Send Kennels και ο Gordon Stewart


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Ο Gordon Stewart ήταν ένας πλούσιος Άγγλος επιχειρηματίας, στις αρχές του 20ου αιώνα, ο οποίος έκανε την περιουσία του κυρίως πουλώντας αυτοκίνητα. Επίσης, είχε επενδύσει σε ακίνητα στο Λονδίνο όπως το περίφημο Θέατρο Strand και για την εποχή εκείνη θεωρούνταν ένας άνθρωπος με μεγάλη επιρροή και δύναμη, έχοντας ένα προφίλ πλούσιου εκκεντρικού.

Πόθος του και επιδίωξη του ήταν να δημιουργήσει το μεγαλύτερο και καλύτερο εκτροφείο Μεγάλων Δανών κάτι που μπορούμε να πούμε πως κατάφερε μια που στην έπαυλη του, στο Send του Surrey, φιλοξενούσε κάποια στιγμή περισσότερους από 500 Μεγάλους Δανούς. Στόχος του ήταν να διατηρεί Μεγάλους Δανούς όλων των χρωμάτων και πάντα πολύ καλά εκπαιδευμένους. Σκυλιά εκτροφής του έχουν κατακτήσει πολλούς τίτλους και βρίσκονται στο γενεαλογικό δέντρο (pedigree) πολλών σημερινών σκύλων.

Ο Gordon Stewart δεν αγαπούσε απλά τους Μεγάλους Δανούς, μα θεωρούσε πως είναι τα σκυλιά με την μεγαλύτερη ευφυΐα και εκπαιδευσιμότητα.

Σκύλο εκτροφής του είχε και ο Πρίγκηπας Γεώργιος, Δούκας του Κεντ (HRH Prince George, Duke of Kent), τον Ch Midas of Send (υπόξανθο αρσενικό, γεννημένο το Μάιο του 1928). Στην παρακάτω φωτογραφία απεικονίζονται ο Πρίγκηπας Γεώργιος με τον Μίδα και ο Gordon Stewart:

Prince Geogre and Midas.jpg

Παρόλο που ήταν διάσημος και πολυπράγμων στην εποχή του, τώρα είναι γνωστός μόνο στους λάτρεις των Μεγάλων Δανών. Η βιογραφία του και πολλά στοιχεία για το εκτροφείο Send έχουν γραφτεί στο "The Danes of Send Manor: The Life, Loves and Mystery of Gordon Stewart" του Robert Heal.

Παρακάτω ένα βίντεο, γυρισμένο το 1930 περίπου, όπου παρουσιάζεται ο ίδιος ο Gordon Stewart με άλλους 4 χειριστές και συνεργάτες του. Ο ένας είναι ο Bob Montgomery, υπεύθυνος εκπαιδευτής του εκτροφείου και η Audrey Field που ήταν η εκπαιδευτής και χειριστής του Ch Lancelot of Send και την ακούμε να φωνάζει "Lancelot".

Τα 4 σκυλιά που ακούν τα ονόματα τους και πλησιάζουν είναι οι : Ulana of Send (υπόξανθο, γεννημένη 2 Ιουλίου 1928), Lancelot of Send (μπλε, γεννημένος 13 Μαΐου 1928), Mona of Send (υπόξανθο, γεννημένο 29 Μαΐου 1928) και ο Jeromy of Send (υπόξανθο).


Αξιοπρόσεκτο, όπως και σε κάθε οπτικό υλικό εποχής, η διαφορά των σκύλων με πολλά από τα σημερινά δείγματα της φυλής. Οι σκύλοι του βίντεο δεν εμφανίζουν υπερτυπικά στοιχεία, έχουν λειτουργικό μέγεθος και κατασκευή, είναι ευκίνητα ζώα με αβίαστη κίνηση και γενικώς δεν παρουσιάζουν υπερβολές κανενός είδους.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
εμενα παντως που δεν ειμαι γνωστης της φυλης, δε μου φανηκαν να διαφερουν πολυ απο τα σημερινα δειγματα.
 












johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Εντάξει, στο θέμα των Μεγάλων Δανών (και όχι μόνο - ακόμα και στο θέμα "Κόκκινος του Φλέγγα" και σε άλλα πολλά!)... πολύ απλά, ΣΕΒΑΣΜΟΣ και στη Μαρία Γκινάλα!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Κι άλλη απορία - γιατί Μεγάλος Δανός και όχι Γερμανικός Μολοσσός (Deutsche Dogge)? Καταβολές από Γερμανία δεν έχει?
 




spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
Κι άλλη απορία - γιατί Μεγάλος Δανός και όχι Γερμανικός Μολοσσός (Deutsche Dogge)? Καταβολές από Γερμανία δεν έχει?
το ονομα αν δεν κανω λαθος βγηκε τον καιρο που δεν ηταν και τοσο φιλογερμανικα τα αισθηματα ;).
 
  • Like
Reactions: johnk and vrmode


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
@Orilis δες το στο παρακατω λινκ, ειναι πρωταθλητες απο ενα κλαμπ της αμερικης (το βρηκα ψαχνοντας πολυ προχειρα): http://www.illinigreatdaneclub.com/GALLERYofCHAMPIONS.html

πιστευεις οτι ειναι υπερτυπικα δειγματα και διαφερουν τοσο απο τα σκυλια του βιντεο;

εχει και αλλες galleries αν θες να δεις στη σελιδα τους. ειναι ενα τυχαιο δειγμα σημερινης εκτροφης.
παντα θα υπαρχουν κακα δειγματα (δεν το λεω για τους σκυλους της φωτο που μου εβαλες, δεν μπορω να τους κρινω και η φωτο δεν ειναι και η πιο καταλληλη για κρισεις).

ξαναλεω οτι δεν εχω γνωσεις, απλα στα ματια μου δε μου φαινεται να παρουσιαζουν μεγαλες διαφορες. αν παρουσιαζουν.