schnauzer ή west highland terrier


kostas kaperonis

New Member
26 Μαϊου 2017
3
3
35
καλημερα σας ειμαι ο κωνστατινος διαβαζω αρκετα χρονια το φορουμ σαν επισκεπτης και ενημερωνομαι απο την αριστη και καταρτισμενη γνωση των μελων και μπορω να πω πως αυτο εδω το φορουμ ειναι σε τρομερα καλο εππιπεδο και μακαρι καποτε ολοι μας να αποκτησει την παιδεια που αναπαραγεται καθημερινα εσεις μεσα απο αυτο το φορουμ..

οπως λεει και ο τιτλος ειμαι στην αναζητηση μια εκ των 2 φυλων εχοντας θεσει καποια κριτηρια ουτως ωστε να μπορω να καταληξω..
1. να μην μαδαει πολυ
2. να ειναι σχετικα ενεργητικος να μην ειναι σκυλι του καναπε γιατι και γω δεν ειμαι του καναπε
3. να ειναι μια φυλη η οποια εχει χαρακτηρα
4. να τα παει καλα με τα παιδια οταν με το καλο ερθει
5. να ειναι ευκολα εκπεδευσιμο (αν και ξεροκεφαλες και οι 2 φυλες)
6. να ειναι μικρο σε μεγεθος για να χοραμε με ευκολια ολοι στο αυτοκινητο οχι μονο τωρα αλλα και αργοτερα αν χρειαστει να μπει ενα παιδικο καθισματακι

ο σκυλος θα μενει εντος σπιτιου και θελω να ειναι μελος της οικογενειας θελω να ακολουθει ολες τις δραστηριοτητες μαζι μας διακοπες βολτες εξορμησεις στο βουνο (χωριο) μιας και παμε αρκετα συχνα..

επισης εχω μιλησει με το house kazak(schnauzer) και εχω δει και φοτο απο πρσφατες γεννες που υπαρχουν διαθεσιμα κουταβια και εχω κανονισει μια συναντηση εντος ελλαδος για αρχες ιουνιου και στα τελη ιουνιου θα παω εκει να φηλοξενηθω και να δω απο κοντα τα σκυλια...

επισης εχω μιλησει και με εναν ακομα εκτροφεα ισως και τον κορυφαιο στην ελλαδα αλλα να πω την αληθεια με απομακρυνε η συμπεριφορα του, και θελω να μιλησει με αλλους 2 εκτροφεις ελληνες

τωρα για τα west το μονο εκτροφειο που εχω καλες συστασεις ειναι το μιτσιτερ με το οποιο δεν εχω μιλησει ακομα, θα εκτιμουσα επισης καποιες προτασεις απο εκτροφεια ειτε στην ελλαδα ειτε σε βαλκανια..

ωστοσο εμπειριες απο κατοχους των φυλων θα με βοηθουσαν σην επιλογη μιας και απ οσο εχω διαβασει οι 2 φυλες ειναι πολυ κοντα και σε αυτα που ζηταω αλλα και σε χακτηρα..επισης δεν με ενδιαφερει το χρωμα οπως επισης και το φυλο ψαχνω ενα ενα ισσοροπημενο χαρακτηρα απο καλους γονεις για να συμβιωσουμε τα επομενα χρονια παρεα
 


Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
Καλησπέρα, όλες μου οι απαντήσεις θα είναι για τα Σνάουζερ γιατί δεν γνωρίζω και πολλά από westie...

1.Δεν μαδάει(y)
2.Τσεκ(y)
3. Τσεκ(y)
4. Μια χαρά:love:
5.Δεν είναι καθόλου ξεροκέφαλα απλός έχουν πολύ πίσμα:giggle:
6.Εε Τσεκ(y)

Έχεις εμπειρία από σκύλους? Αν όχι καλύτερα να προτιμήσετε θυληκό.
 


kostas kaperonis

New Member
26 Μαϊου 2017
3
3
35
Ευχαριστω για την απαντηση σου...εμπειρια απο σκυλους δεν εχω οτι εχω αποκομίσει απο το φορουμ, βιβλια, εκθεσης και εξετασεις εργασιας που παρακολουθω περιπου 2 φορες το χρονο οταν μπορω...
 


Elios

Well-Known Member
8 Μαϊου 2017
161
157
31
Καλησπερα! Πριν μια βδομαδα πηρα και εγω σκυλι απο το house of kazak αφου επριξα τους ανθρωπους σε οτι ειδους εμαιλ φανταστεις! Εξαιρετικη η εκτροφεας με πανεμορφα δειγματα και εχει τα σκυλια μερος της οικογενειας!
Ηταν ετοιμη να απαντηση σε οτι ρωτησω και αυτο π μ εκανε εντυπωση ειναι οτι καθε 2 μερες με ρωται τι κανει το σκυλι αν εχω καμια απορια. Το μονο σιγουρο με τα σναουτσερακια ειναι οτι ειναι φοβερα προσαρμοσιμα! Ηδη απο την 2η νυχτα στο playpen δεν εκλεγε καθολου. Δεν μαδαει καθολου απλα καθε 1 1μιση μηνα θελει ειδικη περιποιηση για να φυγει το undercoat.
Μονο καλα λογια μπορω να πω για thn Jelena απο υο house of kazak οχι τοσο για μορφολογια καθως δεν πηρα σκυλι σονι καο καλα για dog shows αλλα απο την πρωτη μερα τα εχει μελη της οικογενειας της!
 


kostas kaperonis

New Member
26 Μαϊου 2017
3
3
35
η αληθεια ειναι οπως την περιγραφεις με τα λιγα μνμ που εχουμε ανταλαξει το ιδιο εχω να πω και γω.πριν αποκτησεις τον σκυλο σου επισκεφτηκες τον χωρο της για να δεις τα σκυλια της η πηγες κατευθειαν για να το παραλαβεις..οσο για το σπιπαρισμα μπορεις να το κανεις μονος σου ειναι κατι δυσκολο σου δειχνει ισως ο εκτροφεας καποια τιπ?
 


Elios

Well-Known Member
8 Μαϊου 2017
161
157
31
Επεμενε να την επισκεφθω αλλα δεν μπορουσα. Ειχα ακουσει καλα λογια καο απο αλλους.
Το κουταβι μου το εστειλε με ενα καλο της φιλο που ελαβε μερος σε ενα dog show στην θεσσαλονικη και θα κατεβενε ουτως η αλλιως.
Περισσοτερα για την ρατσα δεν μπορω να σ πω καθως την μικρη την εχω λιγο χρονικο διαστημα.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι ειναι πανεξυπνο ζωο καθως ειχα και αλλα σκυλια.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf