Poodle


ΑγγελικήΛ

New Member
19 Φεβρουαρίου 2020
4
0
27
Γεια σας Μια φιλη μου αποφασισε να αγορασει ενα poodle κατά προτίμηση χρωμα apricot. Aφου της εξηγησα περι πετ σοπ και παππυ μιλς, αποφασισε να απευθυνθει σε εκτροφεα. Οπως καταλαβαίνεται το πιο σημαντικό ειναι η υγιεια του σκυλου. Επειδη την βοηθαω στην αναζητηση της εχω καποιες ερωτησεις.
1Υπαρχουν καλοι εκτροφεις poodle στην Ελλαδα; Έχετε να προτείνεται κάποιους;
2. Υπαρχει κατι που θα πρεπει η φιλη μου να προσεξει ιδιαιτερα σε σχεση με τα poodle;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 


ΑγγελικήΛ

New Member
19 Φεβρουαρίου 2020
4
0
27
Επίσης ξέχασα να προσθέσω ότι της πρότειναν το petsfarm επειδή συνεργάζεται μα εκτροφεία. Από ότι το ψάξαμε είναι απλό πετ σοπ μήπως γνωρίζεται κάτι παραπάνω και γι αυτό;
 


Solvap

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
167
250
Καλημέρα, η επίσημη κομματική γραμμή είναι "πάρε τηλέφωνο τον ΚΟΕ" αλλά όποτε έχω απευθυνθεί σε δαύτους για οτιδήποτε δεν έχω βγάλει την παραμικρή άκρη. Στο FaceBook υπάρχει "Poodle Club of Greece", ίσως εκεί να βγάλεις άκρη.

Το PetsFarma είναι παλαιάς κοπής πετσοπάδικο με ό,τι αυτο συνεπάγεται (hint: δεν συνεπάγεται bona fide εκτροφεία).
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Καλό μεσημέρι.

Είχε γίνει ανάλογη συζήτηση εδώ

Καλημέρα, η επίσημη κομματική γραμμή είναι "πάρε τηλέφωνο τον ΚΟΕ" αλλά όποτε έχω απευθυνθεί σε δαύτους για οτιδήποτε δεν έχω βγάλει την παραμικρή άκρη.
Τι είπες τώρα !!! Ζουν στην αιχμή της τεχνολογίας, άκουσαν τον όρο GDPR και μετά το σκοτάδι. Δεν έχουν λέει υπεύθυνες δηλώσεις απ' όλους τους εκτροφείς για την δημοσιοποίηση των στοιχείων... Έχω ακούσει, δεν έχω ιδία εμπειρία, πως αν περάσεις από εκεί σου δίνουν κατάσταση αλλά οι εκτροφείς εκτός Αθηνών γκρινιάζουν και με το δίκιο τους. Πως θα περάσει κάποιος υποψήφιος «αγοραστής» απ΄ τα γραφεία του ΚΟΕ αν ζει Αλεξανδρούπολη.

Αυτό που ξέρω είναι πως αν πας εδώ βρίσκεις λίστα με ένα κλικ. Έχουν και εκεί ( Ηνωμένο Βασίλειο ) GDPR.

Οι κάθε λογής κουταβέμποροι βρίσκονται παντού στου διαδύκτιο.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το καλύτερο που έχει να κάνει η φίλη σου είναι να πάει σε εκθέσεις μορφολογίας, να δει από κοντά τους εκτροφείς και τα σκυλιά τους. Το πρόγραμμα των εκθέσεων θα το βρεις εδώ
(να λέμε πάλι καλά που έχει και site ο ΚΟΕ)
 


ΑγγελικήΛ

New Member
19 Φεβρουαρίου 2020
4
0
27
Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!! Ναι κοίταξα και εγώ τη σελίδα της ΚΟΕ και δεν έβγαζα άκρη. Η έκθεση θα βοηθήσει.
 


Jo sephine

Member
9 Μαρτίου 2023
7
9
39
Καλησπέρα σας, είμαι καινούρια στο φόρουμ και ενημερώνομαι. Ήθελα να ρωτήσω, στην έκθεση μορφολογίας που θα γίνει τον Μάιο Αθήνα, ξέρετε αν θα υπάρχουν όλες οι φυλές; Πχ poodles, westies, basenjis; Και αναφέρεται κάπου ποιες θα υπάρχουν ή να αφήσω τη ζωή να με εκπλήξει;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Καλώς εχόντων, υπάρχουν όλες οι φυλές.
Στην σελίδα του ΚΟΕ μόνο, ίσως δημοσιευθούν λίστες συμμετοχών.
Παλαιότερα, θα άφηνες το event να σε εκπλήξει, αλλά νομίζω ότι στις τελευταίες εκθέσεις, κάτι δημοσιεύουν.
 
  • Like
Reactions: Jo sephine


Jo sephine

Member
9 Μαρτίου 2023
7
9
39
Σ ευχαριστώ πολύ, mareco, έχω μάθει πολλά από σένα και άλλα δραστήρια μέλη εδώ μέσα!
 
  • Like
Reactions: mareco


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλησπέρα!
Συνήθως στις εκθέσεις σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη έχει συμμετοχές απο τις περισσότερες φυλές. Και όχι μόνο εγχώριες συμμετοχές αλλά και εισαγομενες.
Παλιότερα όπως έγραψε και η Μαρεκο μαθαίναμε την ίδια μέρα τις συμμετοχές κάθε φυλής από το βιβλιαράκι που μοίραζαν.

Ένας άλλος τρόπος να δεις έμμεσα τι παίζει και αν υπάρχει κίνηση γενικότερα στις φυλές που σε ενδιαφέρουν, είναι να δεις τα αποτελέσματα των 2,3 προηγούμενων εκθέσεων μέσα από το site του ΚΟΕ. Αν δεις πχ διακρίση σε κουτάβι και junior και champion, πάει να πει πως έχει κίνηση και οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου. Αν δεις μόνο μία ή δεν υπάρχει καμία διάκριση παίζεις λίγο λόττο.
Για ποιες φυλές σε ενδιαφέρει;
Poodle πχ και westie που ανέφερες έχουν κίνηση ή τουλάχιστον είχαν λαό πριν κάποια χρόνια.
Basenji από την άλλη εγώ έχω δει μόνο μια φορά σε εκθεση.
 


Jo sephine

Member
9 Μαρτίου 2023
7
9
39
Καλησπέρα, σόρρυ για την καθυστέρηση.

(Θα βγω λίγο οφφ τοπικ)

Λοιπόν η καρδιά μας θέλει ένα αδέσποτακι με σκυλίσια φατσούλα να υιοθετήσει. Είμαστε 4, κι οι δυο έχουν αλλεργία (σε τρίχες γάτας τουλάχιστον). Αυτό μόνο με περιορίζει, δεν θέλω να υποφέρει ο μικρός κι ο μπαμπάς λόγω τρίχας και δεν ξέρω και πώς να τσεκαρω σε τι βαθμό θα έχουν όντως αλλεργία.

Γι αυτό κοιτάζω κυρίως για κανίς. Απ' την άλλη, αν υπήρχε τρόπος να ξεπεραστεί το θέμα αλλεργίας δεν θα το έψαχνα άλλο, θα υιοθετούσα ένα ημίαιμο σκυλάκι οπότε προέκυπτε η ευκαιρία.

Ξέρετε αν υπάρχει τρόπος να φιλοξενήσουμε ένα αδέσποτακι και να δούμε όντως πώς μας βγαίνει η συμβίωση; Βλέπω συχνά δημοσιεύσεις για φιλοξενία, αλλά δεν ξέρω τι προϋποθέσεις χρειάζεται να πληρουμε για να φιλοξενήσουμε (πέραν της αγάπης, της βόλτας, της εκπαίδευσης και φροντίδας). Χρειάζεται κήπο; Εμπειρία μεγάλη; Δεν έχουμε εμπειρία, μόνο θέληση για μάθηση.

Επίσης, δεν έχουμε κήπο, έχουμε δύο αγόρια 6+8 ετών, είμαστε πολύ δραστήριοι αλλά και όλο στο τρέξιμο σε παιδικές δραστηριότητες για κανένα 4ωρο κάθε απογευμα. Δεν βιαζόμαστε να επιλέξουμε σκυλάκι ή να μας επιλέξει αυτό, μαθαίνουμε για την ώρα και περιμένουμε λίγο να μεγαλώσουν και τα παιδιά μέχρι να βρεθεί η κατάλληλη περίπτωση.

Κάθε συμβουλή σας ευπρόσδεκτη!
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Λογικά η αλλεργία θα εκφραστεί αν πάτε επίσκεψη σε κάποιον γνωστό που να έχει σκύλο στο σπίτι του.
Αν υπάρχει τέτοια περίπτωση, θεωρώ πως είναι καλύτερο από την δοκιμαστική φιλοξενία που ίσως κάνει κακό και στον ίδιο τον σκύλο.
Από την άλλη έχω την εντύπωση (μπορεί να κάνω και λάθος) πως η αλλεργία στις τρίχες γάτας δεν σημαίνει αυτόματα και αλλεργία σε τρίχες σκύλου.

Υπάρχουν πάντως και άλλες φυλές πέρα από τα poodle που δεν αφήνουν τρίχα με κλασσικό παράδειγμα τα μαλτέζ ή τα γιορκι. Γενικά κοιτάξτε φυλές με μονό μανδύα που δεν έχουν δηλαδή υπόστρωμα.
Επίσης τρίχα με τρίχα έχουν διαφορές στην υφή τους, ίσως και στο αν προκαλούν αλλεργία.
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Η αλλεργία σε γάτες (καταρχάς είναι στο δέρμα και όχι στις τρίχες) δεν σχετίζεται καθόλου με αλλεργία σε σκύλους, είναι διαφορετικά πράγματα. Θα ψήφιζα και εγώ δοκιμαστική περίοδο για να δείτε αν όντως σας πειράζει η σκυλότριχα.
 


fg102

Well-Known Member
19 Μαρτίου 2021
74
50
45
Έχουμε schnauzer Mini και η συζυγούς μου εχει αλλεργίες στα σκυλιά με το συγκεκριμένο δεν εχει πρόβλημα. Υπάρχει εξέταση αίματος για αλλεργία στα σκυλιά .Το πρόγραμμα με ποια σκυλιά συμμετεχουν στην εκθεση βγαίνει ένα 2 ωρο πριν το show. Στατιστικά που λογικά αυτό σας ενδιαφέρει βγαίνουν λίγο μετα από όταν τελειώσουν οι εγγραφές καποιες μερες πριν την εκθεση
 
  • Like
Reactions: Jo sephine


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Μηπως να κανατε καμια βολτα αρχικα απο μερες υιοθεσίας να ερθουν σε επαφη ολοι με σκυλακια, να τα χαιδεψουν κτλ να δειτε αν με μια πρωτη επαφη θα εμφανιστουν σημάδια αλλεργιας σε καποιον και γενικα να δειτε τι γινεται, τι σκυλακια μπορείτε να βρείτε καθως και να ρωτηστε και απο κοντα φιλοζωικες για τις φιλοξενιες και τις διαδικασίες.

Εαν είστε αττική να ενημερωσουμε για τετοιες μέρες προσεχως, διοργανώνονται πλέον αρκετα συχνά απο φιλοζωικές και δήμους.
 


Jo sephine

Member
9 Μαρτίου 2023
7
9
39
Από σκύλους φίλων που χαϊδεύουμε δεν έχει εμφανιστεί τίποτα η αλήθεια είναι. Από σπίτι με γάτα ναι, ρινίτιδα. Λέτε να είμαστε τυχεροί; Έχουν χαϊδεψει Σιχ τσου βέβαια μόνο, δεν φημίζεται και για αλλεργιογόνα.

Θα έχω τον νου μου για μέρες υιοθεσίας ναι, έχω εγγραφεί σε όλες τις ομάδες του φβ!
 
  • Like
Reactions: mareco


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Σιγουρα είναι διαφορετικο να μένεις ολη μερα και απλα να χαιδεψεις, η εκθεση ειναι μεγαλύτερη στη πρωτη περίπτωση. Απλα φαντάζομαι αν αλληλεπιδρασετε 2-3 ωρες με αρκετα ημιαιμα σκυλια με διαφορετικα τριχωματα, θα εμφανιστουν ανησυχητικα σημαδια, καλο ειναι να το ελενξετε πριν φιλοξενησετε.
 
  • Like
Reactions: Jo sephine


Jo sephine

Member
9 Μαρτίου 2023
7
9
39
Σίγουρα πρέπει να το λύσω αυτό το θέμα πριν κάνουμε οποιαδήποτε κίνηση. Αλλιώς θα πρέπει να περιοριστουμε σε αγορά μόνο μεταξύ 4-5 φύλων. Δεν με ενθουσιάζει καθόλου αυτή η εκδοχή για να μαι ειλικρινής. Δεν το φαντάζομουν καθόλου έτσι. Αναρωτιέμαι άραγε ένα ημίαιμο που ψάχνει υιοθεσία και ψιλομοιαζει στις γνωστές σχετικά υποαλλεργικες φυλές που δεν μαδάνε κ πολύ θα έχει άραγε τα ίδια χαρακτηριστικά;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf