Vivere vs. Bosch Bio


Bustiep

Member
28 Μαρτίου 2023
16
5
41
Καλησπέρα σε όλους!
Έχω ένα ημίαιμο κοκκόνι (πιο κοντά σε τσοπάνη το λες λόγω μεγέθους) γύρω στα 15 κιλά, 11 μηνών. Όταν τον πήρα τα Χριστούγεννα ήταν ήδη 7 μηνών και στο καταφύγιο ετρωγε Purina dog chow οπότε είπα να του πάρω μια καλύτερη τροφή. Τον ξεκίνησα με Vivere Puppy Medium Lamb (Vivere Low Grain Puppy Medium Lamb - VIVERE - Pet4u) που τη δέχτηκε αρκετά καλά αλλά όταν ξεκινήσαμε εκπαίδευση, μου πρότειναν και την Aldog Junior Premium (ALDOG JUNIOR MEDIUM -15kg - WeTrainBecauseWeCare) την οποία δοκίμασα αλλά δεν τη δέχεται καλά, δεν την τρώει πάντα και έχουν μαλακώσει και τα κακά του.

Τώρα σκέφτομαι είτε να επιστρέψω στη Vivere είτε να βρω κάτι άλλο. Βρήκα τη βιολογική τροφή της Bosch (https://zooplus.page.link/YrNSjRV9zQsWAKEA9) και μου φαίνεται πολύ καλή. Έχετε κάποια εμπειρία με αυτή ή κάποια άλλη τροφή που θα προτείνατε; Υπάρχει μήπως κάποια τροφή ειδική για μείωση τριχόπτωσης;
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
255
41
Η bosch βλέπω έχει πολύ ρύζι κ πολυ κριθάρι.. Επισης το φρέσκο κοτόπουλο, θα μείνει μισό σε περιεκτοκοτητα μετά το μαγείρεμα.. Η vivere είναι μάλλον καλύτερη σε σύνθεση. Αν θες να ανέβεις ποιοτικά,δοκίμασε brit (ακόμα κ η οικονομική της σειρά είναι πολύ προσεγμένη,αν δεν έχει θέμα ο σκύλος με το καλαμποκι),nd, acana, με λίγα σιτηρά γιατί εγώ πια τις φοβάμαι τις grain free. Εγω δίνω acana prairie poultry, παίρνω το σακί των 17 κιλών που συμφέρει παρα πολυ,ακόμα κ με την άνοδο των τιμών..
Υπαρχουν κι άλλες φυσικά πολυ καλές,εγώ έχω δοκιμάσει όλες αυτές που σου ανέφερα κ κατεληξα στην acana.
 
  • Like
Reactions: Bustiep


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Καλησπέρα σε όλους!
Έχω ένα ημίαιμο κοκκόνι (πιο κοντά σε τσοπάνη το λες λόγω μεγέθους) γύρω στα 15 κιλά, 11 μηνών. Όταν τον πήρα τα Χριστούγεννα ήταν ήδη 7 μηνών και στο καταφύγιο ετρωγε Purina dog chow οπότε είπα να του πάρω μια καλύτερη τροφή. Τον ξεκίνησα με Vivere Puppy Medium Lamb (Vivere Low Grain Puppy Medium Lamb - VIVERE - Pet4u) που τη δέχτηκε αρκετά καλά αλλά όταν ξεκινήσαμε εκπαίδευση, μου πρότειναν και την Aldog Junior Premium (ALDOG JUNIOR MEDIUM -15kg - WeTrainBecauseWeCare) την οποία δοκίμασα αλλά δεν τη δέχεται καλά, δεν την τρώει πάντα και έχουν μαλακώσει και τα κακά του.

Τώρα σκέφτομαι είτε να επιστρέψω στη Vivere είτε να βρω κάτι άλλο. Βρήκα τη βιολογική τροφή της Bosch (bosch Bio Adult Τροφή Σκύλων | zooplus.gr) και μου φαίνεται πολύ καλή. Έχετε κάποια εμπειρία με αυτή ή κάποια άλλη τροφή που θα προτείνατε; Υπάρχει μήπως κάποια τροφή ειδική για μείωση τριχόπτωσης;
Δοκιμασε την αλλη σειρα που φερνει το pet4u , την primordial , την κανονικη σειρα οχι για μωρα η για μικροσωμα, η κροκετα ειναι οκ μεγεθος. Ειναι ανωτερη ποιοτικα , εχει καλη τιμη σε σχεση με αλλες παρομοιες τροφες και εχει και ωραιες συνταγες με ψαρια που βοηθανε θεωρητικα στο τριχωμα.
 
  • Like
Reactions: Sammie and Bustiep




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Μάλλον θα κατευθυνθώ προς την Primordial αν και με προβληματίζει το 30% της πρωτεΐνης.

Για τη Naturea τι άποψη έχετε; Naturea Naturals Adult Lamb - NATUREA - Pet4u
πολυ καλη, αν σε περνει οικονομικα. Εμενα δε με περνει πλεον :LOL:
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Bustiep


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
395
252
45
Καλησπέρα σας!
από brit θα διάλεγα brit fresh πιστεω ότι θα μείνετε πολύ ευχαριστημένος,την περνάμε πέρυσι το καλοκαίρι κ το τρίχωμα έστρωσε !εγω αγοράζω pooch and mutt τελευταία αλλά δεν ξέρω ποσό θα σας βγει σε κόστος τον μήνα ..παντως κ οι δυο είναι εξαιρετικές!επισης είναι πλούσιες σε λιπαρά ωμέγα που χρειάζεται το τρίχωμα :)
Να τον χαίρεστε τον κούκλο σας!:love:
 
  • Like
Reactions: Bustiep


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
395
252
45
επισης μια επόμενη επιλογή που βρήκα είναι blackwood ..της βρήκα σε ένα πολύ καλό πετσοπ..αν θέλετε ρίξτε μια ματιά..δεν την έχω πάρει αλλά είναι πλούσια κ σε προβιοτικά πολύ σημαντικό κ για την πέψη
επισης μπορείτε να πάτε σε έναν grooming να σας κάνει απογουνοποιηση.να παρεί όλοι την νεκρη τρίχα.
επισης να κοιτάτε κ σε λιχουδιές να βοηθανε στο τριχωμα :love:
 
  • Like
Reactions: Bustiep


Bustiep

Member
28 Μαρτίου 2023
16
5
41
επισης μια επόμενη επιλογή που βρήκα είναι blackwood ..της βρήκα σε ένα πολύ καλό πετσοπ..αν θέλετε ρίξτε μια ματιά..δεν την έχω πάρει αλλά είναι πλούσια κ σε προβιοτικά πολύ σημαντικό κ για την πέψη
επισης μπορείτε να πάτε σε έναν grooming να σας κάνει απογουνοποιηση.να παρεί όλοι την νεκρη τρίχα.
επισης να κοιτάτε κ σε λιχουδιές να βοηθανε στο τριχωμα :love:
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες! Μπάνιο με αφαίρεση νεκρού τριχώματος του κάνω αλλά μέσα σε 5-10 μέρες αρχίζει πάλι η τριχόπτωση πολύ έντονα οπότε ψάχνω να βρω λύση. Το λάδι σολωμού βοήθησε αλλά ρίχνει ακόμα πολλή τρίχα. Θα κοιτάξω όλες τις επιλογές και θα δοκιμάσω. Το βασικό που θέλω είναι να είναι υγιής, να τρώει με όρεξη και να περιορίσουμε το μάδημα.
 
  • Love
Reactions: Mava


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
395
252
45
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες! Μπάνιο με αφαίρεση νεκρού τριχώματος του κάνω αλλά μέσα σε 5-10 μέρες αρχίζει πάλι η τριχόπτωση πολύ έντονα οπότε ψάχνω να βρω λύση. Το λάδι σολωμού βοήθησε αλλά ρίχνει ακόμα πολλή τρίχα. Θα κοιτάξω όλες τις επιλογές και θα δοκιμάσω. Το βασικό που θέλω είναι να είναι υγιής, να τρώει με όρεξη και να περιορίσουμε το μάδημα.
Συμφωνώ και εγω παθων!τωρα είναι κ η εποχή βέβαια !προς το παρόν είμαστε καλυτερα από πέρυσι .
 
  • Like
Reactions: Bustiep


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Την primordial την έχω πάρει κι εγώ αρκετές φορές σε διάφορες γεύσεις και είναι πολύ καλή. Απλά να αναφέρω (κάτι που απλά μπορεί να έτυχε, αλλά το παραθέτω εδώ να υπάρχει) ότι την τελευταία φορά, πήρα τη γεύση αρνί και τόνο κι ενώ την έτρωγε με πολλή όρεξη παρουσίασε μια αλλεργία! υποθέτουμε ότι 99,9% ήταν από αυτό γιατί με το που σταμάτησα την τροφή ηρέμησε. Αναγκαστήκαμε και κάναμε ένεση κορτιζόνης, πήραμε και prezolon για 3 μέρες...και μόλις πέρασε η επιδρασή τους συνέχισε η αλλεργία. Σταμάτησα την τροφή, και ηρέμησε. Δεν σημαίνει ότι ήταν κακή η τροφή, απλά της Νέλλης ίσως δεν της έκατσε...
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
395
252
45
Την primordial την έχω πάρει κι εγώ αρκετές φορές σε διάφορες γεύσεις και είναι πολύ καλή. Απλά να αναφέρω (κάτι που απλά μπορεί να έτυχε, αλλά το παραθέτω εδώ να υπάρχει) ότι την τελευταία φορά, πήρα τη γεύση αρνί και τόνο κι ενώ την έτρωγε με πολλή όρεξη παρουσίασε μια αλλεργία! υποθέτουμε ότι 99,9% ήταν από αυτό γιατί με το που σταμάτησα την τροφή ηρέμησε. Αναγκαστήκαμε και κάναμε ένεση κορτιζόνης, πήραμε και prezolon για 3 μέρες...και μόλις πέρασε η επιδρασή τους συνέχισε η αλλεργία. Σταμάτησα την τροφή, και ηρέμησε. Δεν σημαίνει ότι ήταν κακή η τροφή, απλά της Νέλλης ίσως δεν της έκατσε...
Πολλές φορές η αλλεργία παρουσιάζεται όταν τρώει για αρκετό καιρό ενα είδος ..
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Πολλές φορές η αλλεργία παρουσιάζεται όταν τρώει για αρκετό καιρό ενα είδος ..
Το περίεργο είναι ότι ήταν η πρώτη φορά που της πήρα τη συγκεκριμένη και το έκανε απ το πρώτο 10ημερο, απλά άργησα πολύ να κάνω το συσχετισμό! πριν έτρωγε αυτή που τρώει σταθερά...απλά κάθε 3-4 μήνες μπορεί να της κάνω μια αλλαγή με primordial...
 
  • Like
Reactions: Mava


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
395
252
45
Το περίεργο είναι ότι ήταν η πρώτη φορά που της πήρα τη συγκεκριμένη και το έκανε απ το πρώτο 10ημερο, απλά άργησα πολύ να κάνω το συσχετισμό! πριν έτρωγε αυτή που τρώει σταθερά...απλά κάθε 3-4 μήνες μπορεί να της κάνω μια αλλαγή με primordial...
Εμ δεν πάει ευκολα το μυαλό μας..κι εγώ μέχρι να μαθω τι του καθεται καλά αργησα..
 


Bustiep

Member
28 Μαρτίου 2023
16
5
41
Εμ δεν πάει ευκολα το μυαλό μας..κι εγώ μέχρι να μαθω τι του καθεται καλά αργησα..
Σε μια αντίστοιχη κατάσταση είμαι κι εγώ τώρα, χωρίς αλλεργίες βέβαια. Απλά ο δικός μου είναι ακόμα μικρός και ψαχνόμαστε ακόμα γενικά...
Αλήθεια, αν του πάρω adult τροφή που προτάθηκε παραπάνω, πριν κλείσει τους 12 μήνες, πειράζει; Το βιβλιάριό του γράφει ημερομηνία γέννησης 1/5/2022 αλλά με τα αδέσποτα όλα είναι σχετικά
 




Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
395
252
45
Σε μια αντίστοιχη κατάσταση είμαι κι εγώ τώρα, χωρίς αλλεργίες βέβαια. Απλά ο δικός μου είναι ακόμα μικρός και ψαχνόμαστε ακόμα γενικά...
Αλήθεια, αν του πάρω adult τροφή που προτάθηκε παραπάνω, πριν κλείσει τους 12 μήνες, πειράζει; Το βιβλιάριό του γράφει ημερομηνία γέννησης 1/5/2022 αλλά με τα αδέσποτα όλα είναι σχετικά
Κι εγώ άλλαξα όταν θεωρητικά χρόνισε..
Σε εμάς δεν έκατσε καλά τροφές με ποσοστό πρωτεΐνης πάνω από 27 δηλ όσο πιο λίγο τόσο πιο καλά όπως κ τελικά καταλήξαμε ότι δεν μας κάθονται καλά οι πολυπρωτεινικες..
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
255
41
Νομιζω καλό είναι να τον κρατήσεις στις puppy/junior τουλάχιστον μέχρι να χρονισει, γιατί είναι μεσαίος κι ενηλικιωνεται πιο αργά από τα μικρόσωμα. Εκτος κι αν αποφασίσεις να δώσεις κωδικό για all life stages.
 


Bustiep

Member
28 Μαρτίου 2023
16
5
41
Νομιζω καλό είναι να τον κρατήσεις στις puppy/junior τουλάχιστον μέχρι να χρονισει, γιατί είναι μεσαίος κι ενηλικιωνεται πιο αργά από τα μικρόσωμα. Εκτος κι αν αποφασίσεις να δώσεις κωδικό για all life stages.
Το ίδιο σκέφτομαι κι εγώ, να τον κρατήσω για δύο μήνες ακόμα σε puppy (ένα σακί 15 κιλά δλδ) και μετά να πάω σε adult. Από τροφή μάλλον θα μείνω στη Vivere που έχει 25% πρωτεΐνη και του πάει καλά προς το παρόν.
 
  • Like
Reactions: Mava and Sammie


Bustiep

Member
28 Μαρτίου 2023
16
5
41
Εν τω μεταξύ στο Pet4u.gr έχει κι άλλες μάρκες πολύ φθηνότερες οι οποίες έχουν αρκετά καλές κριτικές. Ενδεικτικά αναφέρω Flatazor, Farmina, Crockex. Έχει κάποιος εμπειρία από αυτές ή να σκεφτώ μόνο μεταξύ σε Vivere/Primordial/Naturea;
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
255
41
Crockex κατώτερη της vivere. Flatazor αν θυμάμαι καλά,πολυ ακριβη για αυτο που προσφέρει,από farmina η σειρα nd είναι πραγματικά πολύ καλή,αλλά ανεβαίνεις αρκετά παραπανω σε κόστος. Οποτε, μεταξύ των παραπάνω,μείνε vivere, αν θες να παραμείνεις σε πιο οικονομική.
Aν μπορείς να ανέβεις τιμή, κοίτα nd που ειπαμε, primordial, naturea, acana. Είναι κι άλλες πολύ καλές που μπορούν να σου προτείνουν οι φίλοι κι οι φίλες εδώ,αν θες να κάνεις εκτεταμένη έρευνα!
 
  • Like
Reactions: Bustiep


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3