Orijen σε κουτάβι


georgesar

Member
24 Ιουλίου 2007
10
0
Λάρισα
Από Δευτέρα που θα ανοίξουν κ τα περισσότερα μαγαζιά θα πάρω την Orijen puppy. Μέχρι στιγμής και ο εκτροφέας αλλά κ ο κτηνίατρος μου προτείνανε την Royal Canin Vetinary starter, με την οποία η μικρή μυρίζει άσχημα αλλά με αυτή ξεκίνησε κ δε θέλω να την αλλάξω απότομα.
Με προβληματίζει όμως αυτό:
http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food_reviews/showproduct.php?product=913&cat=8
"High protein may not be suitable for puppies." - Από το review του site.

1) Ποιά η γνώμη σας;

2) Μετά από ένα παιχνιδάκι που κάναμε κ έφαγε λίγο γαλοπούλα βραστή, αρνήθηκε να φάει την ξηρά τροφή κ έτσι από τότε, για να μη μένει νηστική την αναμιγνύω με μισή κουταλιά κονσέρβα για να τη δελεάσω. Όσο πιο λίγο βάζω τόσο πιο λίγο τρώει. Μπορεί να είναι λόγω ζέστης, δεν ξέρω, αλλά είναι πάρα πολύ καλά κατά τα άλλα, τρέχει παντού κ είναι σε ετοιμότητα με κάθε θόρυβο, κοιμάται όσο πρέπει, χωρίς σημάδια ατονίας ή ασθένειας. Λέτε νε φταίει τίποτα άλλο;
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
1. Ίσως να έχει σημασία για κουτάβια μεγαλόσωμης ράτσας που πρέπει να περιοριστεί ο ρυθμός της ανάπτυξης τους. Για τα μικρού/μεσαίου μεγέθους δεν υπάρχει πρόβλημα.

Ακόμα δε συμφωνώ με αυτό που λέει το site ότι δεν είναι καλή τροφή τα δημητριακά εν γένει. Το (μαγειρεμένο) ρύζι είναι ευκολοχώνευτο και υποαλλεργικό και το προτιμώ από την πατάτα.

2. Μάλλον λόγω γεύσης.
 




ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
Γιωργο, μαζι με Barf δινω και orijen puppy. Μου την εδωσε την τροφη κτηνιατρος ενω πριν ειχα μιλησει και με τον προμηθευτη στην Κρητη. Δες που θα βρεις την τροφη στη Λαρισα, αν δεν ειναι σε κτηνιατρο και ειναι σε pet shop μην την παρεις . Για να εισαι 100% σιγουρος πες να σου στειλω με pm το τηλ του κτηνιατρου στη Θεσσαλονικη για το συζητησετε.

Τωρα οσον αφορα τις ανορεξιες: Μην του ξαναδωσεις κονσερβα σε παρακαλω, ειναι οτι χειροτερο μπορει να φαει. (μου θυμιζει τον γατο του αρραβωνιατικου μου που καπως ετσι ξεκινησε και μετα εφτυνε την ξηρα τροφη και ετρωγε μονο την κονσερβα) Το βραστο κοτοπουλο, η γαλοπουλα, το ρυζι κτλ θεωρω οτι πρεπει να δινονται μονο σε περιπτωσεις διαρροιας ή παρομοιων περιπτωσεων. Η Ζιζη ειναι επανω στην αναπτυξη πρεπει να τρωει οτι καλυτερο και πιο πληρες υπαρχει. Ο πρωτος χρονος της αναπτυξης δεν ξαναγυριζει πισω.
 




georgesar

Member
24 Ιουλίου 2007
10
0
Λάρισα
Μίλησα ήδη με τον προμηθευτή στην Κρήτη (πάρα πολύ εξυπηρετικός!!) κ σε 1 εβδομάδα περίπου θα στείλει παραγγελία στη Λάρισα μαζί με μία εξτρα τροφή για τη Ζιζη :D .

Ελπίζω να μην έχουμε προβλήματα κ άρνηση τροφής με την Orijen από εδώ κ πέρα 8)
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
??? Tί να πεί? Αν η royal είναι καλύτερη από την Orijen? Ποσοι κτηνίατροι έχουν άδεια να πουλάνε τροφές? Στον κτηνίατρο για τις ασθένειες, στο πετ-σοπ για τις τροφές. Αν δεν εμπιστευόμαστε το πετ-σοπ, να πάμε σε άλλο.
 


Freddo

Active Member
16 Αυγούστου 2007
33
0
denis said:
Ποσοι κτηνίατροι έχουν άδεια να πουλάνε τροφές?
Τί διαφορά θα σου κάνει η άδεια?? βελτιώνει την τροφή?

denis said:
??? Tί να πεί? Αν η royal είναι καλύτερη από την Orijen?
Τελικά η Orijen είναι μάρκα?
 




amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Όσο φυσιολογικό είναι να πουλάει παιδικές τροφές ένας παιδίατρος και οδοντόβουρτσες και οδοντόκρεμες ο οδοντίατρος, τόσο σωστό είναι να πουλάει ο κτηνίατρος τροφές για σκύλους.

Ούτε θα εμπιστευόμουνα έναν κτηνίατρο που θα μου έλεγε να αγοράσω την άλφα αντί της βήτα τροφής. Ανάλογα ποιά εταιρεία του τα χώνει, ανάλογα θα συστήσει.
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
denis wrote:
...Ποσοι κτηνίατροι έχουν άδεια να πουλάνε τροφές?
Σχεδόν όλοι.
Τις κτηνιατρικές φόρμουλες που απευθύνοντε σε ειδικές παθήσεις έχουν άδεια να τις πουλάνε μόνο οι κτηνίατροι και τις τροφές γενικότερα,καταστήματα με άδεια pet-shop,την οποία έχουν τα περισσότερα κτηνιατρεία για να μπορούν να πουλάνε τροφές και αξεσουάρ που αφήνουν και κέρδος (...μπαίνει ο πελάτης για τα πρώτα εμβόλια και φεύγει φορτωμένος,αν δεν έχει προλάβει να τον φορτώσει ο πετσοπάς που του πούλησε και το κουτάβι... :lol: ).

Στην ιδανική κοινωνία θα πάρεις τα λαχανικά από το μανάβη,το κρέας από το χασάπη και αν θες να ενημερωθείς για την διατροφή σου θα απευθυνθείς στον ειδικό επιστήμονα διατροφολόγο ή ενδοκρινολόγο.

Έτσι θα έπρεπε να είναι και με τα σκυλάκια...Ενημέρωση από τον ειδικό επιστήμονα κτηνίατρο για το τι και πως πρέπει να τρώει και αγορά τον τροφών από τα ανάλογα καταστήματα.

:D ...Η φράση "κλειδί" βέβαια ήταν το "...σε μια ιδανική κοινωνία...".
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
καταστήματα με άδεια pet-shop,την οποία έχουν τα περισσότερα κτηνιατρεία
Eχεις δεί τί χρειάζεται για άδεια pet-shop? Πολλά πετ-σοπ δεν παίζει να την έχουν, όχι κτηνίατροι .... :D

Για μένα είναι απαράδεκτο ΓΙΑΤΡΟΣ να πουλάει κοκκαλάκια και μπαλάκια, ακόμα και τροφές ... υποβαθμίζει τον ίδιο του τον εαυτό. Αν πήγαινα σε κτηνίατρο και μου πρότεινε είδη τέτοια, θα τον άλλαζα πάραυτα.
 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
denis said:
??? Tί να πεί? Αν η royal είναι καλύτερη από την Orijen? Ποσοι κτηνίατροι έχουν άδεια να πουλάνε τροφές? Στον κτηνίατρο για τις ασθένειες, στο πετ-σοπ για τις τροφές. Αν δεν εμπιστευόμαστε το πετ-σοπ, να πάμε σε άλλο.

Οχι, για να τον ρωτησει αυτο που λεει στο dogfoodanalysis: "High protein may not be suitable for puppies."
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Να τον ρωτήσει αλλά συνήθως οι κτηνίατροι δεν είναι πολύ ενημερωμένοι σε θέματα διατροφής.
 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
Μπορει να μην ειναι, αλλα αν τον ρωτησεις κατι για μια τροφη που εμπορευεται και δεν γνωριζει, ειναι υποχρεωμενος να παρει στην εταιρια ή στον εισαγωγεα και να απαντησει.

Π'αρολαυτα ειναι δικη μας υποχρεωση αν φοβομαστε για κατι τοσο σημαντικο (ακαταληλη τροφη) να ρωτησουμε και το petshoπα και τον κτηνιατρο και τον εισαγωγεα και το Dogforum :) .
 


ntinosntinos

Member
9 Αυγούστου 2007
6
0
Skylos said:
1. Ίσως να έχει σημασία για κουτάβια μεγαλόσωμης ράτσας που πρέπει να περιοριστεί ο ρυθμός της ανάπτυξης τους. Για τα μικρού/μεσαίου μεγέθους δεν υπάρχει πρόβλημα.

Σε λίγες μέρες έρχεται ο κουταβος σπίτι, ένα Λαμπραντόρ 2 μηνών, έχω ήδη φροντίσει και έχω βρει την orijen για μεγαλόσωμα κουταβια και διαβάζοντας αυτό η αλήθεια είναι ότι ανησυχώ.

Μήπως τελικά δε πρέπει να του την δώσω??

Αν την εναλλάσσω ή την δίνω μισή μισή με κάποια άλλη τροφή χαμηλότερης περιεκτικότητας σε πρωτεΐνες θα κερδίσω κάτι??

Ισως όμως η εταιρία από την στιγμή που προτείνει αυτό το προϊόν για μεγαλόσωμα κουταβια να έχει λάβει υπόψιν αν δημιουργούνταν παρενέργειες και ίσως, λεω ίσως να το εξισορροπεί με κάποια άλλα συστατικά που βοηθούν το σκελετό ,τις αρθρώσεις και τέτοια.

Θα ήθελα την εμπειρία σας και τις συμβουλές σας για το τι να κάνω.
Δε θα ήθελα να κάνω κάποιο λάθος τώρα και να το πληρώσει το κουτάβι και εγώ μαζί σε μερικά χρονιά... ](*,) :dohh:
 






Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Νομίζω ότι δεν έχει ξεκαθαριστεί ακόμα ο ρόλος της περιεκτικότητας της τροφής σε πρωτεΐνη στην ανάπτυξη σκελετικών προβλημάτων. Όποιος έχει υπ' όψην του κάποια σχετική έρευνα ας βάλει λινκ.

Αυτό που σίγουρα κάνει κακό είναι το υπερβολικό τάισμα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf