Pitbull κουταβι δαγκωνει υπερβολικα


Johny22

New Member
3 Ιουνίου 2022
3
0
26
Καλημερα παιδια πηρα ενα κουταβακι american pitbull terrier απο ενα φιλο 6εβδομαδων ειναι 8τωρα,γλυκουλα με οτι αλλο σκυλακι εχει ερθει σε επαφη ειναι φουλ φιλικη μεχριι και με γατες ως τωρα,εχει μαθει το κατσε ξαπλωσε και σιγα σιγα μαθενει διαφορα.
Αλλα ρε παιδια αυτο το δαγκωμα εχει βγει εκτος ελεχγου,οταν θελει να παιξει και δει καποιον να περπαταει στο σπιτι ορμαει σαν τρελη και γραπωνει φορμες παπουτσια χερια οτι βρει δεν υπολογιζει,και το θεμα ειναι οτι δαγκωνει δυνατα τα χερια μου ειναι ολο γρατζουνιες και δαγκωματα συν οτι προσπαθει να φτασει προσωπο οποτε ειμαι γονατισμενος ,γρυλιζει και γαβγιζει λες και γινετε επιθετικη.3boxer εχoυμε μεγαλωσει και γενικα απο μικρος γυρω απο σκυλια ημουν και την μανα μου με την αδερφη μου να πηδανε πανω σε τραπεζια απο κουταβι 8εβδομαδων δεν τις εχω ξαναδει
Προσπαθησα να το αγνοω οταν ειναι ετσι να του βαζω παιχνιδια στο στομα να φωναζω ΑΟΥ και να το αφηνω κ 2 βδομαδες τωρα δεν εχει αλαξει τπτ,επισης το εβγαλα να παιξει με το μεγαλο boxer και οταν αρχισε να δαγκωνει δυνατα το boxer του εδωσε το γαβγισμα προειδοποιησης και το κουταβι ηρεμησε αμεσως το θεμα ειναι δεν θελω να το αφηνω πολυ με το boxer γιατι δεν του εχω και πολυ εμπιστοσυνη
Ξερετε καποιον αλλον τροπο η θα μαθει μονο του σιγα σιγα?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
6 εβδομαδων .. και 2 εβδομαδες προσπαθεις να του κοψεις το δαγκωμα... Αρα 4 εβδομαδων ο φιλος σου ξεφορτωθηκε τα κουταβια. Ολα ξεκινανε απο εκει... ψαξε λιγο στο φορουμ και θα βρεις την ουσια του προβληματος.
 


Johny22

New Member
3 Ιουνίου 2022
3
0
26
το κουταβι ειναι 8βδομαδων τωρα,αλλα ναι με το που αρχισανε να τρωνε ξηρα τροφη ηθελε να τα ξεφορτωθει,με πηρε τηλ κ μ λεει ελα παρτο τωρα αν θες γτ μ το ζητανε πολλοι κ καλα,για αυτο σκεφτηκα να το βαλω με το boxer σε περιπτωση που δεν το εμαθε απο την μανα του αλλα το φοβαμαι
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
το κουταβι ειναι 8βδομαδων τωρα,αλλα ναι με το που αρχισανε να τρωνε ξηρα τροφη ηθελε να τα ξεφορτωθει,με πηρε τηλ κ μ λεει ελα παρτο τωρα αν θες γτ μ το ζητανε πολλοι κ καλα,για αυτο σκεφτηκα να το βαλω με το boxer σε περιπτωση που δεν το εμαθε απο την μανα του αλλα το φοβαμαι
Ευχομαι μελλοντικα να μη γινεις ο φιλος σου...
Οσον αφορα το κουταβι, προσπαθησε να εκτονωνεις την ενεργεια του και παρε του πολλα παιχνιδια για δαγκωμα. Επισης τωρα που ειναι καλοκαιρι μπορεις να βαζεις μια πετσετα βρεγμενη στην καταψυξη λιγες ωρες αφου τις εχεις κανει κομπους και να του τη δωσεις. Προσεξε λιγο με τα δοντια του μη του κανεις ζημια.. οχι τραβηγματα κλπ Οταν πηδαει πανω σας και δαγκωνει, δωστου εναλλακτικη. Μολις βλεπεις οτι πιανει το νοημα του τι επιτρεπεται να δαγκωνει και τι οχι, αρχιζεις και το επιβραβευεις. Γενικα θελει υπομονη και σταθεροτητα, να εισαι απολυτος αλλα οχι νευρικοτητα και διορθωσεις γιατι ειναι μωρο ακομα και πιθανον να κανεις λαθη που θα στοιχισουν και αντι να βελτιωσουν τη συμπεριφορα του , θα τη χειροτερεψουν. Επισης, μαθε στο κουταβι το μετρο. Δεν ξερω εαν εχεις crate αλλα εαν δεν εχεις παρε. Θα πρεπει να μαθει οτι ο διακοπτης κλεινει καποια στιγμη και να μενει στο χωρο του ηρεμο.
Οι διορθωσεις που κανει το μποξερ μονο καλο κανουν εφοσον γνωριζεις καλα το σκυλο σου και ξερεις οτι μπορει να συμπεριφερθει στο κουταβι χωρις να το βλαψει.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Καλημερα παιδια πηρα ενα κουταβακι american pitbull terrier απο ενα φιλο 6εβδομαδων ειναι 8τωρα,γλυκουλα με οτι αλλο σκυλακι εχει ερθει σε επαφη ειναι φουλ φιλικη μεχριι και με γατες ως τωρα,εχει μαθει το κατσε ξαπλωσε και σιγα σιγα μαθενει διαφορα.
Αλλα ρε παιδια αυτο το δαγκωμα εχει βγει εκτος ελεχγου,οταν θελει να παιξει και δει καποιον να περπαταει στο σπιτι ορμαει σαν τρελη και γραπωνει φορμες παπουτσια χερια οτι βρει δεν υπολογιζει,και το θεμα ειναι οτι δαγκωνει δυνατα τα χερια μου ειναι ολο γρατζουνιες και δαγκωματα συν οτι προσπαθει να φτασει προσωπο οποτε ειμαι γονατισμενος ,γρυλιζει και γαβγιζει λες και γινετε επιθετικη.3boxer εχoυμε μεγαλωσει και γενικα απο μικρος γυρω απο σκυλια ημουν και την μανα μου με την αδερφη μου να πηδανε πανω σε τραπεζια απο κουταβι 8εβδομαδων δεν τις εχω ξαναδει
Προσπαθησα να το αγνοω οταν ειναι ετσι να του βαζω παιχνιδια στο στομα να φωναζω ΑΟΥ και να το αφηνω κ 2 βδομαδες τωρα δεν εχει αλαξει τπτ,επισης το εβγαλα να παιξει με το μεγαλο boxer και οταν αρχισε να δαγκωνει δυνατα το boxer του εδωσε το γαβγισμα προειδοποιησης και το κουταβι ηρεμησε αμεσως το θεμα ειναι δεν θελω να το αφηνω πολυ με το boxer γιατι δεν του εχω και πολυ εμπιστοσυνη
Ξερετε καποιον αλλον τροπο η θα μαθει μονο του σιγα σιγα?
Δεν ξέρω τι φύλο είναι τα σκυλιά σου, ελπίζω να έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο κυριαρχικότητας για παράδειγμα ανάμεσα σε 2 αρσενικά με το ένα από τα δύο να είναι αμσταφ ή έστω κάτι παρεμφερές.
Κακώς όπως προανέφεραν το πήρες τόσο νωρίς από τη μάνα του, μια κακή αρχή για τη συμπεριφορά του.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Υπάρχουν σήματα - στάσεις σώματος της λεγόμενης "κυριαρχίας" και "υποταγής" που αφορούν μεμονωμένες στιγμές και επιστρατεύονται για να αποφευχθεί μια ενδεχόμενη σύγκρουση.
Δεν προσδιορίζουν χαρακτήρες, δεν προσδιορίζουν φυλές και δεν είναι "προνόμιο" σκύλων του ίδιου φύλου.

Φυσικά αντιλαμβάνομαι την δυσκολία να ανατραπούν σε λίγα χρόνια λανθασμένες θεωρίες και κατεστημένες αντιλήψεις. Αλλά αξίζει να προσπαθήσουμε.
Αυτή η καραμελα έχει καταστρέψει και έχει κάνει δυστυχισμένα πάρα πολλά σκυλιά.
Ας μην προσθέτουμε και άλλα.

Στην προκειμένη περίπτωση, το μποξερ θα γίνει ο δάσκαλος για το κουτάβι.
Το τι θα μάθει το κουτάβι, εξαρτάται από τον χαρακτήρα του μπόξερ.
Αλλά αυτό υπάρχει και θεωρώ πως μόνο καλό μπορεί να κάνει, απουσία της μάνας και της τοκετοομάδας.
Θα μάθει όρια, θα μάθει την γλώσσα του μπόξερ και στο τέλος θα εξελιχθεί σε ένα...άλλο μπόξερ.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Υπάρχουν σήματα - στάσεις σώματος της λεγόμενης "κυριαρχίας" και "υποταγής" που αφορούν μεμονωμένες στιγμές και επιστρατεύονται για να αποφευχθεί μια ενδεχόμενη σύγκρουση.
Δεν προσδιορίζουν χαρακτήρες, δεν προσδιορίζουν φυλές και δεν είναι "προνόμιο" σκύλων του ίδιου φύλου.

Φυσικά αντιλαμβάνομαι την δυσκολία να ανατραπούν σε λίγα χρόνια λανθασμένες θεωρίες και κατεστημένες αντιλήψεις. Αλλά αξίζει να προσπαθήσουμε.
Αυτή η καραμελα έχει καταστρέψει και έχει κάνει δυστυχισμένα πάρα πολλά σκυλιά.
Ας μην προσθέτουμε και άλλα.
Aν κατανόησα σωστά, εννοείς πως, το να έχεις ένα ζυγάρι αρσενικό-θηλυκό λαμπραντόρ μέσα στο σπί ή τι να έχεις έαν αρσενικό σταφ και άλλο ένα αρσενικό σταφ ή μπόξερ είναι το ίδιο πράγμα;
 


Johny22

New Member
3 Ιουνίου 2022
3
0
26
το pitbullaki δεν θα εχει επαφη με τα boxer το ενα ειναι σε πολυ μεγαλη ηληκια και τα αλλα 2 θα πανε στο εξοχικο του παππου μ 5λεπτα απ το σπιτι μου με 20στρεματα οικοπεδο να τρεχουν ολη μερα,εννοειτε οτι αμα αφησεις 4θυληκα παρεα θα γινει πολεμος ειδικα με πιτ και μποξερ που ειναι κ τα 2 κυριαρχικες φιλες και οσο καλα εκπεδευμενα και να ειναι αμα τα αφησεις μονα τους το κακο θα γινει καποια στιγμη,σε χωριο μενω και το καθε σπιτι εδω εχει απο 2σκυλια,απλα καπιοι τα αγαπαμε λιγο παραπανω δεν ειμαι κανενας αρχαριος εχουν δει πολλα τα ματια μου.
Απλα μου εκανε εντυπωση που δαγκωνει ετσι κ θα μ πεις πιτ-μπουλ ειναι π βγαζει δοντακια τι θες να κανει
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Aν κατανόησα σωστά, εννοείς πως, το να έχεις ένα ζυγάρι αρσενικό-θηλυκό λαμπραντόρ μέσα στο σπί ή τι να έχεις έαν αρσενικό σταφ και άλλο ένα αρσενικό σταφ ή μπόξερ είναι το ίδιο πράγμα;
Όχι δεν έγραψα αυτό.

Αυτό που λέω είναι πως τα σήματα της "υποταγής/κυριαρχίας" όπως τα αποκαλούμε, αποτελούν ένα μονο κομμάτι της γλώσσας επικοινωνίας και επιστρατεύονται ανεξάρτητα από το φύλο, το μέγεθος, την ηλικία ή την φυλή.
Τα σηματα αυτά αφορούν συγκεκριμένες στιγμές - ανάλογα τις συνθήκες.

ΔΕΝ είναι προνόμιο κάποιων φυλών.
ΔΕΝ προσδιορίζουν χαρακτήρες.
ΔΕΝ υπάρχουν "κυριαρχικές φυλές", όπως ΔΕΝ υπάρχουν "υποτακτικές φυλές"
Είναι εντελώς λάθος αυτός ο προσδιορισμός.

Ο ίδιος σκύλος που θα επιστρατεύσει τα σήματα της κυριαρχίας μια δεδομένη στιγμή και για έναν συγκεκριμένο πόρο που εκείνος θεωρεί σημαντικό, θα επιστρατεύσει τα σήματα της υποταγής υπό άλλες συνθήκες ή/και άλλους πόρους στον/στους ίδιους σκύλους.


Δεν είναι όπως το εννοούμε στους ανθρώπους και κατά την γνώμη μου, κακώς δόθηκαν αυτοί οι παραπλανητικοί χαρακτηρισμοί.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Όχι δεν έγραψα αυτό.

Αυτό που λέω είναι πως τα σήματα της "υποταγής/κυριαρχίας" όπως τα αποκαλούμε, αποτελούν ένα μονο κομμάτι της γλώσσας επικοινωνίας και επιστρατεύονται ανεξάρτητα από το φύλο, το μέγεθος, την ηλικία ή την φυλή.
Τα σηματα αυτά αφορούν συγκεκριμένες στιγμές - ανάλογα τις συνθήκες.

ΔΕΝ είναι προνόμιο κάποιων φυλών.
ΔΕΝ προσδιορίζουν χαρακτήρες.
ΔΕΝ υπάρχουν "κυριαρχικές φυλές", όπως ΔΕΝ υπάρχουν "υποτακτικές φυλές"
Είναι εντελώς λάθος αυτός ο προσδιορισμός.

Ο ίδιος σκύλος που θα επιστρατεύσει τα σήματα της κυριαρχίας μια δεδομένη στιγμή και για έναν συγκεκριμένο πόρο που εκείνος θεωρεί σημαντικό, θα επιστρατεύσει τα σήματα της υποταγής υπό άλλες συνθήκες ή/και άλλους πόρους στον/στους ίδιους σκύλους.


Δεν είναι όπως το εννοούμε στους ανθρώπους και κατά την γνώμη μου, κακώς δόθηκαν αυτοί οι παραπλανητικοί χαρακτηρισμοί.
Πάλι δεν μου είναι κατανοητό αλλά τελοσπάντων. Αυτό που εγώ εννούσα είναι ότι στην πράξη δεν κοιμάσαι ποτέ ήσυχος έχοντας 2 αρσενικά σκυλιά που δεν θα υποχωρήσουν σε περίπτωση καβγά. Το πόσο και αν υποχωρήσει το καθένα είναι θέμα φυλής και τα σταφ δεν είναι τα σκυλιά που θα κάνουν πίσω. Όπως επίσης, οι ευκαιρίες να ξεκινήσει ο καβγάς ανάμεσα σε 2 αρσενικά είναι περισσότερες από ότι σε 2 διαφορετικού φύλου.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
2 αρσενικά σκυλιά που δεν θα υποχωρήσουν σε περίπτωση καβγά
Εννοείται πως δεν κοιμάσαι ήσυχος με 2 τέτοια σκυλιά γιατί έχουν δείξει από πριν τι χαρακτήρα έχουν και πως αλληλεπιδρούν μεταξύ τους.

Το πόσο και αν υποχωρήσει το καθένα είναι θέμα φυλής και τα σταφ δεν είναι τα σκυλιά που θα κάνουν πίσω.
Θεωρώ πως δεν είναι απόλυτο αυτό.
Εχει να κάνει και με το χαρακτήρα του κάθε σκύλου ξεχωριστά αλλά και με το/τα αντικείμενα του πόθου, τον/τους πόρους δλδ που κάθε σκύλος θεωρεί σημαντικό.

Όπως επίσης, οι ευκαιρίες να ξεκινήσει ο καβγάς ανάμεσα σε 2 αρσενικά είναι περισσότερες από ότι σε 2 διαφορετικού φύλου.
Κι εδώ παίζει ρόλο ο χαρακτήρας του κάθε σκύλου όπως και οι συνθήκες.
Δεν μπαίνουν όλα σε καλούπια.
 
  • Like
Reactions: Sonik83


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Εννοείται πως δεν κοιμάσαι ήσυχος με 2 τέτοια σκυλιά γιατί έχουν δείξει από πριν τι χαρακτήρα έχουν και πως αλληλεπιδρούν μεταξύ τους.



Θεωρώ πως δεν είναι απόλυτο αυτό.
Εχει να κάνει και με το χαρακτήρα του κάθε σκύλου ξεχωριστά αλλά και με το/τα αντικείμενα του πόθου, τον/τους πόρους δλδ που κάθε σκύλος θεωρεί σημαντικό.


Κι εδώ παίζει ρόλο ο χαρακτήρας του κάθε σκύλου όπως και οι συνθήκες.
Δεν μπαίνουν όλα σε καλούπια.
O πόθος των σταφ κάπου 100+ χρόνια πίσω ψάχνοντας τις ρίζες τους ήταν οι κυνομαχίες.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Καλησπέρα και από εμένα ! Να σου ζήσει το κουτάβι βέβαια το πήρες πολύ νωρίς έπρεπε μέχρι τουλάχιστον 60 ημέρες να μείνει με την μαμά του...ελπίζω τουλάχιστον να μην έδωσες λεφτά γιατί αυτοί οι <<φίλοι >> συνήθως πουλάνε κουτάβια! Το μπόξερ σίγουρα θα διορθώσει το κουτάβι αλλά μέχρι ένα σημείο αν απλά τα αφήσεις μαζί χωρίς να έχεις τον έλεγχο το κουτάβι θα <<χαλάσει>>το μπόξερ με αποτέλεσμα να μην ακούει το άλλο το βλέπω και από τα δικά μου αν λίγο τα αφήσω η μεγάλη ξεκιναει να μην ακούει όπως πριν θέλει συνέχεια να είσαι από πάνω αν τα σκυλιά είναι μαζί ..! Και στα 2 σκυλιά χρησιμοποιώ crate !! Για εμένα είναι βασικό και βοηθάει
 
  • Wow
Reactions: Aliki V.


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
O πόθος των σταφ κάπου 100+ χρόνια πίσω ψάχνοντας τις ρίζες τους ήταν οι κυνομαχίες.
Ε και;
Όλοι οι σκύλοι της ίδιας φυλής είναι το ίδιο; Αυτό είναι μια τεράστια κουβέντα από μόνη της.

Παρόλα αυτά δεν αναφερόμουν σε τέτοιου τύπου πόθους, αλλά τους απλούς καθημερινούς, όπως ένα μπαλάκι, ένα παιχνίδι, ένα πιάτο φαί, μια θέση σε ένα δροσερό σημείο ή διπλά στον άνθρωπό τους. Τέτοια πράγματα.