Stripping μετά από μηχανή


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Καλησπέρα σε όλους, μετά από το πρώτο κούρεμα του Dali, με μηχανή, που δεν έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη είπα αυτή τη φορά να κάνω μία ποιο σωστή κίνηση και να του κάνω stripping όπως πρέπει κανονικά.
Πήρα λοιπόν την κομμώτρια του για να την ρωτήσω εάν κάνει και πόσο κοστίζει και μου είπε ότι αφού έχει κουρευτεί μία φορά με μηχανή τώρα έχει αλλάξει το τρίχωμά του και δεν μπορεί να κάνει stripping.Παρ' όλα αυτά λέει να τον πάω από εκεί να τον δει.
Θέλω να μου πείτε εάν ισχύει αυτό και επίσης εάν είναι φυσιολογική η τιμή 50 ευρώ.
Επίσης εάν κάποιος ξέρει να μου προτείνει κάποιον δοκιμασμένο και καλό κομμωτή για westie, όσο πιο βόρεια γίνεται, θα με βοηθούσε πολύ....
Ευχαριστώ!!!:)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Τα κριτήρια για το πως επιλέγουμε έναν κομμωτή τα έχουμε ψιλο αναφερει..
και εγώ όπου έχω ρωτήσει ,50ευρ μου έχουν πει..
Ναι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχει αλλάξει το τρίχωμα του ,αλλα παρόλα αυτά πρέπει όντως να το δει ,γιατί παίζει και η ποιοτητα της τρίχας εκ γενετης να ειναι πιο μαλακή, η με αρκετά σκληρή όπου ακόμα και μετά από κούρεμα με μηχανή να γίνεται..
Μεγάλη προσοχή στην επιλογή του κομμωτή γιατί το stripping αν ξέρεις να το κανεις είναι ανώδυνο ,αν όμως δεν ξέρεις ,είναι αρκετά επώδυνο..
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Υπάρχει περίπτωση εάν παρακολουθήσω μία ή περισσότερες φορές την κομμώτρια να το κάνει να μάθω να το κάνω και γω ή είναι κάτι που μαθαίνετε δύσκολα?
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Εγώ 60 έδωσα.....και δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη.
Εάν έχει καλή τρίχα ο σκύλος εξ'αρχής και τον κουρέψουν, έχει πολλές πιθανότητες να στριπαριστεί.


Μπορείς να μου πεις λεπτομέρειες για τον γκρούμερ με πμ;
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Δεν αποκλείεται να έχει χαλάσει το τρίχωμα από το κούρεμα. Για να έχει καλό τρίχωμα το westie πρέπει το πρώτο stripping να το γίνει στις 14 βδομάδες και μετά κάθε 3 μήνες. Σε συμβουλεύω να επιμένεις να προσπαθήσει να του κάνει stripping η κομμώτρια. Συχνά λένε ότι δεν γίνεται επειδή το κούρεμα τους διευκολύνει :(
Θα μπορούσες να ζητήσεις και τη γνώμη του εκτροφεα

Στη δικιά μου το πρώτο stripping το έκανε η εκτροφεας για να είναι σίγουρη για την σωστή ανάπτυξη του μανδύα.
50 ευρω λογική τιμή είναι για stripping, είναι 2 ώρες δουλειά. Εγώ πληρώνω 42 ευρω για τη καθεμία.

Επίσης εάν κάποιος ξέρει να μου προτείνει κάποιον δοκιμασμένο και καλό κομμωτή για westie, όσο πιο βόρεια γίνεται, θα με βοηθούσε πολύ....
Η δικιά μου ειναι δοκιμασμένη και πολυυυυύ βόρεια αλλά δε νομίζω να σε βολεύει και τόσο :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Σε αρκετούς σκύλους παίζει ρόλο κι η εποχή για το στριπάρισμα, ιδώς αν δεν έχει "ετοιμο" μαλλί.
Μην το κάνεις τώρα. Το πιο πιθανό είναι να μην στριπάρεται τώρα (ανόδυνα) αλλά αν δοκιμάσεις την άνοιξη (η όταν το μαλλί θα έχει μακρύνει αρκετά) να είναι πολύ πιο εύκολο.
Φυσικά όμως πήγαινε να δει τον σκύλο. ΜΗΝ την αφήσεις να σε πείσει να τον ξυρίσεις αν δεν θέλεις, γιατί έχεις περιθώριο χρόνου (να αφήσεις το μαλλί να μακρύνει πολύ και να ξαναεπιχειρήσεις στριπάρισμα αργότερα).

Μπορείς κι εσύ βέβαια να ελέγξεις αν στριπάρεται τώρα. Πιάσε 2-3 από της ΠΙΟ ΜΑΚΡΥΕΣ τρίχες που βλέπεις και τράβα σταθερά. Πόσο εύκολα βγαίνουν; Πρέπει να βγαίνουν αρκετά εύκολα. Αν είναι μόνο 2-3 ίσως και να μην το νιώσει καν ο σκύλος...
 
Last edited:


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Σε αρκετούς σκύλους παίζει ρόλο κι η εποχή για το στριπάρισμα, ιδώς αν δεν έχει "ετοιμο" μαλλί.
Μην το κάνεις τώρα. Το πιο πιθανό είναι να μην στριπάρεται τώρα (ανόδυνα) αλλά αν δοκιμάσεις την άνοιξη (η όταν το μαλλί θα έχει μακρύνει αρκετά) να είναι πολύ πιο εύκολο.
Επιτρέψτε μου να διαφωνίσω.
Δεν έχω ακούσει ποτέ οτι το στρίπινγκ συνδέεται με τις εποχές.
Το στρίπινγκ γίνεται πρώτη φορά απο 2 έως 4 μηνών και ύστερα κάθε 2 με 3 μήνες.
Φυσικά όσοι κάνουν μόνοι τους, στριπάρουν κάθε 15 μέρες (και όχι κάθε 2 μήνες) για τέλειο αποτέλεσμα (εκθεσιακό).

Νταλί, σε συμβουλεύω να πάς στην κομμώτρια (εάν έχει μεγαλώσει η τρίχα του σκύλου) και να επιμήνεις για στρίπινγκ.
Όπως πολύ σωστά λέει και η Αλεξία, πάρα πολλοί λένε οτι δεν γίνετε στριπάρισμα η οτι το σκυλί "πονάει" για να αποφήγουν την πολύωρη δουλειά.
Επίσης σε συμβουλεύω να μείνεις όση ώρα τον καλλωπίζει. Όσο μικρό και αν είναι το μαγαζί και όσο κουραστικό και να είναι (πάρε καλό βιβλίο μαζί σου).

Θα σου πώ το εξής:
Μια κοπέλα πήρε ένα γουέστι 2 ετών απο φιλοζωική (στο εξωτερικό). Ο σκύλος ήταν πολύ τρομαγμένος και πάντα κουρεμένος.
Κατάφερε λοιπόν και κέρδισε την εμπιστοσύνη του.
Άρχισε απο την πρώτα κι'όλας στιγμή να τον στριπάρει σιγά σιγά, όταν το μαλλί του ήταν σαν βαμβάκι.
Δεν δεχόταν ο σκύλος να τον στριπάρει κανένας άλλος.
Τώρα έχει γίνει ένα κουκλί και η τρίχα του έχει σκληρήνει. Το στρίπινγκ το δέχεται όσο πάει και πιο έυκολα.

Θέλω λοιπόν να καταλήξω οτί με αγάπη και υπομονή καταφέρνεις πολλά περισσότερα απ'όσα νομίζεις.;)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Παιδιά εγώ θα έλεγα να μην επιμένετε όταν σας λένε όχι..
Γιατί αν ήξερε πραγματικά θα τις ήταν πολύ εύκολο σχετικα για αυτην..
Μπορεί να ξέρει τυπικά αλλα να μην έχει τεχνική..(αλλωστε σε κανενα δεν χαλανε τα 50-60 ευρ...
Η γνώμη μου είναι ότι για stripping το πάμε εκεί που ξέρει ο άλλος και έχουμε ακούσει πολύ καλά λόγια.
Εδώ βλέπουμε λάθη με μηχανή..
φανταστείτε με stipping..

Επίσης..,μεγάλη προσοχή στις τριχούλες που είναι γύρο από τα ματια κοντά στην μύτη.
Αυτές δεν κόβονται ποτε γιατί μετά γδέρνουν τον φακό του ματιού..
Το έχω πει δυο φορες και τις δυο φορες με εγραψαν και τις εκοψαν οταν πηγα να παρω κατι απο το αυτοκινητο..
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Κάνγκο σχετικά με την κοπέλα που ανέφερα, θέλω να σημειώσω πως ούτε εκείνη ήξερε αλλά είχε άτομα δίπλα της ικανά που την έμαθαν πάνω στο σκύλο.

άλλο το λάθος με την μηχανή και άλλο με το στρίπινγκ.
Η μηχανή κόβει... με το στρίπινγκ αν βγάλεις 3 τρίχες που δεν έπρεπε, δεν θα το προσέξει κανείς.

Για τις τρίχες στα μάτια έχεις δίκιο:
Η θα τις κουρεύεις κάθε φορά όπως είναι και το στάνταρ η δεν θα τα κουρέψεις ποτέ.
Διαλέγεις και παίρνεις!

:):)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Mήλου εγώ τονίζω περισσότερο την επικινδυνότητα που είναι να πονέσει με κάποιον άσχετο.., όχι τόσο με το αισθητικό μέρος.
Φυσικά δεν διαφωνώ αν έχεις διπλα σου άτομα να σε μάθουν να το κανεις μονη σου..
ίσως είναι η καλύτερη λύση..

Στο να πας το σκυλί σου σε έναν κομμωτή που ισχυριζεται ότι δεν κάνει stripping και να επιμένεις να σου κάνει ..το θεωρώ λάθος..
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Η Νταλί όμως δεν είπε οτι η κομμώτρια της δεν ξέρει να κάνει.
Φυσικά και ρωτάς πρώτα τον κομμωτή αν ξέρει να κάνει διότι δεν έχει νόημα να πας τον σκύλο για στρίπινγκ και να βγεί κουρεμένος. Αν θέλω "κρέας", δεν θα πάω στον "μανάβι", θα πάω στον "κρεοπώλη".
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Νταλί, σε συμβουλεύω να πάς στην κομμώτρια (εάν έχει μεγαλώσει η τρίχα του σκύλου) και να επιμήνεις για στρίπινγκ.
Όπως πολύ σωστά λέει και η Αλεξία, πάρα πολλοί λένε οτι δεν γίνετε στριπάρισμα η οτι το σκυλί "πονάει" για να αποφήγουν την πολύωρη δουλειά.


σε αυτο βασίστηκα..;):)
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Κάνγκο έχουμε πεί και ξαναλέμε:

Πολλοί γκρούμερ, για να ΑΠΟΦΥΓΟΥΝ την πολήωρη δουλειά (όπως γραφω και στο μπολνταρισμένο κουοτ σου) λένε οτι δεν γίνετε στρίπινγκ η οτι πονάει. Δηλαδή ΨΕΜΑΤΑ.
Πως αλλιώς να το πω..... ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ και σκαρφίζονται ένα σορό βλακείες που ο άπειρος (στο θέμα καλλωπισμου) ιδιοκτήτης πιστεύει.
Γι'αυτό το λέμε, για να ενημερώνετε ο κόσμος.

;):)
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Επιτρέψτε μου να διαφωνίσω.
Δεν έχω ακούσει ποτέ οτι το στρίπινγκ συνδέεται με τις εποχές.
Το στρίπινγκ γίνεται πρώτη φορά απο 2 έως 4 μηνών και ύστερα κάθε 2 με 3 μήνες.
Πολύ σωστά :)
Το στρίπινγκ γίνεται όταν το τρίχωμα είναι ώριμο και τραβιέται χωρίς πόνο.
Το αν το τρίχωμα της Νταλί είναι κατάλληλο η όχι πρέπει να ρωτήσεις έμπιστο groomer η τον εκτροφεα σου. Πάντως αν γίνεται να το κάνεις γιατί δεν είναι μόνο θέμα καλλωπισμού. Συχνά παρουσιάζονται δερματολογικά προβλήματα όταν τα κουρεύεις.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Μήλου αντιπαρέρχομαι τις επιθέσεις σου κατά καιρούς που με έχουν κουράσει..
(να αποφύγω το κουοτ ήθελα γι αυτο το έκανα μαύρο..)

Eπιστρέφω στο θέμα..
Tο έχουμε πει απανωτές φορες ότι το stripping για να μην πονέσει θέλει γνώσεις..
Ενημερώνουμε τον κόσμο πάντα με επιφύλαξη όσον αφορά το θέμα τον groomer στο να μην το αφήνουν μονα τους ποτε εκεί και στις γνώσεις τους όσον αφορά το stripping..
Ξέρω κοπέλα που το πήγε για stripping και σε συγκεκριμένα σημεία είχε ματώσει..
Τώρα εσένα τι σε κάνει να πιστεύεις ότι εμπιστευόμαστε τον κάθε groomer για stripping Δεν ξέρω ..,αλλα δεν νομίζω ότι προσφερει κάτι σωστό μια τέτοιου είδους ενημέρωση..

Αλλωστε πριν μονη σου είπες οτι συμφωνεις ότι έκαστος στου είδους του..,τι σε κάνει να μην πιστεύεις ότι κάποιοι όντως δεν ξέρουν η δεν είναι καλοι..???
Γιατί να μην πάμε εκεί που έχουμε ακούσει ότι κάνουν καλο stripping?και να ρισκαρουμε..??

Ωρες ώρες μου δίνεις την εντύπωση ότι ότι διαφωνείς μαζί μου ..απλά για να διαφωνήσεις..
 
Last edited:


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
σκετο deja vu ειναι το θεμα του stripping των westi πλεον εδω βρε κοριτσια
chill out,:) πρωτα πρωτα πρεπει να παει ο Dali σε ενα καλο groomer
να δει αν το τριχωμα του μετα το ξυρισμα εχει μεγαλωσει τοσο ωστε
να επιδεχεται stripping και μετα ακολουθουν τα υπολοιπα.....
αν εχει εμπιστοσυνη στη συγκεκριμενη groomer ας παει απο εκει να τον δει,

ελπιζω να μην ειναι αυτη που τον ειχε ξυρισει αρχικα;)
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
1.Τώρα εσένα τι σε κάνει να πιστεύεις ότι εμπιστευόμαστε τον κάθε groomer για stripping Δεν ξέρω ..,αλλα δεν νομίζω ότι προσφερει κάτι σωστό μια τέτοιου είδους ενημέρωση..

2. Αλλωστε πριν μονη σου είπες οτι συμφωνεις ότι έκαστος στου είδους του..,τι σε κάνει να πιστεύεις ότι κάποιοι όντως δεν ξέρουν η δεν είναι καλοι..???
3.Γιατί να μην πάμε εκεί που έχουμε ακούσει ότι κάνουν καλο stripping?και να ρισκαρουμε..??
Για το προσωπικό επίπεδο δεν θα απαντήσω διότι γνωρίζεις τι ισχύει (ελπίζω τουλάχιστον).
Κουβέντα κάνουμε, διαφορετικά άτομα είμαστε και με διαφορετικές απόψεις.
Αν θέλεις η αν σε πείραξε κάτι το συζητάμε με πμ.

Και για να απαντήσω στα ερωτήματα σου:
1. Η νταλί έχει δείξει εμπιστοσύνει στον γκρούμερ της. Εγώ γιατί να διαφωνίσω; Δικός της σκύλος είναι, ότι θέλει κάνει. Μπορεί να κάνει το πιο ωραίο στρίπινγκ στον κόσμο (λέμε τώρα) η αν μη τι άλλο ένα καθος πρέπει στρίπινγκ
2. Δεν κατάλαβα την υπογραμισμένη ερώτηση. Αν θέλεις/μπορείς την ξανα κάνεις.
3. Αυτό θα πρέπει να ρωτήσεις την Νταλί και όχι εμένα.
Εξάλλου όνοματα, τηλ και διευθύνσεις δημόσια δεν έχουν δοθεί.
Με πμ, οτι θέλει ο καθ'ένας κάνει.

Υ.Γ. Δεν είναι το σκυλί που ξυρίσε ο κτηνίατρος.
 
Last edited:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Μα τι λες τωρα?
Εγω μιλαγα καθαρα γενικα!!!

Αυτη σου η απαντηση ηταν για την νταλι?
η ενημερωση για τον κοσμο οπως η ιδια εγραψες?







Κάνγκο έχουμε πεί και ξαναλέμε:

Πολλοί γκρούμερ, για να ΑΠΟΦΥΓΟΥΝ την πολήωρη δουλειά (όπως γραφω και στο μπολνταρισμένο κουοτ σου) λένε οτι δεν γίνετε στρίπινγκ η οτι πονάει. Δηλαδή ΨΕΜΑΤΑ.
Πως αλλιώς να το πω..... ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ και σκαρφίζονται ένα σορό βλακείες που ο άπειρος (στο θέμα καλλωπισμου) ιδιοκτήτης πιστεύει.
Γι'αυτό το λέμε, για να ενημερώνετε ο κόσμος.

[/B]