TEST DNA


nick!

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2008
125
0
Mε αφορμη καποιες αναφορες στο θεμα απο τη sarawest(πρωτη φορα απο εσενα το ακουω δηλ) οτι με το τεστ DNA μπορεις να μαθεις τι ρατσες εχει μεσα ο σκυλος αν ειναι κοπριτακος η κατα ποσο ειναι καθαροαιμος ο σκυλος σου(αν καταλαβα καλα).Κατα ποσο ειναι αυτο αξιοπιστο και αν καποιος δεν εχει χαρτια ισως με ενα τετοιο τεστ καποια στιγμη να μπορει να παρει μερος σε εκθεσεις,η αν αποδειχτει οτι το σκυλι που αγορασες δεν ειναι και τοσο καθαροαιμο και εχει καποιος προγονος του αλλο αιμα(μπορουν αυτα να βρεθουν),μπορεις να κανεις κατι στον εκτροφεα?Πολλες οι ερωτησεις αλλα πρωτη φορα ακουω για κατι τετοιο.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Οχι δεν υποκαθιστά το pedigree ... ακόμα και να βρεθεί γεννετική ταυτοποίηση με 2 συγκεκριμένους και καθαρόαιμους σκύλους με γνωστό γενεαλογικό δέντρο δεν παύουν να μην έχουν ακολουθηθεί οι νόμιμες διαδικασίες έκδοσης και δεν μπορεί να εκδοθεί pedigree εκ των υστέρων και να συμμετάσχει σε έκθεση ο σκύλος.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ρώτησα μια φίλη μου κτηνίατρο που μου είπε ότι δεν έχουνε γίνει όλες οι μελέτες για όλους τους σκύλους διότι δεν συντρέχει λόγος ιατρικός που να τους εξαναγκάζει εκ των πραγμάτων. Εκεί που έχει γίνει και αναγνωρίζουνε τις ράτσες το λένε. Για το δικό μου σκύλο που είναι Aussie υπήρχανε δυο δυνατά τεστ: το ένα ήτανε ειδικά για τη ράτσα του και σκοπό του είχε αποκλειστικά την ανίχνευση της μετάλλαξης MDR1 που θα μπορούσε στο μέλλον ενδεχομένως να τον σκοτώσει, οπότε χρειαζόμουν επειγόντως να μάθω τι και πώς. Σημειωτέον ότι το τεστ αυτό το κάνει μόνο το τμήμα κτηνιατρικής του Washington State University.

Το δεύτερο τεστ που ανέφερα είναι το πιο αξιόπιστο υπάρχον τεστ για την ανίχνευση ράτσας από ένα σύνολο 80 δυνατών φυλών που έχουν αναγνωριστεί. Π.χ. αν ο σκύλος κάποιου έχει μέσα του Ελληνικό Ποιμενικό το τεστ αυτό δε θα σε βοηθήσει καθόλου διότι δε θα τον ανιχνεύσει αν και θα βρει ενδεχομένως άλλες ράτσες εάν ανήκουν στην κατηγορία των 80 που έχουνε στη βάση δεδομένων τους για σίγουρα. Τώρα σκοπός αυτού του τεστ είναι να δει κανείς τι ράτσες υπάρχουν μέσα ώστε να γνωρίζει εάν υπάρχουν πιθανά προβλήματα υγείας αργότερα, καθώς και την προσωπικότητα του σκύλου. Ακόμα δηλαδή και για τον κοπριτάκο θα σου πει από τι ράτσες προέκυψε. Δείγμα της έκθεσης που θα λάβεις είναι ως εξής:

http://www.biopetvetlab.com/dnasampleresults.htm

Δες και τα δυο pdf που μπορείς να κατεβάσεις με τις αναλύσεις. Τα επίπεδα ράτσας που αναφέρει αφορούν ποσοστά στο περίπου, π.χ. το Επίπεδο 1 αντιστοιχεί σε ποσοστό 75% ή παραπάνω εάν θυμάμαι καλά. Είναι όμως πολύ σημαντικό να κοιτάξεις και τη λίστα με τις 80 ράτσες που αναγνωρίζει το τεστ διότι μερικοί κάνουνε το λάθος να μην κοιτάξουν και μετά γκρινιάζουνε ότι αδικήθηκαν διότι ο κοπριτάκος τους είναι απόγονος κι άλλης ράτσας που δεν ανίχνευσε το τεστ και τώρα δεν ξέρουνε από πού κρατάει η σκούφια του.

Ο σκύλος μου που ήταν rescue dog είχε ήδη αναγνωριστεί από τον αρμόδιο αμερικανικό όμιλο ως καθαρόαιμος Australian Shepherd Blue Merle και τον είχανε κιόλας καταχωρίσει επισήμως στη βάση δεδομένων τους (φοράει μάλιστα μονίμως και σχετική ταυτότητα), αλλά ήθελα να το ξέρω για σίγουρα ώστε να έχω υπόψη μου τι πιθανά προβλήματα υγείας πιθανόν να παρουσίαζε αργότερα και τι άλλο θα έπρεπε να γνωρίζω για την προσωπικότητά του. Το MDR1 το έκανα επίσης πάλι για λόγους υγείας και ευτυχώς δεν το έχει. Δεν ξέρω αν υπάρχουν άλλες επικίνδυνες μεταλλάξεις που απειλούν άλλες ράτσες, αλλά τα Aussies είναι περιβόητα για τις μεταλλάξεις τους και για τα περίεργα γενετικά που μπορούν να τους συμβούν, βλέπε π.χ. Lethal White.

Ορίστε και μερικές σχετικές ιστοσελίδες για τα κιτ που κυκλοφορούν και άλλες πληροφορίες:

http://www.biologynews.net/archives...nlocks_mystery_to_diverse_traits_in_dogs.html

http://www.biopetvetlab.com/dnafaq.htm

http://www.vetmed.wsu.edu/depts-vcpl/

Τώρα το pedigree του σκύλου μου θα μπορούσα θεωρητικά μόνο να το ανακαλύψω μόνον εάν κάνω πραξικόπημα και κάνω χούντα ή γίνω σουλτάνος του Michigan και υποχρεώσω όλους τους κατοίκους με Aussies να τα υποβάλουν σε τεστ DNA ώστε να ανακαλύψω την οικογένειά του.:D:D Σχετικά με τους διαγωνισμούς τώρα, δε μ' ενδιαφέρει αν θεωρούν ότι ο Άτταλός μου είναι κατώτερος από τα άλλα σκυλιά αφού κατώτερο είναι το μάτι τους. Άλλωστε τι άλλο μπορεί να περιμένει κανείς από άτομα που κόβουνε σκυλιά διότι δεν τους έχουνε κόψει την ουρά? Οι Ευρωπαίοι πάντως άκουσα ότι τους το ανταποδώσανε όταν αποφάσισε η Ευρωπαϊκή Ένωση να απαγορέψει το κόψιμο της ουράς των σκύλων. Νομίζω όμως ότι ο Άτταλος μπορεί να πάρει μέρος σε διαγωνισμό agility αλλά είμαστε ακόμα μακρυά από κάτι τέτοιο.

Φυσικά το συμπέρασμα που προκύπτει από τα παραπάνω είναι ότι Attalos RULES!:D:D:D:D:D
 
Last edited:


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Φαντάζομαι όμως ότι μπορείς να κυνηγήσεις εκτροφέα που σου πούλησε φύκια για μεταξωτές κορδέλες και υποτίθεται ότι πήρες καθαρόαιμο με γνωστό pedigree πληρώνοντας πολλά.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95