SOS!Μεταφορά σκύλου στην Αγγλία μέσω Βρυξελλών???


Alice6

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
64
0
UK
Γειά σας! Έχω διαβάσει όλα τα σχετικά θέματα, αλλά νομίζω ότι η περίπτωσή μας είναι λίγο ιδιαίτερη. Μετακομίζουμε οικογενειακώς στην Αγγλία (συγκεκριμένα στο Leeds) περίπου σε ένα μήνα και μόλις σήμερα συνειδητοποίησα (η αλλοπαρμένη) ότι καμία αεροπορική δεν δέχεται να μεταφέρει ζώο στην Αγγλία, πλην της British Airways , η οποία κοστολογεί αυτή τη φοβερή αποστολή στα 900 ευρώ (minimum παρακαλώ).
Έχω ψάξει γενικώς διάφορες λύσεις (συμπεριλαμβανομένης και της Thompson Flights) αλλά καταλήξαμε στην εξής λύση και θέλω από εσάς να μου πείτε εάν βλέπετε κάτι λάθος σε όλο αυτό και να απαντήσετε και σε μία επιπλέον ερώτηση που θα κάνω στο τέλος:

Θα πάμε από Αθήνα στις Βρυξέλλες με Aegean (η μεταφορά του σκύλου σε αυτή την περίπτωση κοστολογείται περίπου 70 ευρώ), θα διανυκτερεύσουμε εκεί (ευτυχώς έχουμε συγγενείς εκεί, και λέω "ευτυχώς" γιατι θα έχουμε και τα 3χρονα παιδιά μας μαζί) και την άλλη μέρα το πρωί οδικώς πια θα ταξιδέψουμε για Calais (2 ώρες), θα πάρουμε το τρένο (eurotunnel) (35 λεπτά, με κόστος για εμάς και το σκυλί γύρω στα 170 ευρώ) και από εκεί το Leeds είναι 4-5 ώρες οδικώς.

Μέχρι εδώ μήπως κάποιος βλέπει κάποιο πρόβλημα στην genius λύση μου? (το μυαλό μου είναι πραγματικά θολωμένο...).

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Λόγω των πολλών (πολλών) αποσκευών που θα έχουμε μαζί μας, είναι αδύνατον να έχουμε το σκυλί μέσα στο αυτοκίνητο σε κλουβί (το κλουβί που θα χρησιμοποιηθεί για την αεροπορική εταιρεία θα το αφήσουμε στους συγγενείς μας στις Βρυξέλλες). Υπάρχει περίπτωση είτε στο Calais (όπου θα γίνει μάλλον ο έλεγχος για το αν το σκυλί μπορεί να μπει στην Αγγλία) είτε στην διαδρομή εντός Αγγλίας να φάμε κανένα πρόστιμο, ή κάποιος να μην μας αφήσει να συνεχίσουμε το ταξίδι μας, επειδή το σκυλί θα είναι απλά δεμένο με τη ζώνη του αυτοκινήτου?
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Αν είναι μόνο αυτό το πρόβλημα σου στην μεταφορά όλα καλά είναι.
Πάνε σε ένα Πετ σοπ και πάρε μία ζώνη σε σχέση με τα 900 ή να σε σταματήσει κανένας μπάτσος στην Αγγλία το κόστος είναι 0.
Έχε στο βιβλιάριο σου συμπληρωμένα τα πάντα, όπως και την ημερομηνία τοποθέτηση του Τσιπ, αν δεν την θυμάσαι βάλε μία που είναι όσο ποίο κοντά νομίζεις. Στο λέω γιατί εμένα μου το ζήτησαν τα γίδια, κοίτα και τι ημερομηνία έχεις κάνει το αντιλυσσικό, πρέπει να είναι 1 μηνά νομίζω πριν μπεις στην χώρα, Εννοείται πρέπει να έχεις και τα αυτοκόλλητα στο βιβλιάριο σου από το φάρμακο. Ένα άλλο είναι η αποπαρασίτωση, δεν μου τη είχα δει στο σαίτ του υπουργείου αλλά μου ζήτησαν να κάνω πριν πετάξουμε, αυτή έπρεπε να γίνει 48 ώρες πριν πετάξουμε.
Αυτά που σου λέω τα έχω πρόσφατα γιατί εγώ πέταξα 9 Ιουλίου. Και αν σκύλος σου κτύπα ξύλο έχει κανένα πρόβλημα πρόβλημα πάνε Ελλάδα να πάρεις την φαρμακευτική αγωγή, γιατί αν πας Αγγλία θα σε σκίσει ο Κτηνίατρος. Ψάξου λίγο και για ασφάλεια για το σκύλο όσο ηλίθιο και αν σου φένεται αν ακούσεις τα ποσά που πληρώνεις στο κτηνίατρο θα βάλεις τα κλάματα.

Έχω ακούσει ως τώρα για δερματίτιδα 500 λίρες και για επέμβαση σε Κερν 8000 λίρες, για σπασμένο πόδι σε πομεράνιαν 1500-200ο λίρες και άλλα ωραία.
 


kavasilo

Well-Known Member
12 Απριλίου 2012
143
23
giokobullmastiffs.com
Εμενα στο Καλε δεν αναγραφοτανε η ωρα που εκανε την αποπαρασιτωση παρα μονο η μερα και δεν με αφηνανε να περασω...βεβαια εβαλα την ωρα εγω με το χερι και πηγα με καραβι....Γενικα ειναι παρα πολυ τυπικη με ολα και αν λειπει εστω και το παραμικρο τρως πορτα....Τωρα αφου περασεισ απο εκει δεν εχεις θεμα κανενα....

Υπ. Η αποπαρασιτωση πρεπει να εχει γινει το πολυ 5 ημερες πριν μπεις Αγγλια....
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Alice6, το σκυλάκι σου είναι ελαφρύ; Μπορείς να το βάλεις και σε τσάντα μεταφοράς, όχι σε κλουβί απαραίτητα, οπότε μετά ή τη διπλώνεις ή την γεμίζεις με κάτι.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
όσο ηλίθιο και αν σου φένεται αν ακούσεις τα ποσά που πληρώνεις στο κτηνίατρο θα βάλεις τα κλάματα.
Αυτο μου ειπε και η αγγλιδα γειτονισσα μου στο χωριο.
Εχει λεει ενα " half Million Pound" Dog ( απο το Half Million Dollar Man)- ειναι λιγο ατυχο το σκυλι- και παθαινει διαφορα και ετσι εχει αφησει περιουσιες στον κτηνιατρο.
 


Alice6

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
64
0
UK
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές σας! Chris όταν λέμε 1 μήνα πριν, φαντάζομαι ότι το αντιλυσσικό δεν πειράζει αν το έχεις κάνει 5 μήνες πριν, σωστά? Veronica, το σκυλάκι μου δεν είναι και τόσο μικρό, είναι 11 κιλά, δεν νομίζω ότι θα μπει πολύ πρόθυμα ή θα χωρέσει σε τσάντα....
Kavasilo μίλα μου λίγο για την εμπειρία σου στο Καλέ, γιατί κι εγώ από εκεί θα περάσω... Ήταν χρονοβόρο (Θα έχω και τα 3χρονα παιδιά μου μαζί...)? Δώσε καμιά συμβουλή επιπλέον!
Ασφάλεια θα κάνω απαραιτήτως, κι εδώ ήθελα να κάνω γιατί μία εξάρθρωση γονάτου μας είχε πάει στο νοσοκομείο ζώων παλληνης 500 ευρώ, αλλά όταν έψαχνα (πριν 4 χρόνια) δεν έβρισκα κάτι σχετικό...
Για πείτε παιδιά, αν βλέπετε τίποτε άλλο περίεργο στο φοβερό μου πλάνο...
 


Alice6

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
64
0
UK
Oυφ, άλλη μια απορία βρε παιδιά! Εδώ λέει: "In order to identify your pet (dog, cat or ferret) it must be fitted with a microchip, before initial rabies vaccination is carried out". Τι εννοεί "initial"??? Εγώ έβαλα microchip στο σκυλάκι μου όταν ήταν περίπου 1 έτους, σίγουρα θα είχε εμβολιαστεί ενάντια στη λύσσα πριν από αυτό...
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Δεν εννοεί τον πρώτο εμβολιασμό (first). Εννοεί να έχεις βάλει το μικροτσίπ πριν εμβολιαστεί για τη λύσσα, με σκοπό να ταξιδέψει. Δεν τους νοιάζει το πότε χρονολογικά, αρκεί να είναι πριν από τους απαραίτητους εμβολιασμούς για να μπει στη χώρα.
 


Alice6

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
64
0
UK
Δεν εννοεί τον πρώτο εμβολιασμό (first). Εννοεί να έχεις βάλει το μικροτσίπ πριν εμβολιαστεί για τη λύσσα, με σκοπό να ταξιδέψει. Δεν τους νοιάζει το πότε χρονολογικά, αρκεί να είναι πριν από τους απαραίτητους εμβολιασμούς για να μπει στη χώρα.
Veronica σε ευχαριστώ... μια και σε βρήκα, μήπως μπορείς να μου λύσεις και μια άλλη απορια που έχω δημοσιευσει εδώ: http://www.dogforum.gr/v3/γενικά.θέματα-14/πρόβλημα.με.εμβόλιο.λύσσας.και.ταξίδι.για-23799/

Βασικά έχω ένα πρόβλημα με το εμβόλιο της λύσσας, όχι το φετινό αλλά το περσυνό.... δες και πες μου αν μπορείς να καταλάβεις κάτι διαφορετικό από αυτό που (με τρόμο) καταλαβαίνω εγώ...
 




kavasilo

Well-Known Member
12 Απριλίου 2012
143
23
giokobullmastiffs.com
Στο Καλε ειναι απλα παρα μα παρα πολυ τυπικη....Αν για οποιοδιποτε λογο δεν σε αφισουν να περασεις σου λενε το εξης...Πηγαινε στον γιατρο στην πολυ του Καλε να εξεταση τον σκυλο, θα πληρωσεις το λιγοτερο 80 ευρω, και μετα εφοσον παρουν το οκ απο τον γιατρο σε αφηνουν...Τωρα εγω για να μην κανω ολο αυτο (ο σκυλος μου ηταν μια χαρα, η αναγραφη της ωρας ελειπε) πηγα με το Φερρυ...
 


Alice6

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
64
0
UK
Γιατί, με το φέρρυ ήταν πιο εύκολα τα πράγματα? Ή περασες από άλλο έλεγχο εκεί, αφού είχες συμπληρώσει την ημερομηνία, οπότε έκανες την πάπια και σε άφησαν να περάσεις?
 


Alice6

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
64
0
UK
Και άλλη ερώτηση: Εμείς θα φύγουμε Πέμπτη πρωί για Βρυξέλλες, θα μείνουμε εκεί μέχρι Σάββατο πρωί, οπότε και θα φύγουμε και σε δύο ώρες θα είμαστε στο Καλέ, όπου και θα γίνει ο έλεγχος. Την αποπαρασίτωση λοιπόν θα πρέπει να την κάνω Τετάρτη πρωί, σωστά? Θα είμαι οκ μέχρι Σάββατο πρωί που θα ελέγξουν το σκυλί?
 




Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Προλαβαίνεις πριν φύγεις από Ελλάδα να σου την κάνει κτηνίατρος και να γραφτεί στο βιβλιάριο η μέρα, η ώρα και να βάλει σφραγίδες και το αυτοκόλλητο. Αλλιώς πώς να το αποδείξεις;
 


Shadid-akos...

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2010
65
11
Maidenhead, UK
Γειά σας! Έχω διαβάσει όλα τα σχετικά θέματα, αλλά νομίζω ότι η περίπτωσή μας είναι λίγο ιδιαίτερη. Μετακομίζουμε οικογενειακώς στην Αγγλία (συγκεκριμένα στο Leeds) περίπου σε ένα μήνα και μόλις σήμερα συνειδητοποίησα (η αλλοπαρμένη) ότι καμία αεροπορική δεν δέχεται να μεταφέρει ζώο στην Αγγλία, πλην της British Airways , η οποία κοστολογεί αυτή τη φοβερή αποστολή στα 900 ευρώ (minimum παρακαλώ).
Έχω ψάξει γενικώς διάφορες λύσεις (συμπεριλαμβανομένης και της Thompson Flights) αλλά καταλήξαμε στην εξής λύση και θέλω από εσάς να μου πείτε εάν βλέπετε κάτι λάθος σε όλο αυτό και να απαντήσετε και σε μία επιπλέον ερώτηση που θα κάνω στο τέλος:

Θα πάμε από Αθήνα στις Βρυξέλλες με Aegean (η μεταφορά του σκύλου σε αυτή την περίπτωση κοστολογείται περίπου 70 ευρώ), θα διανυκτερεύσουμε εκεί (ευτυχώς έχουμε συγγενείς εκεί, και λέω "ευτυχώς" γιατι θα έχουμε και τα 3χρονα παιδιά μας μαζί) και την άλλη μέρα το πρωί οδικώς πια θα ταξιδέψουμε για Calais (2 ώρες), θα πάρουμε το τρένο (eurotunnel) (35 λεπτά, με κόστος για εμάς και το σκυλί γύρω στα 170 ευρώ) και από εκεί το Leeds είναι 4-5 ώρες οδικώς.

Μέχρι εδώ μήπως κάποιος βλέπει κάποιο πρόβλημα στην genius λύση μου? (το μυαλό μου είναι πραγματικά θολωμένο...).

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Λόγω των πολλών (πολλών) αποσκευών που θα έχουμε μαζί μας, είναι αδύνατον να έχουμε το σκυλί μέσα στο αυτοκίνητο σε κλουβί (το κλουβί που θα χρησιμοποιηθεί για την αεροπορική εταιρεία θα το αφήσουμε στους συγγενείς μας στις Βρυξέλλες). Υπάρχει περίπτωση είτε στο Calais (όπου θα γίνει μάλλον ο έλεγχος για το αν το σκυλί μπορεί να μπει στην Αγγλία) είτε στην διαδρομή εντός Αγγλίας να φάμε κανένα πρόστιμο, ή κάποιος να μην μας αφήσει να συνεχίσουμε το ταξίδι μας, επειδή το σκυλί θα είναι απλά δεμένο με τη ζώνη του αυτοκινήτου?
Καλησπέρα τελικά το πλάνο σου πέτυχε?
Φεύγω για Αγγλία τον Οκτώβρη και έχω λίγο φρίξει με τις τιμές της BA, και η Aegean δεν μεταφέρει snub type σκύλους!!
Η ιδέα σου για Βρυξέλλες μου έδωσε μια ελπίδα, αλλά εάν μπορείς πες μου τι ακριβώς έκανες.
Ευχαριστώ,
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Θα σου στείλω άυριο το πρωί μέιλ τελείωσα αργά σήμερα.
Τα λεφτά αεροπορικά είναι πολλά 650 για τον μικρό έδωσα έγω, δες με thomson airlines τιμές.
Δεν ξέρω αν παρακολουθεί το θέμα ακόμα θα την πάρω ένα τηλ να μπει να σου τα πει η ίδια, ότι πέτυχε πέτυχε αλλά καλύτερα να στα πει ή ίδια.
 


Boss

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2013
279
170
Ειχα την εντύπωση οτι στην Αγγλία απαιτήται ο σκύλος να μείνει σε καραντίνα για κάποιο χρονικό διάστημα ....σταμάτησε αύτό ??
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Καλησπέρα τελικά το πλάνο σου πέτυχε?
Φεύγω για Αγγλία τον Οκτώβρη και έχω λίγο φρίξει με τις τιμές της BA, και η Aegean δεν μεταφέρει snub type σκύλους!!
Η ιδέα σου για Βρυξέλλες μου έδωσε μια ελπίδα, αλλά εάν μπορείς πες μου τι ακριβώς έκανες.
Ευχαριστώ,
Και Βρυξέλλες θα δυσκολευτείς να φτάσεις με βραχυκέφαλο σκύλο. Όσο έχει charter κοίτα τη Jetairfly, μέσω Ολλανδίας νομίζω ότι η Transavia τους δέχεται και ίσως μέσω Γερμανίας.

Ειχα την εντύπωση οτι στην Αγγλία απαιτήται ο σκύλος να μείνει σε καραντίνα για κάποιο χρονικό διάστημα ....σταμάτησε αύτό ??
Ναι, άλλαξε το 2012
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU