SOS τριχες παντου..


nikmar

Member
6 Σεπτεμβρίου 2013
15
0
Παιδια σας παρακαλω τα φωτα σας..
Εχω ενα cavalier 2 ετων το οποιο μαδαει ασυστολα..Ειμαι καθε μερα με την ηλεκτρικη,καταλαβενετε επισης τι γινεται σε κρεβατια καναπεδες..Βουρτσισμα της κανω 2 φορες την εβδομαδα μπανιο 1 φορα το μηνα,επισης μετα απο καθε βουρτσιτσμα την περνας και 4-5φυλα απο τους γωστους αποχνουδωτες!!!
Τι προτεινετε ωστε να μειωθει η απωλεια τριχας??
Αλλοι μου εχουν πει α βαζω μια κουταλια λαδι στο φαγητο της,αλλοι για λαδι σολομου,αλλοι για furminator,αλλοι να της αλλαξω την τροφη(royal canin) και αλλοι να την κουρεψω..Η αληθεια ειναι οτι πσιλοφοβαμαι να την κουρεψω γιατι εχω διαβασει οτι τα cavalier δεν κουρευονται γιατι χαλαει το τριχωμα τους μετα..Παιδια pls βοηθηστε με...Καθε συμβουλη ευπροσδεκτη..Ευχαριστω προκαταβολικα...
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Βούρτσισέ την συχνότερα και έξω για αρχή... Από τη Royal Canin δεν έχω και τις καλύτερες εντυπώσεις. Και δεν είναι και ιδιαίτερα φθηνή. Μπορείς να δοκιμάσεις κάτι καλύτερο.
 


nikmar

Member
6 Σεπτεμβρίου 2013
15
0
Σε σχεση με αλλες ειναι αρκετα ακριβη μαρκα..
Πιστευω πως και καθε μερα να την χτενιζω παλι το προβημα θα ειναι το ιδιο..Ειμαι σε τοσο μεγαλη απογνωση..!!!!
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Έχεις πάει στον κτηνίατρο μην είναι τίποτα παθολογικό; Αν δεν είναι, απλά θα πρέπει να το ανεχτείς και να καθαρίζεις... :/
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
η τροφή θεωρώ οτι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο.το λάδι σολωμού το λατρευω, αν και πανάκριβο.
πήγαινέ την σε κάποιον κτηνίατρο να σου πει και αυτός τι τρέχει , αφού δει το σκυλάκι από κοντά.
και σε παρακαλώ μην το κουρέψεις.εχουν υποτρίχωμα τα καβαλιέρ? εχεις ακούσει για θερμορύθμιση?
τώρα για τη ρογιάλ νομίζω οτι είναι πολλή ακριβή και μετριας ποιότητας. αλλά και την πιό σούπερ τροφή να του πάρεις πάλι μπορεί να μην "του κάτσει καλά".
κάποιοι εδω μάσα θα αρχίσουν να μιλούν για ωμοφαγία.είναι κάπως επικύνδινη κατα τη γνώμη μου και θέλει εκ μέρους σου πολύ ψάξιμο για να την κάνεις σωστά, οποτε δεν θα στο πρότεινα
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Πόσο καιρό έχεις το σκύλο ? Καθ' όλη τη διάρκεια της ζώης του? Μαδούσε πάντα τόσο, ή τώρα είναι περισσότερο? Αν τώρα ειναι διαφορετικό, μήπως άλλαξε κάτι στην καθημερινότητά του? Η μήπως μαζί με το μάδημα παρατηρείς κάποια διαφορά σε συμπεριφορά ή στις συνήθειές του (π.χ λιγότερο όρεξη για παινχίδι, φαγητό κλπ)? Αν παίζει κάτι τέτοιο, ίσως είναι ένδειξη για ραντεβουδάκι στον κτηνίατρο.
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Πήγαινε στον κτηνίατρο και απέκλεισε αρχικά τυχόν πρόβλημα υγείας που μπορεί να αιτιολογεί το τόσο μάδημα!
 


nikmar

Member
6 Σεπτεμβρίου 2013
15
0
η τροφή θεωρώ οτι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο.το λάδι σολωμού το λατρευω, αν και πανάκριβο.
πήγαινέ την σε κάποιον κτηνίατρο να σου πει και αυτός τι τρέχει , αφού δει το σκυλάκι από κοντά.
και σε παρακαλώ μην το κουρέψεις.εχουν υποτρίχωμα τα καβαλιέρ? εχεις ακούσει για θερμορύθμιση?
τώρα για τη ρογιάλ νομίζω οτι είναι πολλή ακριβή και μετριας ποιότητας. αλλά και την πιό σούπερ τροφή να του πάρεις πάλι μπορεί να μην "του κάτσει καλά".
κάποιοι εδω μάσα θα αρχίσουν να μιλούν για ωμοφαγία.είναι κάπως επικύνδινη κατα τη γνώμη μου και θέλει εκ μέρους σου πολύ ψάξιμο για να την κάνεις σωστά, οποτε δεν θα στο πρότεινα
ναι το εχω ακουσει και ειναι ενας απο τους λογους που δεν θελω να την κουρεψω..Επισης εχω ακουσει οτι η φυλη αυτη κατα κανονα δεν κουρευεται γιατι χαλαει το τριχωμα τους..
Με το λαδι ειδες προοδο εσυ με τις τριχεσ??
 


nikmar

Member
6 Σεπτεμβρίου 2013
15
0
Πόσο καιρό έχεις το σκύλο ? Καθ' όλη τη διάρκεια της ζώης του? Μαδούσε πάντα τόσο, ή τώρα είναι περισσότερο? Αν τώρα ειναι διαφορετικό, μήπως άλλαξε κάτι στην καθημερινότητά του? Η μήπως μαζί με το μάδημα παρατηρείς κάποια διαφορά σε συμπεριφορά ή στις συνήθειές του (π.χ λιγότερο όρεξη για παινχίδι, φαγητό κλπ)? Αν παίζει κάτι τέτοιο, ίσως είναι ένδειξη για ραντεβουδάκι στον κτηνίατρο.

Την εχω απο 2 μηνων..Και ναι απο οσο θυμαμαι παντα μαδουσε..Ισως τωρα λιγο περισσοτερο..Οσο αναφορα την ορεξη της για παιχνιδι και φαγητο οχι απλα δεν εχει μειωθει το αντιθετο θα ελεγα..
 


nikmar

Member
6 Σεπτεμβρίου 2013
15
0
Πήγαινε στον κτηνίατρο και απέκλεισε αρχικά τυχόν πρόβλημα υγείας που μπορεί να αιτιολογεί το τόσο μάδημα!

Τον πηρα τηλ μου ειπε να την βουρτσιζω περισσοτερο..Προφανως αν υπαρχει περιπτωση για κατι παθολογικο ειναι λιγο ανευθηνο αυτο..Θα την παω για εμβολια τελη Μαρτη οποτε θα την δει..Η λες να την παω νωριτερα??
 


Gaara

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2014
824
649
41
Athens
Τον πηρα τηλ μου ειπε να την βουρτσιζω περισσοτερο..Προφανως αν υπαρχει περιπτωση για κατι παθολογικο ειναι λιγο ανευθηνο αυτο..Θα την παω για εμβολια τελη Μαρτη οποτε θα την δει..Η λες να την παω νωριτερα??
καλό θα ήταν να την πας πιο νωρίς. Είτε να προλάβεις το παν ενδεχόμενο, ή αν είναι όντως φυσιολογικό να σου φύγει το άγχος.

Μία γνώμη και από δεύτερο κτηνίατρο πάντα ευπρόσδεκτη (στην τσέπη όχι... αλλά για περισσότερη σιγουριά)
 


nikmar

Member
6 Σεπτεμβρίου 2013
15
0
Επισης ξεχασα να σας αναφερω πως ο κτηνιατρος οταν μου ειπε απλα να την χτενιζω περισσοτερο μου ανεφερε οτι πιο σοβαρα θα ηταν τα πραγματα αν το σκυλι μαδουσε κατα τοπους...Και οχι γενικα...
 


jimmynet

Well-Known Member
26 Μαϊου 2008
74
0
Λοιπόν σε 7 μηνών Αμερικάνικο Ακίτα του δίνω από την ηλικία των 2 και κάτι μηνών που τον πήραμε από τον εκτροφέα 2 κουταλιές λάδι Σολωμού κάθε πρωί στο φαγητό του βούρτσισμα κάθε δεύτερη μέρα και ξηρά τροφή Arden Grange.
Δεν έχουμε δει 5 μήνες τώρα τρίχα μέσα στο σπίτι.
Υπ όψιν ότι ο μικρός μένει μόνιμα μέσα στο σπίτι.

Στάλθηκε από το GT-P3100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 


Βαγγέλης-7

Active Member
27 Δεκεμβρίου 2013
34
2
Φιλε..παρε ACANA..εχω γερμανικο ποιμενικο...το ταιζα με hills(οχι και καλυτερη τροφη) απο 2 μηνων εως 3 ...αρχισε να μαδαει σιγα σιγα...πηρα acana και εφυγε το προβλημα κατευθειαν...
 


Ektoras P.

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2012
78
1
Πεντέλη
Δε νομιζω οτι σιγουρα θα λυσει το προβλημα εαν παρει Acana. Εγω εδινα Acana στο σκυλο μου και μολις την αλλαξα μειωθηκε αισθητα η τρχοπτωση. Απο οτι καταλαβαινω οι τροφες καθονται διαφορετικα σε καθε σκυλο. Αυτο που καθεται καλα στο δικο σου σκυλο μπορει να μην καθεται καθολου καλα στου αλλου.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Το θέμα ειναι πως και acana να παρει, μπορεί να μην του κάτσει καλά του σκύλου. Να γλυτώσει πχ τις τριχες αλλά τα κοπρανα να ειναι και μαλακά και δύσοσμα και να εχει αερια το σκυλι, και και και.....

Το λάδι σολωμου κατα βάση βοηθά αν δεν παίζει ιατρικό προβλημα, και το καλό βουρτσισμα
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
ναι το εχω ακουσει και ειναι ενας απο τους λογους που δεν θελω να την κουρεψω..Επισης εχω ακουσει οτι η φυλη αυτη κατα κανονα δεν κουρευεται γιατι χαλαει το τριχωμα τους..
Με το λαδι ειδες προοδο εσυ με τις τριχεσ??
το λάδι το έχω χρησιμοποιήσει για τα πάντα που έχουν να κάνουν με υγεια δέρματος και τριχώματος και σε όλές της περιπτώσεις μου κάνει θαυματα. πιθανόν στο σκυλούνι σου να μην αρκει ενα λάδι για να στρώσει αλλα πιστευω οτι θα βοηθήσει. ρωτα και κανένα κτηνίατρο για να σαι σίγουρη.
 




Xaroula_Rous

Well-Known Member
13 Μαρτίου 2014
109
88
37
20140615_190223.jpg 20140615_190258.jpg Τριχες παντου??? μα τι λετε.....να και η παρκετεζα...η πρωτη ειναι απο το καθημερινο σκουπισμα...η δευτερη ειναι μετα απο 3 ωρες.......αλλες τοσες βρισκω οταν την χτενιζω καθημερινα...κ αλλες τοσες σχεδον πανω σε καναπε κρεβατια ρουχα επιπλα στο στομα μου στα μαλλια μου...κλπ κλπ κλπ παντου! εμεις δεν εχουμε σταματησει να μαδαμε απο τον μαρτιο ...μια δυο μερες ηρεμησε..κ μετα παλι τουφες...απορω πως εχει ακομα τριχες πανω της! φουρμιναιτορ...λαδια....τροφες και τα σχετικα τα εχουμε δοκιμασει ολα................................................πειτε μου οτι κ εσεις ζειτε το ιδιο!
 


StellitsaD

Well-Known Member
11 Απριλίου 2014
242
188
Thessaloniki
Ο χοντρός σταμάτησε να μαδάει πριν ένα μήνα. Αλλά ο Πίου μαδάει συνέχεια ακόμα και τώρα. Πουλόβερ θα φτιάξουμε
 
  • Like
Reactions: Xaroula_Rous