Roxy the stray


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
Καλησπέρα, μετά από τόσα χρόνια είπα και εγώ να κάνω μια παρουσίαση, αν και τελευταία δεν έχω χρόνο και μπαίνω σπάνια στο φόρουμ. Η ροξυ λοιπόν είναι μια σκυλίτσα που μια μέρα τυχαία βρέθηκε στο δρόμο μας, συγκεκριμένα σε μια ερημιά. Μόνη χωρίς προστασία την περασμένη άνοιξη κοντά σε ένα χωράφι μου. Την ταισα για 2 εβδομάδες περίπου φλερταρωντας στην ιδέα να έρθει μόνιμα στο σπίτι. Κάθε φορά λοιπόν που με άκουγε με το μηχανάκι να πάω στο χωράφι με υποδέχονταν ένθερμα έπαιρνε το φαγητό της κια τα χάδια μου και την αλλη μέρα με περίμενε στο ίδιο ακριβώς σημείο. Ένα απόγευμα που πήγα δεν φάνηκε, και παραξενευτηκαμε πολύ εγώ και η γυναίκα μου. Πλησιάζουμε και την βλέπουμε τραυματισμενη, από αλλά σκυλιά άσχημα στο στήθος. Εντωμεταξύ της είχαμε βάλει αμπούλα, της δόθηκε χάπι για τα τσιμπουρια και απλά ουσιαστικά περιμέναμε μια αφορμή για να την υιοθετήσουμε. Η γυναίκα μου με πίεζε από την πρώτη μέρα, εγώ αντιστεκομουν μέχρι που την ειδα σε εκείνη την κατάσταση. Την πήραμε της κάναμε ραματα και από τότε είναι το καλύτερο φιλαράκι μας. Μέσα στο σπίτι φυσικά, και τις ώρες που λείπουμε σε ένα μεγάλο "crate" περίπου 5 τετραγωνικά φρούριο... Τρώει μπαρφ σε συνδιασμο με κροκέτες, και μερικές φορές ότι μένει από το δικό μας φαγητό αν είναι κρέας ξεκοκαλισμενο.
Είναι πολύ αθλητική με πολύ prey drive και πραγματικά ακούραστη, τα πάει καλά με όλους και με όλα τα ζώα εκτός από ποντίκια και σαύρες που πιάνει καθημερινά όταν την αφήνω στο οικόπεδο. Παρακάτω θα παραθέσω περισσότερο φωτογραφικό υλικό.
Αυτά για αρχή....
 

Attachments



















DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
Ο σκυλακος δίπλα της είναι ο σκυλακος των γονιών μου, που δυστηχως είχε ατύχημα πριν λίγες μέρες.... Κάναν τρελα παιχνίδια μαζί. Τώρα πλέον έμεινε μόνη της και σκευτομαι να την ξεκινήσω κανένα σπορ γιατί την βλέπω ότι με βόλτα και παιχνίδι δεν εκτονώνεται, δεν ξέρω γιατί αλλά κάθε βράδυ έχει υπερβολική ενέργεια, νιώθω ότι θέλει επαφή με άλλο σκυλί για να ηρεμήσει, εγώ μπορεί να την κουράζω με μπαλάκια και springpole αλλά δεν ειναι αρκετό. Απ την άλλη επαρχία δεν υπάρχουν και επιλογές.. Ελπίζω να βρω κάτι, να ανεβάζω και εδώ να μας καμαρωνετε... o_O
 
  • Like
Reactions: vek and mareco


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
Βολτίτσα σήμερα στο πάρκο... Δεν ξέρω τι γίνετε εκεί που πάτε εσείς αλλά στο πάρκο που πήγα υπήρχε πολύ χαλαρότητα, σκύλοι ελεύθεροι, σε βαθμό να ενοχλούν σκυλιά που ήταν σε λουρί.Υπηρχαν 3-4 ιδιοκτήτες που άφηναν τα σκυλιά τους ελευθέρα και παρ όλο που ήταν φιλικά εμένα με ενόχλησε.... Αφήστε που είχε και δρομο αξρινως δίπλα στο πάρκο...
 

Attachments



Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.548
6.975
ΤΙΝΑΦΤΟ ΡΕ;;;!!!!!

Πωω, στα μάτια μου η κοπέλα σας είναι συγκλονιστικής ομορφιάς! Φτου, φτου, ΦΤΟΥ!
 
  • Like
Reactions: DORIS and medusa


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
ΤΙΝΑΦΤΟ ΡΕ;;;!!!!!

Πωω, στα μάτια μου η κοπέλα σας είναι συγκλονιστικής ομορφιάς! Φτου, φτου, ΦΤΟΥ!
Ευχαριστούμε πολύ, δεν ξέρω πως τυχαίνει αλλά βρίσκω πάντα πανέμορφα αδεσποτινια
 






DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
Για να ανακεφαλαιωσουμε... με την ροξυ περνάμε τέλεια, την στειρωσαμε τελικά καθυστερημένα σήμερα και κλαψουριζει όλη μέρα, όχι από πόνο από γκρίνια...

Τάιζα μπαρφ αλλά τελευταία δοκίμασα από περιέργεια belcanto Mastercraft την οποία σκίζει αλλά μάλλον θα γυρίσω πάλι σε μπαρφ και θα έχω την ξηρά σε ταξίδια που δεν μπορώ να ξεπαγωνω

Σκευτομαι το αντιλυσικο να μην το επαναλαμβανω κάθε χρόνο το θεωρώ υπερβολή δεν ξέρω εσείς τι γνώμη έχετε...

Αυτά ακολουθουν φώτο
 

Attachments









sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Πολύ όμορφη :)

Το αντιλυσσιικό το κάνεις σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή - αν έχει ετήσια ισχύ το επαναλαμβάνεις στο χρόνο, αν έχει τριετή ισχύ τότε στην τριετία κ.ο.κ.