RC Sensitivity Control γνωμες.


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Καλημερα παιδια.

Εδω και περιπου μια βδομαδα, ο μικρος εχει παλι διαρροιες. Συνηθως τρωει Essentials, στην αρχη ετρωγε το κοτοπουλο, το οποιο του εκανε διαρροιες αρκετες φορες, μετα πηραμε το ελαφι με το αρνι και ειμαστε στο τωρα που και παλι κανει διαρροιες. Δεν εχει κανενα αλλο θεμα υγειας, εχουμε κανει υπερηχους, αιματολογικες, βιοχημικες και ολα ειναι κομπλε. Απλα μαλλον κατι δεν του καθεται καλα απτην Essentials, διοτι μπορει για εναν μηνα να του κατσει τελεια, αλλα μετα αρχιζουν οι... τουρτες. Για ενα διαστημα επρεπε να του δινω την Sensitivity control διοτι ειχε παθει κολιτιδα απο το αγχος λογω καποιου συμβαντος. Του εκανε τελεια κοπρανα και γενικα του αρεσε και σαν γευση. Προσωπικα ειμαι κατα των "κλινικων" τροφων, διοτι πιστευω οτι δεν καλυπτουν ουτε στο ελαχιστο τις αναγκες του σκυλου. Ομως δεν αντεχω να τον βλεπω να εχει διαρροια καθε μερα, καθε βολτα. Οποτε, αφου μου εχει μεινει λιγη Sensitivity, εχω αρχισει να κανω την αλλαγη πισω σε αυτη. Εδω ειναι τα συστατικα:

IMG_20201223_104058.jpg

δεν ξερω τι να σκεφτω. σιγουρα δεν ειναι τοσο καλα οσο της Essentials. ταιζει κανεις αλλος sensitivity control μονιμα? αν ναι, ολα καλα με το σκυλακι σας?
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν την γνωρίζω την συγκεκριμένη οπότε δεν μπορώ να απαντήσω στην ερώτησή σου.
Είναι όμως σίγουρο πως τον ενοχλεί η τροφή και όχι κάτι άλλο στην διατροφή του;
Τρώει / τσιμπάει και κάτι άλλο μαζί με την τροφή;
Μήπως είναι μια κολίτιδα που επιμένει;
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Δεν την γνωρίζω την συγκεκριμένη οπότε δεν μπορώ να απαντήσω στην ερώτησή σου.
Είναι όμως σίγουρο πως τον ενοχλεί η τροφή και όχι κάτι άλλο στην διατροφή του;
Τρώει / τσιμπάει και κάτι άλλο μαζί με την τροφή;
Μήπως είναι μια κολίτιδα που επιμένει;
περαν της τροφης του δεν τρωει τιποτα αλλο. παλια ετρωγε λιχουδιες με σολομο απο την sam's field, αλλα πλεον δεν τρωει καμια λιχουδια, ουτε ανθρωπινο φαγητο. τωρα αν ειναι κολιτιδα που επιμενει θα σε γελασω.... τι να πω μπορει, παντως μετα απο την πρωτη κολιτιδα που επαθε, που εβγαλε και αιμα στα κοπρανα, για 2 μηνες συνολικα (εναν με ρογιαλ κανιν και 1 με ελαφι και αρνι) ηταν ολα τελεια. τωρα παλι αρχισανε οι πολτοι.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Του έδωσες φαρμακακι τότε;
Ή μόνο με αλλαγή τροφής και νηστειες το πέρασε;
Αυτές ξέρεις πάνε και έρχονται.

Μπορεί όμως να είναι και θέμα τροφής, να μην του κάθεται καλά.
Συζητα το και με τον κτηνίατρο.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Του έδωσες φαρμακακι τότε;
Ή μόνο με αλλαγή τροφής και νηστειες το πέρασε;
Αυτές ξέρεις πάνε και έρχονται.

Μπορεί όμως να είναι και θέμα τροφής, να μην του κάθεται καλά.
Συζητα το και με τον κτηνίατρο.
ειχαμε κανει μονο αλλαγη τροφης τοτε γιατι η κτηνιατρος ειπε πως μαλλον εχει καποια αλλεργια/ευαισθησια και χρειαζεται υδρολυμενες πρωτεινες. η αληθεια ειναι πως με την πρωτη φορα που εφαγε την sensitivity τα κοπρανα ητανε φορμαρισμενα και σκληρα. μη σου πω ΠΟΛΥ σκληρα.... αλλα γενικα γυρισαν αμεσως στο κανονικο. και να πω την αληθεια αυτο μου αρεσε, αλλα δεν ξερω κατα ποσο του κανει καλο να τρωει αυτη την τροφη. νιωθω οτι δεν του παρεχει και πολλα. η κτηνιατρος αμα την ρωταγα θα μου λεγε τα ιδια, καλα κανω που γυριζω στην ρογιαλ κανιν και να την κρατησω και για παντα αφου του εχει κατσει τοσο καλα
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Υπάρχουν και άλλες κλινικές που βοηθάνε. Εμάς μας έχει κάτσει αυτή με σολωμό:

Μπορεί να γράφει για skin (δερματικά) αλλά ουσιαστικά καλύπτει όλη τη γκάμα δυσανεξίας-κολίτιδας.
Τη συγκεκριμένη από Royal δεν ήθελε ούτε να την πλησιάσει ενώ η gastrointestinal αυτής της εταιρίας του δημιούργησε πρόβλημα.
Ενδέχεται να μην είναι καν η πρωτείνη που έχει μια τροφή αλλά κάποιο από τα υπόλοιπα συστατικά της που ενοχλεί...

Εκτός από τη Unica του συμπληρώνω με φρέσκο κρεατάκι, είτε άπαχο μοσχαρίσιο κιμά (με λίγη ρίγανη κ κολοκύθα μερικές φορές) ή λίγα συκωτάκια πουλερικών.
Εχουμε περάσει πολλά και με πολτούς και αίμα και βλέννες και εμετούληδες. Επιτέλους βρήκαμε κάτι που εδώ κι ένα χρόνο μας ηρεμεί :)
Δεν είναι όλες οι κλινικές μπάζα ως προς τη θρεπτικότητα αλλά η Royal ούτε εμένα μου γεμίζει το μάτι.

Φάρμακα, αν δεν είναι δραματική η εικόνα δε δίνονται. Τουλάχιστο σε εμάς. Ρυθμιζόμαστε μέσω τροφής, άντε και κανένα peptonorm για το στομαχάκι
 


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
136
381
35
Γενικά και εγώ είμαι κατά την κτηνιατρικών τροφών αν και τάιζα τον μικρό μου επί τρία χρόνια την υποαλλεργική της royal. Τώρα είμαι στη διαδικασία αλλαγής τροφής σε optima nova με σολομό και πατάτα που είναι αντίστοιχης φιλοσοφίας με την τροφή που σου πρότειναν παραπάνω. Θεωρείται υποαλλεργική αλλα δεν είναι κλινική. Αυτό που έχω καταλάβει με τις δικές μας περιπέτειες είναι ότι αν η τροφή έχει πολλά συστατικά είναι περισσότερες οι πιθανότητες να τα πειράξει κάποιο συστατικό και είναι πολύ πιο δύσκολο να το προσδιορίσεις. Οπότε επέλεξα μια τροφή μονοπρωτεινικη και με όσο λιγότερα συστατικά γίνεται.

Η essential από ότι είδα έχει πολλά συστατικά οπότε δύσκολο να καταλάβεις τι μπορεί να το ενοχλεί. Μπορεί να είναι ότι καλύτερο και πλήρες με λαχανικά και ποικιλία στα συστατικά αλλά δύσκολα προσδιορίζεις το πρόβλημα. Καλύτερα μια πιο περιορισμένη σε συστατικά τροφή και να προσθέτεις εσύ λαχανικά ή άλλες πηγές πρωτεϊνών παρά μια πλούσια τροφή αλλά με αμφίβολα αποτελέσματα κατά τη γνώμη μου.
 
  • Like
Reactions: TheBestBoi


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις προτασεις. Και οι δυο τροφες, αλλα ειδικα η optima nova δειχνουν καλες. μολις ανοιξει παλη η κτηνιατρος μετα τις γιορτες, θα κανω μια συζητηση μαζι της σχετικα με το θεμα ξανα. προς το παρον θα του δινω την sensitivity control.
 


FrankieChris

Well-Known Member
25 Απριλίου 2018
136
381
35
Αν ξέρεις ποιο κρέας του κάθεται καλά μπορείς να διαλέξεις και άλλο κωδικό. Υπάρχει και κωδικός με κουνέλι για γαστρεντερικά. Εμείς τρώμε τους κωδικούς με κοτόπουλο και σολομό και σε βάθος χρόνου θέλω να δοκιμάσω και το κουνέλι. Το θετικό είναι ότι η συνταγή είναι ίδια όποτε αλλάζει μόνο η πρωτεΐνη, έτσι αν κάτσει καλά στο σκύλο είναι πιο εύκολη η εναλλαγή αργότερα.

Υ.γ. Υπάρχει και σκέτη optima που δεν έχει καμία σχέση με την optima nova. Άλλη εταιρία και καμία σχέση στην ποιότητα
 




zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Καλή δείχνει. Προφανώς είναι κλινική και το καλό με αυτές είναι ότι μπορείς να κάνεις μετάβαση αμέσως χωρίς πρόβλημα. Σε ό,τι διαλέξεις γιατί το τι θα σας κάτσει είναι λίγο σαν το αποτύπωμα, πολύ μοναδικό δλδ, να φροντίζεις να έχει μια ζωική πηγή πρωτείνης. Μέσω δοκιμής και λάθους βρίσκεται η άκρη.
Για φαγόπυρο και έλαια κοκοφοίνικα δεν έχω άποψη στη συγκεκριμένη αλλά έχει συστατικά βοηθητικά για τέτοιες περιπτώσεις
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
παιδια θα γραφω εδω τις εξελιξεις για να μην βγαινω οφφ τοπικ σε αλλα νηματα.
ο μικρος σημερα εκανε διαρροια με μια σταγονα αιμα. αγχωθηκα μηπως το αιμα προερχεται απο τραυματισμο λογω του οτι εκοψε ενα μικρουλι κομματακι απτο κερατο ελαφιου που μασαει.

πηρα λοιπον την κτηνιατρο και μου ακουστηκε και αυτη μπερδεμενη. δεν το περιμενε να ξανακανει διαρροια με αιμα. της ειπα για το κερατο και λεει καμια σχεση, δεν φταιει αυτο. ειπε να ξεκινησω metrobactin για 10 μερες και να συνεχισω με την sensitivity control για εναν μηνα. της ειπα οκ, αλλα οτι θα ηθελα πολυ να μιλησουμε για το θεμα διατροφη καποια μερα και να το αναλυσουμε. ειναι νεος ανθρωπος και ακουει αυτα που λεω, πολυ σημαντικο. σκεφτομαι ΠΟΛΥ σοβαρα να αρχισω σπιτικη ωμη διατροφη, ισως σε μια μιξη με κροκετα η και μαγειρευτα, οπως ειπε και η @medusa. θα μιλησω λοιπον και με την κτηνιατρο μας αλλα θα ψαξω μηπως υπαρχει ειδικος διατροφολογος σκυλων στην ελλαδα, καθως ξερω, επειδη σιγα σιγα μπαινω και εγω σε αυτο το χωρο ως βοηθος, οτι οι κτηνιατροι δεν μαθαινουν και πολλα για την σωστη διατροφη του ζωου.
 


4 Οκτωβρίου 2016
107
33
33
Κυπρος
Αίμα στα κόπρανα συνήθως είναι από σκουλήκια, όπως μπορεί να είναι κ από χίλιους δυο λιγους(τραυματισμό,δυσκοιλιότητα,ευκυλιοτητα,ποντικοφαρμακο,κολίτιδα κλπ) ακόλουθα τις οδηγίες του γιατρου κ όλα θα είναι μια χαρα.
Υ.Γ και όταν τρώνε πάρα πολύ μπορεί να έχουν διαρροιες
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3