SOS


16 Ιουνίου 2020
1
0
22
Παιδιά το σκυλάκι μου (3 ετων) εμβολιασμένα τον Μάρτη, κυνήγησε ένα ποντικάκι Όχι πολύ μεγάλο και το δάγκωσε. Τον κυνηγαγαμε έτσι καταφέραμε μονο να τον δάγκωσει και όχι να το φάει ολόκληρο. Υπάρχει μια πιθανότητα να είχε φάει το ποντίκι ποντικοφαρμακο σε μορφή pellets πιστεύω ονομάζεται. Τι κάνω? Διάβασα αν έχει κάνει τα εμβόλια του δεν υπάρχει θέμα.. Δεν ξέρω τι να κάνω
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Παιδιά το σκυλάκι μου (3 ετων) εμβολιασμένα τον Μάρτη, κυνήγησε ένα ποντικάκι Όχι πολύ μεγάλο και το δάγκωσε. Τον κυνηγαγαμε έτσι καταφέραμε μονο να τον δάγκωσει και όχι να το φάει ολόκληρο. Υπάρχει μια πιθανότητα να είχε φάει το ποντίκι ποντικοφαρμακο σε μορφή pellets πιστεύω ονομάζεται. Τι κάνω? Διάβασα αν έχει κάνει τα εμβόλια του δεν υπάρχει θέμα.. Δεν ξέρω τι να κάνω
Αν το δαγκωσε δεν νομίζω να υπαρχει θέμα. Εμένα η δικιά μου ε΄χε φαει ενα αρουραίο δεν την προλαβα και αφού δεν κατάφερα να κανει εμετό, με τις οδηγίες της κτηνιατορυ μου της ξεκνίησα κονάκιο και στην εβδομαδα νομίζω της κάναμε εξέταση αίματος.
 




Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Γενικά αν απλά το δάγκωσε λογικά δεν έχει θέμα όπως λέει η vek. Για τα εμβόλια που λες, δεν έχει κίνδυνο να πάθει λεπτοσπείρωση, που μπορεί να κουβαλάει ένα ποντίκι, καμία σχέση με το ποντικοφάρμακο όπως λέει το μαρεκο.

Για το ποντικοφάρμακο εγώ θα έδινα προληπτικά κονάκιο - με συμβουλή γιατρού - για παν ενδεχόμενο, καθώς δεν είναι κανένα φοβερό χημικό (βιταμίνη Κ είναι) κ αφού αν περιμένετε να εκδηλωθεί δηλητηρίαση από ποντικοφαρμακο θα είναι πια αργά. Φαίνεται μετά από κάποιες μέρες κ έχει ήδη κάνει ζημιά σε ζωτικά όργανα μέχρι τότε.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Να συμπληρώσω σαν γενική παρατήρηση, ότι πάντα έχουμε στο κιτ πρώτων βοηθειών εμετική ένεση, έχουμε υπολογίσει/αναγράψει από πριν τη δοσολογία και που την χτυπάμε, για να ενεργούμε άμεσα σε τέτοιου είδους περιπτώσεις όπου δεν είμαστε σίγουροι αν και τι έφαγε.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Να συμπληρώσω σαν γενική παρατήρηση, ότι πάντα έχουμε στο κιτ πρώτων βοηθειών εμετική ένεση, έχουμε υπολογίσει/αναγράψει από πριν τη δοσολογία και που την χτυπάμε, για να ενεργούμε άμεσα σε τέτοιου είδους περιπτώσεις όπου δεν είμαστε σίγουροι αν και τι έφαγε.
Η εμετική ένεση νομίζω μου είχε πει η γιατρός ότι δεν κάνει τίποτα σε περίπτωση ποντικοφάρμακου, είναι μόνο για τη δηλητηρίαση από φυτοφάρμακα, δεν παίρνω όρκο όμως.

Ξέρω σίγουρα ότι δεν κάνει να την κάνεις σε περίπτωση φόλας με γυαλιά-καρφιά, τα κάνει πολύ χειρότερα. Γι'αυτό ζητάνε οι γιατροί ενημέρωση για τα συμπτώματα πριν προτείνουν οποιαδήποτε ενέργεια.

Γενικά όμως ναι, εμετική ένεση + ατροπίνη (για φυτοφάρμακα), κονάκιο (για ποντικοφαρμακο) και αδρεναλίνη (για τσιμπήματα) πρέπει να βρίσκονται στο φαρμακείο.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Υπάρχει μια πιθανότητα να είχε φάει το ποντίκι ποντικοφαρμακο σε μορφή pellets πιστεύω ονομάζεται. Τι κάνω?
Απ ότι κατάλαβα το δηλητήριο το είχες βάλει εσύ, το υποθέτω επειδή αναφέρεις τον τύπο(pellets). Βρές την μάρκα, μπορείς και απο εκεί που το αγόρασες αν δεν έχεις την συσκευασία, για να γνωρίζεις την δραστική ουσία(ώστε να την πείς στον γιατρό αν χρειαστεί).
Από απλό δάγκωμα το θεωρώ πολύ δύσκολο να παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα. Αλλά αυτό μπορεί να το επιβεβαιώσει μονο κτηνίατρος.
Γενικά πάντως να ξέρεις οτι οταν υπάρχουν κατοικίδια τέτοια δηλητήρια ειναι ωρολογιακή βόμβα...
Τα ποντίκια έχουν την ταση να μεταφέρουν την τροφή τους και τα pellets που ρίχνεις σήμερα εδώ μπορεί να τα βρείς.....κυριολεκτικά οπουδήποτε...
Και άσχετα από τα δικά μας κατοικίδια που κινδυνεύουν, ας σκεφτούμε λίγο και τα ελεύθερα ή αδέσποτα ζώα πχ. γάτες που θα καταναλώσουν το δηλητηριασμένο ποντίκι...

Σου προτείνω να χρησιμοποιείς παγίδες θανάτωσης τρωκτικών, πολύ πιο ελεγχόμενος και ασφαλής τρόπος, το ίδιο (ή και παραπάνω) αποδοτικός.
Επίσης πολύ πιο "φιλικός" προς το "θήραμα" αφού ο θάνατος είναι(συνήθως) ακαριαίος.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Απ ότι κατάλαβα το δηλητήριο το είχες βάλει εσύ, το υποθέτω επειδή αναφέρεις τον τύπο(pellets). Βρές την μάρκα, μπορείς και απο εκεί που το αγόρασες αν δεν έχεις την συσκευασία, για να γνωρίζεις την δραστική ουσία(ώστε να την πείς στον γιατρό αν χρειαστεί).
Από απλό δάγκωμα το θεωρώ πολύ δύσκολο να παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα. Αλλά αυτό μπορεί να το επιβεβαιώσει μονο κτηνίατρος.
Γενικά πάντως να ξέρεις οτι οταν υπάρχουν κατοικίδια τέτοια δηλητήρια ειναι ωρολογιακή βόμβα...
Τα ποντίκια έχουν την ταση να μεταφέρουν την τροφή τους και τα pellets που ρίχνεις σήμερα εδώ μπορεί να τα βρείς.....κυριολεκτικά οπουδήποτε...
Και άσχετα από τα δικά μας κατοικίδια που κινδυνεύουν, ας σκεφτούμε λίγο και τα ελεύθερα ή αδέσποτα ζώα πχ. γάτες που θα καταναλώσουν το δηλητηριασμένο ποντίκι...

Σου προτείνω να χρησιμοποιείς παγίδες θανάτωσης τρωκτικών, πολύ πιο ελεγχόμενος και ασφαλής τρόπος, το ίδιο (ή και παραπάνω) αποδοτικός.
Επίσης πολύ πιο "φιλικός" προς το "θήραμα" αφού ο θάνατος είναι(συνήθως) ακαριαίος.
Και βέβαια η 100% αποδοτική λύση και οικολογική είναι οι γάτες!
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Και βέβαια η 100% αποδοτική λύση και οικολογική είναι οι γάτες!
Σίγουρα ναι, και δεν περιορίζονται μονο στα ποντίκια. Κατσαρίδες, σαρανταποδαρούσες, φίδια...ότι κινείται είναι fair game για τα γατονια:cool:
 
  • Like
Reactions: vrmode


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Ποσαρω εδω μιας και λεμε για γατες.
Long story short, γατα γεννησε 4 θηλυκα στην βεραντα μου που συγκοινωνει με κηπους.
Το ενα γατονι επεσε μεσα σε σωληνα αποχετευσης(δεν ξερω ποσες ωρες ειχε εκει μεσα), χθες παλευα ολο το μεσημερι και το εβγαλα με θηλια, οταν πηγα στο κτηνιατρειο ηταν μισοπνιγμενο και ετοιμοθανατο, εμεινε εκει το βραδυ και ο γιατρος εκανε το θαυμα του! Σημερα ειναι σχεδον σαν να μην εγινε τιποτα!!
Το θεμα ειναι οτι τωρα το απογευμα που το επεστεψα στην μαμα το διωχνει και το σφαλιαρισε 2-3 φορες!
Τι κανω, υπαρχει περιπτωση να το σκοτωσει;;
 
  • Like
Reactions: mareco


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Πριν πόσο καιρό γέννησε? Πρέπει να θηλάσει ακόμη το μικρό?

Θυμάμαι κάτι γάτες μιας φίλης σφαλιαριζόντουσαν επιμόνως μετά από τις στειρώσεις τους, για 2-3 μέρες. Μετά τους πέρασε. Αλλά, άλλα τα ένστικτα της μάνας...

@Hlianna ?
 
  • Like
Reactions: Hammer


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Πριν πόσο καιρό γέννησε? Πρέπει να θηλάσει ακόμη το μικρό?

Θυμάμαι κάτι γάτες μιας φίλης σφαλιαριζόντουσαν επιμόνως μετά από τις στειρώσεις τους, για 2-3 μέρες. Μετά τους πέρασε. Αλλά, άλλα τα ένστικτα της μάνας...

@Hlianna ?
Περιπου 1,5 μηνα, ακομα θηλαζει αλλα εχουν αρχισει και τσιμπανε και κρεας που τους πεταω, πινουν και νερο.
Η μικρη που αναφερομαι τρωει κτηνιατρικη κονσερβα γιατι ειχε λιγο διαρροια θα δωσω και αντιβιωση καποιες μερες.
Γινεται να μην την αναγνωριζει μετα απο 24 ωρες; Περιμενα οτι θα το μαζευε αμεσως κοντα της.
Γατες......
 


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Γατες......
:LOL:
Μην τις παρεξηγείς μωρέ - είναι τριπλά πιο ευαίσθητες στη μυρωδιά, και πολύ σκύλες με την επιβίωση των μικρών τους... Των υπολοίπων μικρών τους δηλαδή, εάν το ένα της μυρίζει άρρωστο.

Εγώ στη θέση σου, μάλλον θα απομάκρυνα το μικρό - είναι προφανές πως δε θα το αφήσει να θηλάσει. Εάν το μικρό κάνει τουαλέτα μόνο του, και τρώει/πίνει, δεν έχεις να φοβάσαι και πολλά. Ίσως, αν υπάρχει δυνατότητα για ένα μικρό κρέιτ κοντά στη μάνα, να της περάσει.
 
  • Like
Reactions: Hammer


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Πηγε παλι κοντα τους τωρα, πηγε να την πλησιασει και παλι του εδειξε δοντια...
Ειδα οτι εκτος απο τον αρχικο χαιρετισμο, δεν αφησε ουτε τα αλλα να πλησιασουν πολυ, τα ψιλοεδιωχνε. Μπορει να θελει να τα κοψει απο το γαλα;
Η μικρη πηγε και εφαγε λιγη κροκετα που εχω για τα αλλα.
 
  • Like
Reactions: mareco and SofiaEve


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
:LOL:
Μην τις παρεξηγείς μωρέ - είναι τριπλά πιο ευαίσθητες στη μυρωδιά, και πολύ σκύλες με την επιβίωση των μικρών τους... Των υπολοίπων μικρών τους δηλαδή, εάν το ένα της μυρίζει άρρωστο.

Εγώ στη θέση σου, μάλλον θα απομάκρυνα το μικρό - είναι προφανές πως δε θα το αφήσει να θηλάσει. Εάν το μικρό κάνει τουαλέτα μόνο του, και τρώει/πίνει, δεν έχεις να φοβάσαι και πολλά. Ίσως, αν υπάρχει δυνατότητα για ένα μικρό κρέιτ κοντά στη μάνα, να της περάσει.
Αυτο δεν το ξερω, αν μπορει να τα κανει μονη της. Δεν την εχω δει εκτος απο οταν την μετεφερα στον γιατρο που εκανε διαρροια.
Αν την βαλω μεσα και αρχισει να φωναζει την νυχτα δεν θα κοιμηθει κανενας στο τετραγωνο με τα ζλαπια μου:LOL:
 
  • Love
  • Like
Reactions: medusa and SofiaEve


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Γέννα μωρόγατα, μα άνευ μάνας που είχα μεγαλώσει, από ημέρας, με μπιμπερά, πήγε κάπως έτσι:

30 ημερών δαγκώνανε θηλή έντονα και τους μείωνα σταδιακά το γάλα / 40 ημερών πήγαν πρώτη φορά στην άμμο / 50 ημερών επιτέλους τρώγαν με επιτυχία χωρίς να είμαι από πάνω.

Μέσα σε όλα αυτά, τουαλέτα και ντεμί μάνα έκανε να ξέρεις ο μπουνταλάς μου, που κατά τ'άλλα ήταν άστα να πάνε με γάτες... Ρώτα τον Χάμερ μήπως θέλει να αναλάβει για ένα βράδυ? :cool:
 
  • Haha
Reactions: Hammer


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3