη για υπνο και ηρεμια για την αναστατωση που θα φερει το κουταβι..
σκεψου την πιθανη καταθλιψη που μπορει να παθει ο γερακος..
Το ξερω πως για σενα ειναι πολυ καλυτερα να εχεις ενα αλλο σκυλακι κοντα σου οταν θα χρειαστει να το αποχωριστεις αλλα για μενα ειναι καλυτερα κατι τετοιο να γινει μεχρι τα 8 του αλλου σκυλιου αναλογα την ρατσα..
δεν συμφωνω ουτε στο να εχουμε 2 νεαρα σκυλια μαζι..γιατι μετα θα εχουμε 2γερους μαζι..
η περιπτωση σου λογο γερακου θελει περισσοτερο ευαισθητοποιηση..
οτι διαλεξεις..

p.s αν το καινουριο κουταβι ειναι σε αλλο σπιτι τοτε δεν νομιζω οτι υπαρχει προβλημα :p
 








marga

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2007
164
1
zoofilia-klp.blogspot.com
καλως ηρθες και απο μενα!!
συμφωνω κι εγω οτι τωρα, ενα κουταβι μπορει να εχει αρνητικη επιδραση στον παππουλη...
Η γνωμη μου ειναι να περιμενεις :wink:
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
o παππουλης ποσο παππουλης ειναι? ειναι κοτσονατος? θα τα αντεξει το παιχνιδι του μικρου! θα το παλεψει οταν θα γινει γαιδουρι=?
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Γεια σου DimmisMC!!!!Ωραίοι οι great danes!!!!H μια από τις αδερφές της Μάγιας έχει πάει στην Φινλανδία σε εκτροφείο με great Danes και μου στέλνουν συχνά φωτό με το κοντοστούπικο μπουλ τερριέ να βασανίζει τους γίγαντες :lol: :lol: :lol: Φοβερα σκυλιά,βέβαια δεν ξέρω καθόλου από χαρακτήρα πώς είναι....είναι ήσυχα???
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
καλημέρα και καλώς ήρθες κι από εμένα.

επειδή έχουμε τον ίδιο καημό θα σου πω που έχω καταλήξη.

Σκανδιναβία ή ΗΠΑ μονόδρομος.

το πόσο θα πληρώσεις εξαρτάτε από πολλούς παραγοντες

σίγουρα θα είναι πολλά πάντως
 




marga

Well-Known Member
31 Δεκεμβρίου 2007
164
1
zoofilia-klp.blogspot.com
keyman said:
Γεια σου DimmisMC!!!!Ωραίοι οι great danes!!!!H μια από τις αδερφές της Μάγιας έχει πάει στην Φινλανδία σε εκτροφείο με great Danes και μου στέλνουν συχνά φωτό με το κοντοστούπικο μπουλ τερριέ να βασανίζει τους γίγαντες :lol: :lol: :lol: Φοβερα σκυλιά,βέβαια δεν ξέρω καθόλου από χαρακτήρα πώς είναι....είναι ήσυχα???
:lol: :lol:
Γενικως ειναι πολυ ησυχα ζωα, κατι που εχει οδηγησει στο πολλοι να τα θεωρουν χαζα. Κατι τετοιο ομως φυσικα δεν ισχυει, αφου οταν χρειαστει ο Μεγαλος Δανος μπορει να γινει φοβερος προστατης της οικογενειας. Να μη ξεχναμε βεβαια οτι χρειαζονται πολλη ασκηση :wink: