SOS Δαγκωμα απο σκυλο


Staffordshire

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2011
350
3
Ο φιλος μου ενω παιζαμε με τα σκυλια καταλαθος πανω στο παιχνιδι τον δαγκωσε ο σκυλος στο ποδι και εχει μια μικρη τρυπα στο ποδι και ποναει πολυ, τι να βαλει πανω στο ποδι; Ειναι αναγκαστικο νοσοκομειο;

(Ο σκυλος εχει ολα τα εμβολια.)
 


neneia

Well-Known Member
3 Απριλίου 2012
112
30
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Στο νοσοκομείο σε δάγκωμα σκύλου που έχει εμβόλια δεν θα κάνουν κάτι. Αποφεύγουν να κάνουν ράματα στην πληγή για να μην φυλακίσουν μικρόβια μέσα και να τα αποβάλει ο οργανισμός. Καλό θα ήταν να μιλήσει με ένα γιατρό πριν κάνει οτιδήποτε.
 


Staffordshire

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2011
350
3
Στο νοσοκομείο σε δάγκωμα σκύλου που έχει εμβόλια δεν θα κάνουν κάτι. Αποφεύγουν να κάνουν ράματα στην πληγή για να μην φυλακίσουν μικρόβια μέσα και να τα αποβάλει ο οργανισμός. Καλό θα ήταν να μιλήσει με ένα γιατρό πριν κάνει οτιδήποτε.
Λιγο δυσκολο ο γιατρος να βρουμε τωρα πρεπει να ξενιτευουμε για να τον βρουμε και καποιον γνωστο δεν εχουμε βαλαμε οινοπνευμα πανω το καθαρισαμε μεχρι στιγμης αυτα
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Γιατί δεν πάτε σε ένα εφημερευον νοσοκομείο ή ένα κεντρο υγείας να δουν και να καθαρίσουν σωστα την πληγή;
 


Staffordshire

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2011
350
3
Γιατί δεν πάτε σε ένα εφημερευον νοσοκομείο ή ένα κεντρο υγείας να δουν και να καθαρίσουν σωστα την πληγή;
Ειναι παρα πολυ μακρια, την καθαρισαμε την πληγη με οινοπνευμα πολυ καλα και ρωταο μηπως χρειαστει και κατι αλλο
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Πιθανόν να χρειαστεί και αντιτετανικός.



* Παρατηρώ ότι συνεχίζονται ακάθεκτα τα sos θέματά σου, στα οποία μάλιστα συνήθως δεν υπάρχει και η δυνατότητα να τρέξετε άμεσα σε γιατρό. Είτε για τον σκύλο, είτε τώρα για τον άνθρωπο :rolleyes:
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Παρε τηλ το κέντρο υγείας μήπως σου δώσουν τηλεφωνικά κάποια συμβουλή για το τι πρεπει να κάνετε.

Αν σας πούν ότι πρέπει να πάτε απαραιτήτως, τότε θα πρέπει να το πράξετε.
 


neneia

Well-Known Member
3 Απριλίου 2012
112
30
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μια φορά με δάγκωσε σκύλος στα 4 και απ'οτι μου είπε ο πατέρας μου δεν έκαναν απολύτως τπτ πέρα απο το να μου βάλουν λίγο ιώδιο. Αν είναι βαθύ ίσως χρειάζεται να κάνει αντιτετανικό. Δεν είναι κακό να περάσετε απο ένα νοσοκομείο να το δει κάποιος γιατρός. Μπορεί το σκυλάκι όντως να έχει κάνει εμβόλια και να είναι καθαρό, αλλά με όλες τις σαβούρες που βάζουν στο στόμα τους δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Καλη απολυμανση με betadine - ισως και με οξυζενε και σιγουρα δεν βλαπτει καμια Fucidine. Eaν δεν ειναι πολυ βαθυ-μν θα στωσει με αυτα.
Οστοσο ας το παρακολουθησει καλα- παντα υπαρχει περιπτοση να μπουν μικροβια απο τα δοντια/σαλια του σκυλου στην πληγη και να μολυνθει.
( εμενα, λογο επεγλεματος με δαγκονουν αρκετα συχνα- και συνηθος φτανει το παραπανω).
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Εγώ πάντως μια φορά που άρπαξα μια τρύπα από κυνόδοντα αλάσκαν μάλαμουτ (ο μισός κυνόδοντας μέσα στην παλάμη παρακαλώ) του έριξα betadin και όλα μια χαρά.
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Απαραίτητα επίσκεψη σε κάποιο Νοσοκομείο ωστε εάν μπορέσουν , να βρούν κια να σου χορηγήσουν αντιτετανικό ορό . Στο ενδιάμεσο φρόντισε όσο μπορείς εσυ την περιποίηση του τραύματος .
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Οταν πριν απο λιγο καιρο στο ιατρειο μου ειχε αρπαξει λυκοσκυλοειδες το χερι μου ( ηταν ναρκωμενο- αλλα δεν τον ειχε πιασει ακομα καλα- και οταν του ανοιξα το στομα, για να του βγαλει η ιατρος ενα καλαμακι ξυλινο που ειχε καρφωμενο, γυρισε και με αρπαξε) και μου ανοιξε τρυπα αναμεσα στα δαχτυλα που φαινονταν οι τενοντες και το κοκκαλο- πηγα νοσοκομειο. Μου καθαρησαν την πληγη με οξυζενε, μου εβαλαν επιδεσμο με μπετατιν και μου ειπαν να το βγαλω, μολις σταματησει η αιμοραγια και μετα να βαλο τακτικα fucidine. Μου εκαναν και εναν αντιτετανικο- και εφυγα. Μολυνση επαθα οστοσο στο αλλο δαχτυλο, οπου μου ειχε κανει μικρη πληγη με τους κοπτηρες- πρηστηκε αρκετα- αλλα καποια στιγμη μετα απο 2-3 μερες ανοιξε και βγηκε το πυον- και αυτο ηταν.



ΥΓ- τωρα θυμηθηκα, οτι πηρα και αντιβιωση απο το στομα τοτε.
 
Last edited:


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εγω πειράζει που με το φτωχό μυαλό μου δεν καταλαβαίνω το "ειναι πολύ μακρυα το κεντρο υγείας, δεν μπορούμε να πάμε"
Δλδ αν τσακιζόταν ακόμα χειρότερα, τι θα κάνατε? ιατρική περιθαλψη by net? Αυτά πρεπει να τα κάνει γιατρος, όχι φορουμ, όσες γνώσεις και αν εχει κάποιος εδω. Αν δεν δει την πληγή και πώς αυτή "συμπεριφέρεται" τι να λεμε?

btw οινοπνευμα όχι σε ανοιχτη πληγη... πολύ καλο καθαρισμα με γάζες και οξυζενέ και κατευθείαν νοσοκομείο. Όσα ειπώθηκαν, αναφέρονται σε μια συνηθισμένη γρατζουνιά, όχι σε τρυπα.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
κάνουν και ράμματα εξαρτάται το δάγκωμα
εγώ που έχω δαγκωθεί στα χερια μου κάναν και τοπική αναισθησία για να με ράψουν
αλλα οι πληγές ήταν πολύ βαθιές και αντιτετανικό ορο.
βεβαια ήταν πριν 15 χρονια και ίσως έχουν αλλάξει τροπάριο πλέον και τα αντιμετωπίζουν διαφορετικά
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Τα ράμματα σχετίζονται απο το βάθος και το πλάτος του τραύματος , για αυτό και δεν είναι πάντοτε απαραίτητα.
Επειδή , ωστόσο , το στόμα των σαρκοφάγων είναι απο μικροβιολογικής απόψεως , ωρολογιακή βόμβα για άλλα ζωικά είδη , βλέπε άνθρωπος , είναι αναγκαία αν μη επιβεβλημένη , η χορήγηση αντιτετανικού ορού , ανεξαρτήτου βαθμού δήγματος , και μάλιστα σε σύντομο χρονικό διάστημα .
Τα κλωστρίδια δεν είναι παιχνίδι .
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.133
Μηνύματα
896.040
Μέλη
19.945
Νεότερο μέλος
Gskag