Tα καμώματα του γκρεμλιν....!

medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.897
13.248
Κι αν δεν βρεθεί ποτέ αυτός ο μοναδικός υπεύθυνος;
Η αν δεν παρουσιάσουν ποτέ, καμία βελτίωση;

Ηρεμα ρωτάω :LOL:
Μια αντε να κρατησω, δευτερη οχι. :LOL:
Η καφε με κολαζει δε θα το κρυψω, οχι λογω ομορφιας, μ αρεσει η πονηραδα της, ειναι πολυ σουπια.

• Haha
Reactions: Aliki V.

medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.897
13.248
Τώρα τα λες καλά!
Αντε, να σου ζήσουν!
Δε χάνω ελπίδα, είμαι γενικά πολυ γουρλου με τις υιοθεσίες καθε που λήγει το περιθωριο βρισκω το καλο σπίτι. Ελπιζω να μην αλλαξει η τυχη μου. :ROFLMAO:
Για παν ενδεχόμενο παντως εξοικειωνω την καστανη με τον γατο, γιατι εχουμε θεματακι σοβαρο.

medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.897
13.248
Έχεις επιχειρήσει να τις χωρίσεις, να δεις αντιδράσεις;
Για λιγη ωρα μονο, δεν επηρεάζονται. Το σκεφτομαστε γενικότερα να φιλοξενηθεί η μία αλλου, μηπως χωριστα εχουν μεγαλύτερη προοδο.

• Like
Reactions: Amaliaz and Orjo

mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.266
19.351
Μπορεί να είναι καλύτερα, ακόμη και σε σπίτι χωρίς άλλα ζώα.

medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.897
13.248
Μπορεί να είναι καλύτερα, ακόμη και σε σπίτι χωρίς άλλα ζώα.
Δεν εχω βγαλει σαφες συμπερασμα. Το να είναι με σκυλο τυπου γκρεμλιν, ανετο και ανεκτικο δε μου δινουν την εντυπωση οτι θα τους κανει κακο, το αναποδο. Χωρις γατα σιγουρα, στρεσαρονται τρομερα οσο τιποτα αλλο με τις γατες, εδικα η καστανη. (Ειναι η μονη φαση που βγαζει δοντια κανονικα)

Μεταξυ τους παντως δεν εχουν καμια αλληλεπιδραση ουτε οταν φευγω, ουτε ενα παιχνιδισμα, ενα γαβ, ενα καυγα τιποτα. Σαν φυτα εσωτερικου χωρου.
Απο την αλλη με τον Μπατμαν η καστανη εδικα μολις φυγω (ανοιγω την καμερα και βλεπω) ή παω και στο διπλα δωμάτιο του κανει τρελα τσαλιμια και χοροπηδανε σαν νεαρα σκυλια. Και η αλλη που ειναι στη φιλοξενια παιζει με το σκυλάκι της κοπέλας και χαίρεται, οποτε το σκεφτόμουν μηπως σε σπιτι με σκυλο ανετο, νεαρο σχετικα, χωρις θεματακια να ξεσηκωνονταν λιγο, επηρεάζονταν θετικα. Πολλα ζητάω, το ξερω :unsure:

Last edited:
  • Like
Reactions: mareco

Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
532
515
47
Δεν εχω βγαλει σαφες συμπερασμα. Το να είναι με σκυλο τυπου γκρεμλιν, ανετο και ανεκτικο δε μου δινουν την εντυπωση οτι θα τους κανει κακο, το αναποδο. Χωρις γατα σιγουρα, στρεσαρονται τρομερα οσο τιποτα αλλο με τις γατες, εδικα η καστανη. (Ειναι η μονη φαση που βγαζει δοντια κανονικα)

Μεταξυ τους παντως δεν εχουν καμια αλληλεπιδραση ουτε οταν φευγω, ουτε ενα παιχνιδισμα, ενα γαβ, ενα καυγα τιποτα. Σαν φυτα εσωτερικου χωρου.
Απο την αλλη με τον Μπατμαν η καστανη εδικα μολις φυγω (ανοιγω την καμερα και βλεπω) ή παω και στο διπλα δωμάτιο του κανει τρελα τσαλιμια και χοροπηδανε σαν νεαρα σκυλια. Και η αλλη που ειναι στη φιλοξενια παιζει με το σκυλάκι της κοπέλας και χαίρεται, οποτε το σκεφτόμουν μηπως σε σπιτι με σκυλο ανετο, νεαρο σχετικα, χωρις θεματακια να ξεσηκωνονταν λιγο, επηρεάζονταν θετικα. Πολλα ζητάω, το ξερω :unsure:
Εγώ μένω στο ότι "πολλοί δεν θέλουν μαύρα σκυλιά"..ποτέ μου δεν το είχα σκεφτεί...και φαίνεται νομίζω :ROFLMAO: :ROFLMAO:

• Like
Reactions: medusa

medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.897
13.248
Αγαπητοι τετράποδοι φίλοι ο υπερτατος λιγουρης και εμπειρος δοκιμαστης τροφων θα σας πει σύντομα αν το καναβουρι εχει παρενέργειες! ω ναι το λιγουρευτηκα και αυτο και δεν αντεξα να μη το δοκιμάσω!

Με αγάπη γκρεμλιν

mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.266
19.351
Ο από δω, λιγουρεύτηκε και πρόλαβε και περιδρόμιασε εν ριπή οφθαλμού αντιστοίχως πέρσι σε ένα pet shop που είχαμε πάει για μπανιάρισμα, όχι οτι θα ρίσκαρα αλλιώς, να τον έχω μέσα μαζί μου, ένα πράγμα που ήταν λιχουδιά για μεγάλους παπαγάλους. Σαν γλειφιτζούρι, επικών διαστάσεων. Δεν έπαθε τίποτα.

medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.897
13.248
Tα νεα μας..... Τα κοριτσούδια έχουν ελάχιστη προοδο, είναι μεν καλύτερα αλλα η προοδος ειναι με ρυθμους χελώνας. Ειδικά η μελαχρινή.

Στα θετικά, ακουσα λίγο τη φωνούλα τους, μου πετανε λιγο παραπονο/κλαψούρισμα οταν γυρίζω (το φαι θελουν οχι εμενα) πετιουνται σαν τους διαόλους και κουνανε ουρα οταν βαζω τροφη, και η καφετια σηκωνεται αρκετά στον χώρο και αλλαζει θέσεις κτλ. Επίσης συνηθισε τον γάτο θέλοντας και μη και σταματησε να του γρυλίζει ορμάει.

Στα αρνητικά δεν εχω καμια πρόοδο με το λουρί και δεν εχω πλεον και καθολου χρόνο λόγω περιόδου φουλ δουλειας. Φοβουνται ακόμα το αγγιγμα και η μελαχρινη παθαίνει καρδια αν βγει εξω απο την πορτα του δωματίου, οχι να την παω εξω. Ο εκπαιδευτης που ηρθε συν ενας που εχω μιλησει, με αποκαρδιωσαν λιγακι αλλα την αληθεια μου ειπαν, μπορει να μη θελουν και ποτε τα δίποδα, αλλωστε μεγαλωσαν μονες με μηδεν επαφη σχεδον 2 χρονια.

Αποφασισαμε λόγω περιόδου και λόγω οτι θα λειπω συχνα εις το εξης να πάνε για καλοκαίρι εσωκλειστες σε εκπαιδευτηριο, μπας και καταφερουμε να βαλουμε ενα λουρι απλα και λιγο βγουν εξω γτ ειναι κλεισμενες 4 μηνες σε διαμέρισμα τουλαχιστον εκει θα πατησουν λγιο γκαζον, και γιατι καπου πρεπει να μεινουν.... και οτι γίνει. Τις αποχωριζομαι με μαυρη καρδια μετα απο 4,5 μήνες αλλα ελπιζω θα είναι για καλό τους.
Και απο Σεπτέβρη βλέπουμε......

Orjo

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2020
417
911
Πάτρα
Θέλω να πω απλώς πως είσαι απίστευτη για όσα έχεις κάνει για εκείνες μέχρι τώρα. Όλα θα πάνε καλά.

• Like
Reactions: medusa

Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
532
515
47
Απ όσα έχω καταλάβει αυτά τα 2 χρόνια που γνώρισα το ζώο "σκύλος", τα πλάσματα αυτά λατρεύουν να είναι με ανθρώπους..τους εμπιστεύονται αμέσως ακόμη κι αν έχουν περάσει τα πάνδεινα. Γι' αυτό στενοχωριέμαι, γιατί τα δυο κορίτσια σου έχουν υποφέρει πολύ μόνα τους..κι ακόμα, μετά από τόσο καιρό και έχοντάς τα ΕΣΥ ΕΙΔΙΚΑ, η πρόοδός τους είναι αργή..Δεν θέλω ούτε να φαντάζομαι πόσο θα στενοχωρηθείς που θα τις αποχωριστείς..όμως θα έρθουν λίγο πιο κοντά στο φυσικό τους περιβάλλον και μπορεί αυτή η αλλαγή να τις αλλάξει κι αυτές..μέχρι τώρα σου αξίζουν πολλά μπράβο για όσα έχεις κάνει γι αυτές❤❤

• Like
Reactions: medusa and Orjo

mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.266
19.351
Απ όσα έχω καταλάβει αυτά τα 2 χρόνια που γνώρισα το ζώο "σκύλος", τα πλάσματα αυτά λατρεύουν να είναι με ανθρώπους..τους εμπιστεύονται αμέσως ακόμη κι αν έχουν περάσει τα πάνδεινα.
Στα επόμενα χρόνια, αν γνωρίσεις και άλλους σκύλους, κυρίως ενήλικουςπρώην αδέσποτους, θα διαπιστώσεις ότι δεν ισχύει κατά πλειοψηφία αυτό. Βασικά, δεν έχουν και λόγο να λατρεύουν τους ανθρώπους και να τους εμπιστεύονται, και καλά κάνουν. Η ανάγκη τα κάνει, να συμπορεύονται μαζί μας. Κάποια βλαμένα βέβαια, όντως μας τρέφουν και μια συμπάθεια παραπάνω, για κακό του κεφαλιού τους.

..όμως θα έρθουν λίγο πιο κοντά στο φυσικό τους περιβάλλον και μπορεί αυτή η αλλαγή να τις αλλάξει κι αυτές..
Ενας χώρος εκπαιδευτηρίου δεν είναι καλέ, φυσικό τους περιβάλλον και προσωπική μου γνώμη, δεν θα αλλάξουν. Οπότε, ο Θεός κι η ψυχή τους.

• Like
Reactions: medusa and Orjo

medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.897
13.248
.... και προσωπική μου γνώμη, δεν θα αλλάξουν. Οπότε, ο Θεός κι η ψυχή τους.
ουτε εγω πιστευω θα αλλαξουν δραστικα.
Θεωρω οτι ιδανικα αν βρεθει κατι σε σπιτι/κτημα περιφραγμενο με σκυλια , εκει θα ειναι οκ. Να εχουν σκυλοπαρεα, φαι, ιατρικη περιθαλψη και να αραζουν στον ηλιο.

• Like
Reactions: Orjo and mareco

medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.897
13.248
Κλείσαμε τα 5 χρόνια χωρίς μπάνιο.:cool:

Οχι δε σκεφτομαι να το γιορτάσω :LOL:, αλλα μου εκατσε η ιδεα να τον παω καπου εξω να πλυθει και αυτος μια φορα.... ποσες πιθανότητες δίνετε να κάτσει αναίμακτα και να φυγουμε ολοι με δεκα δαχτυλα?

φ088.jpg

ΥΣ. Νομίζω δε του άρεσε η ιδέα.