Pet friendly παραλίες Αττικής


AnastasiaArd

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2021
49
14
49
Γειά σας,
Πείτε μου αν ξέρετε Pet friendly παραλίες στην Αττική που ο κόσμος δεν είναι τοσο περίεργος με τα σκυλιά και που συχνάζουν και άλλοι με τα σκυλάκια τους.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
... που ο κόσμος δεν είναι τοσο περίεργος με τα σκυλιά και που συχνάζουν και άλλοι με τα σκυλάκια τους....
Ο κόσμος στην παραλία δεν είναι πάντα ο ίδιος κάθε φορά, οπότε το αν θα πέτύχεις κάποιον περίεργο (και πόσο περίεργο) είναι θέμα τύχης, μπορεί στην ίδια παραλία σήμερα να μην ασχοληθεί κανείς με το σκύλο σου και αύριο να σου το βγάλυον ξινό. Αν δε γνωρίζεις το νόμο, διάβασέ τον για να ξέρεις ποια είναι τα δικαιώματα και οι υποχρεώσεις σου, για να είσαι και κατάλληλα προετοιμασμένη.

Απο κει και πέρα, το πιο ασφαλές που μπορείς να κάνεις αν δε θέλεις απλά να κάθεσαι με το σκύλο στο λουρί του κάτω απ' την ομπρέλα, είναι να αποφύγεις τις μεγάλες/γνωστές/οργανωμένες παραλίες, και να πας σε μέρη που δεν έχουν κόσμο.
Συνήθως βέβαια δεν έχουν κόσμο πιθανόν για κάποιο καλό λόγο, όπως δύσκολη πρόσβαση, αρκετά μακριά από κεντρικές περιοχές, θάλασσα με βράχια/αχινούς/βαθιά, χωρίς υποδομές/σκιά... όλους τους λόγους τελοσπάντων για τους οποίους οι περισσότεροι άνθρωποι δε θα επέλεγαν να πάνε. Κάνε μια αναζήτηση για "δύσβατες παραλίες" και θα βρεις αρκετές σε διάφορα σημεία της Αττικής, με οδηγίες πως να πας.
 


AnastasiaArd

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2021
49
14
49
Ο κόσμος στην παραλία δεν είναι πάντα ο ίδιος κάθε φορά, οπότε το αν θα πέτύχεις κάποιον περίεργο (και πόσο περίεργο) είναι θέμα τύχης, μπορεί στην ίδια παραλία σήμερα να μην ασχοληθεί κανείς με το σκύλο σου και αύριο να σου το βγάλυον ξινό. Αν δε γνωρίζεις το νόμο, διάβασέ τον για να ξέρεις ποια είναι τα δικαιώματα και οι υποχρεώσεις σου, για να είσαι και κατάλληλα προετοιμασμένη.

Απο κει και πέρα, το πιο ασφαλές που μπορείς να κάνεις αν δε θέλεις απλά να κάθεσαι με το σκύλο στο λουρί του κάτω απ' την ομπρέλα, είναι να αποφύγεις τις μεγάλες/γνωστές/οργανωμένες παραλίες, και να πας σε μέρη που δεν έχουν κόσμο.
Συνήθως βέβαια δεν έχουν κόσμο πιθανόν για κάποιο καλό λόγο, όπως δύσκολη πρόσβαση, αρκετά μακριά από κεντρικές περιοχές, θάλασσα με βράχια/αχινούς/βαθιά, χωρίς υποδομές/σκιά... όλους τους λόγους τελοσπάντων για τους οποίους οι περισσότεροι άνθρωποι δε θα επέλεγαν να πάνε. Κάνε μια αναζήτηση για "δύσβατες παραλίες" και θα βρεις αρκετές σε διάφορα σημεία της Αττικής, με οδηγίες πως να πας.
Ναι σωστά έτσι είναι. Την έχω διαβάσει τη νομοθεσία ξέρω τι επιτρέπεται και τι όχι. Ωστόσο πήγαμε σήμερα στην Αρτέμιδα (Λούτσα). Μια χαρά, κανείς δεν μας είπε κάτι.Στο συγκεκριμένο σημείο είχε λίγο κόσμο,ντόπιους πιο πολύ που έχουν και οι ίδιοι σκυλάκια από ότι μάθαμε. Κάτσαμε σε μια γωνίτσα, εκανε και το πρώτο του μπανακι ο Cookie.
 
  • Like
  • Love
Reactions: Amaliaz and Orjo


11 Ιουνίου 2021
9
38
Γειά σας,
Πείτε μου αν ξέρετε Pet friendly παραλίες στην Αττική που ο κόσμος δεν είναι τοσο περίεργος με τα σκυλιά και που συχνάζουν και άλλοι με τα σκυλάκια τους.
Δοκίμασε την παράλια στην βαρκιζα αυτήν λίγο πριν το yabanaki είχα πάει παλιά με τον σκύλο μου αρκετές φορές και δεν υπήρξε κάποιο θέμα. Αναφέρομαι στην παράλια που έχει ένα πάρκο με κούνιες πιο παλιά είχε ένα τεράστιο καράβι για τα παιδιά να παίζουν και έχει χώρο με γρασίδι και δέντρα για σκιά . Έχω να παω 2 χρόνια εκεί δεν ξέρω αν έχει απαγορευτεί η πρόσβαση στα σκυλιά στο πάρκο θα πρότεινα να το ψάξεις λίγο .
 
  • Like
Reactions: AnastasiaArd


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Εγώ πάλι έχω θέμα με τα άλλα σκυλιά. Συνήθως πάω σε απόμακρα, ειδικά στις διακοπές σε νησί. Με ανθρώπους κανένα πρόβλημα ειδικά αν δεν ενοχλεί ο σκύλος. Περισσότερο μας χαλάει το μπάνιο όταν υπάρχει λιτό σκυλί και όλη την ώρα έχω το νου μου μη μας έρχεται παρά να απολαμβάνω το μπάνιο.
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
475
1.075
20
Πάτρα
Περισσότερο μας χαλάει το μπάνιο όταν υπάρχει λιτό σκυλί και όλη την ώρα έχω το νου μου μη μας έρχεται παρά να απολαμβάνω το μπάνιο.
Αυτό με τα λυτά σκυλιά στην παραλία ποτέ δεν θα το καταλάβω πάντως...
 
  • Like
Reactions: AnastasiaArd


11 Ιουνίου 2021
9
38
Τότε καλύτερα όχι εκεί που πρότεινα, διότι υπάρχουν σχεδόν κάθε φορά ένα με δυο αδέσποτα που κάνουν βόλτες στην γύρω περιοχή
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Τότε καλύτερα όχι εκεί που πρότεινα, διότι υπάρχουν σχεδόν κάθε φορά ένα με δυο αδέσποτα που κάνουν βόλτες στην γύρω περιοχή
Τα αδέσποτα σε παραλίες συνήθως δεν ενοχλούν. Ένα γαβ γαβ και απλά κοιμούνται. Τα οικόσιτα είναι αυτά που είναι ότι να'ναι.
 


AnastasiaArd

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2021
49
14
49
Δοκίμασε την παράλια στην βαρκιζα αυτήν λίγο πριν το yabanaki είχα πάει παλιά με τον σκύλο μου αρκετές φορές και δεν υπήρξε κάποιο θέμα. Αναφέρομαι στην παράλια που έχει ένα πάρκο με κούνιες πιο παλιά είχε ένα τεράστιο καράβι για τα παιδιά να παίζουν και έχει χώρο με γρασίδι και δέντρα για σκιά . Έχω να παω 2 χρόνια εκεί δεν ξέρω αν έχει απαγορευτεί η πρόσβαση στα σκυλιά στο πάρκο θα πρότεινα να το ψάξεις λίγο .
Ευχαριστώ, θα πάω κάποια στιγμή και από εκεί και θα δω τι παίζει.
 


AnastasiaArd

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2021
49
14
49
Εγώ πάλι έχω θέμα με τα άλλα σκυλιά. Συνήθως πάω σε απόμακρα, ειδικά στις διακοπές σε νησί. Με ανθρώπους κανένα πρόβλημα ειδικά αν δεν ενοχλεί ο σκύλος. Περισσότερο μας χαλάει το μπάνιο όταν υπάρχει λιτό σκυλί και όλη την ώρα έχω το νου μου μη μας έρχεται παρά να απολαμβάνω το μπάνιο.
Εχεις δίκιο, μεγάλο πρόβλημα κι αυτό.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Προσωπική μου άποψη πάντα, κρίμα να παίρνεται τα σκυλάκια στην παραλία με τέτοια ζέστη, όσο εσείς απολαμβάνετε το μπάνιο σας ο σκύλος σας κάθεται κάτω από την ομπρέλα και βράζει. Η γλώσσα του κοντεύει να φτάσει μέχρι την αμμο, τουλάχιστον άμα τον θέλετε ντε και καλά μαζί σας να πηγαίνετε η πολύ νωρίς το πρωί πριν πιάσει ζέστη η αργά το απόγευμα. Όσο για τους περίεργους, απλά δεν βγάζεις άκρη.
 


AnastasiaArd

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2021
49
14
49
Προσωπική μου άποψη πάντα, κρίμα να παίρνεται τα σκυλάκια στην παραλία με τέτοια ζέστη, όσο εσείς απολαμβάνετε το μπάνιο σας ο σκύλος σας κάθεται κάτω από την ομπρέλα και βράζει. Η γλώσσα του κοντεύει να φτάσει μέχρι την αμμο, τουλάχιστον άμα τον θέλετε ντε και καλά μαζί σας να πηγαίνετε η πολύ νωρίς το πρωί πριν πιάσει ζέστη η αργά το απόγευμα. Όσο για τους περίεργους, απλά δεν βγάζεις άκρη.
Βασικά εγώ κοιτάζω να πηγαίνω νωρίς. Καθώς είναι κουτάβι δεν κάθεται ποτέ μόνος του κάτω από την ομπρέλα, οπότε όταν κάποιος κάνει μπάνιο κάποιος άλλος ασχολείται μαζί του. Τουλάχιστον ο δικός μου έδειξε να του αρέσει πολύ η όλη διαδικασία.
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Μην το παίρνεις προσωπικά, η απάντηση μου ήταν γενικη. Παρόλο που έχω αρκετά χρόνια να πάω θάλασσα για δικούς μου λογους, έβλεπα σκυλάκια που τα είχανε καταμεσήμερο κάτω από την ομπρέλα και κόντευαν να πάνε από θερμοπληξία.
 
  • Like
Reactions: AnastasiaArd


AnastasiaArd

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2021
49
14
49
Μην το παίρνεις προσωπικά, η απάντηση μου ήταν γενικη. Παρόλο που έχω αρκετά χρόνια να πάω θάλασσα για δικούς μου λογους, έβλεπα σκυλάκια που τα είχανε καταμεσήμερο κάτω από την ομπρέλα και κόντευαν να πάνε από θερμοπληξία.
Όχι δεν το παίρνω προσωπικά. Καταλαβαίνω τι εννοείς. Έτσι κι αλλιώς εγώ δεν κάθομαι με τις ώρες στην παραλία.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Καλά εσείς τώρα που έχετε σκυλιά και ενοχλείστε με λυτά σκυλιά στην παραλία, και περιμένετε να μην ενοχλείται κάποιος και μόνο που το φέρατε :ROFLMAO: Αν δεν αλλάξει η νοοτροπία των σκυλάδων δε βλέπω να αλλάζει και τίποτα.

Αντε στην υγειά μαςunnamed (1).jpg
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


AnastasiaArd

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2021
49
14
49
Καλά εσείς τώρα που έχετε σκυλιά και ενοχλείστε με λυτά σκυλιά στην παραλία, και περιμένετε να μην ενοχλείται κάποιος και μόνο που το φέρατε :ROFLMAO: Αν δεν αλλάξει η νοοτροπία των σκυλάδων δε βλέπω να αλλάζει και τίποτα.

Αντε στην υγειά μαςView attachment 74828
Εγώ δεν ενοχλούμαι, αρκεί και το λυτό σκυλί να είναι υπακουω και να μην ενοχλεί εμένα και το σκύλο μου και να κάθεται με το αφεντικό του.
 


Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
475
1.075
20
Πάτρα
Είναι πολύ σημαντικό να υπάρχει έλεγχος στον σκύλο στην παραλία, είτε είναι λυτός είτε με το λουρί. Δηλαδή αν φέρει κάποιος τον σκύλο του με το λουρί και ενοχλεί τους πάντες, γαβγίζει κτλ. τότε ναι, είναι απολύτως λογικό να εκνευριστούν. Όταν όμως ο σκύλος είναι στο λουρί, δεν ενοχλεί κανέναν και κάθεται με το αφεντικό του, δεν λερώνει κτλ. τότε είναι τουλάχιστον υπερβολή κάποιος να παραπονεθεί. Παρομοίως, όταν ένας άνθρωπος φέρνει τον σκύλο του λυτό στην παραλία, δεν έχει έλεγχο πάνω του, πάει κοντά σε ανθρώπους και άλλους σκύλους και έχει κακό recall, απλώς δεν θα έπρεπε να βρίσκεται εκεί. Αν πάλι είναι λυτός και υπάκουος, δεν ενοχλεί μύγα και και ειδικά άλλα σκυλιά τότε πάω πάσο. Αλλά σε δημόσιους χώρους, όσο εκπαιδευμένος και να είναι ο σκύλος θεωρώ ότι πρέπει να βρίσκεται στο λουρί. Έστω σε μακρύ, 10 μέτρα, ή και παραπάνω, αρκεί να υπάρχει ο έλεγχος σε κάθε περίπτωση. Προσωπικά όσο εκπαιδευμένος και να ήταν ο σκύλος μου, παραλία θα τον πήγαινα και πάλι με λουρί, κυρίως για να έχουν οι άνθρωποι εκεί το κεφάλι τους ήσυχο αλλά και εγώ.
 




fridaki

Member
1 Δεκεμβρίου 2021
10
0
31
Επαναφερω το θεμα . Ψαχνω παραλια στην Αττικη ή εστω λιγο πιο εξω , μεγαλη ανοργανωτη αλλα να εχει χωρο με σκια για να κατσεις και κυριως να μη μαζευει πολυ κοσμο. Θα επιχειρησουμε πρωτο μπανιο με το σκυλακι μας και θα θελαμε να αποφυγουμε τις παραλιες που πανε ολοι ,θελουμε κατι ησυχο για να αποφυγουμε και τυχον περιεργους. Καμια προταση;;
 


fg102

Well-Known Member
19 Μαρτίου 2021
73
50
45
Επαναφερω το θεμα . Ψαχνω παραλια στην Αττικη ή εστω λιγο πιο εξω , μεγαλη ανοργανωτη αλλα να εχει χωρο με σκια για να κατσεις και κυριως να μη μαζευει πολυ κοσμο. Θα επιχειρησουμε πρωτο μπανιο με το σκυλακι μας και θα θελαμε να αποφυγουμε τις παραλιες που πανε ολοι ,θελουμε κατι ησυχο για να αποφυγουμε και τυχον περιεργους. Καμια προταση;;
Παραλια Αγιων Αποστολων Αττικη
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3