Video με φερμα απο Pointer




kinigos

Member
2 Σεπτεμβρίου 2011
7
0
Ανέβασα αυτό το video για να δείτε έναν από τους βασικότερους λόγους που γίνεται ένας κυνηγός.
Αν είσαι φυσιολάτρης και αγαπάς τα σκυλιά αυτό το θέαμα (και άλλα πολλά) μπορείς να τα βλέπεις σ χεδόν καθημερινά και μάλιστα πολλές φορές την ημέρα.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
kinigos,
ωραίο το video!
Δικά σου είναι τα σκυλιά;

Πέρνα και από το "Εμείς και τα σκυλιά μας" αν θέλεις να μας συστηθείς.

Καλώς ήρθες από εμένα :)
 




phili-pakis

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
70
2
να εισαι καλα ρε φιλε κυνηγος.....ετσι για να μην ξεχνανε μερικοι ποιος ειναι ο λογος υπαρξης των σκυλων....90% εργασιακος και 10% συντροφικος....μην μπερδευουμε τον λουτσο με την βουρτσα....
 


kinigos

Member
2 Σεπτεμβρίου 2011
7
0
Sofouli ... Ευχαριστώ πολύ

Δεν είναι δικά μου τα σκυλιά αλλά ενός γνωστού μου.
Εγώ έχω Σέττερ.
Με αυτόν τον τρόπο ήθελα να κάνω εισαγωγή.
Σας διαβάζω ανελλιπώς πάνω από 2 χρόνια και γνωρίζω δυστυχώς ότι δεν τα πάτε καλά με τους κυνηγούς.
Εδώ είμαι να το συζητήσουμε.
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
νταξει μη το παμε αλλου το θεμα τωρα και αναλωνομαστε στα ιδια

μαγκες και δεν ειναι αδικο που απαξιωνονται οι κυνηγοι,γιατι δυστυχως τπαρχουν πολλοι που δεν ειναι κυνοφιλοι
κ τα σκυλια ειναι απλα εργαλεια,το χω δει πολακις δυστυχως.
γενικοτερα ομως το κυνηγι ειναι κυνηγι,και τα σκυλια πρεπει να κανουν αυτο που ναι γενημενα να κανουν.
αφου εχουμε κυνηγιαριδες εδω ανοιχτε και κανα θεμα περι εκπαιδευσης να κανουμε παιχνιδι
αντε!!!καλως ηρθες
 
Last edited:


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
@kinigos,
ισχύει πως η κυνηγεσία σαν σπορ έχει αποκτήσει πολύ κακή φήμη, δυστυχώς όχι άδικα στην χώρα μας.
Πηγαίνω σε κυνήγια από μικρή, και αγαπώ το σπορ, γνωρίζω όμως πως σωστοί κυνηγοί είναι λίγοι,
οι περισσότεροι είναι άστα να πάνε ;)

Χαίρομαι που είσαι μαζί μας, ίσως αν συμμετείχαν περισσότεροι άνθρωποι με πάθος και αγάπη για την "σωστή" κυνηγεσία,
να άλλαζε λίγο η γνώμη των περισσοτέρων πως όλοι οι κυνηγοί βασανίζουν ή παραμελούν τα ζώα και είναι δολοφόνοι.
 




-eleni-

Well-Known Member
18 Απριλίου 2011
433
2
Athens,Kalli8ea
στο καλυτερο μας εκοψες... το βγαλανε το πουλι τελικα?
οντως!!!!!!!!!!! κι εγω αυτο περιμενα αλλα μας το εκοψε!!!! η Sofouli με καλυψε απολυτα με την απαντηση της στο post #8..........
επισης θα συμφωνησω με τον superman παραπανω γιατι κι εγω παντα τα χαζευω τα κυνηγοσκυλα εν ωρα δρασης.....................!!! ομορφα και στιβαρα σκυλια.........!!
 


kinigos

Member
2 Σεπτεμβρίου 2011
7
0
Τα σκυλιά σίγουρα τα βγάλανε τα πουλιά.
Αλλά ως εκεί, αυτή είναι εκπαιδευτική έξοδος γιατί τις πεδινές πέρδικες απαγορεύεται να τις σκοτώνεις εδώ και 30 χρόνια.
Το κάνεις μόνο για προπόνηση των σκυλιών. Οπότε αντί να κρατάς όπλο, κρατάς κάμερα και αποθανατίζεις αυτά τα πλάνα.
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
Τα σκυλιά σίγουρα τα βγάλανε τα πουλιά.
Αλλά ως εκεί, αυτή είναι εκπαιδευτική έξοδος γιατί τις πεδινές πέρδικες απαγορεύεται να τις σκοτώνεις εδώ και 30 χρόνια.
Το κάνεις μόνο για προπόνηση των σκυλιών. Οπότε αντί να κρατάς όπλο, κρατάς κάμερα και αποθανατίζεις αυτά τα πλάνα.
;););)
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Το έχει κάνει κι εμένα αυτό μία φορά. Για να πιάσει ένα αρκούδι λούτρινο :eek:

Είναι πολύ όμορφο να το βλέπεις!!!
Το σώμα τους είναι τελείως ευθυγραμμισμένο και δεν καταλαβαίνεις καν ότι κινούνται! :D
Να τα χαίρεστε τα σκυλούνια :D
 


blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
Και που να δείτε και λαγόσκυλα εν ώρα δράσης! Είναι απίστευτο το "παιχνίδι" που κάνουν με τον λαγό! Ο τρόπος που ψάχνουν-μυρίζουν, ειδοποιούν όταν πιάσουν ντορό και όταν βγάζουν λαγό είναι απίστευτος. Ο δε λαγός είναι απλά θεός! Κάνει τέτοια κόλπα και έχει τέτοια εξυπνάδα,που αν δεν είναι έμπειρα τα σκυλιά, τα δουλεύει! Να τον βλέπεις πως τρέχει και ξαφνικά να κάνει πήδημα δεξιά ή αριστερά και να χώνεται μέσα στα πουρνάρια, ή να περνάνε τα σκυλιά από δίπλα του και αυτός ακίνητος και μόλις δει ότι απομακρύνθηκαν από αυτόν, να αλλάζει θέση! Δεν υπάρχει ο λαγός! :))
 


-eleni-

Well-Known Member
18 Απριλίου 2011
433
2
Athens,Kalli8ea
Τα σκυλιά σίγουρα τα βγάλανε τα πουλιά.
Αλλά ως εκεί, αυτή είναι εκπαιδευτική έξοδος γιατί τις πεδινές πέρδικες απαγορεύεται να τις σκοτώνεις εδώ και 30 χρόνια.
Το κάνεις μόνο για προπόνηση των σκυλιών. Οπότε αντί να κρατάς όπλο, κρατάς κάμερα και αποθανατίζεις αυτά τα πλάνα.
χαιρομαι για την αντιληψη σου πανω σε αυτο το θεμα...........!!! και πραγματικα ευχομαι ολοι οι κυνηγοι να αποκτησουν τον ιδιο τροπο σκεψης.....!!;)
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Προσωπικά δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με τους κυνηγούς ούτε με το κυνήγι, με τη συμπεριφορά των περισσοτέρων εξ' αυτών απέναντι στα σκυλιά τους έχω, βλέπεις Κίνγκο ακόμη κι αν αποδεχτώ τη θεωρία σου πως κάθε σκύλος είναι 90% εργασία και 10% συντροφιά αυτό δεν δίνει το δικαίωμα σε κανέναν ν' απαξιώνει τις αρχές της Ευζωίας και την ίδια την αξία της ζώης ενός άλλου όντος κρίνοντας ποιός είναι αναλώσιμος και ποιός όχι.

Από 'κει και πέρα μπορεί να είμαι κολλημένος με κάτι που δε θα δω ποτέ αλλά το μόνο κυνήγι που θα με ενδιέφερε να δω από κοντά αλλά δεν το βλέπω να γίνεται σ' αυτή τη ζωή είναι κυνήγι αγριογούρουνου με Dogo.
 
Last edited:


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
να εισαι καλα ρε φιλε κυνηγος.....ετσι για να μην ξεχνανε μερικοι ποιος ειναι ο λογος υπαρξης των σκυλων....90% εργασιακος και 10% συντροφικος....μην μπερδευουμε τον λουτσο με την βουρτσα....
εκφράζεις προσωπική σου άποψη
για την ποσόστωση που αναφέρεις
η υπάρχει αυτό γραμμένο πουθενά στην κυνολογική βιβλιογραφία?
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
εκφράζεις προσωπική σου άποψη
για την ποσόστωση που αναφέρεις
η υπάρχει αυτό γραμμένο πουθενά στην κυνολογική βιβλιογραφία?
Eίναι κάτι σαν το εθιμικό δίκαιο και αυτές οι απόψεις, υπάρχουν σε κάποια μυαλά αλλά πουθενά αλλού
 


kinigos

Member
2 Σεπτεμβρίου 2011
7
0
Δεν ξέρω να απαντήσω για τα ποσοστά. Αυτό που γνωρίζω καλά είναι ότι, είναι αμαρτία από το θέο να έχεις σκύλο εργασίας, με ζωντανή την εργασία του στο DNA του, και να το έχεις μόνο για σκύλο συντροφιάς.
Το καλό με τα κυνηγόσκυλα είναι ότι μπορείς να χαρείς την εργασία τους και αυτά το ίδιο συνέχεια. Ο ιδιοκτήτης τους περιμένει αμαν και πότε θα πάνε στην υπαίθρο γενικά για να χαρούν και οι δύο τους.
Αντιθέτως, κατά την γνώμη μου, στα σκυλιά προστασίας, τα εκπαιδεύεις και μετά εύχεσε να μην χρειαστεί ποτέ η εκπαίδευσής τους να εφαρμοστεί.
Είχα και εγώ Γ.Π. φανταστικό σκυλί, υπέροχος σύντροφος.