sos: παραξενη συμπεριφορα/επιθετικοτητα η οχι ?


Melinaleo

New Member
2 Αυγούστου 2018
2
1
Καλησπερα και απο μενα,
πριν 3 βδομαδες ο αδερφος μου βρηκε τον 2μιση μηνων Leo παρατημενο στον δρομο και τον εφερε στο σπιτι. Απο τοτε εχω αναλαβει την φροντιδα του εξ ολοκληρου εγω καθως δεθηκα παρα πολυ μαζι του. Τα πρωινα προσπαθω να τον εκπαιδευσω στο "ελα" , "κατω","κατσε", "αστο" και στην τουαλετα του και παμε πολυ καλα. τα βραδια ομως αναγκαζομαι να τον αφηνω στην οικογενεια μου επειδη δουλευω και ο μονος που ασχολειται σοβαρα με την εκπαιδευση του σκυλιου μου οταν λειπω ειναι ο πατερας μου οποτε δεν ξερω τι γινεται οταν τον αφηνω σπιτι. Ενω λοιπον στην γενικοτερη συμπεριφορα του ειναι ενα ησυχο σχετικα υπακουο παιχνιδιαρικο σκυλακι εχει ξεσπασματα.Δηλαδη, οταν παιζουμε με το παιχνιδι του και παω να του το παρω απ το στομα γρυλιζει εγω προσπαθω οσο πιο ηρεμα να το παρω απ το στομα του λεγοντας του αστο στο τελος το αφηνει αλλα ειναι πολυ επιμονος. Προσπαθει αρκετα συχνα να με δαγκωσει οταν δεν του αρεσει κατι, μου δαγκωνε τα δαχτυλα των ποδιων (τωρα το εχει σταματησει γιατι τον εβαζα τιμωρια σε αλλο δωματιο ), οταν αρπαζει ρουχα η σεντονια και παω να του τα παρω απ το στομα γρυλιζει και παει να δαγκωσει. Οσο καιρο λοιπον τον εχω και παρατηρησα αυτη την συμπεριφορα προσπαθησα με ποσους διαφορετικους τροπους που διαβασα στο ιντερνετ,που μου ειπαν αλλοι ιδιοκτητες σκυλων, που μου ειπε ενας εκπαιδευτης να του αλλαξω αυτη την συνηθεια του δαγκωματος,της κτητικοτητας,του γρυλισματος κλπ σημερα ομως εγινε ενα σκηνικο που με προβληματισε πολυ και με στεναχωρησε. Τσακωνομουν με την μανα μου για τον λεο(γιατι τον φοβαται ) και της φωναξα και ετσι οπως ημουν στον καναπε ο λεο ετρεξε κατευθειαν σε εμενα και πηγε να μου δαγκωσει την μουρη. Μετα απο κανα 10λεπτο της ξαναφωναξα και εβαλα τα κλαματα και τοτε ηρθε διπλα μου μου γαυγισε και αρχισε να με γλειφει. Με εχει μπερδεψει παρα πολυ η συμπεριφορα του την μια μου δειχνει οτι υπακουει σε εμενα και την αλλη με δαγκωνει και μου γρυλιζει(βεβαια αυτο το κανει με ολα τα μελη της οικογενειας) και δεν ξερω αν κανω καπου λαθος στην συμπεριφορα μου προς αυτον. Θα ηθελα λοιπον την γνωμη σας για το πως να δειξω στον λεο οτι το να δαγκωνει ειναι λαθος.

Υ.Γ: γενικα λιγο που τον εχω βγαλει εξω (αγκαλια γιατι εχει κανει μονο το 1 εβμολιο και δεν μπορω να τον βγαλω βολτα ακομα) με ολους ειναι πολυ καλος και ησυχος και σε αλλα σκυλια που εχουμε συναντησει δεν εχει δειξει κανενα σημαδι επιθετικοτητας.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
πριν 3 βδομαδες ο αδερφος μου βρηκε τον 2μιση μηνων
Δηλαδη το ουτε 3μιση μηνων κουταβι θελεις να μην προσπαθει να εξερευνσηει τα παντα με το στομα του;

Το γαυγισμα και η κτητικοτητα των αντικειμενων μπορει να εχει πολλες παραμετρους: δεν περασε αρκετο καιρο με την τοκετομαδα, εινα θεμα γονιδιων, εμπειριών στον δρομο ή οτιδηποτε αλλο. Το δαγκωμα μπορει να ειναι απο τα δοντια που βγαινουν.

Το κουταβι ειναι κουταβι και θα συνεχισει να ειναι κουταβι για λιγους μηνες ακομα. Για την ωρα κοιτα να δεθεις μαζι του, να παιξεις, να το ευχαριστηθεις, γιατι ετσι χτιζεται η μελλοντικη σχεση και κατα δευτερον θα σου λειψει αυτη η βλακεια του κουταβιου.

Αν γρυλισει και δειξει δοντια δειξε του ΗΡΕΜΑ και ΣΤΑΘΕΡΑ οτι δεν τον παιρνει. ΧΩΡΙΣ ΦΩΝΕΣ, ΧΩΡΙΣ απειλιτικες κινησεις.
 
  • Like
Reactions: elen/malu and Eroe


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Τι "sos" και "επιθετικότητα" βρε Μελίνα;
Μια σταλίτσα μωράκι είναι, που ούτε ξέρει τι του γίνεται.

Καλώς ήρθες στο φόρουμ!
Μπράβο για την υιοθεσία του μπόμπιρα. Βάλε μας καμιά φωτό του και μην ακούς τι σου λένε όλοι, εκεί έξω. Μη ρωτάς όποιον βρίσκεις μπροστά σου πρόχειρο, γιατί μόνο θα μπερδεύεσαι. Έναν καλό εκπαιδευτή μόνο, αν σε παίρνει οικονομικά, καλό θα ήταν να δεις, για να σου λύσει απορίες και να σε βοηθήσει να τον μεγαλώσεις σωστά και...αναίμακτα :D

Υιοθεσία αδέσποτου κουταβιού "Οδηγίες χρήσεως"
 


Melinaleo

New Member
2 Αυγούστου 2018
2
1
Τι "sos" και "επιθετικότητα" βρε Μελίνα;
Μια σταλίτσα μωράκι είναι, που ούτε ξέρει τι του γίνεται.

Καλώς ήρθες στο φόρουμ!
Μπράβο για την υιοθεσία του μπόμπιρα. Βάλε μας καμιά φωτό του και μην ακούς τι σου λένε όλοι, εκεί έξω. Μη ρωτάς όποιον βρίσκεις μπροστά σου πρόχειρο, γιατί μόνο θα μπερδεύεσαι. Έναν καλό εκπαιδευτή μόνο, αν σε παίρνει οικονομικά, καλό θα ήταν να δεις, για να σου λύσει απορίες και να σε βοηθήσει να τον μεγαλώσεις σωστά και...αναίμακτα :D

Υιοθεσία αδέσποτου κουταβιού "Οδηγίες χρήσεως"

Οκευ σε ευχαριστώ για τις συμβουλές. Οι οδηγίες χρήσεως νομίζω ότι θα με βοηθήσουν. Γενικά είναι η πρώτη φορά που έχουμε σκυλάκι στο σπίτι οπότε και εγώ δεν μπορώ να ξέρω την συμπεριφορά ενός κουτάβιου και προσπαθώ να ενημερώνομαι όσο το δυνατόν περισσότερο.
 
  • Like
Reactions: mareco