Royal canin medium junior: Τι γινεται;


Diego

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2010
333
0
Στο δάσος
www.www.www
παιδια καλησπερα. ο εκτροφεας μου, μου συστησε αυτην την τροφη.. βλεπω πως λεει σε σκυλια απο 2 - 5 μηνων, πανε τα γευματα 3 στην ημερα, διαιρωντας τα γραμμαρια που θελει ο σκυλος αναλογα με το βαρος του, και τοαν παει 5+ μηνων, τα 3 γευματα γινονται 2. καλα ως εδω;

αυτη η τροφη ενδυκνιτε για μεχρι τους 12 μηνες ζωης του σκυλου.

εγω απο οτι εχω καταλαβει, για το χασκυ μου που θα το παρω 3ων μηνων (απο κυπρο ερχεται σε 1 και κατι ψιλα μηνα) , θα πρεπει χονδρικα να του δινω 220 - 250 gr/ημερα δια 3 γευματα = 80 - 90 gr ανα γευμα.

οντως βρε παιδια θα τον "κραταει" αυτη η ποσοτητα; ειναι χασκυ!!! :) αν τρεχουμε που και που , να ανεβαζω τα gr; help!
 


gsdog

Well-Known Member
16 Ιανουαρίου 2009
136
1
Γιατι αγχωνεσαι τοσο πολυ? Που να σου ερθει και ο κουταβος...

Γενικα ακολουθεις τον μπουσουλα που εχει πανω το τσουβαλι της τροφης , τωρα που ειναι μικρο, νταξει και να ξεφυγεις και 20 γραμμαρια δε λεει και τιποτα... Δε χρειαζεται να το παχυνεις ομως κιολας, τωρα που ειναι μωρο ειδικα, δεν ειμαι και ειδικος στη φυλη βεβαια.
Και αν του δωσεις και παραπανω απ'οσο χρειαζεται ειναι πιθανο να σου κανει διαρροιες..
Δε χρειαζεται να ανησυχεις, μια χαρα θα του φτανει το φαγητο, be cool και καλως να σουρθει..
 




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
τι λες βρε?αυτα που τα ακουσες παλι?δεν παιζει τιποτα τετοιο.χαλαρωσε.κ λιγο παραπανω να του δοσεις κ λιγο λιγοτερο δεν θα παθει τιποτα.
 




gsdog

Well-Known Member
16 Ιανουαρίου 2009
136
1
Λοιπον, βασικο και υποχρεωτικο πριν παρεις σκυλο... ΞΕΧΝΑΣ οτιδηποτε σου'χουν πει ατομα που "ξερουν" απο σκυλους, επειδη ειχαν 1-2-5-10 δεμενα σε καποιο χωραφι ή καποια αυλη κτλ, δεν ακους τι σου λεει ο πατερας, θεια, γιαγια κτλ που τους ταχει πει καποιος που "ξερει" απο σκυλια κτλ.. Και συνεχισε να διαβαζεις και να ρωτας εδω μεσα...
 


XPHSTOS

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
241
0
ΠΛΑΓΙΑΡΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
Χαλάρωσε και μην ακούς τίποτα.
Διάβασε εδώ μέσα όσα πιο πολλά μπορείς, άκου και τον εκτροφέα που σίγουρα θα ξέρει κάτι παραπάνω και αν δεις ότι βλέπεις 2 διαφορετικά πράγματα τότε βάλτο εδώ να σου απαντήσουν και οι πιο έμπειροι. Αυτά στα λέω γιατί και εγώ στην ίδια θέση με εσένα είμαι με μία μικρή 3 μηνών. Και πίστεψέ με forum και εκτροφέας συμβαδίζουν ενώ από τους έξω έχω ακούσει τα πιο απίθανα.
 


Diego

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2010
333
0
Στο δάσος
www.www.www
Ευχαριστω παρα πολυ ρε παιδες. ο πατερας μου ειναι 70 χρονων. αρα καταλαβαινετε τπως σκεφτετε το θεμα σκυλος. υποταγη του, οχι παιχνιδια, οχι ελευθερος σε περιορισμενο χωρο η μεσα στο σπιτι, και δεμενος :( για αυτο κανω και εκανα απο μεριας μου, μεγαλο ανοιγμα στης σκεψεις μου για τα σκυλια, διαβαζοντας πραγματα εδω και απο περιοδικα κλπ. ευχαριστω και παλι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95