OFF TOPIC


mpanis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2007
132
0
thessaloniki
Καλησπερα! Ειμαι καινουριος εδω,με συνεπεια να καθομαι εδω και δυο βδομαδες να διαβαζω τα παλαιωτερα post και να μην τελειωνουν! εχω βρει ηδη πολυ χρισημες πληροφοριες που ειχα σκοπο να ρωτησω αλλα δεν χρειαστηκε! Η αλληθεια ειναι οτι δεν ειμαι απο αυτους που θα μπορεσω να βοηθησω καποιον εδω ουτε να προσφερω τις γνωσεις μου οπως π.χ. η rottie o denis o makis ο amagos και αλλοι που δεν αναφερω, οποτε εγω θα διαβαζω τις γνωσεις των αλλων και απλα θα λεω την γνωμη μου! Εδω λοιπον θα ερθω στο θεμα μου! πολλα απο τα topic που εχω διαβασει (οχι ολα)τα παρατησα γιατι τις περισοτερες φορες καταλιγουν OFF TOPIC με σκοπο να γινονται βαρετα και σε πιο προσωπικου επιπεδου μεταξυ δυο η τριων μελλων! θα προτεινα λοιπον να δωθει μεγαλυτερη προσοχη στα off topic ,δε λεω να τιμωρητε καποιος,δε γινετε αυτο,απλα καποιος αλλος να του το πει καπως (ας προσθεσει ο admin στα emoticons καποιο offtopic) παρα να συνεχισει την offtopic συζητηση! αυτα ηθελα να πω συγνωμη αν κουρασα καποιους αλλα πιστεψτε με εχω κουραστει και εγω τοσες μερες να διαβαζω ασχετα πραγματα σε ενα topic που με ενδιαφερει πολυ! (οποιο και αν ειναι αυτο)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Έχεις δίκιο αγαπητέ φίλε, αλλά όσοι ασχολούμαστε με δημόσιες συζητήσεις (fora) διαπιστώνουμε πως το να βγαίνουν τα θέματα “off topic” είναι δυστυχώς σύνηθες φαινόμενο.
Όπως και ο προφορικός λόγος, έτσι και μια δημόσια συζήτηση μπορεί να ξεφύγει από το αρχικό θέμα και χρέος όλων των διαχειριστών είναι να προσπαθήσουν να χωρίσουν το αρχικό νήμα σε μικρότερα ή και να συγχωνεύσουν νήματα με παραπλήσια θεματολογία.

Η όλη διαδικασία είναι αρκετά πολύπλοκη και μερικές φορές είναι ιδιαίτερα δύσκολο να επαναφέρουμε την συζήτηση στο αρχικό θέμα κρατώντας τις ισορροπίες, χωρίς να παρεξηγηθούν οι προθέσεις μας ή να κατηγορηθούμε για μεροληψία.

Κλείνοντας θα ήθελα να σε ευχαριστήσω γιατί με την παρατήρηση σου μου δίνεις την ευκαιρία να πω το εξής:
To Dogforum ανήκει σε όλους μας, οπότε καλό θα είναι να προσπαθούμε όλοι μας να μένουμε εντός θεματολογίας στις συζητήσεις μας, διευκολύνοντας έτσι και τα νεότερα μέλη που αναζητούν τις απαντήσεις στα ερωτήματα τους σε παλαιοτέρα θέματα. :wink:
 




mpanis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2007
132
0
thessaloniki
psaras said:
Καλώς τον mpanis από την όμορφη Θεσσαλονίκη ,
όλα θα φτιάξουν δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι χαλαρά !!!
συγνωμη psaras αλλα αυτη τη στιγμη εγινες αυτοματα παραδειγμα σε αυτο που λεω!!! :? :? :? παντα φιλικα! :)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ισως να είναι καλύτερα έτσι, αλλιώς θα διαβάζαμε ''αρθρογραφίες'' του ΜΑΚΗ, της ROTTIE, ή του DENIS, και πίστεψέ με, κανείς δεν το θέλει αυτό ... σίγουρα πολλές φορές έχουμε ξεφύγει, και, μιλώντας για τον εαυτό μου, νιώθω την ανάγκη να απολογηθώ για ορισμένες συζητήσεις, όπως αυτές με την Savra, που, μάκρυναν λίγο ... :D

Χαίρομαι πάρα πολύ που διαβάζεις τα προηγούμενα και καλύπτεσαι στα περισσότερα που έχεις να ρωτήσεις, αλλά μην ξεχνάς πως ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι αλάθητος και κανένας δεν είναι άχρηστος σε ένα forum ... μπορεί εγώ πχ να ξέρω 5 πράγματα, άλλος να ξέρει 10 ενώ εσύ 2, αλλά αν εσύ δεν εκθέσεις ένα πρόβλημά σου, δεν μας πείς πώς περνάς με τον σκύλο σου, τί σου αρέσει σε αυτόν και τί σε δυσκολεύει, είναι αδύνατον κάποιος να αυξάνει τις γνώσεις του και την εμπειρία του μόνο από το δικό του σκυλί, και έτσι και εγώ θα συνεχίσω να ξέρω 5 πράγματα και ποτέ δεν θα τα κάνω 6! Καταλαβαίνεις ότι προσωποποιώ για να εκθέσω τα θετικά της ομαδικής εμπειρίας, την οποία θεωρώ το πιο θετικό ''αποτέλεσμα'' ενός forum, και όχι για να εκθειάσω κάποιον ή να προσβάλλω κάποιον άλλον ...

Κλείνοντας και εγώ να πώ ότι ναι μεν το forum έχει και ενημερωτικό χαρακτήρα, μπορεί να χρησιμοποιηθεί από κάποιον δηλαδή για να λύσει κάποιες απορίες του, αλλά δεν είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ μόνο αυτό ... αν δηλαδή εσύ πεις την γνώμη σου σε μία συζήτηση που εκ πρώτης όψεος φαίνεται ''κλειστή'' ή ''εξειδικευμένη'' ή ''επί του προσωπικού'', δεν κάνεις κακό, καλό κάνεις ... :D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.135
Μηνύματα
896.080
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa