Standard της φυλής


limbo

Member
29 Οκτωβρίου 2019
7
1
45
Καλησπέρα σε όλους

Βρήκα από μια ιδωτική γέννα (διαστάυρωση αρσενικό κίτρινο και θηληκο σοκολατί) διαθεσιμο κουτάβι (labrador σοκολατί αρσενικό) προς απόκτηση/αγορά. Η γεννα έδωσε σοκολατί και μαυρα.
Ως σωματοπυπο και μορφολογία απ οτι ειδα οι γονεις ειναι ok.

Επισυνάπτω μια φωτογραφία του κουταβιού και παρατηρω αυτο το διαφορετικό περιγραμμα χρωμματος (πιο ανοιχτοχρωμο) στα βλεφαρα.
Σημαινει κάτι ως προς τη "καθαρο-αιμια" του ?

Να ενημερώσω πως οι γονεις δεν εχουν χαρτιά .
Για να προλάβω...γνωρίζω το ρίσκο που παιρνω

Ειχα ενα golden retriever απ το palmhils το οποίο μας άφησε πέρσι σε ηλικιά 10 ετών...το οποιο ήταν ΑΨΟΓΟ απ΄ολες΄της απόψεις.
Εχω στραφει στην ιδιωτική γεννα γιατί οικονομικά δεν αντεχω να δώσω +1000ευρώ (τοσο είχα αγορασει το golden)

Ευχαριστω εκ των προτερων
 

Attachments



canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
...και γιατί να βιαστείς να πάρεις σκύλο;

Που υπάρχει το επείγον στην υπόθεση;

Αυτό το σκυλάκι θα το αγοράσεις; Θα δώσεις κάποια λεφτά και αν ναι, πόσα;

Δηλαδή, αν βάλεις αυτά τα λεφτά στην άκρη, πόσα πρέπει να μαζέψεις ακόμα για ένα Λάμπραντορ από καλύτερη πηγή;

Νομίζω πως το 1000+ ευρώ δεν είναι ο κανόνας για ένα Labrador Retriever... Μπορείς να μιλήσεις με καλά εκτροφεία, ακόμα και στο εξωτερικό και να κανονίσεις να πας να πάρεις το κουτάβι και να κάνεις και εκδρομή. Υπάρχουν πτήσεις με 9,99€ και 14,99€ για πολλές πόλεις της Ευρώπης.

Θέλω να πω, υπάρχουν λύσεις...
 


limbo

Member
29 Οκτωβρίου 2019
7
1
45
...και γιατί να βιαστείς να πάρεις σκύλο;

Που υπάρχει το επείγον στην υπόθεση;

Αυτό το σκυλάκι θα το αγοράσεις; Θα δώσεις κάποια λεφτά και αν ναι, πόσα;

Δηλαδή, αν βάλεις αυτά τα λεφτά στην άκρη, πόσα πρέπει να μαζέψεις ακόμα για ένα Λάμπραντορ από καλύτερη πηγή;

Νομίζω πως το 1000+ ευρώ δεν είναι ο κανόνας για ένα Labrador Retriever... Μπορείς να μιλήσεις με καλά εκτροφεία, ακόμα και στο εξωτερικό και να κανονίσεις να πας να πάρεις το κουτάβι και να κάνεις και εκδρομή. Υπάρχουν πτήσεις με 9,99€ και 14,99€ για πολλές πόλεις της Ευρώπης.

Θέλω να πω, υπάρχουν λύσεις...
Καλησπερα

Για το θέμα της βιασύνης...ειλικρινα δεν εχω να σου δώσω καποια απάντηση...και ισως εχεις δίκιο
Απλα είδα το κουτάβι και μου άρεσε πάρα πάρα πολύ και θελησα να εκδηλώσω ενδιαφέρον.
Η τιμή που τα δίνει ο εν λόγω ανθρωπος είναι 200ευρω

Τα 1000 ευρώ σε ότι αφορά την εγχωρια αγορά απο εκτροφειο είναι βέβαιο αντιτιμο. Αν δεν ειναι 1000 θα ειναι 900.

Απο εκτροφειο τουεξωτερικού δεν το έχω σκεφτεί και δεν το εχω ψαξει καθόλου
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Από όσο γνωρίζω ποτέ δεν υπάρχει βιασύνη (και δεν πρέπει να υπάρχει) για την απόκτηση ενός κουταβιού.

Βάλε τα 200€ στην άκρη και κάνε λίγο υπομονή μέχρι να έχεις 600€ περίπου... Εκεί άρχισε να ψάχνεις και στο εσωτερικό και στο εξωτερικό. Ψάξε σε εκτροφείς που γνωρίζεις και σε άλλους που βλέπεις να προτείνονται.

Μέχρι να καταλήξεις θα έχεις, πιθανόν, βάλει στην άκρη και άλλα 100-200€. Με αυτά τα ποσά "μιλάς" κανονικά για ένα σκύλο από καλή πηγή.

Δεν θέλω να κάτσω να αναλύσω τι σημαίνει καλή πηγή. Για τον κάθε ένα είναι και κάτι διαφορετικό πολλές φορές. Καλό είναι όμως, σε γενικές γραμμές, τα λεφτά μας να μην δίδονται σε ανθρώπους που δεν είναι υπεύθυνοι, που δεν λογαριάζουν τίποτα, που δεν γνωρίζουν, που δεν θέλουν να μάθουν, που εκμεταλλεύονται την άγνοια των άλλων ή την παρορμητικότητα και τον ενθουσιασμό.

Δες και για κανένα Λαμπραντοράκι σε κάνα καταφύγιο ή και κάποιο, λίγο μεγαλύτερο σε ηλικία, που ίσως να το δίνουν αυτοί που το έχουν. Κάποιες φορές, έχουν και οι εκτροφείς κάποια σκυλιά που τα διαθέτουν σαν κατοικίδια (pet), στειρωμένα ή όχι, με πολύ καλύτερες συμφωνίες από τα 1000+...

Υπομονή βασικά... Δεν θα χάσεις κάποια ευκαιρία αν δεν πάρεις αυτό το κουτάβι...
 


limbo

Member
29 Οκτωβρίου 2019
7
1
45
Από όσο γνωρίζω ποτέ δεν υπάρχει βιασύνη (και δεν πρέπει να υπάρχει) για την απόκτηση ενός κουταβιού.

Βάλε τα 200€ στην άκρη και κάνε λίγο υπομονή μέχρι να έχεις 600€ περίπου... Εκεί άρχισε να ψάχνεις και στο εσωτερικό και στο εξωτερικό. Ψάξε σε εκτροφείς που γνωρίζεις και σε άλλους που βλέπεις να προτείνονται.

Μέχρι να καταλήξεις θα έχεις, πιθανόν, βάλει στην άκρη και άλλα 100-200€. Με αυτά τα ποσά "μιλάς" κανονικά για ένα σκύλο από καλή πηγή.

Δεν θέλω να κάτσω να αναλύσω τι σημαίνει καλή πηγή. Για τον κάθε ένα είναι και κάτι διαφορετικό πολλές φορές. Καλό είναι όμως, σε γενικές γραμμές, τα λεφτά μας να μην δίδονται σε ανθρώπους που δεν είναι υπεύθυνοι, που δεν λογαριάζουν τίποτα, που δεν γνωρίζουν, που δεν θέλουν να μάθουν, που εκμεταλλεύονται την άγνοια των άλλων ή την παρορμητικότητα και τον ενθουσιασμό.

Δες και για κανένα Λαμπραντοράκι σε κάνα καταφύγιο ή και κάποιο, λίγο μεγαλύτερο σε ηλικία, που ίσως να το δίνουν αυτοί που το έχουν. Κάποιες φορές, έχουν και οι εκτροφείς κάποια σκυλιά που τα διαθέτουν σαν κατοικίδια (pet), στειρωμένα ή όχι, με πολύ καλύτερες συμφωνίες από τα 1000+...

Υπομονή βασικά... Δεν θα χάσεις κάποια ευκαιρία αν δεν πάρεις αυτό το κουτάβι...
Για μεγαλύτερο σε ηλικιά κοιταξα...μίλησα και με εκτροφειά...αλλά δεν βρηκα καποιο διαθεσιμο

Με τα γνωστα 3-4 εκτροφεία στην αττική κι ενα στη βόρεια ελλάδα που εχω μιλήσει, η τιμη για αρσενικό ειναι 1000 και άνω (και ειναι αδιαπραγματευτη)
 
  • Like
Reactions: Loretzos






HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Επίσης καταλαβαίνεις ότι δεν είναι καθαρόαιμα αυτά τα σκυλιά και δε ξέρεις τι παθήσεις θα σου βγάλουν; Καθώς και το σημαντικότερο, παρανομείς κι εσύ κι εκείνος που τα πουλάει. Στηρίζεις κάτι ανήθικο με την πράξη σου αυτή και την επιμονή με το καφέ η μαύρο χρώμα που θες θυμίζει την αγορά ρούχου όχι σκύλου.

Ενημερώσου για τη σωστή απόκτηση σκύλου. Σταματήστε να στηρίζετε παράνομες γέννες.
 
  • Like
Reactions: mareco


limbo

Member
29 Οκτωβρίου 2019
7
1
45
Επίσης καταλαβαίνεις ότι δεν είναι καθαρόαιμα αυτά τα σκυλιά και δε ξέρεις τι παθήσεις θα σου βγάλουν; Καθώς και το σημαντικότερο, παρανομείς κι εσύ κι εκείνος που τα πουλάει. Στηρίζεις κάτι ανήθικο με την πράξη σου αυτή και την επιμονή με το καφέ η μαύρο χρώμα που θες θυμίζει την αγορά ρούχου όχι σκύλου.

Ενημερώσου για τη σωστή απόκτηση σκύλου. Σταματήστε να στηρίζετε παράνομες γέννες.
Αρχικά, δεν έχω καταλάβει την αρχη του μηνύματός σου "Επίσης καταλαβαίνεις ότι δεν είναι καθαρόαιμα αυτά τα σκυλιά"

Όταν έγραψα για αναγνωρισμένο ρίσκο από πλευράς μου, συμπεριέλαβα σαφώς και το θέμα της υγείας το οποιο ειμαι ετοιμος να το αναλάβω (κάτι το οποίο το έκανα στο παρελθόν και θα συνεχίσω να το κάνω αν κι εφόσον προκύψει)

Το ότι συμμετέχω σε κάτι παράνομο το γνωρίζω, προανέφερα άλλωστε πως ειχα σκύλο από πολύ γνωστό εκτροφείο ...συνεπώς γνωρίζω την ορθή διαδικασία

Στο θέμα αν επιλέγω το σκύλο ως ρούχο εχω να σου πω τα εξής

Θα μπορούσες να είσαι σαφώς πιο ευγενικός
Σφάλεις βγάζοντας γρήγορα συμπεράσματα για τον συνομιλητή χωρίς καν να τον ξέρεις …και κυριώς χωρίς καν να γνωρίζεις γιατί έχει κάνει αυτή την επιλογή ακόμα και του χρώματος.
Δε ζήτησα σε κανέναν να κρίνει την επιλογή μου...είναι σαφές τι ζητώ απ το post μου


Ευχαριστώ ωστόσο για τον χρόνο που κατανάλωσες ακόμα και για να γίνεις επικριτικός
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Σκύλος που οι γονείς του και ο ίδιος δεν έχει/έχουν στην κατοχή του/τους το συνοδό έγγραφο pedigree δεν είναι καθαρόαιμος. Απλά τα πράγματα. Ενδεχομένως μοιάζει αρκετά με..αλλά δεν είναι.

Για ποιό λόγο λοιπόν τόσο σημαντικό επιλέγεις να παρανομήσεις; Ειλικρινά θα ήθελα να ξέρω.

Δεν μπορώ να μην έχω το ύφος αυτό όταν δε διαθέτεις τον κατάλληλο χρόνο να αναζητήσεις ένα ζώο συντροφιάς. Ένα ψυγείο να αγόραζες, παραπάνω θα το έψαχνες. Δε μπορώ να μην έχω το ύφος αυτό όταν άνθρωποι το 2019 επιλέγουν να διαιωνίζουν ένα τεράστιο πρόβλημα όσον αφορά τα ζώα συντροφιάς. Από τα γραφόμενά σου εγώ κατανοώ ότι απλά γουστάρεις ρατσάτο, με λίγα φράγκα όμως και στο χρώμα που σου κάνει κλικ και..γιόλο. Σε δημόσιο φόρουμ γράφεις και κρίνω από αυτά που διαβάζω. Αν υπάρχει κάτι που παρερμηνεύω..θα χαρώ να το μάθω.

Στο ποστ σου ρώτησες περί καθαροαιμίας και σου απαντώ. Δεν είναι καθαρόαιμα. Σε περίπτωση που κάνω λάθος, ζητώ συγνώμη και αναμένω να παραθέσεις τα pedigree έτσι ώστε να σου απαντήσουν και οι γνώστες της φυλής πιο εμπεριστατωμένα.
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Για ένα σκύλο όπως το Golden που είχες ή το λαμπ θες το λιγότερο 80 € τον μήνα. Αν τα βάζεις στην άκρη για ένα χρόνο να το κόστος της αγοράς από εκτροφείο.

Σε καφέ εκτροφικό δεν ξέρω αν φθάνει το χιλιάρικο, ίσως είναι παραπάνω.

Όταν πήρα τον δικό μου η κυρία Weber είχε μια σκύλα σοκολατί και ρώτησα αν μου την δίνει. Αν μου την έδινε θα έπρεπε να πληρώσω όσο την είχε αγοράσει, απλά 2.500 €.
 


limbo

Member
29 Οκτωβρίου 2019
7
1
45
Σκύλος που οι γονείς του και ο ίδιος δεν έχει/έχουν στην κατοχή του/τους το συνοδό έγγραφο pedigree δεν είναι καθαρόαιμος. Απλά τα πράγματα. Ενδεχομένως μοιάζει αρκετά με..αλλά δεν είναι.

Για ποιό λόγο λοιπόν τόσο σημαντικό επιλέγεις να παρανομήσεις; Ειλικρινά θα ήθελα να ξέρω.

Δεν μπορώ να μην έχω το ύφος αυτό όταν δε διαθέτεις τον κατάλληλο χρόνο να αναζητήσεις ένα ζώο συντροφιάς. Ένα ψυγείο να αγόραζες, παραπάνω θα το έψαχνες. Δε μπορώ να μην έχω το ύφος αυτό όταν άνθρωποι το 2019 επιλέγουν να διαιωνίζουν ένα τεράστιο πρόβλημα όσον αφορά τα ζώα συντροφιάς. Από τα γραφόμενά σου εγώ κατανοώ ότι απλά γουστάρεις ρατσάτο, με λίγα φράγκα όμως και στο χρώμα που σου κάνει κλικ και..γιόλο. Σε δημόσιο φόρουμ γράφεις και κρίνω από αυτά που διαβάζω. Αν υπάρχει κάτι που παρερμηνεύω..θα χαρώ να το μάθω.

Στο ποστ σου ρώτησες περί καθαροαιμίας και σου απαντώ. Δεν είναι καθαρόαιμα. Σε περίπτωση που κάνω λάθος, ζητώ συγνώμη και αναμένω να παραθέσεις τα pedigree έτσι ώστε να σου απαντήσουν και οι γνώστες της φυλής πιο εμπεριστατωμένα.

Εφόσον έχεις βγάλει τα συμπεράσματά σου είναι ανούσιο να το συζητήσουμε περαιτέρω
Σαφώς μπορείς να κρίνεις , οφείλεις να το κάνεις με ευγένεια
 


limbo

Member
29 Οκτωβρίου 2019
7
1
45
Για ένα σκύλο όπως το Golden που είχες ή το λαμπ θες το λιγότερο 80 € τον μήνα. Αν τα βάζεις στην άκρη για ένα χρόνο να το κόστος της αγοράς από εκτροφείο.

Σε καφέ εκτροφικό δεν ξέρω αν φθάνει το χιλιάρικο, ίσως είναι παραπάνω.

Όταν πήρα τον δικό μου η κυρία Weber είχε μια σκύλα σοκολατί και ρώτησα αν μου την δίνει. Αν μου την έδινε θα έπρεπε να πληρώσω όσο την είχε αγοράσει, απλά 2.500 €.
Μίλησα και με τη Κα Μάγκυ πριν περίπου 6 μήνες αλλα δεν ειχε γέννα...ουτε κάτι προγραμματισμένο.

Με τους υπολοιπους εκτροφεις που μιλησα η τιμή ήταν 1000ευρώ και 800 απο έναν Κυριο ο οποίος εχει εκτροφειο στη Κοζάνη αν θυμάμαι καλά
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.876
Εν έτει 2020 σχεδόν πια και κάνουμε τέτοια συζήτηση, από άνθρωπο που γνωρίζει, τι είναι καθαρόαιμος σκύλος.
Καμία ελπίδα!
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Είχαμε πάει πριν χρόνια σε ένα χωριό της Καστοριάς και μέναμε σε κάτι δωμάτια. Ο τύπος που τα νοίκιαζε είχε 2 σκυλιά στην αυλή του, ένα θηλυκό κι ένα αρσενικό. Όμορφα σκυλιά, λαμπραντορίζαν μάλιστα, αλλά, να με συγχωρέσετε για την έκφραση, ήταν κωλόσκυλα. Όποτε μπαινοβγαίναμε, μας έκαναν ντου, ο αρσενικός μάλιστα δάγκωσε και τον σκύλο μου (θηλυκό). Ο τύπος λοιπόν ζευγάρωνε κάθε τρεις και λίγο την σκύλα και πουλούσε τα κουτάβια στο ίντερνετ σαν λαμπραντόρ. Με μια πιθανόν δελεαστική τιμή και όμορφες χαριτωμένες φωτογραφίες λογικά θα έβρισκε εύκολα αγοραστές. Αν μετά από λίγο καιρό τα φαινομενικά αθώα λαμπραντοράκια έβγαζαν συμπεριφορές παρόμοιες με της μάνας και του πατέρα τους και ο νοικοκύρης που απλά ήθελε ένα σκύλο για τα παιδιά του τα έβρισκε σκούρα, τι λέτε να έκανε; Στην καλύτερη θα έψαχνε κάποιον να τον δώσει, στην χειρότερη το βουνό να είναι καλά.

Φίλε/φίλη @limbo αφού έκανες τον κόπο να γραφτείς στο forum, κάνε ακόμα έναν μεγαλύτερο και ξεψάχνισέ το, κερδισμένος θα βγεις.

κι εσύ βρε @HolywoodBrn τόσα χρόνια εδώ μέσα, ακόμα ν' αποκτήσεις τρόπους; :p
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Επισυνάπτω μια φωτογραφία του κουταβιού και παρατηρω αυτο το διαφορετικό περιγραμμα χρωμματος (πιο ανοιχτοχρωμο) στα βλεφαρα.
Φαίνεται καραφλό γύρω από τα μάτια - παίζει να είναι και δεμοδήκωση.

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Θα δώσεις 200€ για τι πράγμα? Καθαρόαιμο δεν είναι, εντελώς λαμπραντόρ δεν είναι, τι ακριβώς ψωνίζει κανείς με 200€? Από τέτοια είναι γεμάτες οι φιλοζωικές και είναι τσάμπα.
 
  • Like
Reactions: HolywoodBrn and vek


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Όταν έγραψα για αναγνωρισμένο ρίσκο από πλευράς μου, συμπεριέλαβα σαφώς και το θέμα της υγείας το οποιο ειμαι ετοιμος να το αναλάβω (κάτι το οποίο το έκανα στο παρελθόν και θα συνεχίσω να το κάνω αν κι εφόσον προκύψει)
Μου εξηγείς πως γίνεται να λες δεν έχεις να διαθέσεις περισσότερα για την απόκτηση του σκύλου, αλλά θα είσαι έτοιμος να αναλάβεις την αντιμετώπιση του όποιου θέματος υγείας παρουσιαστεί; Ή λεφτά υπάρχουν ή κάτι μας λες που δεν ισχύει.

Εν έτει 2020 σχεδόν πια και κάνουμε τέτοια συζήτηση, από άνθρωπο που γνωρίζει, τι είναι καθαρόαιμος σκύλος.
Καμία ελπίδα!
Το θέμα δεν είναι ότι γνωρίζει τι είναι καθαρόαιμος σκύλος. Το θέμα είναι ότι εν γνώσει του, ομολογεί πως θέλει να πιαστεί κορόιδο! Τι να πεις...
Γιατί απλά θα δώσει 200€ για ένα ημίαιμο σκυλάκι σε κάποιον, όπως περιγράφεται παρακάτω...
Καλό είναι όμως, σε γενικές γραμμές, τα λεφτά μας να μην δίδονται σε ανθρώπους που δεν είναι υπεύθυνοι, που δεν λογαριάζουν τίποτα, που δεν γνωρίζουν, που δεν θέλουν να μάθουν, που εκμεταλλεύονται την άγνοια των άλλων ή την παρορμητικότητα και τον ενθουσιασμό.