O Κηφισσός και τα χαμένα ποτάμια της Αθήνας


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Παρακολουθούσα πριν λίγο ένα ντοκυμαντέρ στην Ετ3 που είχε ως θέμα τον Κηφισσό και κάποιες προσπάθειες-σκέψεις, μακαρι να 'ξερα, ανάπλασης του...

Σοκαρίστηκα όταν είδα την ποσότητα του νερού που τρέχει...εγώ φανταζόμουν να είναι μονίμως ξερός και στις βροχές να κατεβάζει νερό....

Αντί να είναι ένα ποτάμι που να το χαιρόμαστε όλοι μας το έχουμε βάλει σε τσιμεντένια κονσέρβα...

Σε κάποια φάση ο Ρώμας, που ήταν ο αφηγητής, ανέφερε ποτάμια και ρέματα της Αθήνας που έχουν μπαζωθεί και ασφαλτοστρωθει...σχεδόν όλοι οι δρόμοι....

Είναι τραγικό πόσα μέρη της Αθήνας που έχει τόσο ανάγκη από πράσινο και φύση, αντί να αξιοποιούνται ως πνεύμονες ζωής, σημεία που θα μπορούσαμε να ξεφεύγουμε απο το τσιμέντο έχουν καταντήσει έτσι....

Κρίμα...Πολύ κρίμα...

Στο ντοκυμαντέρ μιλούσε κι ένας καθηγητής του ΕΜΠ, αν δεν κάνω λάθος, που κατέληξε ότι πιστεύει ότι οι επόμενες γενιές θα κινηθούν προς το να ξεθάψουν τα ποτάμια και την ανάδειξή τους κι όχι το αντίθετο....

Μακάρι να συμβεί αυτό...μακάρι να γίνουν οι ναπλάσεις και οι υπεργειοποιήσεις των ποταμών...μακάρι να ξεπεραστούν τα συμφέροντα....ίσως γίνει λίγο πιο ανθρώπινη η πόλη μας...


Τελειώνοντας την πολυλογία, μου έκανε τρομερή εντύπωση το κομμάτι του Κηφισσού ψηλά στην Κιφισιά!
Εκεί ο Κηφισσός δεν είναι μέσα σε τσιμέντο αλλά τρέχει ανάμεσα σε δέντρα και κάτω απο γεφυράκια!Στα νερά του κολυμπάνε ψάρια και γενικά το τοπίο είναι σαν να μην είσαι δίπλα στην Αθήνα αλλά μακρυά σε ένα ονειρεμένο μέρος!!!!

Για όσους μένουν στην ευρύτερη βοριοδυτική, αν δεν κάνω λάθος, περιοχή ίσως είναι ένα πολύ ωραίο μέρος για μια γρήγορη απόδραση μόνοι μας ή ακόμα καλύτερα με τα σκυλάκια μας, πάντα με πολύ σεβασμό και προσοχή για το περιβάλλον ώστε να διαφυλάξουμε τα τελευτάια κομμάτια ζωής που έχουν απομείνει δίπλα στα τσιμέντα που λέμε σπίτι μας....
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Πολύ σωστά. Άμα θες μάλιστα να τσαντιστείς λίγο περισσότερο, πάρε και διάβασε την αρχή του διαλόγου Φαίδρου του Πλάτωνα. Ο Σωκράτης και ο μαθητής του ο Φαίδρος περπατάνε αμέριμνοι σε ένα ονειρεμένο τοπίο στις όχθες του ποταμού Ιλισσού και να τα υπέροχα δέντρα και τα πουλάκια να κελαηδούν γλυκά-γλυκά και βγάζουν και τα παπούτσια τους να τσαλαβουτήσουν τα πόδια τους στα δροσερά και γάργαρα νερά του Ιλισσού, χμμμμ, κάπου εν τω μέσω της Μιχαλακοπούλου σήμερα!!

Από κάτω, να είσαι σίγουρος τρέχει ο Ιλισσός, αυτό το ξέρουμε.

Πάρε κι άλλο ένα υπέροχο: είναι κι ο Ηριδανός, τρομερός και ξακουστός, που τον εξυμνεί ο Λουκιανός για τις υπέροχες ιτιές του στην Αληθινή Ιστορία του. Το καλοκαίρι που ήμουνα στην Αθήνα δίδασκα εξ αποστάσεως την Κλεοπάτρα και σε κάποια φάση ήμουν στο Μοναστηράκι, αν δεν κάνω λάθος. Πάω λοιπόν στο σταθμό του μετρόν και είχε τη βιτρίνα με το ρωμαϊκό αποχετευτικό σύστημα και το γιοφύρι και από κάτω να γαργαράει ακόμα ο Ηριδανός!!

Έβγαλα φωτογραφία και την έβαλα στο ίντερνετ για τους φοιτητές μου που πάθανε! Λοιπόν από όλο το μάθημα δεν τους έκανε τόση εντύπωση ούτε η Κλεοπάτρα, ούτε ο Αύγουστος, ούτε ο Αντώνιος, ούτε το τόσο σεξ και η βία, όσο ο Ηριδανός που έτρεχε ακόμα κάτω από το αρχαίο γεφυράκι... Μου είπανε μάλιστα ότι η φωτογραφία τους έκανε να αισθανθούνε σα να ήτανε εκεί και ότι το βλέπανε μέσα από τα δικά μου μάτια. Περίεργο...
 
  • Like
Reactions: alexxela


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Αυτό που με στεναχώρησε περισσότερο ήταν ότι όλα αυτά είναι "έργα" των τελευταίων 50-70 χρόνων...:(
 
  • Like
Reactions: Sara


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Τελειώνοντας την πολυλογία, μου έκανε τρομερή εντύπωση το κομμάτι του Κηφισσού ψηλά στην Κιφισιά!
Εκεί ο Κηφισσός δεν είναι μέσα σε τσιμέντο αλλά τρέχει ανάμεσα σε δέντρα και κάτω απο γεφυράκια!Στα νερά του κολυμπάνε ψάρια και γενικά το τοπίο είναι σαν να μην είσαι δίπλα στην Αθήνα αλλά μακρυά σε ένα ονειρεμένο μέρος!!!!

και εμενα αυτο μου ειχε κανει εντυπωση.(νομιζω ειναι παλιο το ντοκυμαντερ)

Για όσους μένουν στην ευρύτερη βοριοδυτική, αν δεν κάνω λάθος, περιοχή ίσως είναι ένα πολύ ωραίο μέρος για μια γρήγορη απόδραση μόνοι μας ή ακόμα καλύτερα με τα σκυλάκια μας, πάντα με πολύ σεβασμό και προσοχή για το περιβάλλον ώστε να διαφυλάξουμε τα τελευτάια κομμάτια ζωής που έχουν απομείνει δίπλα στα τσιμέντα που λέμε σπίτι μας....

εσεις οι παλιοσειρες κανονιστε καμια εξορμιση
:)
 








manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που παραθετεις @Hammer.
Λίγο πολύ τα κάποια από αυτά τα έχω αναφέρει στο από κάτω θέμα (https://www.dogforum.gr/community/threads/Πυροφύλαξη-στην-Πάρνηθα.27144/)
Η Πάρνηθα (το φυσικό κλιματιστικό της Αθήνας) όταν κάηκε το 2007, η μέση θερμοκρασία στο λεκανοπέδιο της Αθήνας ανέβηκε ένα με δύο βαθμούς. Είναι τόσο σημαντικός αυτός ο πνεύμονας για την Αθήνα που αξίζει να τον προστατευουμε.
Δυστυχώς ο περισσότερος κόσμος δεν μπορεί να το καταλάβει.
Όταν ήμουν Αθήνα και είχε καύσωνα εγώ έκανα προφύλαξη στην Πάρνηθα με τον ΕΔΑΣΑ. Είναι απίστευτη η αίσθηση όταν στην Αθήνα έχει 40 βαθμούς και όλοι λιώνουν από την ζέστη, να ξυπνάς το πρωί στο πυροφυλακιο (1300 μέτρα υψόμετρο) και να έχει 12 βαθμούς και να φοράς μπουφάν.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Εννοειται το εχω δει το θεμα που εχεις ανοιξει με την Παρνηθα απο την αρχη φιλε Μανωλη.
Πολυ ωραιο, τελειες φωτογραφιες και τα σεβη μου που το παλευεις.

Πως να μην ειναι αλλες οι συνθηκες εκει απανω, αφου υπαρχει ακομα ζωη, ο Θεος ειναι ακομα εκει.
 
  • Like
Reactions: manolo


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Δυστυχώς δεν είμαι σε θέση να το παλεύω πλέον λόγο απόστασης.
Όπως κι να χει η Πάρνηθα είναι το αγαπημένο μου μέρος, γνωρίζω και την κάθε πέτρα της και οπότε πάω στην Αθήνα έστω και για μια μέρα δεν θα παραλείψω να κάνω μια βόλτα στο αγαπημένο μου βουνό.
Είναι τόσο σημαντική για την Αθήνα αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι Αθηναίοι νομιζουν πως η Πάρνηθα είναι η μπροστά κορυφή που έχει το καζίνο και αγνοούν το βουνό που βρίσκεται από πίσω(πραγματικός παράδεισος δίπλα στην Αθήνα) και που παίζει τόσο σημαντικό ρόλο ώστε η ζωή τους στην πόλη να είναι πιο ανθρώπινη.
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Για την πλειοψηφια αυτα ειναι ψιλα γραμματα...
Αφου ο κοσμος εχει αποκοπει πλεον απο το φυσικο περιβαλλον.
Το 90% των οικοσυστηματων εχει ηδη λεηλατηθει και το 10% που εχει απομεινει ειναι θεμα λιγων χρονων.
Οι νεοτερες γενιες οταν τους μιλας για δασος και οικοσυστημα θα σε κοιτουν λες και κατεβηκες απ τον Αρη...

Οταν ημουν πιτσιρικας παιζαμε σε μια τεραστια βαλανιδια, το δεντρο πρεπει να ηταν 100 και χρονων, σαν μια 5οροφη πολυκατοικια.
Ο παππους μας ειχε καρφωσει σκαλακια απο ξυλο και ανεβαιναμε στα πρωτα κλαρια που μας ειχε φτιαξει μια μικρη πλατφορμα που ηταν το αρχηγειο μας, κεντρο επιχειρησεων...
Καποια στιγμη αυτος που ειχε το κτημα εκει την εκοψε, "νομιμα" ή παρανομα δεν ξερω, για ξυλα για το τζακι του και για πουλημα...
Οι νεοτεροι δεν θα το δουν ποτε αυτο το δεντρο, εχουν ομως play station και smartphone...
Οπως κι εγω δεν ειδα ποτε τα ολοκληρα δαση απο βαλανιδιες που μου εχουν περιγραψει οι παλιοι και εχω διαβασει στις αναφορες, γεματα με ολων των ειδων τα θηραματα.
Εγω προλαβα τα πευκα.
Οι νεοτεροι φοβαμαι οτι θα δουν μονο τις ανεμογεννητριες...
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Σχετικο με την αξια της διατηρησης των ποταμων (και με ομορφη εικονογραφηση)

 
  • Like
Reactions: spyv and Hammer


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3