1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Tα καμώματα του γκρεμλιν....!

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γενικά θέματα' που ξεκίνησε από το μέλος medusa, στις 26 Απριλίου 2017.

1. medusa

medusa Well-Known Member

Σήμερα έγινα 9 μηνων. Πλέον είμαι ενας νεαρός σκύλος και εχω σχεδον δεκαπλασιαστεί απο την ημέρα που βρέθηκα, εφτασα τα 24 κιλα. Η Μέδουσα πάντως ακόμα λεει στα μάτια της φαίνομαι το ίδιο μικρό κουτάβι!

Αυτη την εποχή είμαι λίγο ζωηρός παραπάνω και λίγο πιο ανυπάκουος, σαν εφηβος το δικαιούμαι και εγω να κάνω μια επανάσταση. Παραμένω όμως πάντα το ίδιο καλό, ευχαρο και κοινωνικό παιδί με τη δυνατή φωνή! Ακόμα επίσης δε καταλαβαίνω τι ενδιαφέρον βρίσκουν οι άλλοι νεαροί στα κορίτσια, εγω προτιμώ να τρέχω και να παίζω με παιχνίδια.

Η Μέδουσα μου έφτιαξε και ενα δώρο για τους 7 μηνες συγκατοικησης! Ξετρυπωσε κατι παλια μαξιλάρια και κάτι φανταχτερα υφάσματα και μετα το είχε ρίξει στη ραπτικη για κανα διωρο. Βαριομουν πολύ και γκρίνιαζα αλλα άξιζε την αναμονή. Είναι ενα υπέροχο μεγάλο κρεβάτι φουσκωτό και άνετο να απλώνω την κορμάρα μου! Το δοκίμασα άμεσα και είναι πραγματικά άνετο! Και εχει και ωραίο μοτίβο, απαραίτητο για κάθε σκύλο με στυλ! Την επιασα βέβαια πολλές φορές να κάθεται και αυτη πάνω αλλα ενταξει χωραμε και οι δύο.

21245572_10214488170183186_1647620290_n.jpg 21244835_10214488168143135_480795700_n.jpg
    21244647_10214488168783151_1181070184_n.jpg
    yasemin, Yorkaddict, elverg and 23 others like this.
  2. medusa

medusa Well-Known Member

Ειμαι ο Batman και επιτέλους εχω και εγω ενα σπιτάκι που αρμόζει σε υπερηρωα!

Πρίν λίγες μέρες η Μέδουσα βρήκε στα σκουπίδια ένα σπιτάκι σχεδόν στο μέγεθος μου.

01.jpg

Χτες της ηρθε ξαφνικά επιφώτιση, πηγε στην αποθήκη και βρηκε κατι σαραβαλα εργαλεία και κατι ξεραμένες μπογιές. Μονολογούσε, το ετριβε, εβαφε και γενικα εκανε κατι βαρετές για εμένα εργασίες...Και δε με αφηνε να πλησιάσω και εγω γκρινιαζα.

Σήμερα είναι έτοιμο και στεγνωνει στο μπαλκόνι!Ενταξει δε χωράω και τέλεια αλλα έμεινα ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα. Πιστευω μου ταιριάζει γάντι.
    02.jpg 03.jpg 04.jpg
    yasemin, Yorkaddict, elverg and 18 others like this.
  3. medusa

medusa Well-Known Member

4. bat-iris

bat-iris Well-Known Member

Τι ζήτουλας...:love:
    barouf and medusa like this.
  5. medusa

medusa Well-Known Member

Ο σκύλος λάστιχο στις τελευταίες γαστρονομικές του αναζητήσεις.....

LASTIXO01.jpg

Θα αναρωτιέστε βέβαια ποια θεσπέσια λιχουδιά κρυβόταν εκεί ωστε να δικαιολογείται τόση θέληση να περάσει στην απαγορευμενη ζώνη...

Μα ποιος δε τρελαίνεται για ενα μισολιωμένο παγάκι ?

Επι ευκαιρία κάναμε και εναν έλεγχο στα μπαχαρικά.

LASTIXO02.jpg
  6. mareco

mareco Well-Known Member

Έχει αρχίσει και μου αρέσει πολύ, αυτό το αγόρι!

Να ξεκινήσετε agility οπωσδήποτε. Θα διαπρέψει!
  7. medusa

medusa Well-Known Member

Βασικά θέλουμε να ξεκινήσουμε άμεσα, νομίζω θα του αρέσει και επίσης χρειάζεται κατι να εκτονωθεί που να περιέχει και σωματική και νοητική απασχόληση. Προς το παρόν εχουμε βρει μονο ένα στα νότια προάστεια, Μοσχατο αν θυμάμαι καλά. Δε ξερω αν υπάρχει κάτι άλλο προς νοτια/ανατολικά, αν γνωρίζεις κατι ευπρόσδεκτη η πληροφορία.
    Last edited: 20 Σεπτεμβρίου 2017
  8. Giannis_Rottie

Giannis_Rottie Well-Known Member

Περιοχή:
    Brakhami,Athens,Greece
    Εγω δεν θα επελεγα κλειστο χωρο για agility, κυριως γιατι θεωρω οτι σε εξωτερικο περιβαλλον με ολα τα τυχον ερεθισματα (θορυβους κτλπ) κανεις καλυτερο bonding σκυλο σου.
    Βεβαια το καλο με τον εσωτερικο χωρο, ειναι οτι μερες βροχερες δεν ακυρωνεις προπονηση, κανεις κανονικα το προγραμμα σου. Απο κει και περα τα παιδια στο dog uni εχουν φτιαξει μια ωραια εγκατασταση, δεν εχω δει σκυλια τους σε στιβο αλλα φαινεται οτι το κανουν με μερακι.

Καλη αρχη και στους δυο σας, με το καλο και οι πρωτοι τιτλοι!
    Δημητρα_kme and medusa like this.
  9. medusa

medusa Well-Known Member

Ειναι το πιο εφικτό χωρίς αμάξι σαν τοποθεσία απλα. Τα εξωτερικά ερεθίσματα τα φοβάμαι με το γκρεμλιν να σου πω την αλήθεια...Τουλάχιστον ας δοκιμάσουμε κάπου αρχικά. Εσυ το πήγες το κορίτσι τελικά που έλεγες? :)
  10. Giannis_Rottie

Περιοχή:
    Brakhami,Athens,Greece
    Οχι θα περιμενω μεχρι να γινει ομιλος flyball και θα παω εκει...! Η ροτιτσα δεν ειναι για ατζιλιτι...οπου βλεπει εμποδιο το περναει απο το πλαι...δεν μπαινει καν στο σκεπτικο να πηδηξει το εμποδιο. Και τωρα εδω που τα λεμε, στα 8 μονο κατηγορια "βετερανων" μπορει να παιξει...κοινως συνταξιουχων! χαχαχαχα
    Δημητρα_kme and medusa like this.
  11. medusa

medusa Well-Known Member

καλη ιδέα, στο Flyball θα σκίσει η rottie! :LOL:
  12. mareco

mareco Well-Known Member

Οοοοοk...ας τα κάνω τα σχόλιά μου :D

Νότια δεν γνωρίζω, να υπάρχει κάτι άλλο. Και με το Dog Uni [Μοσχάτο] θα πρέπει να επικοινωνήσεις για πληροφορίες, γιατί είναι σε φάση ανακατάταξης.

Ανατολικά όταν λες; Πόσο ανατολικά; :rolleyes:

Και οι κλειστοί και οι ανοιχτοί χώροι, έχουν τα υπέρ και τα κατά τους. Για σκύλο που τον λύνεις και εξαφανίζεται, ο κλειστός χώρος, σου περιορίζει εκτός από τον...σκύλο, και την ανασφάλεια που νοιώθεις εξαιτίας αυτής του της συμπεριφοράς και φυσικά, όσα άλλα δεινά προκύπτουν από την ανασφάλεια αυτή. Μακάρι να υπήρχαν τόσοι πολλοί χώροι και των δύο τύπων, που να έπρεπε να διαλέξουμε, που μας αρέσει καλύτερα.

Να μην σου πω καλύτερα, πόσα σκυλιά που διαπρέπουν μετά, ξεκινάνε έτσι ε; Δίπλα ή από κάτω, από τα χοπ, πάνω από τα τούνελ, πετώντας από τις επαφές και στην άλλη άκρη του στίβου, από το σλάλομ :LOL:

Το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου, αλλά δυστυχώς, η έλλειψη μεταφορικού μέσου, κάνει και σ'αυτή την περίπτωση, την "ζημιά" του.

Αστειάκι ε; :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
    medusa and l.Kyveli like this.
  13. l.Kyveli

l.Kyveli Well-Known Member

Ωχχχ αυτός είναι ικανός να κάψει καμιά πατούσα!!!
    medusa likes this.
  14. alexouli

alexouli Well-Known Member

Περιοχή:
    Πάτρα
    Κι εμείς θα θέλαμε να δοκιμάσουμε, γιατί από μόνο του κάνει κάτι τρελά το τερατάκι, θα του αρέσει μάλλον, αλλά δεν έχουμε βρει κάτι στην Πάτρα. Εσείς που έχετε βρει και μπορείτε να ξεκινήσετε!!!!:X3:
  15. medusa

medusa Well-Known Member

Τα σχόλια πάντα καλοδεχούμενα :p

Αν χρειαστεί θα τη βρούμε τη λύση, θα παρασύρουμε και τη παρέα μας και θα φτάσουμε πιο μακριά. Ειναι κάτι που θα ηθελα πολυ να δοκιμάσω με τον μικρό. :)

Η αλήθεια ειναι αυτο το μήνα πνίγομαι, θα το ψάξω καλύτερα τον επόμενο μήνα, δεν εχω ακόμα ξεσκονίσει τα πάντα , μια ματιά έριξα στις διακοπές , και θα επανέλθω μετα με τις απορίες μου, μη σας ζαλίζω ασκοπα!!!! Απλα οτι ειδα με μια πρωτη ματιά ειναι προς αεροδρομιο και αποθαρρύνθηκα, οχι οτι ειναι και καμια τραγική απόσταση βέβαια τωρα που το σκέφτομαι.

Το αστείο είναι οτι εκει που ήμουν πολυ κατά του αμαξιού και του να οδηγησω γενικότερα με εχει κάνει το γκρεμλιν να το σκέφτομαι σοβαρά, μόνο για χάρη του θα οδηγήσω απο οτι φαίνεται :LOL:
  16. mareco

mareco Well-Known Member

Δεν γίνεται δυστυχώς, να υπάρχουν τέτοιοι χώροι, εντός αστικού ιστού.
    Οπότε, αναγκαστικά τα κάνουμε τα χιλιόμετρά μας.
    Αν εξαιρέσεις το κόστος, ευτυχώς που έχουμε κάτι που μας τραβάει κάθε τρεις και λίγο, έστω και ελάχιστα, εκτός πόλης!
    medusa likes this.
  17. medusa

medusa Well-Known Member

Σήμερα επισκεφτήκαμε το σκυλοπάρκο του Ασυρμάτου με ενα καλό μας φίλο και ευτυχως ειχαμε τη θεια επιφωτιση να πάμε 3-6 που δεν έχει άλλο εμβιο ον. Ο χώρος είναι γλυκούλικος, με δεντράκια, βρυσούλα, παγκάκια για τα δίποδα και παιχνιδάκια για τετράποδα και γιατι οχι και δίποδα !!!!

Βatman και Νέστορας !
    παρκο01.jpg

φυσικά το ρίξαμε στο τρεξιμο με το που φτάσαμε!

παρκο02.jpg

Ο θεούλης γκρεμλιν εκανε μικρά διαλλείματα για ντουζάκι σε μια στέρνα που έχει κατω απο τη βρύση. Ντουζάκι τρόπος του λέγειν κανονικό μπάνιο θα έλεγα.
    παρκο03.jpg
    Με παρακίνηση λιχουδιών για το γκρέμλιν , σκοινάκι για το νέστορα που είναι ιδιοτροπάκι στο φαγητό δοκιμάσαμε και τα παιχνίδια.

Εδω βλέπετε το γκρεμλιν στη πρώτη του απόπειρα να ανέβει σto A. Αμα κρατας λιχουδιές και στο εβερεστ θα ανέβει το τέρας. παρκο04.jpg
    Στο κατέβασμα μας διέκοψε ο φίλτατος Νέστορας που ηθελε να δει τι κρατάω και δε καταδέχτηκε ούτε το ζαμπονάκι, πραγματικός ιδιοτροπίδης.
    παρκο05.jpg

Μετά ηρθε η σειρά του βέβαια και ενω δεν ανέβαινε με τίποτα το Νεστοράκι μολις έβγαλα το σκοινάκι του Batman το ανεβοκατεβαινε με ευχαρίστηση.

Φυσικά το γκρεμλιν διέκοψε για ενα μπάνιο ακόμα.
    παρκο06.jpg

Στη τραμπαλα ανέβαινε το τερας αλλα φοβόμουν εγω μη πέσει και το κράταγα σφιχτά. Δε νομιζω να πήρε είδηση που πάταγε καν, ειχε πέσει με τα μούτρα στις λιχουδιές!!!
    παρκο07.jpg

Μετα φυσικά ακολούθησε τρελό μπάνιο για το γκρεμλιν!!!! Νομίζω θα του πάρω πισινάκι!!!!

Και εν τελει το γκρεμλιν έγινε γουρούνι, μας έκανε όλους μες τη λάσπη κάναμε και το αμάξι λασπη! Φαινεται άλλωστε και το Julius που άλλαξε χρωματακι!Μια χαρα τα περάσαμε όμως, είναι όμορφο το παρκάκι.
    παρκο08.jpg
  18. dimitris-skg

dimitris-skg Well-Known Member

Bρέθηκε το alter ego του Μάρκου .... Αλίμονό μας!!!! :D
  19. medusa

medusa Well-Known Member

Νομιζω ο μικρος μου ειναι παναγιτσα μπροστα του απο οτι εχω καταλαβει! :whistle:

Το γκρεμλιν παει για ορειβατικη καριέρα προς το παρον :LOL: του εχω βγαλει φουλ πρόγραμμα πεζοποριων ...(y):ROFLMAO:
    dimitris-skg likes this.
  20. Giannis_Rottie

Περιοχή:
    Brakhami,Athens,Greece
    Εχω ηδη κανει εικονα το παραπανω...και πραγματικα εχω σκασει στα γελια. Παντως λογικα ολοι ετσι ξεκινανε..με τα ζαβα τους να κανουν περα-δωθε στο τερεν...και με τον καιρο πιανουν το νοημα

Γιατι βρε μαρεκο...ενα "μπραφ" να καναμε καμποσοι νοματεοι απο το φορουμ...θα φτιαχνοταν ευκολα ο συλογος flyball (το φορουμ εχει πολλα μελη που με τις γνωσεις τους θα μπορουσαν να βοηθησουν στην ιδυση του). Σε ενα δευτερο "μπραφ" θα μαζευομασταν καμια 10αρια-15αρια νοματεοι να βαζαμε απο ενα "Χ" ποσο να παιρναμε τον αντιολοισθιτικο ταπητα και τα εμποδια καθως και το στεπ που πατας και πεταει το μπαλακι...και θα μενε μονο ο χωρος φιλοξενιας του συλλογου...ο οποιος με λιγη καλη θεληση θα βρισκοταν κι αυτος. Απλα θελει ορεξη,θεληση,συντονισμο και αποφασιστικοτητα!

Μοιραστειτε τη σελιδα