Oύρηση σκύλου στο δρόμο - Παράπονα


Misty

Active Member
10 Νοεμβρίου 2015
41
40
37
Καλησπέρα σε όλους.Θα ήθελα να μάθω όσοι από εσάς εχετε σκύλο σε πυκνοκατοικημένες περιοχές, πού ακριβώς τα πηγαίνετε για την αναγκη τους. Στο σημείο που μένω δεν υπάρχει κοντά καποιο πάρκο. Έτσι, τη βγάζω συνήθως (ειδικά το πρωί πουβιάζομαι για τη δουλειά) στο δρόμο κατω απο το σπίτι, παμε λιγο περα δωθε κανει την ανάγκη της (στο δρομο, στην ασφαλτο δλδ, οχι σε πεζοδρομιο) κ φευγουμε. Εννοειται εχω σακουλα μαζί μου για το number 2, αλλα τα ουρα της φυσικα δεν μπορω να τα μαζεψω. Πριν λιγο έγινε ολοκληρη ιστορια με 2 3 γειτονες απο την απεναντι πολυκατοικια, που μου φωναζαν οτι βρωμαει η γειτονια κ ότι αφηνει σταμπες στην άσφαλτο... Τι πιστεύετε ότι θα έπρεπε να κανω? Ακόμα και το απογευμα η βραδυ που θα τη βγαλω για τη βολτα της, σίγουρα ενα κατουρημα θα το ριξει με το που κατεβουμε στο δρόμο.
Ευχαριστώ.
 


Katerinabio

Well-Known Member
14 Μαϊου 2018
61
85
36
Κ εγω το ιδιο προβλημα εχω εδω στη γειτονια... Δεν εχουν πει ποτε κάτι αλλα το βλεπεις στο βλέμμα τους. Περνώ μαζι μου ενα μπουκαλι με νεροξυδο... Για να μην μου πουν. Γιατί δεν θελουν και πολυ για να αρχίσουν τις φόλες.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
:ROFLMAO::ROFLMAO:Τωρα που ειχαμε βγει τσαρκα κατουραγε ο σκυλος στους θαμνους και ακουστηκε μια γιαγια απο καπου που δεν φαινοταν καν "Γιατι το φερνετε εδω το σκυλιιιι;;!!!!"
Τι να κανεις αυτα θα υπαρχουν παντα.
Κοιτας οσο μπορεις να μην τσακωθεις.

Περναμε και απο σπιτι που μονιμως καθεται μια γιαγια στο παραθυρο και οταν μας βλεπει αρχιζει τα Ουστ! Ουστ!:ROFLMAO::ROFLMAO:

Λες μια καλημερα και φευγεις δε βγαινει ακρη σε τετοιες καταστασεις.

Δεν νομιζω οτι αν σε δουν να ριχνεις νεροξυδο ή ακομα και μηλοξυδο βιολογικο θα αλλαξει κατι μεσα τους...

Λυση; Βολτες μονο σε μερη που δεν υπαρχει κοσμος.
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Η γιαγιά της δικής μας βόλτας, μένει στον 1ο όροφο. Αφού βρίσει όλα τα σκυλιά που περνάνε και απειλήσει όλους τους ιδιοκτήτες με φόλες και τα σχετικά, αρχίζει την λάτρα της ημέρας. Πρώτα πετάει την σακούλα με τα σκουπίδια, μετά τινάζει την μάπα και τέλος το νερό από τον κουβά. Όλα αυτά από το μπαλκόνι του 1ου κατευθείαν στο πεζοδρόμιο, ε;
Κατά τα άλλα την ενοχλούν τα σκυλιά.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Η γιαγιά της δικής μας βόλτας, μένει στον 1ο όροφο. Αφού βρίσει όλα τα σκυλιά που περνάνε και απειλήσει όλους τους ιδιοκτήτες με φόλες και τα σχετικά, αρχίζει την λάτρα της ημέρας. Πρώτα πετάει την σακούλα με τα σκουπίδια, μετά τινάζει την μάπα και τέλος το νερό από τον κουβά. Όλα αυτά από το μπαλκόνι του 1ου κατευθείαν στο πεζοδρόμιο, ε;
Κατά τα άλλα την ενοχλούν τα σκυλιά.
Μπορουμε να τις φερουμε σε επαφη με την δικια μας εδω:)
Θα βρουν πολλα κοινα οι γλυκουλες:love:
Τις φανταζομαι να ανταλλασουν συνταγες για φολες:love:
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
:confused::confused::confused:
Μάλλον μένω στην καλύτερη γειτονιά του σύμπαντος. Ποτέ δεν μου ειπαν τπτ για το κατούρημα των σκύλων, ούτε για το (ελαχιστο) τους γαυγισμα.
Για τη γάτα την εχω ακουσει :) ότι μαζεύονται τα αρσενικά και κάνουν συναυλίες. Να όμως που είναι στειρωμένη και όλη η κοινωνική της ζωή (βγαίνει ελεύθερα, ή μάλλον μπαίνει ελεύθερα γτ ολη μέρα εξω ειναι) είναι αποκλειστικά πολιτική και όχι ερωτική. :cool:

Πάντως αν είχα τέτοιους γείτονες θα προσπαθούσα να βγαίνω νωρίς το πρωί και αργα το βραδυ, για να μην δημιουργω εντάσεις.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Τα λάδια και τα υγρά από τα αυτοκίνητα αυτοί που παρκάρουν τα καθαρίζουν και αυτοί με ξυδόνερο?
Δεν θα τις αφήσω να κατουρήσουν μπροστά από πόρτες σπιτιών, συνήθως κάτω από το πεζοδρόμιο θέλουν να κατουράνε, αλλά δεν θα μπω στο τρυπάκι να καθαρίσω τα κάτουρα από το δρόμο.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Τα λάδια και τα υγρά από τα αυτοκίνητα αυτοί που παρκάρουν τα καθαρίζουν και αυτοί με ξυδόνερο?
Δεν θα τις αφήσω να κατουρήσουν μπροστά από πόρτες σπιτιών, συνήθως κάτω από το πεζοδρόμιο θέλουν να κατουράνε, αλλά δεν θα μπω στο τρυπάκι να καθαρίσω τα κάτουρα από το δρόμο.
Πα πα πα τσαμπουκααας....!!
Οι ανθρωποι του Θεου δεν τα ριχνουν τα λαδια και τα γρασα με μισος ομως!
Τα βρωμοσκυλα σας κατουρουν απο κακια!
Βλεπουν κατι καθαρο και θελουν να το μαγαρισουν!
Ελεος ποσα βασανα θα τραβηξουν πια οι νοικοκυραιοι;;!!
 


Misty

Active Member
10 Νοεμβρίου 2015
41
40
37
η αλήθεια είναι ότι από ένα σημείο και μετά, επειδή βγήκαν 2-3 να υποστηρίξουν αυτόν που μου την είπε στην αρχή, έχασα λίγο την ψυχραιμία μου.. εν τω μεταξύ στο σημείο που μένω είμαστε τίγκα στους κάδους σκουπιδιών, έχουμε λιμνάζοντα νερά δίπλα στα πεζοδρόμια από τους υπονόμους, αλλά η δικιά μου σκύλα τους ενόχλησε... παντα νωρις το πρωι τη βγαζουμε, αλλα τη βγαζω και αμεσως μολις γυρισω απο δουλεια, γτ εχει μεινει αρκετες ωρες μονη της, ε με το που βγουμε στο δρομο θα της φυγουν αμεσως κ λογω μεγεθους κατουραμε λιμνουλες! ισως να εχω μαζι ενα μπουκαλι νερο απο εδω κ περα..ευχαριστω για τις απαντησεις!
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Καλησπέρα.

Στην αρχή είπα να δοκιμάσω αυτό #79 μετά αυτό #1467 αλλά κατάλαβα πως αν συναντήσεις τον περίεργο ότι και να κάνεις δεν μετρά.

Χωρίς να χάσεις την ψυχραιμία σου συνέχισε την βόλτα, αν εμπλακείς σε συζήτηση δεν θα βγάλεις άκρη. Με τα θηλυκά είναι εύκολο να ρίχνεις λίγο νερό αν εκεί που τα έκανε "ενοχλεί". Στην άσφαλτο θα σου έλεγα να μην ασχοληθείς καθόλου, στάμπες έχει απο λάδια, στάμπες απο το σκουπιδιάρικο που ορισμένες φορές τρέχουν τα "ζουμιά" του κάδου και πάει λέγοντας. Εγώ νερό θα ρίξω μόνο αν κάνει ευκοίλια που δεν μπορώ να μαζέψω με σακούλα και χαρτί κουζίνας ( αυτά τα έχω πάντα μαζί ). Προσωπικά δεν πετάω τα χοντρά του σκύλου μου στους μικρούς κάδους που βρίσκονται στα πεζοδρόμια ή πλατείες γιατί δεν ξέρω πότε θα τους αδειάσουν.

Αν κάποιος σου την πει χοντρά για το κατούρημα στον δρόμο πες του αν θέλει να πάτε μαζί στο αστυνομικό τμήμα ή στο δημαρχείο. Είμαι της λογικής να μην λερώνω, γενικά στην ζωή μου, αλλά μην περάσουμε στην άλλη άκρη. Στην παιδική χαρά όλες οι "καθαρές" μαμάδες φώναζαν που δεν άδειαζε ο δήμος τους εσωτερικούς κάδους αλλά συνέχιζαν να τα στοιβάζουν εκεί, εγώ ο μ@μ@κ@ς τα πέταγα στον μεγάλο κάδο απ' έξω.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Πριν από κάποια χρόνια σε κοντινή παραλία (συνήθως σκάνε παππούδες με τα εγγόνια τους) αρχές καλοκαιριού και παίζω με τον έρμη στην άμμο. Περνάει από το δρόμο αγροτικό διπλοκαμπινο μας βλέπει και σταματάει. Με έντονο ύφος μου λέει: καλά ρε φίλε εδώ φέρνουμε τα παιδιά μας να παίξουν και να κάνουν μπάνιο και εσύ φέρνεις τον σκύλο σου; του απαντάω: δεν σε ενοχλεί όλο αυτό το σκουπιδαριο που είναι στην παραλία και σε ενοχλεί ο σκυλος μου που στην τελική είναι και πιο καθαρός από σένα; μπήκε στο αμάξι νευριασμενος και έφυγε.
Δεν αξίζει να χαλάμε την διάθεση μας για μερικούς κολλημενους.
 
  • Like
Reactions: Eroe


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Στην άσφαλτο θα σου έλεγα να μην ασχοληθείς καθόλου, στάμπες έχει απο λάδια, στάμπες απο το σκουπιδιάρικο που ορισμένες φορές τρέχουν τα "ζουμιά" του κάδου και πάει λέγοντας.
Αυτα που αναφερεις, λαδια, γρασα, σαπουναδες, σκουπιδια ολων των ειδων, θεωρουνται αποδεκτα απο την κοινωνια μας, τα κατουρα του σκυλου οχι.

Η λογικη ειναι η εξης:
Λεει η μαμα, "Γιωργακη μη παιζεις εκει παιδι μου, κατουρησαν τα βρωμοσκυλα, πηγαινε απο κει που αδειασε ο μπαμπας τα λαδια απο τη BMW, και οταν τελειωσεις ελα να σε πλυνω με χλωρινη".

Θελει να ανεβεις λιγο επιπεδο νοητικα για να μπορεσεις να συμβαδισεις μαζι τους.
Εγω ακομα δεν το χω καταφερει, αλλα προσπαθω και θα φτασω.
 


Misty

Active Member
10 Νοεμβρίου 2015
41
40
37
Καλησπέρα.

Στην αρχή είπα να δοκιμάσω αυτό #79 μετά αυτό #1467 αλλά κατάλαβα πως αν συναντήσεις τον περίεργο ότι και να κάνεις δεν μετρά.

Χωρίς να χάσεις την ψυχραιμία σου συνέχισε την βόλτα, αν εμπλακείς σε συζήτηση δεν θα βγάλεις άκρη. Με τα θηλυκά είναι εύκολο να ρίχνεις λίγο νερό αν εκεί που τα έκανε "ενοχλεί". Στην άσφαλτο θα σου έλεγα να μην ασχοληθείς καθόλου, στάμπες έχει απο λάδια, στάμπες απο το σκουπιδιάρικο που ορισμένες φορές τρέχουν τα "ζουμιά" του κάδου και πάει λέγοντας. Εγώ νερό θα ρίξω μόνο αν κάνει ευκοίλια που δεν μπορώ να μαζέψω με σακούλα και χαρτί κουζίνας ( αυτά τα έχω πάντα μαζί ). Προσωπικά δεν πετάω τα χοντρά του σκύλου μου στους μικρούς κάδους που βρίσκονται στα πεζοδρόμια ή πλατείες γιατί δεν ξέρω πότε θα τους αδειάσουν.

Αν κάποιος σου την πει χοντρά για το κατούρημα στον δρόμο πες του αν θέλει να πάτε μαζί στο αστυνομικό τμήμα ή στο δημαρχείο. Είμαι της λογικής να μην λερώνω, γενικά στην ζωή μου, αλλά μην περάσουμε στην άλλη άκρη. Στην παιδική χαρά όλες οι "καθαρές" μαμάδες φώναζαν που δεν άδειαζε ο δήμος τους εσωτερικούς κάδους αλλά συνέχιζαν να τα στοιβάζουν εκεί, εγώ ο μ@μ@κ@ς τα πέταγα στον μεγάλο κάδο απ' έξω.
ο καλός ο γείτονας μου την είπε ξεκάθαρα για τις στάμπες στο δρόμο, ότι δηλ. έχει γεμίσει όλο το δρόμο με στάμπες η σκύλα μου. εγώ ακριβώς γι αυτό την έμαθα να κατεβαίνει στην άσφαλτο, για να μην τα κάνει σε πεζοδρόμιο ή σε δέντρα ή σε καμία είσοδο. κακώς ασχολήθηκα, απλά επειδή γενικώς είμαστε αρκετά προσεκτικοί, 1,5 χρόνοπερίπου που την έχουμε στη γειτονιά, βγήκα λίγο εκτός εαυτού, διότι δεν έχουμε δώσει δικαιώματα. από ότι έχω διαπιστώσει τις επόμενες ημέρες, αν και ευτυχώς δεν τον έχω πετύχει με τη σκύλα, ο συγκεκριμένος βγαίνει στο μπαλκόνι κάθε απόγευμα και επιβλέπει γενικώς το δρόμο :p που παίζει να είναι από τους πιο βρώμικους της καλλιθέας!
 


PantelisCocker

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2016
86
68
40
Κι εμένα ο δικός μου σήμερα δεν κρατήθηκε και κατούρησε μία γωνία και ο τύπος που έχει το μαγαζί δίπλα έγινε έξαλλος... Εμένα ως αρσενικός σημαδεύει ρόδες, γωνίες και δέντρα... Δεν θέλει να πηγαίνει στην άσφαλτο...
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Δεν μπορείς να βγάλεις άκρη με όλους, ειδικά με αυτούς που "κόβουν" κίνηση και είναι πάντα ενήμεροι τι παίζει σε μια γειτονιά ( κουτσομπόληδες ή κοινωνικά ενήμεροι ; ). Αν θες να του κάνεις καψόνι βρες ένα άλλο σκύλο από γνωστό και πέρνα χαλαρά, μετά από μισή ώρα πέρνα με τον δικό σου :sneaky:
 
  • Like
Reactions: saras




saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Εγώ έχω την απέναντι μπαλκόνι- γειτόνισσα που ωρύεται κάθε φορά που βγαίνουμε με το σκύλο από το σπίτι, τώρα τελευταία "επιστρατεύει" και το δεκάχρονο παιδί της, στην εκστρατεία των "καθαρών" δέντρων. Το αστείο είναι ότι έχει η ίδια ένα τσιουάουα που κατουράει το σύμπαν όλο, αλλά προφανώς για αυτήν δεν "μετράει"...o_O
 


Allendog

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2017
156
703
33
Μιλάμε εν τω μεταξύ για την Καλλιθέα, που οι δρόμοι της είναι λίγο πιο βρώμικοι από την τουαλέτα του ΟΑΚΑ μετά από ντέρμπι με τον Ολυμπιακό..... :cautious::cautious:
 
  • Like
Reactions: The Saint and Misty


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Σήμερα το πρωί είχα κέφια.

Στρίβω με τον Άργο σε ένα δρόμο και στην επόμενη γωνία σταματά και μυρίζει στην άσφαλτο οπότε ξαφνικά ακούω μια φωνή, σηκώνω το κεφάλι και βλέπω μια γιαγιά μέσα στον δίπλα κήπο.

- " του αρέσει το πεύκο ; "
- Μα δεν υπάρχει πεύκο της απαντώ ( το πεύκο υπήρχε ποιό πέρα )
- Εσείς να τα έχετε μέσα στο σπίτι σας, στα κρεβάτια σας, όχι που τα βγάζετε βόλτα με τα λουριά στο δρόμο !!
- Μάλιστα γιαγιά ( με χαμόγελο )
- Με ακούς τι σου λέω, το βλέπεις το σπίτι μου ;
- Το βλέπω, μια χαρά σπίτι έχετε
- Αντε, πήρατε όλοι ένα σκύλο
- Καλημέρα σας ( και προχωράω )
- Άντε όλοι παλιάνθρωποι με τα σκυλιά σας

Ο παλιάνθρωπος θα περνάει ποιό συχνά από εκεί, χωρίς κουβέντες, έτσι για την αλητεία που λέει φίλος εδώ :)
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Ολα τα προβληματα θα λυθουν ως δια μαγειας, αρκει να κοπει το ρευμα, το νερο και το πετρελαιο για ενα μηνα μονο.
Μεχρι να γινει αυτο, χρειαζεται υπομονη αδερφια...
 
  • Like
Reactions: vrmode


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.595
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3