SALOMON CROSS PAW®️


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Αντλώντας έμπνευση από το χρόνο που περνάμε στις προπονήσεις με τους τετράποδους συναθλητές μας και αξιοποιώντας την τεχνογνωσία στο τρέξιμο, σας παρουσιάζουμε το Cross PAW, το πρώτο trail running παπούτσι της Salomon για σκύλους!
Ιδανικό για σύντομες αλλά και μεγαλύτερης διάρκειας προπονήσεις κάτω από δύσκολες συνθήκες, προσαρμόσαμε τις πιο εξελιγμένες trail running τεχνολογίες μας ώστε να ταιριάζουν στην ανατομία ενός σκύλου. Το παπούτσι διαθέτει το PawSOC
™️
σύστημα, μία ενσωματωμένη κάλτσα με velcro ταινία η οποία αγκαλιάζει το πόδι τους σκύλου για ακόμα περισσότερη σταθερότητα, ένα ανθεκτικό εμπρός μέρος και Contagrip
®️
εξωτερική σόλα για ενισχυμένο κράτημα σε όλες τις συνθήκες.
Το νέο Smart Snack Pocket
™️
κάνει επίσης τα αγαπημένα σνακ του τετράποδού φίλου σας εύκολα προσβάσιμα! Μετά από τρία χρόνια ερευνών, το πρώτο trail running παπούτσι για σκύλους είναι έτοιμο να κατακτήσει ακόμα και τις πιο δύσκολες διαδρομές στις οποίες θα κληθεί να υποβληθεί. Με το Cross PAW, anything is paw-sibble.


ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ
- Φέραμε έμπνευση από το road running παπούτσι Predict Soc και εφαρμόσαμε την τεχνολογία του στο Cross PAW. Το επαναστατικό PawSOC
™️
είναι μία ενσωματωμένη κάλτσα με velcro που αγκαλιάζει ολόκληρη την πατούσα του σκύλου σας, προσφέροντας ένα ασφαλές, ζεστό και άνετο περιβάλλον γύρω από τα πόδια του.
- Όπως ισχύει και για τα υπόλοιπα προϊόντα υπόδυσης, το Cross PAW είναι PFC Free ώστε να συμβάλλει σε ένα πιο καθαρό αποτέλεσμα για το πλανήτη.
- Το ενσωματωμένο Smart Snack Pocket επιτρέπει στον τετράποδο φίλο σας να έχει άμεση πρόσβαση στα αγαπημένα του σνακ και να παραμένει γεμάτος ενέργεια καθ’ όλη τη διάρκεια μιας διαδρομής.
- Η Contagrip
®️
TA σόλα έχει εξειδικευμένο σχεδιασμό που προσφέρει εξαιρετική πρόσφυση στη λάσπη, στο υγρό χώμα ή στο φρέσκο χιόνι.
- Μία νέα Gore-Tex κατασκευή μειώνει τον όγκο και ενισχύει την άνεση ενώ παράλληλα προσφέρει απόλυτη προστασία από τις καιρικές συνθήκες και διασφαλίζει ότι οι πατούσες θα παραμείνουν στεγνές στη βόλτα μέχρι την επιστροφή στο σπίτι.
- Το 18 χιλιοστών drop προσαρμόζεται στις βόλτες του σκύλου σας ενώ το σύστημα EnergyCell
™️
+ μειώνει την πίεση στους αστράγαλους και εξασφαλίζει άνεση όλη μέρα.










πηγή: Salomon Hellas
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Ολο το agility φοράει salomon!
Αμα δουν κι αυτά, έχει να πέσει πολύ κλάμα!
 
  • Like
Reactions: alexxela










sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Λες, ε, για τη λιγούρα στον καθαρό αέρα; :LOL:

Από την άλλη, ένας διπλός πάτος στο παπούτσι δεν είναι ποτέ κακή ιδέα... αλλά για διεθνή καριέρα, τι να εισάγω λαθραία απ' τους ξένους νομούς; Χαμέμηλο;;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Οσα δεν φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια!
Η ουγκανίασή σας βρε, δεν έχει όρια.
Επειδή τα δικά σας, βαριούνται να κάνουν ακόμη κι ένα χοπ,
αμέσως να διακωμωδήσετε (έτσι γράφεται; :unsure:)

Εγώ πάντως θα παραγγείλω για να σκάσετε από την ζήλεια σας.
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Μόνο με click in shop όμως για να είμαστε σίγουροι για το νούμερο ...

Στα σοβαρά τώρα, με τους αγώνες agility τι γίνεται; Το Mediterranean θα γίνει;
 
  • Like
Reactions: _Goofy and mareco


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Τόσα χρόνια που 'χα σκύλο έπαιρνα κάτι παπούτσια ότι να ναι γιατί δεν υπήρχε κάποια σοβαρή εταιρεία με ποιότητα.
Αν και δεν είμαι τύπος που θα φορούσε εύκολα τέτοια πράγματα στον σκύλο του, μπορώ να πω ότι με έσωσαν σε περιπτώσεις όπως καυτή άμμος, πεζοπορείες σε κατσάβραχα, δύσκολα βουνά (βλ.Όλυμπος-Ρέμα Ορλιά, Σμόλικας, Πάικο -να πάτε-) όπου ακόμα και τα πατούσια ενός σκληροτράχηλου σκύλου που λες ότι δεν έχει ανάγκη άνοιγαν από τις κροκάλες.

Αν και δεν υποστηρίζω και δεν πέφτω με τα μούτρα σε τέτοια projects, μπορώ να πω ότι είναι αξιόλογο.
 
  • Like
Reactions: Hammer and mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Στα σοβαρά τώρα, με τους αγώνες agility τι γίνεται; Το Mediterranean θα γίνει;
Ε...κάποτε θα ξαναρχίσουν κι αυτοί.
Προς το παρόν...μούγκα!
Δυστυχώς, εγώ προσωπικά η αλήθεια είναι, ότι πλήγηκα πολύ απ'όλο αυτό.
Το βλέπω δύσκολο, να καταφέρουμε να ξανατρέξουμε.
Θα δούμε...
 
  • Like
Reactions: dimitris-skg


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
@stelios εξακολουθώ να μην πιστεύω ότι είναι αλήθεια όλο αυτό με contagrip και goretex για τον σκύλο.
Σε κάθε περίπτωση συμφωνώ ότι ειδικά για σκύλους που κάνουν αυτού του είδους την άσκηση (χιόνια, κακοτράχαλα βουνά κλπ) πιθανόν χρειάζεται κάποιου τύπου προστασία, αν και προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ (δεν έχουμε κάνει και κάτι πολύ ακραίο βέβαια).
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ε νταξ Salomon είσαι!

Αγαπάμε στα ανθρώπινα παπούτσια GoreTex και Contagrip/Vibram.
Τώρα στα σκυλίσια παπούτσια είναι όντως υπερβολή, αλλά πως αλλιώς θα πουλήσουν.
Από την άλλη, τουλάχιστον είναι ένα ολοκληρωμένο προϊόν που από τα υλικά του προδίδει ότι είναι ανθεκτικότατο.

Από μεριάς Salomon εγώ το βλέπω ως «Σε φτιάξαμε, πάρ'το, μη μιλάς καθόλου και άντε γεια, τράβα όπου θες και περπάτα».
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Δεν μπορώ να φανταστώ τον σκύλο μου να δεχθεί παπούτσια αλλά μια δοκιμή θα μου έδειχνε τι μπορεί να αποδεχθεί και τι όχι.

Όμως

@stelios
Σε κάθε περίπτωση συμφωνώ ότι ειδικά για σκύλους που κάνουν αυτού του είδους την άσκηση (χιόνια, κακοτράχαλα βουνά κλπ) πιθανόν χρειάζεται κάποιου τύπου προστασία, αν και προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ (δεν έχουμε κάνει και κάτι πολύ ακραίο βέβαια).
Οι σκύλοι δεν κάνουν τέτοιου είδους άσκησεις. Οι άνθρωποι τους βάζουν να τις κάνουν.

Τώρα αν έχω τόσο λάθος και το γουστάρουν οι σκύλοι από μόνοι τους είμαι εκτός θέματος.

Όπως και να έχει αυτές οι φωτογραφίες είναι πολύ μαρκετιστικες και πιστεύω πως μόνο αν ζούσα κάποιους μήνες στην Αλάσκα ή την Σιβηρία θα μπορούσα να καταλάβω τι παίζει.

Ταπεινά
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.648
19.879
Υπάρχουν σκύλοι που κάνουν πάρα πολύ έντονη αθλητική ζωή ή προσφέρουν τις υπηρεσίες τους. Εχουν γεννηθεί γι' αυτό, υπάρχουν άνθρωποι που τους επιλέγουν γι' αυτό και φυσικά το ευχαριστιούνται πάρα πολύ και οι άνθρωποι και οι σκύλοι.
Το να φοράνε ειδικά παπούτσια, για να προστατεύουν τα πατούσια τους, δεν είναι κάτι νέο. Χρησιμοποιούνται χρόνια στους διασώστες σκύλους πχ, στα χαλάσματα, στα καμμένα, στα χιόνια. Το να πάει ένα βήμα μπροστά, η τεχνολογία των προιόντων αυτών, όσο κι αν εμας μας φαίνεται υπερβολή, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να είναι θέμα αρνητικής συζήτησης.
Προσωπικά χαίρομαι πάρα πολύ, για οτιδήποτε δημιουργείται για την ασφάλεια και την προστασία τους, όσο μαρκετίστικο κι αν είναι.
Αν είχατε ιδέα πόσα ειδικά προιόντα χρησιμοποιούμε (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) στους αθλητές σκύλους, δεν θα το πιστεύατε και ενδεχομένως θα το κοροιδεύατε. Για εμάς όμως, είναι κάτι το απόλυτα φυσικό και καθημερινό. Για τους εαυτούς μας, δεν φροντίζουμε ούτε στο ελάχιστο, όσο για τους σκύλους μας.
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Οι σκύλοι δεν κάνουν τέτοιου είδους άσκησεις. Οι άνθρωποι τους βάζουν να τις κάνουν.

Τώρα αν έχω τόσο λάθος και το γουστάρουν οι σκύλοι από μόνοι τους είμαι εκτός θέματος.
@ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ καλή σου μέρα!
Δεν διαφωνώ μαζί σου, προφανώς ο άνθρωπος είναι αυτός που βάζει τον σκύλο του να κάνει οποιαδήποτε άσκηση, από το ταπεινό μπαλάκι μέχρι το ανέβα-κατέβα τον Όλυμπο. Από κει και μετά είναι θέμα του κάθε ιδιοκτήτη-φροντιστή ;) να κατανοήσει τα όρια που η εκάστοτε άσκηση σταματάει να αποτελεί ευχαρίστηση και γίνεται πλέον βάσανο.
Όσον αφορά στο marketing των εταιρειών, ούτε εγώ είμαι ιδιαίτερος fan της μορφής που αυτό πολλές φορές γίνεται, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα καταδικάσω το προϊόν που διαφημίζεται χωρίς σκέψη. Όπως έγραψα και παραπάνω το παπουτσάκι του θέματος το θεωρώ "υπερβολή", σε κάποιους όμως θα ταιριάξει και θα βρει χρήση.

ΥΓ : από περιέργεια έψαξα στο επίσημο site της εταιρείας για να δω τιμή, αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.
 
  • Like
Reactions: Hammer and mareco


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Εγώ λίγο πολύ Κράζω αυτά.
Παρόλα αυτά δεν αποκλείω να φοραγα κάτι παρόμοιο στον σκύλο μου. Με έχει συνοδεύσει πολλές φορές σε εξτριμ πεζοπορίες - ορειβασίες και σε πολλές από αυτές οι πατούσες του ματωναν είτε λόγο χιονιού είτε λόγο κοφτερης πέτρας. Παρόλα αυτά ποτέ δεν παραπονέθηκε και πάντα ακολουθεί με ευχαρίστηση.
Στην τελευταία βόλτα πριν 2 Σάββατα σε μια πολύωρη πεζοπορία από τα 1300 μέτρα στα 2200 με αρκετό χιόνι και κοφτερό έδαφος, το αποτέλεσμα ήταν να έχουν ματώσει οι πατούσες του (αλλά δεν ήταν το πρόβλημα αυτό) και την επόμενη μέρα λόγο κούρασης να μην μπορεί να περπατήσει. Έκανε 5 μέρες να επανέλθει. Σχεδόν 10 χρόνον πλέον η όρεξη υπάρχει αλλά το σώμα δεν μπορεί να ανταπεξέλθει. Λυπάμαι που το λέω αλλά ήταν η τελευταία φορά που τον πήρα μαζί μου σε απαιτητική βόλτα.
Και για να επανέλθω στο θέμα, δεν είμαι φαν όλον αυτών των αξεσουάρ αλλά το συγκεκριμένο αξεσουάρ ισως να είναι χρήσιμο. Μακάρι να ήταν 5 χρόνια νεότερος ώστε να μπορεί να με ακολουθεί και ας ματωνανε οι πατούσες του. Έχουν ματώσει πολλές φορές και ποτέ δεν μου παραπονέθηκε.
 






Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δε μου αρέσει το χρώμα :ROFLMAO:

Φαίνονται πάντως καλής ποιότητας, σκέφτομαι αν θα άντεχαν κάνα-δυο μήνες. Αυτά που παίρνω εγώ αντέχουν 2-3 εβδομάδες το πολύ, μιας και σέρνει το δεξί πίσω πόδι.
 
  • Like
Reactions: TARA


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf