Profine η brit?


Eleni Kwn

New Member
10 Απριλίου 2020
2
0
30
Καλημέρα σε όλους,

Σας διαβάζω εδώ και πολύ καιρό και είναι η αλήθεια ότι έχω βοηθηθεί πάρα πολύ από τις συζητήσεις σας.
Στο θέμα, έχω τρία σκυλάκια 11 χρονών, 7 και ενός έτους στα οποία έδινα μέχρι πρόσφατα τη σειρά της ND low grain αντίστοιχα για κουτάβια, ενήλικες και ηλικιωμένα σκυλια. Παρατήρησα όμως και στα τρία μου ότι το τρίχωμα δεν ήταν λαμπερό, είχαν πολλές τσιμπλες και έκαναν πολλά κόπρανα την ημέρα και τα τρία.
Έχει ένα μήνα που έχω γυρίσει στην profine adult lamb and potatoes και στη senior Turkey and potatoes. Βέβαια οι γνώμες είναι διχασμενες ως προς το θέμα της πατάτας αλλά αυτό που δε μου αρέσει είναι ότι περιέχει καλαμπόκι μέσα. Έχω δει βελτιώση στα κόπρανα τους αλλά όχι στα υπόλοιπα. Έτσι σκεφτόμουν να δοκιμάσω την brit care που ακούγεται ότι είναι αρκετά ποιοτική και θα ήθελα την άποψή σας μεταξύ αυτών των δύο. Σας ευχαριστώ πολύ!
 


KostasNB

Member
4 Φεβρουαρίου 2018
7
23
30
Καλησπέρα, εγώ δίνω αρκετό καιρό Brit Care Adult Lamp & Rice Large Breed σε στειρωμένο 4 χρονών Χάσκι και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Ισως μόνο που μερικές φορές που είναι ξεκούραστη μέρα δεν τρελαίνεται για να φάει, απλά δείχνει ότι τρώει από ανάγκη.
Πάρα πολυ καλή στα συστατικά το μόνο ίσως που με χαλάει είναι η υψηλή περιεκτικότητα σε ρύζι αλλά στην τιμή που την βρίσκω είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Τρίχωμα τέλειο , ενέργεια πάντα εκτός ντάλα μεσημέρι εντάξει , κόπρανα άψογα.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Τα δικά μου έτρωγαν το brit care με αρνί και με σολομό εναλαξ. Ήμουν πολύ ευχαριστημένη (λίγα κόπρανα, γυάλιζε το μαλλί) αλλά άρχισαν να μη μου τις τρώνε με όρεξη. Ανακάληψα αυτήν τελευταία και είμαστε πολύ καλά (προς το παρόν τουλάχιστον :D) Brit Fresh® Chicken Adult Great Life | Τροφές | Brit
 


KostasNB

Member
4 Φεβρουαρίου 2018
7
23
30
Πολύ καλή όντως , αλλα δυσκολεύομαι να την βρω . Από που την παίρνεις και πόσο αν επιτρέπεται ?
 






TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
Εχω ακουσει οντως και εγω πολυ καλα λογια για την brit. εχω γνωστη που πριν αρχισει μπαρφ εδινε brit, νομιζω αυτη με σολομο? Και το σκυλακι ειχε παρουσιασει βελτιωση στα δερματικα που ειχε, και γενικα ηταν μια χαρα.
 


KostasNB

Member
4 Φεβρουαρίου 2018
7
23
30
Γενικά υπάρχει ένα θέμα με την Brit που δεν το καταλαβαίνω. Σε οποίο pet store στο Ίντερνετ και να την βρω δεν έχει τιμή , λέει ότι πρέπει να καλέσω Για τιμή . Για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό ξέρεις κανείς ;
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Τα δικά μου έτρωγαν το brit care με αρνί και με σολομό εναλαξ. Ήμουν πολύ ευχαριστημένη (λίγα κόπρανα, γυάλιζε το μαλλί) αλλά άρχισαν να μη μου τις τρώνε με όρεξη. Ανακάληψα αυτήν τελευταία και είμαστε πολύ καλά (προς το παρόν τουλάχιστον :D) Brit Fresh® Chicken Adult Great Life | Τροφές | Brit

Μια παράξενη ερωτηση.....Η κροκετα ειναι ίδια? Οσον αφορα μέγεθος, υφη , οσμη? Δε συμπαθησα καθόλου την Brit care εμφανισιακα (ουτε στο γκρεμλιν εκατσε φοβερα) αλλα εχω μπει στον πειρασμό να δοκιμάσω την Fresh , βγαινει σε διαφορα κρεατα παπια, μοσχαρι κ.τ.λ που καθονται καλυτερα στον δικο μου.
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Μια παράξενη ερωτηση.....Η κροκετα ειναι ίδια? Οσον αφορα μέγεθος, υφη , οσμη? Δε συμπαθησα καθόλου την Brit care εμφανισιακα (ουτε στο γκρεμλιν εκατσε φοβερα) αλλα εχω μπει στον πειρασμό να δοκιμάσω την Fresh , βγαινει σε διαφορα κρεατα παπια, μοσχαρι κ.τ.λ που καθονται καλυτερα στον δικο μου.
Δίνω αυτή Brit Fresh® Beef Junior Large Growth & Joints | Τροφές | ktiniatriki.gr: ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΗ ...τα πάντα για τα ζώα, του έκατσε καλύτερα από ACANA | Award-Winning Dog Food & Cat Food, και δεν έχω το άγχος με τις διάρροιες. Μέγεθος ίδιο, υφή ίδια, οσμή τι να γράψω, προφανώς δεν συγκρίνομαι με τον δοκιμαστή, γενικά του έχει κάτσει καλά.
 
  • Like
Reactions: medusa


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Brit care αρνί & ρύζι δίνω εδώ και 5 χρόνια περίπου, τελευταία όμως δεν την τρώνε με όρεξη, δεν είχα πάρει χαμπάρι τη σειρά brit fresh, θα ρωτήσω τον γιατρό μου, thanks for the info!!
 


freefree

Member
23 Ιουλίου 2020
6
0
Γενικά υπάρχει ένα θέμα με την Brit που δεν το καταλαβαίνω. Σε οποίο pet store στο Ίντερνετ και να την βρω δεν έχει τιμή , λέει ότι πρέπει να καλέσω Για τιμή . Για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό ξέρεις κανείς ;
Πριν από 12-13 χρόνια που ξεκίνησα να δίνω τη brit τη διακινούσαν μόνο κτηνίατροι και όχι pet-shop. Μόνο στα καταστήματα του εισαγωγέα(κτηνιατρική) υπήρχε εκτός από τα κτηνιατρεία.
Δεν ξέρω γιατί.
Πριν 3-4 χρόνια που άρχισαν να την έχουν και τα pet-shop ξεκίνησαν αυτή την ιστορία να μην αναφέρουν την τιμή. Ήταν θέμα συμφωνίας με την Κτηνιατρική από ότι μου είπαν, για να τους δώσει την τροφή να την έχουν και αυτοί εκτός από τους κτηνιάτρους. Για να μην τους κάνουν αντίπραξη ντε και καλά, επειδή τα περισσότερα κτηνιατρεία δεν έχουν ιστοσελίδα.
Λίγο ''κουφή'' δικαιολογία αλλά αυτό μου είπαν αυτό λέω.
Ήταν τότε και η εποχή που μεσουρανούσε το zoofast.gr που πουλούσε τη Brit σχεδόν μισή τιμή από ότι κυκλοφορούσε στην Ελλάδα. Μετά αύξησε τις τιμές, αύξησε και τα μεταφορικά και σταμάτησε να πουλάει τόσο πολύ.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf